Охрид

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Нек наполнет и Битола едно езеро и таму нека наплаќет 2000 ден од спиење
К Screenshot_20200508_201117_com.booking.jpg Screenshot_20200508_201108_com.booking.jpg Screenshot_20200508_201102_com.booking.jpg Screenshot_20200508_201055_com.booking.jpg

Кој велит дек не наплаќет веќе, остај Заптија шо не проверил убо
 
Член од
18 март 2019
Мислења
435
Поени од реакции
1.974
Дури мислите дека Охрид е туристичко место само ради езерето, топло би ви препорачал да се вратите во основно и средно и да си повторите географија и историја. Цела природна убавина, не само езерото туку и Галичица како националет парк, целото минато и култура шо потеквит од Охрид и целата историја го прајт Охрид то шо е. Охрид е зато во Унеско (беше со право претходните години, сега е дива лига во некој работи), а не е Струга. Не знам како правите споредба со Струга чаршијана, шо е ко див пазар, или кичерајон шо го нареквет кафичи по кејон на Дрим, со стариов дел на Охрид и локаливе шо се наоѓет во него. Или Канео да го споредвите со плажине во блатоно Струга на езеро. За да прајш вакви споредби или за инает треба да зборуваш или никогаш да не си бил во Струга и си слушнал "пер у Охрид е скупо, Струга е дупло поевтино" и врз то да основаш мислење.
За угостителите факт е дека на добар процент услугата, цените и гостопримливоста се на ниско ниво. Ама та не е генералната слика на Охрид. Имаш многу приватни сместувања, со топ услуга и нормални цени и имаш поевтини кафичи и ресторани со нормални цени. Ене го Аквариус, буквално со нозете во езеро си дури пиеш кафе и до пред многу скоро еспресо беше 50 денари. Сега е можда поскапено максимум 10/20 денари. Имат многу други места шо сега ако фатам да ги пишам мислењево ќе бидит огромно. Слободно дојдете, отворете го мозокот прошетајте, распрашајте се проверете појке места и ќе се уверите.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Во врска со портата, се наоѓала над Месокастро, кај некоја црква шо народски била викана Челница( мислам св. Богородица) и таму била челната порта за влез во градот.
Остатоци од оваа порта нема, за разлика од другите две( горна порта е цела, а оваја кај Антико е дел).
Да, во право си, сега се слушнав со дедо ми го прашав и ова ми го кажа. Наводно според него остатоци од портата уште имат. Од Kорзо слаткарана ко ке тргниш нагоре за накај Св.Климент, остатоци од ѕидот се сеуште видливи.
Портата кај Антико била користена за влез на лица шо не биле од Охрид, и бидејќи во тоа време владеело колера, биле сместувани во "карантин" во болниците Св.Никола и Богородица, од таму името болнички на црквите шо го користиме до ден денес.

Иначе местото денеска викано Плаошник е измислено( мислам дека оригинално е руски збор) од Паско Кузман и таа тајфа, тоа место беше викано Имарет, што значи бесплатна кујна(на турски) за возачи и патници во тоа време. Била изградена џамија врз темелите на црквата тогаш.
Прадедо ми, на баба ми дедо зел и една година отворил кафана горе во 60тите. Со првичен договор за 5 години работа.
Баба ми како шо ми имат кажвено, во тој период имало Византиска конференција во Охрид со 200 историчари. Во кафаната работела и таа, тогаш како 13 - 14 годишна, заедно со брат и. Чајанката за конференцијата ја организирале таму. Многу биле задоволни од работата на кафаната и од хигиената, до толку што на состанок на угостителите то лето била дадена како пример за работа. Следното лето газдите на Палас и Летница не дозволиле кафаната повторно да се реотвори, и договорот на прадедо ми му бил еднострано раскинат.

Многу случки и приказни за стар Охрид имам од баба ми и дедо ми. Двајцата пораснати Варош, дедо ми на времето работел и во Путник, со туристички тури од секаде, после и како директор на аеродром Охрид. Жива енциклопедија се со приказните, само доживљај е и да се слушет со каков жар ги кажвет.
Една приказна шо баба ми ми ја кажвеше пред 15 години, до ден денес ја памтам од пусти страв, е за извесно џуџе шо живеело во куќата дур живееле Варош. Дека им праело многу бељи, им гасело свеќи, ги тргало за коса, им кинело завеси. До толку многу шо се преселиле во друга куќа, и попот им рекол да се селет денски, зш навечер ако се селеле ќе го земеле џуџето со нив :D
Куќата од кај шо се иселиле до ден денес е празна, не знам дали знајт некој ама се наоѓат од Св.Софија ресторанон, по патот за накај антички, неколку куќи се и ги викет толосумлии. Опседнати биле со духој, никој не ги купвел. Приказнава до најситен детаљ ја памтам до ден денес, зш таков страв ми напрај од то џуџето, трауми мислам имам за цел живот :D
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Да, во право си, сега се слушнав со дедо ми го прашав и ова ми го кажа. Наводно според него остатоци од портата уште имат. Од Kорзо слаткарана ко ке тргниш нагоре за накај Св.Климент, остатоци од ѕидот се сеуште видливи.
Портата кај Антико била користена за влез на лица шо не биле од Охрид, и бидејќи во тоа време владеело колера, биле сместувани во "карантин" во болниците Св.Никола и Богородица, од таму името болнички на црквите шо го користиме до ден денес.



Прадедо ми, на баба ми дедо зел и една година отворил кафана горе во 60тите. Со првичен договор за 5 години работа.
Баба ми како шо ми имат кажвено, во тој период имало Византиска конференција во Охрид со 200 историчари. Во кафаната работела и таа, тогаш како 13 - 14 годишна, заедно со брат и. Чајанката за конференцијата ја организирале таму. Многу биле задоволни од работата на кафаната и од хигиената, до толку што на состанок на угостителите то лето била дадена како пример за работа. Следното лето газдите на Палас и Летница не дозволиле кафаната повторно да се реотвори, и договорот на прадедо ми му бил еднострано раскинат.

Многу случки и приказни за стар Охрид имам од баба ми и дедо ми. Двајцата пораснати Варош, дедо ми на времето работел и во Путник, со туристички тури од секаде, после и како директор на аеродром Охрид. Жива енциклопедија се со приказните, само доживљај е и да се слушет со каков жар ги кажвет.
Една приказна шо баба ми ми ја кажвеше пред 15 години, до ден денес ја памтам од пусти страв, е за извесно џуџе шо живеело во куќата дур живееле Варош. Дека им праело многу бељи, им гасело свеќи, ги тргало за коса, им кинело завеси. До толку многу шо се преселиле во друга куќа, и попот им рекол да се селет денски, зш навечер ако се селеле ќе го земеле џуџето со нив :D
Куќата од кај шо се иселиле до ден денес е празна, не знам дали знајт некој ама се наоѓат од Св.Софија ресторанон, по патот за накај антички, неколку куќи се и ги викет толосумлии. Опседнати биле со духој, никој не ги купвел. Приказнава до најситен детаљ ја памтам до ден денес, зш таков страв ми напрај од то џуџето, трауми мислам имам за цел живот :D
Да да, остатоци од ѕидот имат и ден денес се гледале, човеков ми рече летно време некој ден ќе ми покажит точно знајт како бил со ѕид заграден градот, се гледало, ама од та порта( Челница) немат денес остатоци за жал.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Дечки, оние тенискине игралиште кај спортскион шо ги имет напраено агенција за млади и спорт, дали треба да се наплаќаат? Нели беше муабетот дека ќе се беспари за сите ко ги отворија (ова порано ак ми теквит убо така прочитав, ама не сум сигурен).

Имаше таму едно чиче, 250 ден сат ми викат, ај то ама нит имат нешо на него дека е вработен тука, ниту фискална не даваше (нормално, не работала). Ај то, ама со ситуацијава со коронава, според некоја логика, требит да се затворени игралиштана. Ко му реков да не ме замарат и да викнит полиција ак сакат, почна нешо да кажвит ќе си напрајме и него проблеми и за нас ќе имало. На крај му дадовме 250ден, неможевме веќе да го слушаме. ама ме интересират за следниот пат, ако не дава фискална, дали треба да му платам. А да, за рекети и топчиња ако сме сакале, се наплаќало плус, фиромска работа.


@The King of Clay те гледам во темава, а и мислам дека имаш играно во Скопје тенис, како е таму и како одат овие шо се под општина/државни игралишта да кажиш, фала.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дечки, оние тенискине игралиште кај спортскион шо ги имет напраено агенција за млади и спорт, дали треба да се наплаќаат? Нели беше муабетот дека ќе се беспари за сите ко ги отворија (ова порано ак ми теквит убо така прочитав, ама не сум сигурен).

Имаше таму едно чиче, 250 ден сат ми викат, ај то ама нит имат нешо на него дека е вработен тука, ниту фискална не даваше (нормално, не работала). Ај то, ама со ситуацијава со коронава, според некоја логика, требит да се затворени игралиштана. Ко му реков да не ме замарат и да викнит полиција ак сакат, почна нешо да кажвит ќе си напрајме и него проблеми и за нас ќе имало. На крај му дадовме 250ден, неможевме веќе да го слушаме. ама ме интересират за следниот пат, ако не дава фискална, дали треба да му платам. А да, за рекети и топчиња ако сме сакале, се наплаќало плус, фиромска работа.


@The King of Clay те гледам во темава, а и мислам дека имаш играно во Скопје тенис, како е таму и како одат овие шо се под општина/државни игралишта да кажиш, фала.
Скопје имат еден терен таков Карпош шо не се наплаќат, и еден на кеј шо се наплаќат. Иако пишит на двата дека се од агенција за млади и спорт.
Охрид јас еднаш играв таму и си платив, а немат ни ознака дека се плаќат, ниту сметка па дават.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Дечки, оние тенискине игралиште кај спортскион шо ги имет напраено агенција за млади и спорт, дали треба да се наплаќаат? Нели беше муабетот дека ќе се беспари за сите ко ги отворија (ова порано ак ми теквит убо така прочитав, ама не сум сигурен).

Имаше таму едно чиче, 250 ден сат ми викат, ај то ама нит имат нешо на него дека е вработен тука, ниту фискална не даваше (нормално, не работала). Ај то, ама со ситуацијава со коронава, според некоја логика, требит да се затворени игралиштана. Ко му реков да не ме замарат и да викнит полиција ак сакат, почна нешо да кажвит ќе си напрајме и него проблеми и за нас ќе имало. На крај му дадовме 250ден, неможевме веќе да го слушаме. ама ме интересират за следниот пат, ако не дава фискална, дали треба да му платам. А да, за рекети и топчиња ако сме сакале, се наплаќало плус, фиромска работа.


@The King of Clay те гледам во темава, а и мислам дека имаш играно во Скопје тенис, како е таму и како одат овие шо се под општина/државни игралишта да кажиш, фала.
Вчера играв Охрид и баш им реков алал да ви е луѓе кој ја формира цената, 250 денари ало, претеризам. На земја е исто така 250 денари, ама барем знаеш играш на земја.. ваму немаат ни трошок ни ништо, а топчињата се прават лом 10 пати побрзо, исто така се оштетуваат многу побрзо патики, поголем ризик од повреди... да не навлегувам во тие детали.
Конкретно во Скопје, на неколку локации има слободно да играш, али и тие што се плаќаат се 100-200 денари од саат.. и тоа Скопје каде терен на земјена подлога чини и до 600-700 денари од саат. Повеќе детали од за оваа дискусија во темата : Тенисот во Македонија. Игра ли некој тенис?
 
A

Avenger99

Гостин
Разбра некој шо се деси со Молов шо требеше да го градет кај автобускана? Колку шо знам ивеститор беше Делфина, ама разбрав дека си заминале, веќе со месеци ништо не се прајт таму, остаено е така..
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.905
Поени од реакции
1.750
Разбра некој шо се деси со Молов шо требеше да го градет кај автобускана? Колку шо знам ивеститор беше Делфина, ама разбрав дека си заминале, веќе со месеци ништо не се прајт таму, остаено е така..
Можит да е нешто и со коронова дан им снема пари?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Да, во право си, сега се слушнав со дедо ми го прашав и ова ми го кажа. Наводно според него остатоци од портата уште имат. Од Kорзо слаткарана ко ке тргниш нагоре за накај Св.Климент, остатоци од ѕидот се сеуште видливи.
Портата кај Антико била користена за влез на лица шо не биле од Охрид, и бидејќи во тоа време владеело колера, биле сместувани во "карантин" во болниците Св.Никола и Богородица, од таму името болнички на црквите шо го користиме до ден денес.



Прадедо ми, на баба ми дедо зел и една година отворил кафана горе во 60тите. Со првичен договор за 5 години работа.
Баба ми како шо ми имат кажвено, во тој период имало Византиска конференција во Охрид со 200 историчари. Во кафаната работела и таа, тогаш како 13 - 14 годишна, заедно со брат и. Чајанката за конференцијата ја организирале таму. Многу биле задоволни од работата на кафаната и од хигиената, до толку што на состанок на угостителите то лето била дадена како пример за работа. Следното лето газдите на Палас и Летница не дозволиле кафаната повторно да се реотвори, и договорот на прадедо ми му бил еднострано раскинат.

Многу случки и приказни за стар Охрид имам од баба ми и дедо ми. Двајцата пораснати Варош, дедо ми на времето работел и во Путник, со туристички тури од секаде, после и како директор на аеродром Охрид. Жива енциклопедија се со приказните, само доживљај е и да се слушет со каков жар ги кажвет.
Една приказна шо баба ми ми ја кажвеше пред 15 години, до ден денес ја памтам од пусти страв, е за извесно џуџе шо живеело во куќата дур живееле Варош. Дека им праело многу бељи, им гасело свеќи, ги тргало за коса, им кинело завеси. До толку многу шо се преселиле во друга куќа, и попот им рекол да се селет денски, зш навечер ако се селеле ќе го земеле џуџето со нив :D
Куќата од кај шо се иселиле до ден денес е празна, не знам дали знајт некој ама се наоѓат од Св.Софија ресторанон, по патот за накај антички, неколку куќи се и ги викет толосумлии. Опседнати биле со духој, никој не ги купвел. Приказнава до најситен детаљ ја памтам до ден денес, зш таков страв ми напрај од то џуџето, трауми мислам имам за цел живот :D
Се продават таа куќа денес? :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.708
Поени од реакции
6.837

Интересна група.
Ар седи мдро, уште не си прднал во вода, да видиш меури как се прает, тој ќе кажвел....

Од групата :pos:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Ар седи мдро, уште не си прднал во вода, да видиш меури как се прает, тој ќе кажвел....

Од групата :pos:
Иницијалната замисла на групата беше многу добра, после како што почнаа нови членови да влегвет, ко да се тепаа кој попрво ќе пишит збор ( и дупликати и зборој шо не се охридски ).
Се продават таа куќа денес? :D
Хаха не знам, разопитај се :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.708
Поени од реакции
6.837
Иницијалната замисла на групата беше многу добра, после како што почнаа нови членови да влегвет, ко да се тепаа кој попрво ќе пишит збор ( и дупликати и зборој шо не се охридски ).

Хаха не знам, разопитај се :D
Идејата е одлична и, многу симпатична! Јас не сум Охриѓанец, ама на драго срце читам тука. Мислам дека требаше да се направи некој список на понудените зборови, за да се проверува, да не се дуплираат. Има и многу Турцизми, присутни насекаде.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Идејата е одлична и, многу симпатична! Јас не сум Охриѓанец, ама на драго срце читам тука. Мислам дека требаше да се направи некој список на понудените зборови, за да се проверува, да не се дуплираат. Има и многу Турцизми, присутни насекаде.
Сто пати апелираше администраторот на групата, пред да се постира некој збор да се провери дали е веќе напишан. Пусти чалам охриѓани, и 15 пати да е напишан, ќе го напишет и 16ти, ете да се видит дека и тие го знает зборот. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom