Охрид

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Работава е „подржи ми го копилево да се посмеам со другоно копиле“.

Им пречи Т, ама затоа О е крајно литературно :свиркам:
„ДрагорО, сапунО, бродО, сатО,
Супер сте и Охрид и Битола... Јас уште се смеам на сопствената фаца кога на факултет еден колега од Пехчево ми побара скс пред многу години....
Не знам уствари ни како се пишува...тиа било мастика..
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Супер сте и Охрид и Битола... Јас уште се смеам на сопствената фаца кога на факултет еден колега од Пехчево ми побара скс пред многу години....
Не знам уствари ни како се пишува...тиа било мастика..
Дијалектите се баш богатството на македонскиот јазик.

И јас имам искуство како тебе со моја колешка од Струмица кога ми побара „БУНЕЛА“(вилушка). Прв пат во животов го слушнав зборот, а се смеев половина час после тоа.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
зборавте мислам битолски е ?
Да
Автоматски споено мислење:

Работава е „подржи ми го копилево да се посмеам со другоно копиле“.

Им пречи Т, ама затоа О е крајно литературно :свиркам:
„ДрагорО, сапунО, бродО, сатО“

Ама важно да се плука,,,
Стило,оти итн.Мене лично не ми пречит битолскиот дијалект и јас сметам дека дијалектите се богатство.Замисли колку монотоно и досадно ќе беше сите да зборвевме литературно.Ама ето имат ликој на кој се нешто им пречит.
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Ама ето имат ликој на кој се нешто им пречит.
Се сложувам, дијалектите го прават јазикот вистинско богатство. И постојат во секој јазик, не само кај нас. Само што кај нас им е смешно, грдо, глупаво и слично, посебно им боде очи охридскиот:sneaky:

Редовните плукачи по Охрид ќе никнуваат како печурки, наближува летната сезона :pos: „сликање на фискални сметки“, па кукање, сечење вени и паѓање во несвест “услугата катастрофа, келнерот не беше чешлан, кошулата не му беше испеглана, лицето не му беше измиено, не ни се поклона ко нарачавме 2 кафиња и ги пиевме 3 саати и сл“.
Па корпите беа полни со ѓубре, водата беше ладна, па камењата дупеа и.т.н. :pos:
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.091
Супер сте и Охрид и Битола... Јас уште се смеам на сопствената фаца кога на факултет еден колега од Пехчево ми побара скс пред многу години....
Не знам уствари ни како се пишува...тиа било мастика..
Идем на журка со еден Велешанец и извадив мастила да земам и овој ми вели дај ми скс. Што сакаш, имала чудно го прашав. Вика скс во рака ти е. Тогаш ми текна дека сака мастика.

Иначе во охридскиот не ми се допаѓа само она љуѓе, звучи албански, се останато им е супер дијалект. :D
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
Да
Автоматски споено мислење:


Стило,оти итн.Мене лично не ми пречит битолскиот дијалект и јас сметам дека дијалектите се богатство.Замисли колку монотоно и досадно ќе беше сите да зборвевме литературно.Ама ето имат ликој на кој се нешто им пречит.
Интересни се битолчани,кој ке дојдат во Охрид и прашат за цена одма рачунање во Пиво,ее ќе му дам јас 70ден за кафе на она Шанкуре, во Веро ќе си манам 3 пива.
Тешко мене сега ако Владе го прочитат ова,кој ќе ме подберит.....
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
А шо ти пречит Т?Зборавте???То е литератрно зборче или?
Ne e literaturno, po bitolski e, no toa ne go menuva faktot deka kako osnova na literaturniot se zemeni veleskiot,prilepskiot, bitolskiot i lerinskiot dijalekt , ne ohridskiot, taka da :toe: .
I sepak jas kako bitolcanec pak ke recam deka prilepcani zboruvaat najblisku do literaturniot.
Автоматски споено мислење:

Работава е „подржи ми го копилево да се посмеам со другоно копиле“.

Им пречи Т, ама затоа О е крајно литературно :свиркам:
„ДрагорО, сапунО, бродО, сатО“

Ама важно да се плука,,,
Si kratime na bukvi be, stedime, ne ko vas da dodavame bezveze , da komplicirame:D.
Si imame nie generalno problem so treto lice ednina za zenski i sreden rod i vo osnova toa e toa, drugoto manje vise e isto so literaturniot :свиркам:
Tuku da ne objasnuvam, koj go interesira bitolskiot tuka mozi da podnauci sto i kako :P.
Автоматски споено мислење:

Che is only top of the iceberg . Во прилепскиот говор не постојат гласовите Ќ и Ѓ , наместо нив ги користиме Ч и Џ . Примери : кујча , чумур ,срејча , Џоко ( Ѓоко ) , Џаол ( Ѓавол ) и тн. Исто така за некои зборови се користи Н место Њ ( кучина , мачина , прасина ) .
Ne vadi go coek, zavrsuvam :D
Prilepcankite ko ke zborat tipicno prilepski :sneaky:
 
Последно уредено:

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
879
Ne e literaturno, po bitolski e, no toa ne go menuva faktot deka kako osnova na literaturniot se zemeni veleskiot,prilepskiot, bitolskiot i lerinskiot dijalekt , ne ohridskiot, taka da :toe: .
I sepak jas kako bitolcanec pak ke recam deka prilepcani zboruvaat najblisku do literaturniot.
Автоматски споено мислење:


Si kratime na bukvi be, stedime, ne ko vas da dodavame bezveze , da komplicirame:D.
Si imame nie generalno problem so treto lice ednina za zenski i sreden rod i vo osnova toa e toa, drugoto manje vise e isto so literaturniot :свиркам:
Tuku da ne objasnuvam, koj go interesira bitolskiot tuka mozi da podnauci sto i kako :P.
Автоматски споено мислење:


Ne vadi go coek, zavrsuvam :D
Prilepcankite ko ke zborat tipicno prilepski :sneaky:
Чкембар , во право си за муабетов . И ние истото кратење на зборојте го имаме ( незнам како не ги мрзи охриџани да додвааТ буква на зборојте ) . А тоа дека се во битолскиот ви е во машки род ... јеби га изгледа е турско влијание ( ми се чини во турскиот само еден род има ) .
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
И ние истото кратење на зборојте го имаме ( незнам како не ги мрзи охриџани да додвааТ буква на зборојте )
Значи да расчистиме.
Ние си имаме вишок букви. Охридската азбука немаТ 31 буква, туку повеќе. А штом имаТ повеќе, немаме потреба да штедиме и на букви. И затоа си додаваме и таму кај шо требит и таму кај шо не требит. Нека имат, од вишок глава не болиТ. :icon_mrgr:

А оној што немаТ, многу нормално дека ќе штедиТ и кратит и кусит и тегнит :свиркам:
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
879
Значи да расчистиме.
Ние си имаме вишок букви. Охридската азбука немаТ 31 буква, туку повеќе. А штом имаТ повеќе, немаме потреба да штедиме и на букви. И затоа си додаваме и таму кај шо требит и таму кај шо не требит. Нека имат, од вишок глава не болиТ. :icon_mrgr:

А оној што немаТ, многу нормално дека ќе штедиТ и кратит и кусит и тегнит :свиркам:
Марсовке , трај си свиркај си ... иначе и од многу глава боли
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Аре да земет сите по дијалектот да прогорет еден со друг не ќе се разберет. Ја Струга живеа од ко су роден имат зборој шо неможа да ги истумача Стружани ко ќе прает муабет зш мојве не се од град. Некој изрази Ко ќе ги тропнет се да зејш и по цел ден да се смејш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Чкембар , во право си за муабетов . И ние истото кратење на зборојте го имаме ( незнам како не ги мрзи охриџани да додвааТ буква на зборојте ) . А тоа дека се во битолскиот ви е во машки род ... јеби га изгледа е турско влијание ( ми се чини во турскиот само еден род има ) .
Oti, vo Prilep nemase Turci :cautious:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.127
Иначе ко спомнавте Прилеп дијалектО...
Кај се најдувате вие?
Колцина сте?
Че зема децата боенките, че бо!

Дијалективе настрана, она коцкана кај пошчана ќе си налегнит сама или појќе да пешачиме по неа?
Зш некако лабаво глеатo_O
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
471
Поени од реакции
1.488
Иначе ко спомнавте Прилеп дијалектО...
Кај се најдувате вие?
Колцина сте?
Че зема децата боенките, че бо!

Дијалективе настрана, она коцкана кај пошчана ќе си налегнит сама или појќе да пешачиме по неа?
Зш некако лабаво глеатo_O
Jas sum od Prilep i kolcina dosega ne sum slusnal.
Колку души сте вие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom