Охрид

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Мислам дека пред пандемијава се деси.
Можит да е нешто и со коронова дан им снема пари?
Делфина имаа некој проблем, дали финансиски , дали друг (со градоначалнИК) или и двата заедно.Знам дека каснеа со плаќање на дел фирми, кун ИК, а и Галеб им зеде возило наместо пари од продадени карти.
Дали улетал некок друг е прашањето и ако да, дали ќе останит "мол" или комбинација со зграда...
 
A

Avenger99

Гостин
Делфина имаа некој проблем, дали финансиски , дали друг (со градоначалнИК) или и двата заедно.Знам дека каснеа со плаќање на дел фирми, кун ИК, а и Галеб им зеде возило наместо пари од продадени карти.
Дали улетал некок друг е прашањето и ако да, дали ќе останит "мол" или комбинација со зграда...
Многу пара е инвестирано во објектон, греота е онака да останит, мада сумљам дека така ќе останит, а и му требит онаков мол на Охрид, ваљда ќе го напрат.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.506
Делфина имаа некој проблем, дали финансиски , дали друг (со градоначалнИК) или и двата заедно.Знам дека каснеа со плаќање на дел фирми, кун ИК, а и Галеб им зеде возило наместо пари од продадени карти.
Дали улетал некок друг е прашањето и ако да, дали ќе останит "мол" или комбинација со зграда...
Каква зграда лежит таму, облакодер :pos:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Чаре или предлог за Интернет, ми треба минимум 20/20 аплоад/даунлоад, Лагадин?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Ќе давам 90-100 денари за едно кафе, и плус 130 денари за пиво 0,33l како да не. Со тие пари ќе си одам во месарница и нештото ќе си го спремам дома како за своја душа...

https://thenewzupdate.com/охридските-угостители-ги-најавија-це/?fbclid=IwAR06Blld2RKlABKHMxD_4BdrzWqS3erPG6Ye_zizWhVXQJSAQFPrjxZQylc
Абе и ти си во право, ама едно е уживање и луксуз, друго е дома да јадеш месо. Друга работа, месото што ќе го земаш од месара, види некако научи од каде тој го набавува, можеш и тоа за помалце пари да го средиш, или евентуално ако го прават во месарата, договори се со нив да учествуваш во обработката, може ќе ти дојде и гага... во најдобар случај и ќар ќе излезиш :)
Ама тоа што во Грција кафето беше 4.5 евра, а годинава само Бог знае колку ќе биде, тоа никому не смета. :)
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
1.041
Поени од реакции
43
Ќе им се јавам сега, веројатно ќе биде драми за инсталација
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Абе и ти си во право, ама едно е уживање и луксуз, друго е дома да јадеш месо. Друга работа, месото што ќе го земаш од месара, види некако научи од каде тој го набавува, можеш и тоа за помалце пари да го средиш, или евентуално ако го прават во месарата, договори се со нив да учествуваш во обработката, може ќе ти дојде и гага... во најдобар случај и ќар ќе излезиш :)
Ама тоа што во Грција кафето беше 4.5 евра, а годинава само Бог знае колку ќе биде, тоа никому не смета. :)
Во Грчка кафето беше 4,5 евра, ама сега ми гледа дека ќе биде 6,5 евра... И башка со тестовите за Короната што ќе чинат од 120 па се до 300 евра...

Ќе плаќам 300 евра за корона тест за да одам во Грчка. Па тоа треба да си малоумен/будала или евентуално ненормален... Па поубаво ќе си одам во Санкт Петербург со Визер или евентуално Турција...

Па Грциве едвај такви будали како нас чекаат...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Абе и ти си во право, ама едно е уживање и луксуз, друго е дома да јадеш месо. Друга работа, месото што ќе го земаш од месара, види некако научи од каде тој го набавува, можеш и тоа за помалце пари да го средиш, или евентуално ако го прават во месарата, договори се со нив да учествуваш во обработката, може ќе ти дојде и гага... во најдобар случај и ќар ќе излезиш :)
Ама тоа што во Грција кафето беше 4.5 евра, а годинава само Бог знае колку ќе биде, тоа никому не смета. :)
Само една работа ќе му замерам на тој Зарчев.
Се жали дека има нови трошкови во заштита и превенција.
Не е дека тоа се нови трошкови, туку тоа се трошкови кои македонските угостители ги избегнуваат со години. Претходно речиси и да нема обврска да мијат раце вработените.
Да не збориме за одржување и хигиена на локалите. Или па водата што ја служат за пиење од каде тече.
Како ќе излезе од веце, така фаќа смесата за плескавиците, зашто во ниедно веце нема сапун...и сега проблем се тие работи па ќе лупале цени.
Јас пред 1 година во Маврово на бачилоно платив 600 денари за 3 нес кафиња и 3 чаеви и кога отидов да се измочам, се фрапирав. Па во идризово е почисто се кладам.
 
A

Avenger99

Гостин
Ќе им се јавам сега, веројатно ќе биде драми за инсталација
Незнам натаму дали развлекле кабли за оптика, прашај и во Телеком, мада сумљам, чим кај мене немат оптика во град, натаму тешко.. Со телекабел поубо ќе се разбериш, многу се пофер, мене ми рекоја за 2 дена ако сакам оптика ќе ми донесат дома.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Летово во Охрид - Едно еспресо ве молам - 350 денари - Аман бе? - Ам' шо?! Дан' мојш Пефкохори да ојш?!

Od Ina Mnogufina
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.464
Делфина имаа некој проблем, дали финансиски , дали друг (со градоначалнИК) или и двата заедно.Знам дека каснеа со плаќање на дел фирми, кун ИК, а и Галеб им зеде возило наместо пари од продадени карти.
Дали улетал некок друг е прашањето и ако да, дали ќе останит "мол" или комбинација со зграда...
Улетал газдата од Ричи, господинот сакал дуќани без да плаќат кирија и нормално не добил, па се пожалил кај неговите пријателичиња и ја стопираа градбата.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Улетал газдата од Ричи, господинот сакал дуќани без да плаќат кирија и нормално не добил, па се пожалил кај неговите пријателичиња и ја стопираа градбата.
Тој шверцерот од Ричи агитираше на изборите за Дпмне-пратеникот ЛА (наводно му носел гласови од Турци и Шип )и за возврат му среди Дпмне НИП Нова Македонија да ја земит --Џабееее.....ето видиш и таму сакал да се проширит копиљот да му е....муцката с......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom