Охрид

Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Знам дека коментаров ќе навлечит многу хејт и негативни риплаи, ама мимо то се работит за мое лично мислење и доживување на Охрид. Мене Потпеш ми беше најубо дур немаше кафана, дури беше дивурија и џунгла, кога ловевме змивчиња како деца таму и ги чувавме во кутии од кибрит. Ајван плажа ми беше баш место за смирување со прекрасен поглед на Охрид под сенките на огромните дрва. Како плажа никогаш не беше од омилените за охриѓани, ама рака на срце и сега ретко кој ојт таму за плажа, за капење. Наместо плажа, се напрајја угостителски објекти - ноќни клубови (навистина преубо опремени и модерни), но целта беше да бидет плажи, а не по цела ноќ од таму Охриѓани да се превршчвет в кревет со криците од Аца Лукас и сличните на него, за сметка на газдите шо ги полнет џебојте. Ако беа плажи ќе работеа како секаде - до кај 20:00 часот и ќе беа скромни шанкој шо служет пијалоци, сладолед и храна, а не велелепни објекти распослани преку цела плажа. "Плажа" на која жените одет дотерани, нашминкани, со високи потпетици, а мажите со златни ланци да ги прошетет стомачните мускули и депилираните нозе! "Плажа" на која не се ојт заради водата и сонцето, туку да се бидит виден и да видит некој "битен". Пулите се, чудите се.
Колку и да не признаваме, градот туристичкиот бум го доживеа во минатиот век, кога плажите беа диви, ко од Бога дадени, а природата недопрена, кога единствената галама на плажите беа штирците и веселите дечиња, кога секој можеше слободно и бесплатно да ја посетит која сакат плажа на охридската ривиера, кога непречено можеше по обала покрај езеро да се ојт од Ј'но до Канео. Посебен доживљај беше чекорењето по калдрмата во старион дел, Охрид ко беше град на стари занаети, кожари, опинчари, сладоледџии и бозаџии, точакџии и сл., хотелине ко имаја по неколку илјади квадрати средени дворој со трендафили и зеленило. Сега калдрмата ја заменија со бекатони, зеленилото со згради и бетони, а трендафилите со диво поставени маси од кафичите, а ние се занесвиме колку сме ошле напред, колку сме се модернизирале, слепи и глуви да видиме и послушаме дека се појќе тониме во урбанистичкиот хаос, во кичот и шундот. И на крај, горди сме шо од едно мало гратче со душа денес напрајвме еден голем панаѓур!
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2021
Мислења
24
Поени од реакции
24
mi treba nekoj od ohrid za pomos,dokolku bi sakal nekoj da mi pomogne mi mu bil blagodaren,ispratete mi poraka ve molam :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110

Сакам вака да бидит ажурен судов за барем пола предмети и ќе се опрајт градов.
Пола, ете ко за ова за Куба одлучиле да се пуштит струја, а за Кадмо одбиле.Истиот судија.Ама ете ЕфтиН бил.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
308
Поени од реакции
722

Сакам вака да бидит ажурен судов за барем пола предмети и ќе се опрајт градов.
Пола, ете ко за ова за Куба одлучиле да се пуштит струја, а за Кадмо одбиле.Истиот судија.Ама ете ЕфтиН бил.
Абе исто дело ама различен судија - читај малце )) Како и да е најаки се овие од општина со заканите дека бил дивоградба и ако вака продолжело ке го рушеле. Па ако е дивоградба одма требит да се рушит и тие амебите од оштината се први шо требит да одговарет, дозволиле некој 10год уназад да узурпират и да се богатит кои идиоти уше јавно кажуваат дека и објектот е дивоградба
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Се извинувам што идам оф топик, а дали како и во Куманово и овде ке ги раскопуваат улиците кога ке пукне некоја цевка?
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.896
Поени од реакции
9.491
Таман за хидро авиони и беше намената
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Се извинувам што идам оф топик, а дали како и во Куманово и овде ке ги раскопуваат улиците кога ке пукне некоја цевка?
Не знам, ама убо е да се пробат дали имат нафта под улицава, ем да рушиме малер ем некој денар ќе испаднит.Ак не, нов тендер:)
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Се извинувам што идам оф топик, а дали како и во Куманово и овде ке ги раскопуваат улиците кога ке пукне некоја цевка?
Kaj nas prvo se asvaltira, pa posle ke kopame za kanalizacija, pa asvaltirame na novo, pa ajde kopame povtorno zatoa sto sahtite ni se asvaltirani, pa asvaltirame na novo. I taka vo krug, kopni, pa asvaltiraj, za da ne ni e dosadno :icon_mrgr:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Kaj nas prvo se asvaltira, pa posle ke kopame za kanalizacija, pa asvaltirame na novo, pa ajde kopame povtorno zatoa sto sahtite ni se asvaltirani, pa asvaltirame na novo. I taka vo krug, kopni, pa asvaltiraj, za da ne ni e dosadno :icon_mrgr:
И после се жалат младиве немало работа.Кој му се работит ќе си најт работа:cool:
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Ај ке пробам да разберам се, ама ова никако не можам да си го објаснам, зошто, како, каде, кога...??
Улицава беше здрава, рамна, чиста, немаше една ебена пукнатина и и влегоја рандом од никаде за еден ден и за 150 метри и ебаја мајката.
Многу прашања ми се вртат во глава за овај зафат и или јас сум глуп, или тој што го смислил е генијалец. Зошто побогуууу само 1/3 лента е асфалтирана, ако веќе асфалтираш зоштооо??
Од рамна улицава сега ја напраја на 2 нивоа со новиов и стариов асфалт. И класика ѓубрето пред куќи им го остадоја на луѓево.
Прегледај го приврзокот 296379
received_2911949142454225.jpeg

На истава улица од мислењето погоре, после дождојве се појавија вакви кратерчина. Долу се длабоки по метар и кусур и носат до канализацијава. Кај и да е ќе почнат да прскет вода ко гејзери. Можда не мојме да го прајме Охрид, Монте Карло, ама за Рејкјавик никој не ни забранвит.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Дечки како е ситуација со Лабино/Канео/Потпеш? Ај за Лабино претпоставувам уште не е модернизирана, ама другиве дали се сеуште лежалка плажи?
Однпаред благодарам.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Се фатиле куба та куба... Слика од можеби најпознатата плажа во светот мајами бич... Ни еден кафич ниеден шанк ниефна лежалка а песок и плажа со километри ... Ама кај нас одиш на плажа и мора да седнеш на шанк или на лежалка па да се курчиш со коктели ... Абре цела видобишта одевме трета порано кај шо е тобоганон сега и носевме од дома за јадење и пиење и пак ништо не ни фалеше , ама јбг модерни генерации сега па ќе плачиме по куба , кадмо , по платформите...


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Член од
24 август 2017
Мислења
308
Поени од реакции
722
Се фатиле куба та куба... Слика од можеби најпознатата плажа во светот мајами бич... Ни еден кафич ниеден шанк ниефна лежалка а песок и плажа со километри ... Ама кај нас одиш на плажа и мора да седнеш на шанк или на лежалка па да се курчиш со коктели ... Абре цела видобишта одевме трета порано кај шо е тобоганон сега и носевме од дома за јадење и пиење и пак ништо не ни фалеше , ама јбг модерни генерации сега па ќе плачиме по куба , кадмо , по платформите...


Sent from my MI 9 using Tapatalk
Абе брат ми, ич некам да сум дебил ама не можам да издржам ))) ,

Мајами Бич е општината, специјализиран дистрикт во Мајами за уметност и туризам - А Саут Бич е плажата, која и то како е полна со лежалки ама е и преуба, и преполна околина со ресторани, барој, дискотеки (кај шо шминкерчињава од Куба се гола вода споредено со тие тамо)- нешто налик градска плажа шо Охрид го имат истото порачано од ибеј, друго во Охрид реално имаш 5 6 природни плажаи а Куба Кадмо не се дел од истите, и молимте не биди ко тинејџериве скопски - Охрид имаш езеро а не Океан/Море, Не е Охрид нити Мајами нити Л.А нити Парајлиа нити ги има истите темели за да е сличен и не моеш да го споредиш со нив различна категорија се, Охрид е Природно-Културно(едно од ретките со двете) заштитено подрачје од Унеско, Охрид е многу повеке и од Мајами и од остали Ким Кардашијани на батерии, само жално е шо самите не знаеме да си чуваме ни па знаеме шо имаме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom