Оштетен од кабелскиот оператот "Blizoo"

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
Искрено ваков тип на играчи немам видено од дамна, ама мислам дек додека ќутиш и трпиш ќе си плаќаш поштено и никој нема да те праша дали си задоволен..
Пред овие беше Кејбтел и они не беа нешто али барам она што беше во договорот тоа и си го испорачуваа.
Мене ме интересира едно гледам дека има правници па ќе ги замолам за помош
Јас имав склучено со Кајбтел договор од 1350 ден месечно

Аналогна/Дигитална
Телефонија
5ППВ канали
ХРТ1,2
Брз интернет

Сега со Близооо од ова што го имав на довор со овие преходниве пола работи нема
Значи ги немам 5ППВ канали тапа интернет ХРТ го изгасија и се прават дека се они најдобар кабелски оператор фрчат реклами на телевизија а благе везе нема
Што ако утре им текне и ми пуштат само да гледаме 20 програми ( ТРТ, chase a peshe и остали срања ) пак ќе си плаќаме исто зашто зашто они се "најдобри"

Кога веќе мењаваат нешто во програмите интернетот нели треба да се склучи нов договор Дали јас и останате мраморчиња како мене ќе сакаме да ги прифатиме тие нивни промени, и доколку више така ни го убутаваат нека ги намалаат цените зашто не се на нивото како што биле пред тоа.

Please HELP
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ако во договорот не се обврзани да ги пуштаат ППВ каналите онда неможеш да се буниш за тоа. за ХРТ 1 и 2 мислам дека имаш сепак некоја основа ама пак ти кажувам дека во договорот мора операторот да се обврзе да ги емитува каналите. а брз интернет не ни пробувај зашо ке те заебат ке ти речат пц то не ти чини мрежната прием сигнал технички проблеми така да тоа заборави го. прочитај си го убаво договорот па види шо ке напраиш и кажи ни
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Има решение, ама не е за секого, т.е. незнам колку би звучело како решение за тебе....

Симнувај од нет тоа што сакаш да гледаш и батали ја телевизијата, и онака ништо квалитетно нема.

Интернетот од Близу кај мене е доста добар, ретко имам проблеми и симнувам со 90% од максималната брзина во најголем дел од случаите, поготво преку Замунда и уште неколку познати торент тракери.

Знам дека си го бараш она што ти следува, ама морате да сватите дека живееме во Македонија.

Од друга страна, Близу во деловите каде што нуди лан пакети, до крајните корисници пушта интернет неколку пати побрз од она што е по договор пропишано, таков бенефит нема од ниеден провајдер кај нас, така да мислам дека не се толку лоши.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Искрено ваков тип на играчи немам видено од дамна, ама мислам дек додека ќутиш и трпиш ќе си плаќаш поштено и никој нема да те праша дали си задоволен..
Пред овие беше Кејбтел и они не беа нешто али барам она што беше во договорот тоа и си го испорачуваа.
Мене ме интересира едно гледам дека има правници па ќе ги замолам за помош
Јас имав склучено со Кајбтел договор од 1350 ден месечно

Аналогна/Дигитална
Телефонија
5ППВ канали
ХРТ1,2
Брз интернет

Сега со Близооо од ова што го имав на довор со овие преходниве пола работи нема
Значи ги немам 5ППВ канали тапа интернет ХРТ го изгасија и се прават дека се они најдобар кабелски оператор фрчат реклами на телевизија а благе везе нема
Што ако утре им текне и ми пуштат само да гледаме 20 програми ( ТРТ, chase a peshe и остали срања ) пак ќе си плаќаме исто зашто зашто они се "најдобри"

Кога веќе мењаваат нешто во програмите интернетот нели треба да се склучи нов договор Дали јас и останате мраморчиња како мене ќе сакаме да ги прифатиме тие нивни промени, и доколку више така ни го убутаваат нека ги намалаат цените зашто не се на нивото како што биле пред тоа.

Please HELP
Сите оператори во договорите се штитат од промената на каналите кои ги пренесуваат, но поради брзината на интернетот и тоа како можеш да им го мавнеш договорот и да го раскинеш. Испрати им допис дека со чиста машина (тазе инсталирана и заштитена) неможеш да постигнеш брзина, но притоа навистина види дали е можеби до твојата машина, и врз основа на тоа барај раскинување на договор. На технички проблеми неможат да се вадат, затоа што техничкиот проблем е НИВЕН проблем и ако не го отстраниле неможат да се повикуваат на договорот затоа што според истиот јасно се обврзани да ги отстранат сите технички проблеми и да ја испорачат договорената услуга.
 
С

сашенко

Гостин
Интернетот од Близу кај мене е доста добар, ретко имам проблеми и симнувам со 90% од максималната брзина во најголем дел од случаите.
А колкава е брзината на интернетот на близуу?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Има решение, ама не е за секого, т.е. незнам колку би звучело како решение за тебе....

Симнувај од нет тоа што сакаш да гледаш и батали ја телевизијата, и онака ништо квалитетно нема.

Интернетот од Близу кај мене е доста добар, ретко имам проблеми и симнувам со 90% од максималната брзина во најголем дел од случаите, поготво преку Замунда и уште неколку познати торент тракери.

Знам дека си го бараш она што ти следува, ама морате да сватите дека живееме во Македонија.

Од друга страна, Близу во деловите каде што нуди лан пакети, до крајните корисници пушта интернет неколку пати побрз од она што е по договор пропишано, таков бенефит нема од ниеден провајдер кај нас, така да мислам дека не се толку лоши.
за болдот точно е. еве јас имам лан пакет со договор за 8мбс ама прееска мерев 13 искочија. тоа е скоро дупло повеќе

еве и сега спидтест акнав и искочи 14. јбг
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
А колкава е брзината на интернетот на близуу?
Зависи кој пакет, јас од Замунда и слични тракери, симнувам со просек од 4.2 мегабајти во секунда или околу 4300 килобајти во секунда, го имам ултра пакетот до 50 мегабита.

за болдот точно е. еве јас имам лан пакет со договор за 8мбс ама прееска мерев 13 искочија. тоа е скоро дупло повеќе

еве и сега спидтест акнав и искочи 14. јбг
Заеби Спидтест, меродавна треба да ти биде брзината према торентите, ти е гајле за Спидтест :)

Пушти некој торент од Замунда.
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
Сите оператори во договорите се штитат од промената на каналите кои ги пренесуваат, но поради брзината на интернетот и тоа како можеш да им го мавнеш договорот и да го раскинеш. Испрати им допис дека со чиста машина (тазе инсталирана и заштитена) неможеш да постигнеш брзина, но притоа навистина види дали е можеби до твојата машина, и врз основа на тоа барај раскинување на договор. На технички проблеми неможат да се вадат, затоа што техничкиот проблем е НИВЕН проблем и ако не го отстраниле неможат да се повикуваат на договорот затоа што според истиот јасно се обврзани да ги отстранат сите технички проблеми и да ја испорачат договорената услуга.
Искрено кабловска ја гледав поради ППВ каналите дека пуштаа добри филмчиња добар квалитет и македонски превод, иначе го имам преисталирано комјутерот топ си работи интернетот пак ми е тапа, сакам да го најдам договорот од кабловскава, сега правев муабет и со АЕК и ми рекоа дека имам право да си поднесам жалба и при поднесување на жалбата да ми ја ископираат и со нивни печат и датум за времето кога сум ја поднел да си ја имам за мене.
За две недели доколку не добијам никаков одговор од нивна страна со ископираната жалба и договор ќе отидам до кај нив (АЕК) па они ќе го превземат случајот, бидејќи не може за иста услуга некој да плаќа 1000 а некој 1350 ден...
Мора да ја биде ....
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Месец дена неам интернет од кај овие , секакви мајстори дојдоа и пак ништо......
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
Месец дена неам интернет од кај овие , секакви мајстори дојдоа и пак ништо......
Јави се во АЕК 190 кажи им што е проблемот и они ќе те упатат што треба да направиш, веќе ништо не пробувам преку нив видов дека не ги бива али среќа што постојат мекои да им го дотераат паметот
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Ништо ново, срање оператор се уште од кејблтел кога ги мрзеше да пуштат екипа на терен, па морав да им ѕвонам по 100 пати, да седам без интернет и кабелска со денови и слично. Македонштина клета, племе нивно покварено итн итн...
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Ме однесоја мене плема да е**м нивно гнасно по 2000 денари му плаќам за телефон(шо нигде не се јавувам) Интернет ај како ми како имам 10 мегабити ама и тој тапа е .Дигитална за к*р нечини имам пакет од 60 ама 30 максимум имам .Барав листа на повици ми пишува сум звонел на хотлајн а баш пробав да видам на истиот број од хотлајн шо го пишале ми титка само и ми вика не постои бројот..Бев во то кај шо се плајча лом се напрајв и џабе сето заштитени се со договорот.Ама се че ги нае*ам татко ми се потпишал во мое име че ги опнам на суд а тие по закон не треба да пра добовор со друго лице е сега со татко ми шо че биди дали треба да одговара или не како ода тие работи???
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Денеска пуштам тв и стискам 119 (еМТиВи ХаДе) и кога гледам нешто не ми менува. И одам наназад со програмите и гледам последна ми е 110. Ми снема 15 програми. Ресиверите не им се нешто во ред. Имам проблем со кабелчето, тој дел (железниот) што оди директно во ресиверот пецка струја. И тоа се слуша струјата кога ќе застанеш до него. И тоа не е само на еден ресивер, туку имам уште еден ресивер и на тој е истиот проблем. Сликата сецка заради тоа. Неможам да фатам да го наместам убаво зошто после ќе треба со погребална да ме возат. Интернетот им е добар, сега за сега.
 
С

сашенко

Гостин
Дали некој ги има воопшто 120 канали од близуво? Јас како знам од рекламта до 120 треба, братучед ми има едно 20+ канали затворени демн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom