ПВО системи

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Обзнанувањето на најновата верзија на рускиот ПВО систем - ТОР2, ме поттикна да ја отворам темава. Тука споделуваме најнови информации за ПВО.

Unique 'direct kill' air defense complex unveiled in Russia

Tests of a new missile for the advanced version of the Russian air defense system Tor-M2 proved it is capable of shooting down challenging targets with amazing precision, hitting moving missiles head-on, Russian arms manufacturer Almaz-Antey revealed.


In an attempt to push the limits of modern missile defense systems, Russian military design bureaus Almaz-Antey and Vympel NPO (now part of Tactical Missiles Corporation) have jointly developed the new 9M338 surface-to-air missile.

Tested with the latest Tor-M2 missile system, the new weapon displayed remarkable precision. It destroyed three of its moving targets head-on.

“We fired five missiles at very difficult targets [highly maneuverable target drones Saman], and three of the targets were shot down by direct missile-against-missile hits, that is, head-on. This is an excellent result, an amazing precision,” Sergey Druzin, head of research and development at Almaz-Antey, told RIA Novosti.

Druzin called the result “unique,” adding that the other two targets were destroyed by shrapnel from exploding warheads. Shooting down air targets this way is how most modern defense systems work. Scoring guaranteed direct hits at maneuverable missiles has eluded even the most advanced military technologies.

The outstanding 9M338 is thus “a result of a very hard and long work,” Druzin said.

Another advantage of the new missile is its small size, which has allowed the increase of Tor-M2 ammunition from 8 to 16 rounds.


“We can say now that a unique air defense system in its class with an astounding precision and range has been created. Its performance surpasses all planned parameters,” Druzin concluded.

According to the official, the improved Tor-M2 system with 9M338 missiles has been approved by a state commission for mass production for the Russian Army. The advanced version of the system was unveiled by Almaz-Antey on Thursday, and also features an extended firing range.

But according to Druzin, the system could be improved even further - by eliminating the launcher’s stop time when it’s ready to fire a missile.

“The mobile launcher currently stops for two or three seconds to launch a missile, but it could be done on a move, without stopping,” the official explained.

The Tor system is a low- to medium-altitude, short-range surface-to-air missile system designed to intercept aircraft, cruise missiles, precision-guided munitions, unmanned aerial vehicles, and ballistic targets.

Tor-M1 and Tor-M2U models, armed with 9M331 missiles, are currently in service with the Russian army.


http://rt.com/news/russian-tor-missile-unique-794/


 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.694
Поени од реакции
11.941
И на Американците и на Русите џабе им се било какви ПВО системи, никој нема професионален чатал како Миле.

Ќе ги направи партали со чаталот.

 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
dva ne sporedlivi sistemi

Vtoriov duri moze da se nareche protiv raketen.
Темата е ПВО и не знам од каде дека е само противракетен.
Основни информации на википедија. http://en.wikipedia.org/wiki/Aegis_Combat_System
The Aegis Combat System (ACS) is an advanced command and control (command and decision, or C&D, in Aegis parlance), and weapon control system (WCS) that uses powerful computers and radars to track and guide weapons to destroy enemy targets.

The ACS is composed of the Aegis Weapon System (AWS), the fast-reaction component of the Aegis Anti-Aircraft Warfare (AAW) capability, along with the Phalanx Close In Weapon System (CIWS), the Mark 41 Vertical Launch System.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Pogledni poveke za verzijata SM-3
--- надополнето: 19 ноември 2013 во 15:22 ---
eve po detalno eden citat

September 18, 2013 - The Missile Defense Agency (MDA) successfully conducted a flight test (FTM-21) today of the Aegis Ballistic Missile Defense (BMD) system, resulting in the intercept of a complex separating short-range ballistic missile target over the Pacific Ocean by the Aegis BMD 4.0 Weapon System and a Standard Missile-3 (SM-3) Block IB guided missile.
--- надополнето: 19 ноември 2013 во 15:23 ---


SM-3 Block 2A rakete.

http://the-japan-news.com/news/article/0000773641Иджис – прјамаја угроза России

http://www.nationaldefense.ru/includes/periodics/m.....tail.shtml
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Не е само SM3, сите овие пво се интегрирани во единствен систем, а тие се и противбродски и против воздушни цели
Phalanx CIWS

RIM-66 Standard

RIM-67 Standard


итн
RIM-162 ESSM
RIM-7 Sea Sparrow
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Da glavnata namena na ovoj sistem e zashtita na plovnite grupi.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Најдоброто што ќе излезе во наредните години е S 500. Засега најдобар систем е S 400.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Iron Dome - ефтин и докажан во пракса
--- надополнето: 21 ноември 2013 во 18:56 ---
Каштан
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Да не ланисраат 100 катјуши одеднаш!
Изрелците признаа 40 % ефикасност реална .
60 ракети да паднат во град е незгодно ке с есложиш со мене.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Да не ланисраат 100 катјуши одеднаш!
Изрелците признаа 40 % ефикасност реална .
60 ракети да паднат во град е незгодно ке с есложиш со мене.
Израелците тврдат дека имаат 90% ефикасност. Ова се однесува на ракетите кои што ги гаѓале, не ги гаѓаат сите ракети само оние за кои ќе се утврди дека ќе паднат во населено место. Оваа ефикасност не е некоја предпоставена, извлечена е од неколку операции во кој што е употребен системот против палестински ракети кои што биле масовно лансирани.

Секако од системот не треба да се очекуваат чуда, колку и да е ефтин не се исплати на секоја палестинска ракета да се одговара, сепак 1 ракета е 35-50 000 $. Во такви случаи офанзивните операции врз палестинските позиции се незаменливи.

Но кога сме веќе кај Израел еве уште два израелски системи, создава доста добра повеќеслојна одбрана.

Arrow 3

Spyder
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
I da bide go zaboravi sinxirot na solomon..slicen na zeleznata kupola , no so zgolemen domet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom