ПЕТИЦИЈА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ

Член од
28 март 2006
Мислења
16.441
Поени од реакции
9.619
Ние мака мачиме во 21 век да добиеме природен гас или некој реонски или централен систем за греење, алтернатива на дрвата, ќумурот и нафтата. Помалку од 10% домаќинства користи централно греење во Скопје.
Словенците
The start of natural gas use in Ljubljana stretches back to 1861 (the first gas lamp was lit on the city’s streets in November), while the district heating started in 1966. The first gas lamp was lit on the city’s streets in November of that year.
Currently, 74% of Ljubljana households use district heating systems, and the goal is for this to rise to 80% by 2024.
Ljubljana's energy systems have an enviably long tradition: more than 150 years of supply of natural gas and more than 50 years of providing heat. If the underground pipes of both networks were laid end to end they would go more than three times between the most distant points in Slovenia, namely Goričko and Piran.
Од пописот 2011, населени станови без централно или далечинско греење-12% во урбани средини, 21% во рурални средини.
Башка имаат каде каде понови коли, а за зеленило тек. Ептен не сме за споредба, далеку како земја и нептун :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Реално гледање од некој кој сака да купе диплома и да излиже некој газ за да влезе у државно на работа.
Нека, не треба.
Hahaha, imam prijateli tamu vo Slovenija epten beter se, i ke se natrtat i ke ispusat sve zivo samo da se piknat pod slovenecka bugetska kapa. :D Borbata za drzavni pozicii e mnogu slicna i sekade ista kako i tuka, na nikoj ne mu se raboti, *svi bi leba bez motike*.
:icon_lol:
 
M

mordekaj

Гостин
Hahaha, imam prijateli tamu vo Slovenija epten beter se, i ke se natrtat i ke ispusat sve zivo samo da se piknat pod slovenecka bugetska kapa. :D Borbata za drzavni pozicii e mnogu slicna i sekade ista kako i tuka, na nikoj ne mu se raboti, *svi bi leba bez motike*.
:icon_lol:
Дечко ме боле мене за твојте пријатели тука во Словенија. Чим ти се тебе пријатели јасна е работата.
Јас само сакав да ја доловам веродостојноста на твојте "факти" и говори.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Ние мака мачиме во 21 век да добиеме природен гас или некој реонски или централен систем за греење, алтернатива на дрвата, ќумурот и нафтата. Помалку од 10% домаќинства користи централно греење во Скопје.
Словенците
The start of natural gas use in Ljubljana stretches back to 1861 (the first gas lamp was lit on the city’s streets in November), while the district heating started in 1966. The first gas lamp was lit on the city’s streets in November of that year.
Currently, 74% of Ljubljana households use district heating systems, and the goal is for this to rise to 80% by 2024.
Ljubljana's energy systems have an enviably long tradition: more than 150 years of supply of natural gas and more than 50 years of providing heat. If the underground pipes of both networks were laid end to end they would go more than three times between the most distant points in Slovenia, namely Goričko and Piran.
Од пописот 2011, населени станови без централно или далечинско греење-12% во урбани средини, 21% во рурални средини.
Башка имаат каде каде понови коли, а за зеленило тек. Ептен не сме за споредба, далеку како земја и нептун :D
Donekade tocno, ama prednosta na Ljubljana e i toa so e malce porastrkana, a Skopje stisnato bas kako so presa. Ne daj boze da spomnes da se preseli narodot malce vo periferijatana SK, isto kako da si gi opcul, ne daj boze. :D. Lisice i Aerodrom zaedno garant imaat poveke naselenie nego cela Ljubljana.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.441
Поени од реакции
9.619
Да додадам. Таму не видов ни дување нос по улици, лисја, кеси и ѓубре, ниту депонии како тетовската, кочанската или скопската да чурат. Еве какви "депонии" имаат тие, една која покрива 1/3 од Словенија.
The waste processing plant, as LRWMC frequently says, usees the most modern and sustainable technology for waste management by European standards and provide green jobs. The key part of the regional centre is three facilities intended for mechanical-biological processing of waste, for separately collected biological waste from which we can produce compost, and for residual municipal waste.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Дечко ме боле мене за твојте пријатели тука во Словенија. Чим ти се тебе пријатели јасна е работата.
Јас само сакав да ја доловам веродостојноста на твојте "факти" и говори.
Samo da ne ti ispadne muabetov deka tamu ne se tepaat za da se piknat u drzavno. Znaci situacijata e povtorno ista kako i tuka, da ne se lazeme.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Да додадам. Таму не видов ни дување нос по улици, лисја, кеси и ѓубре, ниту депонии како тетовската, кочанската или скопската да чурат. Еве какви "депонии" имаат тие, една која покрива 1/3 од Словенија.
The waste processing plant, as LRWMC frequently says, usees the most modern and sustainable technology for waste management by European standards and provide green jobs. The key part of the regional centre is three facilities intended for mechanical-biological processing of waste, for separately collected biological waste from which we can produce compost, and for residual municipal waste.
E toa so kulturata i gjubreto e cista vistina. Do hrvatsko srpska granica gjubre nasekade kolku sakas, a otkoga ke vlezes u hrvatska pa nagore se gleda odma deka mentalitetot i kulturata e na mnogu povisoko nivo. Na zalost za nas i nasite komsii. Ova mora da se priznae.[DOUBLEPOST=1483115769][/DOUBLEPOST]Enivej, eve jas prv ce ja potpisam peticijata. Mislite li deka ima fajde od bilokakva peticija i deka nesto moze da se smeni na podobro? Kratko i glasno NE. Skopje vo poslednive decenii go duplira brojot na ziteli i posledicite doprva ke gi vidime.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.576
Поени од реакции
10.828
Vo momentov Skopje e nesto nad 10pm na m3.... Celje e preku 50, Ljubljana preku 40.
Пошто дува ветар, иначе нека стават мерни станици у Шутка, Ѓорче, Геге у близина на бацинелата, бацинелата кај пластичарска, топаанско, ја се кладам дека тоа ќе бидат ненадминливи светски рекорди.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.530
Ние мака мачиме во 21 век да добиеме природен гас или некој реонски или централен систем за греење, алтернатива на дрвата, ќумурот и нафтата. Помалку од 10% домаќинства користи централно греење во Скопје.
Словенците
The start of natural gas use in Ljubljana stretches back to 1861 (the first gas lamp was lit on the city’s streets in November), while the district heating started in 1966. The first gas lamp was lit on the city’s streets in November of that year.
Currently, 74% of Ljubljana households use district heating systems, and the goal is for this to rise to 80% by 2024.
Ljubljana's energy systems have an enviably long tradition: more than 150 years of supply of natural gas and more than 50 years of providing heat. If the underground pipes of both networks were laid end to end they would go more than three times between the most distant points in Slovenia, namely Goričko and Piran.
Од пописот 2011, населени станови без централно или далечинско греење-12% во урбани средини, 21% во рурални средини.
Башка имаат каде каде понови коли, а за зеленило тек. Ептен не сме за споредба, далеку како земја и нептун :D
Во Љубљана, од 2002 година, парното работи на ќумур - јаглен кој се увезува од Индонезија
http://m.te-tol.si/production?SID=ccakeuffd5ofgdvr3fbr9n6lm0
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.441
Поени од реакции
9.619
Во Љубљана, од 2002 година, парното работи на ќумур - јаглен кој се увезува од Индонезија
http://m.te-tol.si/production?SID=ccakeuffd5ofgdvr3fbr9n6lm0
наместо стотина илјади ќунци и оџаци без никаков филтер. За разлика од Македонија која става мерачи далеку од фабриките без никаква анализа на ружата на ветрови и ништо не коментира за ноќните чурилници, овие секојдневно ги мерат вредностите и ги објавуваат на мобилен портал.
http://www.okolje.info/OokUtils/classes/get-report.php/TOL_IMI_2015-13.pdf?file=javno/tol/TOL_IMI_2015-13.pdf
како што пишува, производството со јаглен постепено го заменуваат
In 2008 TE-TOL Ljubljana (power and heat production enterprise), the main provider of heat for the city’s district heating system, began the gradual replacement of coal with wood chips, in this way reducing CO2 emissions by 10% or 80,000 tons/a. Through the planned gradual replacement of coal with natural gas, this reduction will be even greater.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.530
наместо стотина илјади ќунци и оџаци без никаков филтер. За разлика од Македонија која става мерачи далеку од фабриките без никаква анализа на ружата на ветрови и ништо не коментира за ноќните чурилници, овие секојдневно ги мерат вредностите и ги објавуваат на мобилен портал.
http://www.okolje.info/OokUtils/classes/get-report.php/TOL_IMI_2015-13.pdf?file=javno/tol/TOL_IMI_2015-13.pdf
како што пишува, производството со јаглен постепено го заменуваат
In 2008 TE-TOL Ljubljana (power and heat production enterprise), the main provider of heat for the city’s district heating system, began the gradual replacement of coal with wood chips, in this way reducing CO2 emissions by 10% or 80,000 tons/a. Through the planned gradual replacement of coal with natural gas, this reduction will be even greater.
И јас се залагам Скопје да се загрева со дрвен чипс
но и со „ илјадници ќунци “ за печки на дрво.

Инаку истражував на кој прв му текнало да тврди глупости дека со печки на дрво се загадувал воздухот

пребарав во Утрински „ загадување на воздухот “

http://www.utrinski.mk/default-mk.asp?yearFrom=2006&yearTo=2016&pSearch=загадување+на+воздухот&btnSearch.x=28&btnSearch.y=15

Првапат дури во 2015 се спомнуваат ПМ честичките како загадувач
И таквите вести потекнуваат од некакво невладино здружение ЕКО ГЕРИЛА од Тетово. Веројатно затоа Тетово е прогласено за најзагаден град на Планетава

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=74120070F813814C94F95B35E4A360E5
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=07B2FE5E3226FE45B291F8B3DCBCFD7B
 
На врв Bottom