Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Не, ќе дојдат охридските домаќини и ќе ти кажат дека ти како гостин/турист ќе дојдеш тука 1 недела и ќе си одиш, а тие што живеат таму, живеат со тие цени во текот на целата година.
И за мене е ваучерот 6000 денари, не е само за тие од надвор.
Уосталом бе друже, зошто мораш да седнуваш на плажа со ваучер од 6000 денари, ако ти е скапо? Имаш плажи и без пари, па колку ти е чергата, толку ќе си ги пуштиш нозете. Има луѓе кои сакаат да се курчат,е па курчот кошта. Штом има овци ќе си стрижат.
Епа тогаш не треба да постои збор како скапо. Курчот коштал? Па и тие што се беспари плажите за некоја година ќе ги земат и ќе ги направат исти да се плаќа секаде. Треба тогаш и во маркет да ти го стават лебот 300 денари, и да ти речам, па не го купувај, меси си по дома.

Паркинг пример - 100 денари саат - Не паркирај, оди пешки.

Така може за се да најдеш :)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Не, ќе дојдат охридските домаќини и ќе ти кажат дека ти како гостин/турист ќе дојдеш тука 1 недела и ќе си одиш, а тие што живеат таму, живеат со тие цени во текот на целата година.
И за мене е ваучерот 6000 денари, не е само за тие од надвор.
Уосталом бе друже, зошто мораш да седнуваш на плажа со ваучер од 6000 денари, ако ти е скапо? Имаш плажи и без пари, па колку ти е чергата, толку ќе си ги пуштиш нозете. Има луѓе кои сакаат да се курчат,е па курчот кошта. Штом има овци ќе си стрижат.
Eпа од вакви коментари/ставови пропаѓа Охридот. Курчот коштал :facepalm:
Ти дали читаш дека ПОМАЛЦЕ ТУРИСТИ има од претходно? Еве ако си од Охрид, не си сфесна за тоа?
Празни стојат еден куп маси, оти КУРЧОТ е побитен. Еве кажи ми ако е без ваучер (или некој помал 1000ден-2000ден макс) дали немаше да бидат полни масите, и прометот поголем?

Ќе биде и за тебе ваучерот 6000, ама со тек на време приходот од туристи ќе биде помал, па ќе се стрижите. Не е ова оти сакам да ве хејтам, туку сакам да ти кажам дека пристапот/стратегијата на брзо богатење ве носи во пропаст.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Eпа од вакви коментари/ставови пропаѓа Охридот. Курчот коштал :facepalm:
Ти дали читаш дека ПОМАЛЦЕ ТУРИСТИ има од претходно? Еве ако си од Охрид, не си сфесна за тоа?
Празни стојат еден куп маси, оти КУРЧОТ е побитен. Еве кажи ми ако е без ваучер (или некој помал 1000ден-2000ден макс) дали немаше да бидат полни масите, и прометот поголем?

Ќе биде и за тебе ваучерот 6000, ама со тек на време приходот од туристи ќе биде помал, па ќе се стрижите. Не е ова оти сакам да ве хејтам, туку сакам да ти кажам дека пристапот/стратегијата на брзо богатење ве носи во пропаст.
Прво зборуваш со некој што никогаш не се занимавал со туризам. Не сите луѓе во Охрид живеат од туристите. Јас имам зијан, немам ќар.
Од она што го гледам и од она што го знам, капацитетите до крај на август се веќе исполнети. Така да дали има помалку туристите не би рекла. Охриѓани дури и да има тродупло, секогаш ќе кукаат дека немало туристи :icon_mrgr:

Во однос на цените, доаѓаш тука и се жалиш на ваучер од 6000 денари. Е па друже веројатно знаеш дека секаде имаш цени ОД-ДО. Одиш и седнуваш онаму каде што ти одговара. Знаеш ли колку ресторани и плажи имаш на крајбрејжето, каде што можеш да јадеш и пиеш за нормални/пристојни цени?
Од друга страна имаш и такви со ваучери од 6000 денари, имаш ресторани каде што 250гр. свинско филе на скара чини 780 денари или порција шпагети од 500 денари. Па јас не паѓам во несвест. Исто како што во Скопје имаш ресторани од - до. Немој да ми кажеш дека цените во Скопје не се солени на одредени места.
Сите ресторани се приватна сопственост и секој газда си си прави своја математика. Некои сметаат дека ако набијат цени е подобра опција. Некои одат на тоа повеќе гости, помала маржа. Значи има се, има за секого. Па твој е изборот.

Дали Охрид има стратегија за туризам? Категорично нема. Тоа е само реченица за во изборни партиски програми.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Епа ако немаш ќар, тогаш биди среќна на ова што се случува. Како иде време ќе бегаат туристите и нема да го трпиш зијанот како сеа.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Епа ако немаш ќар, тогаш биди среќна на ова што се случува. Како иде време ќе бегаат туристите и нема да го трпиш зијанот како сеа.
Кому му се допаѓа повторно ќе дојде, кому не му се допаѓа не е обврзан да дојде. Се однесувате како да е задолжително да се оди во Охрид.
Следниот пат однеси ја девојка ти во Камник, Воденица, Џино, Форца, Пелистер супер евтино, бадијала, џабе.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
572
Поени од реакции
982
Како иде време ќе бегаат туристите и нема да го трпиш зијанот како сеа.
Ич да не доаѓаш, иди си на краците пефкохори со останатите сељандури и бањај се у гомната што идат од Вардар
 
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
Eпа од вакви коментари/ставови пропаѓа Охридот. Курчот коштал :facepalm:
Ти дали читаш дека ПОМАЛЦЕ ТУРИСТИ има од претходно? Еве ако си од Охрид, не си сфесна за тоа?
Празни стојат еден куп маси, оти КУРЧОТ е побитен. Еве кажи ми ако е без ваучер (или некој помал 1000ден-2000ден макс) дали немаше да бидат полни масите, и прометот поголем?

Ќе биде и за тебе ваучерот 6000, ама со тек на време приходот од туристи ќе биде помал, па ќе се стрижите. Не е ова оти сакам да ве хејтам, туку сакам да ти кажам дека пристапот/стратегијата на брзо богатење ве носи во пропаст.
Abe brat zivees vo kapitalizam I sloboden market, gazdite si odredvat cena a tvoe e kako potrosuvac da odredish dali vredi da gi potrosis parite vo toa mesto ili ne, jas licno gi preckrtav nekolku mesta sho do pred nekoj mesec bea ok za mene, ne moze da mi se sviga da plakam dve soopski salati so edna kokakola za 650den, ili corba za 300den od koja kiselini ke me rasturet cel den :) a ima dosta podobri za 150 do 200den , taka da imas sekakva ponuda od najeftina do lux vo sekoj grad pa bilo vo prasajne i Pehcevo, a tvoe e da si odlucis dali vredi ili ne, taka da nemat potreba da go tangirate gradov kao nedostapen za sekoj dzeb a toa vo koj pravec odi isto kako drzavava taka da na site I'm e jasno pozz I ubav pomin ako si vo OH
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
@Ninja12

Во право си. И ти и @Darklady
Kапитализам е.

Не знам дали ми го сфати муабетов, па ајде да го поупростам уште повеќе.
Имаш 20 години и одиш Охрид, традиционално секоја година со друштво или парови.
А како млад претежно на едно од горенаведените места одеш, таму одат младите.
И одиш и гледаш дека има 3к ваучер за сепаре. Окс, таман е 3-4ца сме ќе си дадеме по 1к. Нормално е да речеме.
Одиш в година, 5к. И веќе се запрашуваш дали вреди или не. Цените покачени додатно.
И одиш третата година, 7к ваучер, цените уште повеќе. И? Тоа што сум го правел со 3к, сеа ми требаат 5-6 за истото.
Туристите намалени додатно.
Ќе пробам и 4та година или?
Имам другар што работи 3 години со ред на една од плаживе. Ни на пола не било годинава.
В година како мислиш дека ќе биде? На кај оди ова? Не е работава дали ќе одам јас или не, туку севкупно кој е правецов во кој се движи Охрид.

Поздрав
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
@Ninja12

Во право си. И ти и @Darklady
Kапитализам е.

Не знам дали ми го сфати муабетов, па ајде да го поупростам уште повеќе.
Имаш 20 години и одиш Охрид, традиционално секоја година со друштво или парови.
А како млад претежно на едно од горенаведените места одеш, таму одат младите.
И одиш и гледаш дека има 3к ваучер за сепаре. Окс, таман е 3-4ца сме ќе си дадеме по 1к. Нормално е да речеме.
Одиш в година, 5к. И веќе се запрашуваш дали вреди или не. Цените покачени додатно.
И одиш третата година, 7к ваучер, цените уште повеќе. И? Тоа што сум го правел со 3к, сеа ми требаат 5-6 за истото.
Туристите намалени додатно.
Ќе пробам и 4та година или?
Имам другар што работи 3 години со ред на една од плаживе. Ни на пола не било годинава.
В година како мислиш дека ќе биде? На кај оди ова? Не е работава дали ќе одам јас или не, туку севкупно кој е правецов во кој се движи Охрид.

Поздрав
Може ти нема да седнеш ама има некој со подлабок џеб ќе седне. И така ќе продолжи приказната. Не правиме муабет дали вреди или не, тоа е веќе многу субјективно прашање. Јас лично никогаш не би платила пари за на лежалка, но има луѓе кои уживаат во тоа и би платиле било која цена. И на сликата погоре што ја постирав од Хрватска (а неколку луѓе искоментираа дека плажата била крш) една лежалка беше 15 еур, кабаните беа по 80 еур, ама се беше полно. И на таа цена на лежалките сите пиеја плус по некоја пијачка, па 50 еур едно одење на плажа им доаѓа. Ама сака да си плати, не ќе го спречи некој. Јас не би дала толку пари за на плажа, ама нема потреба сеа да мрчам дека скапи биле лежалките. Скапи ми се мене, затоа си седам на пешкир.

Поентата е да се исфилтрираат тие што не можат да платат и следната година да го заобиколат Охрид. Едноставно е, НЕ МОРА да се доаѓа во Охрид по секоја цена. Ако ти е скапо никој не те зема на сила и не те носи Охрид. Во ред е и да се изгубат некои туристи за да се добие нешто повеќе. Некако на многу луѓе на темава муабетот им оди во насока дека заради цените немало туристи, ама секоја година некако се докажува спротивното.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
@Ninja12

Во право си. И ти и @Darklady
Kапитализам е.

Не знам дали ми го сфати муабетов, па ајде да го поупростам уште повеќе.
Имаш 20 години и одиш Охрид, традиционално секоја година со друштво или парови.
А како млад претежно на едно од горенаведените места одеш, таму одат младите.
И одиш и гледаш дека има 3к ваучер за сепаре. Окс, таман е 3-4ца сме ќе си дадеме по 1к. Нормално е да речеме.
Одиш в година, 5к. И веќе се запрашуваш дали вреди или не. Цените покачени додатно.
И одиш третата година, 7к ваучер, цените уште повеќе. И? Тоа што сум го правел со 3к, сеа ми требаат 5-6 за истото.
Туристите намалени додатно.
Ќе пробам и 4та година или?
Имам другар што работи 3 години со ред на една од плаживе. Ни на пола не било годинава.
В година како мислиш дека ќе биде? На кај оди ова? Не е работава дали ќе одам јас или не, туку севкупно кој е правецов во кој се движи Охрид.

Поздрав
Вака, ако сакаш културен одмор, Охрид не е ефтин, е сеа од друга страна за истите пари се оди Закинтос пример кај што природата дала многу повеќе... Тој е муабетот, го разбираме... Затоа секој со своите желби... Мој предлог, догодина оди Закинтос и батали го Охрид. Не вреди толку да троши човек за да е опкружен со ѓубришта, гнасотии и некултура
Автоматски споено мислење:

Поентата е да се исфилтрираат тие што не можат да платат и следната година да го заобиколат Охрид. Едноставно е, НЕ МОРА да се доаѓа во Охрид по секоја цена. Ако ти е скапо никој не те зема на сила и не те носи Охрид. Во ред е и да се изгубат некои туристи за да се добие нешто повеќе. Некако на многу луѓе на темава муабетот им оди во насока дека заради цените немало туристи, ама секоја година некако се докажува спротивното.
Нема да се исфилтрира ништо. Само заобикелен ќе биде Охрид. Јас за себе знам идната година Санторини. За 3000 евра колку што ме кошта одморот во Охрид, Санторини е подобра опција.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
@Ninja12

Во право си. И ти и @Darklady
Kапитализам е.

Не знам дали ми го сфати муабетов, па ајде да го поупростам уште повеќе.
Имаш 20 години и одиш Охрид, традиционално секоја година со друштво или парови.
А како млад претежно на едно од горенаведените места одеш, таму одат младите.
И одиш и гледаш дека има 3к ваучер за сепаре. Окс, таман е 3-4ца сме ќе си дадеме по 1к. Нормално е да речеме.
Одиш в година, 5к. И веќе се запрашуваш дали вреди или не. Цените покачени додатно.
И одиш третата година, 7к ваучер, цените уште повеќе. И? Тоа што сум го правел со 3к, сеа ми требаат 5-6 за истото.
Туристите намалени додатно.
Ќе пробам и 4та година или?
Имам другар што работи 3 години со ред на една од плаживе. Ни на пола не било годинава.
В година како мислиш дека ќе биде? На кај оди ова? Не е работава дали ќе одам јас или не, туку севкупно кој е правецов во кој се движи Охрид.

Поздрав
Ohrid ojt vo nepovrat kako I cela drzava, ona sho ne svakas e deka imat mn golema inflacija, od goriva do prehrana do struja I etc.. sve to ti se odrazuvat na momentalniot lifestyle i cenite koi gi plakame I za to Ohrid ti e najmalce kriv, za turisti imalo I ke imat dali poke dali pomalce mene kako Ohriganec me interesirat samo da se pokulturni I da ne se deret vo 4am kako budali
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Ohrid ojt vo nepovrat kako I cela drzava, ona sho ne svakas e deka imat mn golema inflacija, od goriva do prehrana do struja I etc.. sve to ti se odrazuvat na momentalniot lifestyle i cenite koi gi plakame I za to Ohrid ti e najmalce kriv, za turisti imalo I ke imat dali poke dali pomalce mene kako Ohriganec me interesirat samo da se pokulturni I da ne se deret vo 4am kako budali
За да има културни туристи прво треба жубрето некој да го исчисти. Охрид порано го препорачував на пријатели, сеа кога го гледам ѓубрето, нечистотијата и распаднатите полу нови згради ми е срам некој од тие луѓе да не дојде, да ми рече каква дупка си ни препорачал.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
321
Поени од реакции
756
За да има културни туристи прво треба жубрето некој да го исчисти. Охрид порано го препорачував на пријатели, сеа кога го гледам ѓубрето, нечистотијата и распаднатите полу нови згради ми е срам некој од тие луѓе да не дојде, да ми рече каква дупка си ни препорачал.
Abe ko ke vidam kako I kaj zivejte po Makedonijava se poblagodaren mu sum sho sum vo Ohrid, taka da sleden pat napraj I'm edna obikolka od Madzari niz topansko pa se do centar jako pozadovolni ke se ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Toj nekoj so podlabok djeb treba da e skroz, ama skroz nenormalen za da zamini vo Ohrid, koga za ista ili bezmalku poeftina cena moze da bira lokacii koi se najblago receno izmisleni za Ohrid vo sekoj pogled.
Kako si go zamisluvaat Ogrid Ohrigjani, mislis za Bali Bali ili tamu nekoj tropski ostrov ili plaza zborame, a to prcvarnica.
Ili ajde so lokalen primer, nekoja birtija kade pevalkata e i istovremeno i kelnerka, sankerka i lokalna orospija, invertarot kaki od pesnite na belo dugme, ona rani osumdesetti stil, gazdata da se nadeva deka so krevanje na cenite ke privleci nekoj so podlabok djeb. Da ke privleci, ako ovo go zgresil patot i se zaginal, pa go stemnalo i nema kade pa ajde tuka vo prcvarnicata.
Oti realno Ohrid e se samo ne elitno, poluelitno (vsusnost nema ni e od elitno ama ajde) mesto za turizam, bilo kakov, ostaj mestanite sto si pravat filmovi deka e neznam sto. Toa valjda od lokal patriotizam im idi inaku cisto se somnevam deka i ohrigjani letuvaat vo Ohrid. Ne se i tie tolku pafnati pa da neznaat sto e ubavo a sto e dupka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom