Охрид

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Се знае ли до кога треба да биде готова улицата Абаз Емин?
Види вака друже.
Во нормални држави ваков зафат би траел не повеќе од недела дена, ете гратис нека се две недели. Ама со оглед на фактот дека ние не спаѓаме во таа група на нормални држави, работава е to be continued :icon_mrgr:.

Кај да е зима ќе фати, снег ќе падне, па не се асвалтира на минусни температури, па ќе чекаме пролет, па ќе се тегнеме како влакна во макало, 1 ден ќе се работи, па 3 дена нема да се работи, па лето ќе пристигне, па тогаш во гужвата ќе присобериме багери, камиони и цела машинерија, па треба да стојат таму едно 3-4 месеци, да видат туристине дека нешто се работит:sneaky:.
И одврти заврти ќе дојде есен, па ете се на врата локалните избори, па Косте ќе се слика, ќе сечи ленти, медиуми и.т.н.

За 8 месеци реконструкција, по 1 милиметар дневно да асвалтираа, до сега ќе беше булевар со 3 ленти:icon_mrgr:
Моја лична прогноза, до локалните избори ќе биде готова:pipi:

П.С. Задрано, недодрано:icon_mrgr: 10 улици започнати, а крајот го нема на виделина
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Си го видел Керим :D Симбол на градот е, наш си е :D

Бев викендов у Охрид и не го видов. Баш коментирав... дека ова е прв пат кога сум у Охрид а да не го видам, дури се загрижив.:D
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Оф топик ако мојт:D

Најбрз интернет во Охрид кој нудит?

До 100Мбпс ми треба.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Telekom optika?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Нив не ги прашав.

А1 ми понудија некој пакет со поранешен Бум што им беше, со 20мбпс.
Иако нудат пакет со 100 нс други места, зато ми падна чудно, како во Охрид немаат.
 
A

Avenger99

Гостин
Оф топик ако мојт:D

Најбрз интернет во Охрид кој нудит?

До 100Мбпс ми треба.
Tелекабел. Ак си на Железничка, Телеком немат таму оптика. Уствари на многу места во градов немет. Телекабел без проблем за неколку дена ќе ти пуштат кабел, види си го ценовникот и брзините на веб страницата.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Tелекабел. Ак си на Железничка, Телеком немат таму оптика. Уствари на многу места во градов немет. Телекабел без проблем за неколку дена ќе ти пуштат кабел, види си го ценовникот и брзините на веб страницата.
Во близина на Железничка, Абас Емин/Крали Марко.
 
A

Avenger99

Гостин
Во близина на Железничка, Абас Емин/Крали Марко.
Oди до Телекабел, до Монтенегро хотелон мислам им беше салонот, сигурен сум дека ќе ти пуштат кабел за оптика, Телеком немат шанси таму да имат оптика.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
Нив не ги прашав.

А1 ми понудија некој пакет со поранешен Бум што им беше, со 20мбпс.
Иако нудат пакет со 100 нс други места, зато ми падна чудно, како во Охрид немаат.
А1 да не ставаш во Охрид, немаат добра мрежа како во Скопје и интернетот им е многу лош и бавен.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.916
Поени од реакции
12.405
Нефи Усеини на операција, Топалоски поправал заби, судскиот процес повторно не започна

Нов термин, нов судија и нов неуспешен обид зда започне судскиот процес против браќата Нефи и Ибраим Усеини, за физички напад на охриѓанецот Спирко Топалоски, што се случи во август годинава.

Одбраната на обвинетиот бизнисмен и актуелен советник Нефи Усеини, го информираше судот дека поради операција во Турција, тој не бил во можност да присуствува на денешното рочиште, за што достави копија од авионски билет.
Освен првообвинетиот, во судот и денеска не се појави оштетениот Спирко Топалоски. Неговата одбрана информираше дека тој во терминот на судење имал оперативен зафат на забите и не можел да зборува.
Во судот денеска се појави само обвинетиот Ибраим Усеини.

Судијката Билјана Белеска, која го презеде предметот од колегата Милчо Клишески, бидејќи тој е ангажиран на друг случај, констатираше дека не се исполнети условите да почне судскиот процес и истиот го одложи за 27 ноември. Воедно закажан е уште еден термин на 3 декември, со цел да се забрза процесот.
Белеска ја задолжи одбраната на Усеини во рок од 8 дена по завршување на лекувањето во странство да достави во оригинал медицинска документација, во спротивно ќе издаде наредба за стражарно приведување. Исто така судот најави дека и Топалоски ќе биде стражарно приведен доколку не се појави на следното рочиште.



Немат поголема банана држава од оваа.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Копија од авионски билет е доказ дека осомничениот ќе бил на операција o_O
А јас се си мислев дека треба да се достави целокупна медицинска документација како доказ дека ќе се врши оперативен зафат и после се сетив дека судијкава му верува на Нефи на збор, чесен и лојален граѓанин не би лажел за такво нешто.
Истово сценарио и за Топал, адвокатот РЕКОЛ дека баш во исто време на судењето Топал ќе се оперирал од забите и не е во можност да зборува. :eek:

Нејсе друг ми беше муабетот,
Се прашувам кога копитата возачи ќе се научат дека на тротоарот е место каде што се движат пешаци, а не е место за паркирање. Јас разбирам да си во брзање да застанеш на тротоар, ама тоа да е 3,4,5 ете и 10 минути нека е, ама тротоарот пред својата куќа не ти е бре твое паркинг место, па јас како пешак да треба да одам на улица да се изложувам на опасност од возила.
Копита неписмени, да ви се плукнам во сообраќајната и човечка култура, а на МВР да им порачам наместо да се шетаат од кафана до кафана, и да се занимаваат кој носел, а кој не носел маска, да обрнат внимание, дали има празен тротоар, а да нема паркирана кола.
 
A

Avenger99

Гостин
Улица Питу Гули ти е најдобар пример за ова. И велосипедска патека исцртаја, џабе, пак возила по тротоари и по велосипедски патеки. Народ научен на само да прашам јас. Дно
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Улица Питу Гули ти е најдобар пример за ова. И велосипедска патека исцртаја, џабе, пак возила по тротоари и по велосипедски патеки. Народ научен на само да прашам јас. Дно
15 Корпус е најнова :icon_mrgr:Таман направија тротоари, копитава мислат дека тоа им е лична своина, па ајде ќе паркирам затоа што куќата ми е тука, па што ми е гајле, пред куќа си паркирам, мое си е. Кај егејскине, наспроти Стокомак, нема шанси да поминеш затоа што сите коли на тротоар се паркирани. Полиција фино лепо си поминува, ич мува не ги лази, да речат „чекај бе ова тротоар се вика, ама за што служи, која му е намената“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom