Очни болести

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Emilijana, 27 март 2008.

 1. Emilijana

  Emilijana

  Член од:
  27 март 2008
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Dali znaete sto e glaucom?
   
 2. UnholY

  UnholY Гостин

  Мммм, мислам дека е повишен очен притисок...
   
 3. Chombe_United

  Chombe_United Да ми бричите ташаците!

  Член од:
  14 декември 2007
  Мислења:
  8.810
  Допаѓања:
  450
  Јас тоа го викам очобол!
   
 4. Fabullous_178

  Fabullous_178 Psychonautics:.

  Член од:
  21 февруари 2007
  Мислења:
  2.988
  Допаѓања:
  188
  Веројатно оти некој шо има Глауком,го болат очите...:pos2:
  А други очни болести?
  Знаете некои?
  Ја знам за перде,далековидост,кратковидост,шашливост(не знам како му е медицинско име) и слично...
  Има некој да објасни нешто повеке за нив?
   
 5. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.273
  Допаѓања:
  4.343
  Епа луѓе баш деновиве правам проект за очни болести. Ќе пастирам нешто што би ви користело на темава:smir:
  Глауком

  Глаукомот е релативно честа, космополитска и тешка очна болест. Името глауком доаѓа од старогрчкиот збор глаукос што значи зелен, затоа што од зеницата на окото на болниот од глауком, се враќа зеленкаст рефлекс. Во народот и денес за глауком се употребува изразот зелена мрена, спротивно на поимот сива мрена, со која се означува катарактата.

  Причини

  Кога течноста во внатрешноста на окото не се одлива (дренира), задршката на течност во окото води до пораст на очниот притисок .Зголемениот очен притисок се смета за главен симптом од кој произлегуваат другите два: екскавација на дискот на очниот-оптички нерв и скотоми во видното поле.

  Симптоми:

  - Главоболки
  - Вознемиреност, постои општа слабост проследена со брадикардија
  - Многу јака болка која се шири околу окото и во слепочниците на истата страна на главата и зрачи се` до темето
  - Појава на имагинативни темни кругови при гледање во извор на светлина
  - Видната острина нагло опаѓа.
  - Солзење од очите
  - Интраокуларниот притисок е многу висок, од 8 до 10kPa (60-75 mmHg)
  Во најчестата форма на глауком можо е да не постојат никакви симптоми се` додека болеста не напреднала значително кога веќе ќе се појават значителни нарушувања на видот.

  Ризик фактори:

  - Глауком на некој друг од семејството
  - Возраст над 40 години
  Меѓу луѓето постари од 40 години околу 1 – 2 % боледуваат од глауком, што значи дека од 50 луѓе кои наполниле 40 г. еден е болен од глауком.
  - Генетски фактори за појава на глауком
  Се` повеќе фактори укажуваат на тоа дека хроничниот глауком се наследува. Не е целосно јасно дали болеста во целина се наследува или се наследуваат другите фактори како зголемен интраокуларен притисок. Во 1997 е откриен генот кој ја предизвикува болеста. Ова откритие го открива патот за ефикасно и трајно лекување на овој вид глауком.

  Терапија

  Нетретиран глауком може да доведе до слепило. Терапијата на акутниот глауком е хируршка, додека третманот на хроничниот глауком е пред се` конзервативен и само ако терапијата со лекови не даде резултати или пациентот од различни причини терапијата не може да ја прима, се поминува на хируршко лекување. Порано постоеја мислења дека секој притосок над 3 kPa треба да се лечи. Но, денес се знае дека зголемен притисок без останатите симптоми за глауком, не треба да се лекува. Прифатена е доктрината дека треба да се пристапи кон лекување кога ќе се појават видливи оштетувања на главата на оптичкиот нерв, како што се прогресивна или патолошка екскавација и карактеристични дефекти на видното поле. Оваа сериозна компликација можете навреме да ја спречите со еднаш годишно посетување на вашиот очен лекар за преглед на глауком со мерењена вашиот очен притисок.

   
 6. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.273
  Допаѓања:
  4.343
  Катаракта

  Кога леќите стануваат непрецизни не овозможувајќи фокусирање на предметите, не давајќи јасна слика, тоа е наречено катаракта за која кај нас обично се вели: Гледам како низ перде.

  Ризик фактори:
  - изложеност на x-зраци или силна светлина
  - примање на некои лекови
  - дијабетисот

  Симптоми:

  - прогресивен, безболен губиток на визија
  - проблематично гледање на силни светла( гледање на имагинативни кругови околу светла, матна визија)

  Третирање:

  Обично, катарактата се остранува преку операција. Ако се чувствувате непријатно и не можете да изведуваш секојдневни задачи, би требало да бидеш подготвен за операција. Нема предност во вршење на операција предходно.

  Пред операција можат да се испробаат и други начини на третирање:

  - oчила или контактни леќи можат да ја подобрат визијата
  - носење очила за сонце на силна светлина

  Операција:

  - Операцијата е честа, безбедна и може да се изведува на било која возраст. Обично не бара целоноќен престој во болница.
  - За време на операцијата леќата е остранета и заменета со нова пластична или силиконска (имплатант).
  - Инфекција или крварење се ретки после операцијата.
  - Потребна е дополнителна помош при движење на пациентот неколку дена по операцијата.
  - Капки за очи или креми се потребни неколку недели по операцијата за да ја редуцираат болката и забрзаат оздравувањето.
  - По операцијата може да се носат очила или контактни леќи за прецизирање на видот


  Кривогледост (strabismus)
  Кривогледост (народски шашливост) е состојба кога едното око или двете очи гледаат на страна. За да се установи дали едно око страбично или не, се служиме со повеќе дијагностички методи и инструменти, а наједноставно е постапката со затворање и отворање на окото, тест на откривање – покривање cover – uncover test. Тестот се изведува на следниот начин: од пациентот бараме еден предмет кој се наоѓа на висина на очните јаболки, да го фиксира со двете очи. Предметот треба да стои прво на растојание од околу 50 cm, а потоа на 5m. Притоа, со рака или со какво било средство, го затвораме окото кое го испитуваме. Кога ќе го откиеме покриеното око, ќе видиме дека тоа го задржали погледот кон предметот како и пред покривањето. Таа состојба ја викаме orthophoria, значи кога очите гледаат право. Меѓутоа, ако при набљудувањето на предметот окото кое било покриено, го свтело погледот во било кој правец, тоа значи дека постои кривогледост или страбизам.


  Кажете за уште нешто ако ве интересира околу око, можеби го имам во проектот :smir:
   
 7. ex machina

  ex machina сфинге раја

  Член од:
  4 септември 2007
  Мислења:
  722
  Допаѓања:
  104
  Знам дека медицинска марихуана се користи за олеснување на последиците од глауком :)
   
 8. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.935
  Ај некој текст за nystagmus horizonalis
   
 9. Emilijana

  Emilijana

  Член од:
  27 март 2008
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  0
  Ja postaviv ovaa tema bidejki me interesirase kolku mladite i voopsto drugite luge znaat za bolestite na ocite zosto mnogu malce se govori za niv, a treba da se znaat barem nekoi osnovni raboti za da se sprecat posledicite pr.nenavremeno otkrien glaukom i medidinki ne tretiran moze da dovede do slepilo.
   
 10. slavee

  slavee

  Член од:
  21 април 2008
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  0
  Емилијана да не си очен лекар??

  Паметно што си отворила ваква тема


  Блефаропластика на клепачи

  Блефаропластиката е процедура при којашто се одстранува излишната кожа и маснини од горен и долен клепач.
  Како резултат на оваа операција очите изгледаат по свежи и помлади.
  Најчест кандидат за овие операции се мажи и жени на возраст над 40 години. Во некои случаи промени можат да настанат и при помлади луѓе што може да наликуваат на остарени. При нив доволно е одстранување на масните херниации. При повозрасните пациенти е потребно отстранување и на излишната кожа.

  Постојат ли ризици?
  Сите хируршки интервенции носат ризици и пластичната хирургија не е исклучок. Сериозни компликации не се чести кога операцијата се прави од квалифициран хирург. Обично пациентите осеќаат дискомфорт којшто се должи на оток на клепачите.

  Што представува операцијата?
  Операцијата може да биде извршена под месна или локална опојка. Трае повеќе од 2 часа. Обично се започнува со корекција на долниот клепач и потоа на долниот. Разрезите се прават во природните свивки на клепачите. Во зависност од избраната од хирургот техника масните хиерации се одстрануваат или се фиксират на соседните структури. Излишната кожа се одстранува. Кога нема излишна кожа одстранувањето на маснините може да настане и без надворешен достап т.н. трансконјуктивна блефаропластика. Затворањето на разрезите е со природен шев. После оздравувањето белези не се познаваат.
   
 11. santo

  santo

  Член од:
  18 март 2008
  Мислења:
  153
  Допаѓања:
  0
  ima li dobra klinika vo makedonija da odam da se pregledam sto kako
  imam problem so vidot slabo mi se dogleduva ne deka sum slep ama malku ne dogleduvam i imam strabizam samo ne sum sasliv so krivi oci toa e samo momentalno iskrivuvanje na ocite.slusnav za vo stip i za skopje imalo dobri kliniki
  ke me upati li nekoj
   
 12. city

  city Модератор - технократ!

  Член од:
  1 март 2005
  Мислења:
  2.811
  Допаѓања:
  274
  Кога сме веќе кај очните болести и начинот на нивно лекување,она што мене ми треба е добар очен лекар и добар очна ординација во Скопје.

  Значи досега не сум имал вакво искуство, заради тоа ми треба ваш совет кај можам да се обратам за квалитетна услуга.
   
 13. girl*

  girl*

  Член од:
  23 април 2008
  Мислења:
  457
  Допаѓања:
  4
  еве нешто интересно за кратководците, далековидци:
  оние што се кратковидци (т.е. што не гледаат на далеку) биле попаметни од обичните луге.
  сум го читала ова пред 1 година, во 24 здравје, мислам беше..
   
 14. Ivon4ee

  Ivon4ee

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  503
  Допаѓања:
  64
  Da glaukom e povisen o4en pritisok znam dedo mi imase i zaradi toj glaukom sea ne gleda:nesum:
   
 15. Elena F.Sinatra

  Elena F.Sinatra Temper Tantrum

  Член од:
  5 август 2008
  Мислења:
  227
  Допаѓања:
  14
  Да, клиника за очни болести во Скопје, има специјалисти кои се конкретно остручени за страбизам, и за било која рефрактерна аномалија, секако.
  Не гледаш од блиску или од далеку, дали подмижуваш кога гледаш подалечни предмети?
   

Сподели преку: