Охрид

A

Avenger99

Гостин
15 Корпус е најнова :icon_mrgr:Таман направија тротоари, копитава мислат дека тоа им е лична своина, па ајде ќе паркирам затоа што куќата ми е тука, па што ми е гајле, пред куќа си паркирам, мое си е. Кај егејскине, наспроти Стокомак, нема шанси да поминеш затоа што сите коли на тротоар се паркирани. Полиција фино лепо си поминува, ич мува не ги лази, да речат „чекај бе ова тротоар се вика, ама за што служи, која му е намената“.
Ито то се главно купувачи во Стокомак. Само на почетокот на та улица од правец на 7 ноември од десна страна на тротоарот имат едни ко стубчиња и нормално неможат коли да се паркирет.
Охриѓани се навикнати сегде со коли да одет. На 300-400 метра маркет, морат со кола.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Ауу на темава паркирање, никако да не се заборајт БУЛЕВАРОТ Туристичка, кој има две ленти, од кои една намерно ( или ненамерно ) е за паркирање.
Повторувам, БУЛЕВАР.
 
A

Avenger99

Гостин
Ауу на темава паркирање, никако да не се заборајт БУЛЕВАРОТ Туристичка, кој има две ленти, од кои една намерно ( или ненамерно ) е за паркирање.
Повторувам, БУЛЕВАР.
Туристичка и уба е, во споредба со Железничка.. Ваму имаш само 2 ленти, и тротоар.. И Стрикан го имаш и железарите по булеварот, и згора на све шлепери и камиони врват пошто транзит нели :D Едната лента редовно си е зафатена со коли, тротоарот исто.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.899
Поени од реакции
1.732
15 Корпус е најнова :icon_mrgr:Таман направија тротоари, копитава мислат дека тоа им е лична своина, па ајде ќе паркирам затоа што куќата ми е тука, па што ми е гајле, пред куќа си паркирам, мое си е. Кај егејскине, наспроти Стокомак, нема шанси да поминеш затоа што сите коли на тротоар се паркирани. Полиција фино лепо си поминува, ич мува не ги лази, да речат „чекај бе ова тротоар се вика, ама за што служи, која му е намената“.
Проблем е во општинарите (Ајвани запослени во општината)шо не си ја бркет работата,тие требиТ да си ангажираат фирма и со пајаците кревање све и казна 100 евра првпат ,иста кола вторпат 150,трет пат 200......Паркирање на улица кај шо е дозволено и со плаќање.Во куќите нека си напрает гаражи а не бавчи,фонтани,дуќани.....
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Проблем е во општинарите (Ајвани запослени во општината)шо не си ја бркет работата,тие требиТ да си ангажираат фирма и со пајаците кревање све и казна 100 евра првпат ,иста кола вторпат 150,трет пат 200......Паркирање на улица кај шо е дозволено и со плаќање. Во куќите нека си напрает гаражи а не бавчи,фонтани,дуќани.....
Така БИ требало да биде
Се знае која е функцијата на тротоарот, се знае што значи паркинг место, ама треба некој да го почитува сето тоа и некој да се грижи сето тоа да се спроведува.
Од две потребни нешта ние немаме нити едно, нити имаме култура дека не се паркира на тротоар, нити пак имаме КОЈ да го спроведе сето тоа. Полиција имаш, пајак служба имаш и чао. Не треба да се измислува топла вода, треба само да се спроведе нешто што е пракса насекаде во светот.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
528
Поени од реакции
273
Ne mora pajaci, policaec fino lepo te slikat, u kaznata doma po pošta ti ja praket. Ako ne platiš, ne možeš da završiš nekoja rabota vo državna institucija, vo opština, ne možeš da prodolžiš lična karta i sl. Taka e to rešeno vo kulturniot svet. Dva tri pati kazna i da vidiš kako ke se počituva
 
A

Avenger99

Гостин
Изгледа само мене пајак ме има апсено во Охрид...
И мене ме имат, на паркингот кај НЛБ за после 2 месеци да го напрат дозволен за паркирање.
Автоматски споено мислење:

Ne mora pajaci, policaec fino lepo te slikat, u kaznata doma po pošta ti ja praket. Ako ne platiš, ne možeš da završiš nekoja rabota vo državna institucija, vo opština, ne možeš da prodolžiš lična karta i sl. Taka e to rešeno vo kulturniot svet. Dva tri pati kazna i da vidiš kako ke se počituva
Само кај нас уште застанале цајкани кај оревон на Железничка и седат со радар во населено место. Фино лепо се стават статични радар на влез на град, па ти бујрум вози 80 ако сакаш, после дома честитка. А вака, ќе седат во денот по 1 сат таму и џабе, никаков ефект. Далеку сме ние од културниот свет.
 
Последно уредено од модератор:
A

Avenger99

Гостин
Него, јас ги прашам Тамаро маркети нешто. Дечки, зошто пуштате Цеца на најјако дур пазариме?
Зависит во кој Тамаро пазариш :pos: Онај Даљан, Тамаро Братство и онај на туристичка, ечит турбофолк,а пак онај кај пистана Накси радио или така нешто, покултурни тие демек.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Зависит во кој Тамаро пазариш :pos: Онај Даљан, Тамаро Братство и онај на туристичка, ечит турбофолк,а пак онај кај пистана Накси радио или така нешто, покултурни тие демек.
Тамаро Братство :D не е можно колку се за нигде, ај не суптилно музикава, туку баш в мозок да ти влезит и одма да одиш да испазариш ловечка паштета од 9 денари.
Го прашав едно дете шо работит таму му викам дајте имајте малку осет, не морат да е гробна тишина ко во Кам ама не морат ни ова...
 
A

Avenger99

Гостин
Тамаро Братство :D не е можно колку се за нигде, ај не суптилно музикава, туку баш в мозок да ти влезит и одма да одиш да испазариш ловечка паштета од 9 денари.
Го прашав едно дете шо работит таму му викам дајте имајте малку осет, не морат да е гробна тишина ко во Кам ама не морат ни ова...
Знам, и јас иам приметено неколку пати, ито то звучниците пуштени на најјако. Ваљда зш шефицата им е србинка таму па зато :P
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Него, јас ги прашам Тамаро маркети нешто. Дечки, зошто пуштате Цеца на најјако дур пазариме?
Секоја чест за тетките вработени во Тамаро. Да слушаш цел работен ден Цеца, Шабан и Синан треба да имаш коњски нерви.
Тие кај братство, не да не се за нигде, туку се ужас невиден. Барав еден производ, не можев да се снајдам, каде им стои, одам да ја прашам дотичната продавачка „Извинете, ми треба тоа и тоа, не можам да најдам“, а госпоЖава ми одговара „Ене го онде“ и толку крај. Па ти чуди се сега каде е тоа онде:свиркам:.
Мори неписмена една, ако знаев каде се наоѓа, немаше да барам помош. Во крајна линија доаѓам да те прашам, барем одговори ми како човек.
 
A

Avenger99

Гостин
Секоја чест за тетките вработени во Тамаро. Да слушаш цел работен ден Цеца, Шабан и Синан треба да имаш коњски нерви.
Тие кај братство, не да не се за нигде, туку се ужас невиден. Барав еден производ, не можев да се снајдам, каде им стои, одам да ја прашам дотичната продавачка „Извинете, ми треба тоа и тоа, не можам да најдам“, а госпоЖава ми одговара „Ене го онде“ и толку крај. Па ти чуди се сега каде е тоа онде:свиркам:.
Мори неписмена една, ако знаев каде се наоѓа, немаше да барам помош. Во крајна линија доаѓам да те прашам, барем одговори ми како човек.
Тие тетки уствари и ја пуштет таја музика во Тамаро.:D
Иначе за мене, најдобар маркет во градот е убедливо Миса, средено, уба музика, чисто, услужливи вработени, секогаш имат некој на каса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom