Охрид

Член од
7 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
107
Најголемата иронија е шо ко се отвараше Вили во Пештани, пештанци му го запалија зш не сакаја Скопјани да му мешет, уште посмешно е шо исто Вили си носит персонал од Скопје.

Накрај испадна ево, во право си биле Пештанци, а?

А скопјани изреволтирани на темата "Холанѓани измамени во Охрид со пастрмка" скокнаја револуција да кревет да си мислиш некој Охридски келнер мајката му ја ебал на секој постер поединечно.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Проблем за таквите заебаванти е што странциве одма вртат во полиција и по амбасади и затоа не се искача на крај, кај нас да завртиш во амбасада зш ти се случило нешто во странство, телефон нема да ти кренат.
Вистина е ова, потврдено 100 пати од разни случки.
Баш лани едни Македонци иселени во Австралија (со наше и нивно државјанство) преку Меџитлија тргнаа за Грција. Нешто земал граничарот грчки да ги умара (овие прво му ги дале нашите пасоши ) и ги извадиле австралијанските и зеле да звонат во нивна амбасада, мислам дека во Белград е надлежна за МКД. Како попче ги пуштил.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Вистина е ова, потврдено 100 пати од разни случки.
Баш лани едни Македонци иселени во Австралија (со наше и нивно државјанство) преку Меџитлија тргнаа за Грција. Нешто земал граничарот грчки да ги умара (овие прво му ги дале нашите пасоши ) и ги извадиле австралијанските и зеле да звонат во нивна амбасада, мислам дека во Белград е надлежна за МКД. Како попче ги пуштил.
Истото беше и со странциве за суперкупот. Ние мислиме дека ако за нас никој не се замара, така е и со странциве. :Д
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Podobro vi e vo albanija i grcka da jadete pasteti, a ohrid ko ke dojte sakate vo najskapite restorani da ste glavni i so vas da se ponasaat kako so pocesni gosti, koga ke ste fini kako sto znaete da bidite nadvor togas i ohrigjani ke se fer sprema vas, dotogas samo bric za vas poso i drugo ne zasluzvite, muabetov e dosaden sekoja godina e istiov temava ja redam na mute uste eden mesec..

Inaku da se nadovrzam deka pametnite ohrigjani odamna prekinaja da se zanimavaat so izdavajne smestaj na makedonci, no nazalost sekoja 3ta familija vo drzavava imat stan vo ohrid ili pa nekoj blizok imat stan pa nekako se kompenziraat, i toa e nasata neraskinliva povrzanost dzabe se silite koga pak ke dojte ohrid bez razlika so ke ojte i albanija i grcka, probajte samo da se ponasate coecki i jas sum siguren deka ke ste zadovolni, pritoa ne zaboravajte deka gradot ne go oslobodivte vie i vospitajtesigi decata tinejdzeri posle 2ro pivo da ne turkaat kontonjeri na sred ulici.
Pozdrav.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.893
Поени од реакции
10.517
Со странците ке се оправаа ама сега ни они не им чинат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Вистина е ова, потврдено 100 пати од разни случки.
Не само шо е вистина имав случка на близок во нашава шо ја викаме држава јаде шише в гла ни крив ни должен и друг убод со нож и испаднаа криви на крај поради притисоци од амбасадата на тие другите,НИе во нашата држава не сме заштитени не па надвор не ти се ни пулет
Охрид и Крит,Албанија итн не се понашате исто бе бацки ја да ви кажам имав прилика истите луге да ги видам како се понашаат во Албанија а како во Охрид и Струга затоа нека чутет не дека Охрид се цвеќиња како домаќини ама погној гости од Македонциве се само Турци
 
A

Avenger99

Гостин
Поголеми гомнојадци и ќенјачи од македончињата нема, проверено и потврдено и овде на форумов.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Охрид е дно дна. Џабе сета историја и убавина што си ја има градот, кога самите Охриѓани си ја уништуваат. Прескапо е, а не е ни толку убаво како што се прават. Немав идено од 2009, бев на еден ден пред 2-3 недели, и следен пат ваљда ќе идам 2029та година. Бугарија, Грција ќе добиеш стопати подобра услуга него овие. Идеме со педалинка и ѕверот ни вика, не ги ставајте елеците, да не се мократ, ама мора да седат таму зш имало полиција езерска :pos:


Што е скапо у охрид за на куба либре да е скопско 0.33 130 денари? Киријата, работната сила? Сметките за струја? Да не носите странски персонал па да им се изедначат дневниците? Треба максимум да е 100 денари, а и тоа е многу. Златна Бугарија, за 3-4 лева имаш 0.5 пиво :D Грција е поскапа да, ама и на нив им е поголем стандардот, плус море со езеро не се споредува:)

Смештајот 400-500 денари за кревет, у никакви услови :D Важи!
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Охрид е дно дна. Џабе сета историја и убавина што си ја има градот, кога самите Охриѓани си ја уништуваат. Прескапо е, а не е ни толку убаво како што се прават. Немав идено од 2009, бев на еден ден пред 2-3 недели, и следен пат ваљда ќе идам 2029та година. Бугарија, Грција ќе добиеш стопати подобра услуга него овие. Идеме со педалинка и ѕверот ни вика, не ги ставајте елеците, да не се мократ, ама мора да седат таму зш имало полиција езерска :pos:


Што е скапо у охрид за на куба либре да е скопско 0.33 130 денари? Киријата, работната сила? Сметките за струја? Да не носите странски персонал па да им се изедначат дневниците? Треба максимум да е 100 денари, а и тоа е многу. Златна Бугарија, за 3-4 лева имаш 0.5 пиво :D Грција е поскапа да, ама и на нив им е поголем стандардот, плус море со езеро не се споредува:)

Смештајот 400-500 денари за кревет, у никакви услови :D Важи!
Бидејќи покрај кеј во Скопје ко ќе седнеш, пред тебе е Ајфеловата кула па затоа мора да е скапо. Не дај боже да јадеш, поевтино ќе ти е да отидеш до Унгарија кај Грујо и покрај Дунав да јадеш.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Бидејќи покрај кеј во Скопје ко ќе седнеш, пред тебе е Ајфеловата кула па затоа мора да е скапо. Не дај боже да јадеш, поевтино ќе ти е да отидеш до Унгарија кај Грујо и покрај Дунав да јадеш.
Иста приказна е и Скопје, ако не и бетер! Видовте за суперкупот како се полакомија со издавањето?
Изгледа македончето не го бива за туризам, џабе два факултета :D , исклучоците како Прилеп, Св. Николе, Гевгелија само го потврдуваат правилото.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.916
Поени од реакции
12.405
Кој кур бе со коментариве. Секоја година исто. "Охрид не бев дојден 100 години, годинава дојдов и се потсетив зошо не бев дојден". Ич не ни идајте, на Охрид не му требаат такви туристи. Пролив ме фаќа кога ќе го споредите Охрид со Полихроно, газ место со 5 таверни и плажа колку за 3 пешкири. Охрид има да понуди МНОГУ за оној кој знае да ужива и е свесен дека е дојден на ОДМОР а не на 10 дневна мисија да заштеди што е можно повеќе пари. Се оди на одмор во Пефкохори со масовно купување намирници од Лидл и целодневно готвење на жените во смештајот, кафана или таверна е непознат поим, гиро се купува два пати во цел одмор, ама ќе се дојде во Охрид, се оди Куба Либре, се нарачува најскапо јадење и оп, абе поскапо ни дојде Охрид. Да не правам муабет дека уште од старт се доаѓа тука како со потценување на градот и фактот дека се немало за да се истера одмор некаде надвор. Па Охриѓани биле криви што организираат дешавки за Илинден, многу гужва имало. Важи, сеа ќе му ѕвонам на Бобан Авалон, најпознатиот охриѓанец, да намали малце со дешавките.
Има за критика многу градот, ама дајте нешто конструктивно. Секоја година се кака за нешто безвезе, зошо било скопско 130. Пошо и во факинг Драчево е веќе 90 и треба малце да ви работат црпките, затоа.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Охрид е преубав и тоа е факт! Минатата недела (не ми текнува името на списанието) угледно странско списание го препорача Охрид како алтернатива за Дубровник со коментар дека убавината е на исто рамниште а цените многу попристојни. Точно е дека имаат малку мизерни манири кога ќе дојде сезоната ама тоа е сосема друго прашање...Не научија и немаат помош во развивање на концептот дека цела година треба да им биде туристичка сезона. Сета филозофија им е дека за два месеца треба да спечалат за цела година. Цените се исти како во некое Полихроно или таквите некои а ако споредувате „град“ Полихроно со Охрид тоа е страшно. Плажите и хаосот со сите народи и народности, праски, лубеници, сендвичи од дома, пешкири намонтирани од 8 сабајле... Извинете ама Охрид е покултурен.
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
Мене ми е најсмешно шо и дури студирав на факултет, а гледам и до ден денес сеуште на охриѓани им се туркат под нос (не само од скопјани ами од секого) : Абе дечки, шо прајте со цениве на лето не изгоревте.

Не знам како да објаснам подобро, ама некој гостин то шо ценовно трпит 5-10 дена, охриѓаниве го кркаме 90 :). За мене пивото во Куба Либре во Април е 90, Мај 100, Јуни 110, Август 120 и Октомври пак 100. Шо значит требит сите да се отселиме од Охрид и никогаш да не стапниме таму (шо и го прајме, ама не ради таа причина :P) И пред да почнам да пливам во угостителски води и јас мислев дека љуѓево си фрлет цени рандом чисто за заработка (шо е делумно точно за неколку објекти), ама на повеќето им е оправдано, од проста причина шо на лето секој трошок растит - од набавка на кафе и овошја до кирии и работна сила (јас чисто секогаш на лето барав барем 30% поголема плата заради обемот на работа, вервам дека и секој го прајт то). Ко ќе земиш закони на пазар, летен период,време на одмори..цените се сасвим нормални. Јас не ги кривам угостителите толку многу , колку шо ги кривам и самите гости, особено нашите. Ќе дојдет в Охрид и се вртет во само 4-5 места шо ги занет кодошле прв пат, а то се најчесто местата кај шо сите гости од нашата држава одет (Ликвид, Куба, Леонардо и слични ними).Ако нешто во Охрид се прајт освен дивоградби изминативе 5 години,то е угостителски објекти. неколку "таке авај" места со предобра понуда, и пристојни цени, места за јадење надвор од центарот на градот - ама пусто кој да се потрудит да појдит :)

Полека, но сигурно Охрид на лето станвит место за странски туристи, а за домашните е само "get away" место за викенд. Шо ме радвит. Имам неколку другари кои шо инвестираа доста пари и собите шо ги издаваа за 250 денари ги напраја во повеќе од пристојни апартмани, кои си ги издавет за цена од 8-10 евра на booking и AirBNB, и си имет странци во пристоен број во периодот од Март до Ноември, и се ептен задоволни.
Дефинитивно на Охрид му фалит план за доместик љуѓе, али сеуште тврдам (особено после неколку посети на различни градој годинава низ Европа), дека за лепотата шо градот си ја носит и целата прича околу (која шо прича не е Охрид Колинг, Аца лукас во Авејк или Оревче на Трап), туку историја,музеи,цркви, езеро и планина + традиционална гастрономија е сеуште ефтино :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Најинтересно е што на лето менталитетот се дели на охриѓани и останати македонци, затоа што на д фест во дојран нема изгор цени на сместување и вода кога им се случува фестивалот и затоа што нема сутерен во кисела вода под 250 евра кирија за студент и затоа што за суперкупот немаше 300 евра од вечер во борделот хотел лаки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom