ПЕТИЦИЈА ЗА ЧИСТ ВОЗДУХ

M

mordekaj

Гостин
Tocno taka, cista politika. Pola i vise gradovi vo EU se isto ili beter zagadeni nego Skopje pa ne se jade tolku gomna po raznorazni mediumi.
Фала ти вака шо ме просветли, ти голем мислителу. Ја па се мислев дека повеќе му е гајле за здравјето.
Ама ете, не било така. Јеби га, така ми е каа живеам у затуцано општество и имам погрешна претстава за приоритетите.
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Masovnata mgracija selo-grad e svetski problem, sekade ubrzano se praznat selata a se prenatrpuvaat gradovite,lugeto svesno se selat i pokraj faktot so vo gradovite gi ceka zagadena okolina vozduh i voda. Znaci samiot narod si e kriv, i kaj nas i bilokade na drugo mesto kade sto e zagaden vozduhot. Energijata poskapuva, i zatoa najvece se koristi drvoto kako gorivo, i kaj nas i verojatno vo pogolemiot del na EU.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.592
Поени од реакции
178.178
I vo Slovenija imaat golem problem so zagaduvanjeto. Tamu najzagaden grad e Celje, isto i Ljubljana e kotlina-dupka kade so zimoska e nonstop magla i e strasno zagadena itn. Ne se mnogu poarni nego ovde, imaat pomalo zagaduvanje poso se donekade gasificirani, i se razbira kolku tolku se osvesteni da ne frlaat plastika, seckani gumi i slicno gjubre vo peckite. Kaj niv e kolku so znam odamna zabraneta prodazba na jaglen za ogrev, jaglenot moze da se upotrebuva samo vo termoelektrani so filteri i pod stroga kontrola.[DOUBLEPOST=1483038699][/DOUBLEPOST]
Drzavata e kriva so politikata na eftina nafta vo odnos na benzinot. Podhitno treba da se poskapi naftata a da se poeftini benzinot taka sto ke bide obratno so cenite nego sega, i so toa ke se natera-usmeri narodot da kupuva polovni i novi benzinci namesto smrdlivi dizelasi. Polovnite dizeli se sekojpat realno so duplo pa i troduplo povece km nego benzincite, taka da ako se smeni cenovnata politika ke se uvezuvaat polovni benzinci so mnogu pomalce km znaci posocuvani poizdrzlivi i poeftini za odrzuvanje i so 100x pocisti izduvni gasovi, sekako podobro i za narodot i od ekonomski i ekoloski aspekt. Samo drzavata da si go napravi svoeto i da ja napravi naftata da e 20-30% poskapa od benzinot.

Не треси глупости бре во Љубљана страшно загадено било, пред 2 недели таму се качи на сериозни 50 µg/m3 и вовеле мерки за намалување на загаденоста, кај нас 900+ иде си иде без проблем, политика било се. :pos:

Да бевме држава во која народов не е излезен од дома да сфатам ама мислам дека крајно време е вакви глупости само пред коперација да си тресете.[DOUBLEPOST=1483110965][/DOUBLEPOST]Еве споредба црно на бело Скопје и Љубљана https://www.numbeo.com/pollution/compare_cities.jsp?country1=Macedonia&country2=Slovenia&city1=Skopje&city2=Ljubljana&tracking=getDispatchComparison

од сите земји за Словенија се фати за најзагадена :cuc:
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
281
значи во МК ништо не е најлошо
за секоја работа има некаде во светот каде е полошо
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Не треси глупости бре во Љубљана страшно загадено било, пред 2 недели таму се качи на сериозни 50 µg/m3 и вовеле мерки за намалување на загаденоста, кај нас 900+ иде си иде без проблем, политика било се. :pos:

Да бевме држава во која народов не е излезен од дома да сфатам ама мислам дека крајно време е вакви глупости само пред коперација треба да си тресете.[DOUBLEPOST=1483110965][/DOUBLEPOST]Еве споредба црно на бело Скопје и Љубљана https://www.numbeo.com/pollution/compare_cities.jsp?country1=Macedonia&country2=Slovenia&city1=Skopje&city2=Ljubljana&tracking=getDispatchComparison

од сите земји за Словенија се фати за најзагадена :cuc:
Ne se fativ za slovenija nekoj prethodno ja spomna. Seuste e 4-5x pozagadena ljubljana nego skopje vo momentov. Ako sakas eve za primer zemi go Milano. I tamu znae do 500 i nagore da skokne pm10 koncentracijata zimoska.[DOUBLEPOST=1483112401][/DOUBLEPOST]
Љубљана страшно загадена.... :lolzz:

Баш ме интересира кои се тие пола и више градови во ЕУ кои се повеќе загадени од Скопје?
https://www.numbeo.com/pollution/region_rankings.jsp?title=2016-mid&region=150
Kolku sto gledam pola Italija Francija i Spanija se tuka nekade. Bez razlika sto prema ova se Bitola i Skopje na samiot vrv. Istoto sranje e sekade.
Brej jaka muda, Skopje nekoe 80, a Torino odma posle nas so 77. Abe suza cisto e tamu ne zaebavaj.....
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.592
Поени од реакции
178.178
http://aqicn.org/city/slovenia/celje/
Zagaduvanje pm10
Odzumirajte ja kartata pa poglednete kolku e cist vozduhot vo Francija, Italija, Spanija, cela istocna Evropa itn.....
Ne se fativ za slovenija nekoj prethodno ja spomna. Seuste e 4-5x pozagadena ljubljana nego skopje vo momentov. Ako sakas eve za primer zemi go Milano. I tamu znae do 500 i nagore da skokne pm10 koncentracijata zimoska.[DOUBLEPOST=1483112401][/DOUBLEPOST]
Kolku sto gledam pola Italija i Francija e tuka nekade. Bez razlika sto prema ova se Bitola i Skopje na samiot vrv.
Јас сум неписмена или гледам дека Цеље е со концентрација 50 пм10 честички? За Љубљана зборев како прво ама ајде и Цеље ќе го земеме во предвид. Како тоа е 4-5 пати повеќе од Скопје побогу?

Дали знаеш колку се резултатите за Скопје?

Дали сфаќаш дека тука има народ што живее или па често ја посетува Љубљана и дури и без резултати од мерење на загадување, со самиот нос можат да направат разлика и дека глупостиве не ти проаѓаат?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Vo momentov Skopje e nesto nad 10pm na m3.... Celje e preku 50, Ljubljana preku 40.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.388
Поени од реакции
37.329
1000 pm светски рекорди, али него битно му е гзот на Грујо да го одбрани, небаре за куртониве со сендвичи у пакет носат и лименки со чист воздух, па не ги тангира лично срањево.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
Јас сум неписмена или гледам дека Цеље е со концентрација 50 пм10 честички? За Љубљана зборев како прво ама ајде и Цеље ќе го земеме во предвид. Како тоа е 4-5 пати повеќе од Скопје побогу?

Дали знаеш колку се резултатите за Скопје?

Дали сфаќаш дека тука има народ што живее или па често ја посетува Љубљана и дури и без резултати од мерење на загадување, со самиот нос можат да направат разлика и дека глупостиве не ти проаѓаат?
Zatoa so sum mnogupati tamu i vi kazuvam zimno vreme vo Ljubljana ne se dise. Ili ne ste bile tamu zimoska, ili tie so se kobajagi tamu se lazat sami sebe. Pa dobro tamu za sreka nemaat politicki agitatori sekoj den da kenjaat deka vozduhot e zagaden...
Za Milano kade sto isto taka sum bil poveke pati poarno muabet da ne praam.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.592
Поени од реакции
178.178
Zatoa so sum mnogupati tamu i vi kazuvam zimno vreme vo Ljubljana ne se dise.
На секои 2 месеца ако не и почесто одам натака, уживај, не мора да ми објаснуваш. Ако во Љубљана не се дише на зима, не знам кај се дише, искрени да бидеме. Скопје ти е сега со мала концентрација затоа што дува ветерче надвор. Кога е мирно, Скопје оди преку 500-600 а во некои реони и преку 900. Цеље и Љубљана се вртат околу таа бројка што си ја постирал погоре и што не е страшна. Камо среќа во Скопје константно да е 50 преку зима.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.881
1000 pm светски рекорди, али него битно му е гзот на Грујо да го одбрани, небаре за куртониве со сендвичи у пакет носат и лименки со чист воздух, па не ги тангира лично срањево.
Na onie pak *ekolosko osvestenite slepci* im e bitno samo da go napagaat istiot doticen g-din od vlasta, inaku kristalno jasno im e deka vo dadenava situacija mnogu malce moze da se napravi bez razlika koj ke trca so stafetnata palka.
*Koga ke padne rezimot* i vozduhot ke se iscisti sam od sebe......
 
M

mordekaj

Гостин
Jas barem realno gi sogleduvam rabotite i ne gledam deka sve so e preku granica e oboeno u rozevo ko so nekoi tuka sakaat da ni/si *docaraat*.
Реално гледање од некој кој сака да купе диплома и да излиже некој газ за да влезе у државно на работа.
Нека, не треба.
 
На врв Bottom