Охрид

Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
...зависи кој како одбира, понуда на ИМА на НЕТ за сите хотели и приватни сместувања во Охрид „Booking.com“ со фотографии на понуденото и со цена и тука нема промашување, па и за „Тино“ така да за пристојни 1300 ден вон сезона (сега) за трокреветна соба си можела да најдеш сместување во вила покрај езеро на букинг!
...како и различни ресторани на исто ниво според екслузивитет, ама со различни цени, Мени поставен пред рестораните, пред да се влезе да може да се види за понуденото и која цена!



... на пример во ресторанот„ Канео“ покрај езерото има доста високи цени,



за разлика од ресторанот „Белведере“ во другата страна на крајбрежието каде има доста „нормални“ цени посебно на скарата (од 130 до 250 ден порција), но поради високата посетеност на овој ресторан има тенденција да го изгуби квалитетот на храната што всушност е наш македонски синдром кога ќе успеме нешто и ќе станеме познати да не „удри“ слава во глава, па да се изгуби и во квалитетот на храната и во услугата, па не ме чуди што си разочарана од престојот во хотелот „Тино“!
Точно, другарка ми ја правеше резервацијата иначе има добри апартмани за 20 евра, тоа и ми беше муабетот дека од сега ќе си ги отворам очите каде ќе спијам и каде ќе јадам, инаку таму ручавме, подпеш мислам дека беше, местенцето убаво ама цените в небо кренати, нереални за наш стандард, уствари тие цени се заради посетеноста од странските туристи, преполно беше туристи, Германци, Пољаци, Холанѓани итн
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Точно, другарка ми ја правеше резервацијата иначе има добри апартмани за 20 евра, тоа и ми беше муабетот дека од сега ќе си ги отворам очите каде ќе спијам и каде ќе јадам, инаку таму ручавме, подпеш мислам дека беше, местенцето убаво ама цените в небо кренати, нереални за наш стандард, уствари тие цени се заради посетеноста од странските туристи, преполно беше туристи, Германци, Пољаци, Холанѓани итн
и „Канео“ ресторанот е натака... ама и „Далга“ е до него, па има голема разлика во цени иако странските туристи влегуваат во сите ресторани тоа нема правила, јас посебно сум изненадена и задоволна од квалитетот и услугата на сендвичарата „Пинк Пантер“ во центарот,



седнав сосема случајно ми се пријаде така наеднаш хамбургер и не зажалив, беше топ вкусно, а и цените се ОК според понуденото и тоа во туристичко место и во ниедно време, мислам околу 22ч !
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Тино дно дна. Последно за две прослави бев таму, утка од храна до услуга.
Пинк Пантер да се затворит во најскоро можно време. Сеа околу Велигден нарачав тост, кај го чекав 20 мин, ги глеам внатре 7 души се вртет не знает како да се организирет за да течит работава, едно бате примат нарачки нервозно и е онака баш олицетворие на охридски келнер, еден го прашвит дечко за колку време ќе е јадењето, овој мртов ладен "Е шо морее шоа да ти кажам коа ќе е готово, не глеаш се прајт шо да прам". Оок, уште ми го дават сендвичот и се драпат за мадиња, "Овоој со кулен за тебе беше" ? Ми се одјаде ексик се.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Тино дно дна. Последно за две прослави бев таму, утка од храна до услуга.
Пинк Пантер да се затворит во најскоро можно време. Сеа околу Велигден нарачав тост, кај го чекав 20 мин, ги глеам внатре 7 души се вртет не знает како да се организирет за да течит работава, едно бате примат нарачки нервозно и е онака баш олицетворие на охридски келнер, еден го прашвит дечко за колку време ќе е јадењето, овој мртов ладен "Е шо морее шоа да ти кажам коа ќе е готово, не глеаш се прајт шо да прам". Оок, уште ми го дават сендвичот и се драпат за мадиња, "Овоој со кулен за тебе беше" ? Ми се одјаде ексик се.
... јас немав такво лошо искуство со нив, може сменети се од тогаш јас некни бев, што се вели бев а внимавав кој ќе зема пари и кој ќе го спрема хамбургерот ама внимаваа на хигиена барем додека ги гледав!
...а може тебе те бендисале, па намерно те оставиле да чекаш да те гледат малку, ете може на тој и му се кренал затоа се драпал! гледај го тоа како комплимент, ма! :)
Имаш во Охрид и евтино да јадеш

...ај што зборваш, толку евтино? да не е бебешка количина? што не пиша кое Бистро е? каде во Охрид да го пробаме?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Абе сега не прајме муабет за сендвичари и во најскапиот град во Европа сендвичарите и не се така скапи, збораме да седниш во ресторан/пицерија да си нарачаш храна како човек а да не те изгорат со цени, точно дека "колку пари толку музика" никој не бара за 100 денари да јади бифтек на пример ама не мора три пилешки прсти да речиме да ги платам 300 денари како кој знае што да јадам.
Секаде низ светот хотелите се рангираат во зависност од ексклузивитетот на хотелот, услугата во него, храната, и други работи а тука си лупаат цени како сакаат, најсмешни ми се тие кога ќе објават "издаваме луксузен апартман" дали под луксуз спаѓа туш кабина, плазма телевизор и спуштени тавани ?
Ресторанот кај што јадевме и општо сите таверни покрај езеро се со добар амбиент стварно,ама не се ништо посебно и немаат кој знае каков избор на храна и услуга па да лупаат толкави цени.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
...а може тебе те бендисале, па намерно те оставиле да чекаш да те гледат малку, ете може на тој и му се кренал затоа се драпал! гледај го тоа како комплимент, ма! :)
Седам и се мислам ама стварно не знам шо да ти вратам на ова.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
И мене не ми е верно, 90 денари кај бомбата не е сендвичот побогу
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Уште навистина да беа овие цени...
Очекувам дека ќе одговориш со аргумент дека не е така што сум пишал или ќе рачунам дека тресеш глупости колку нешто да се кажало....
... ....ај што зборваш, толку евтино? да не е бебешка количина? што не пиша кое Бистро е? каде во Охрид да го пробаме?
Бистото е во трговскиот центар на КАМ, до пред 1 месец беа тие цени и јадењето е во нормални количини, не знам во меѓувреме дали нешто се сменило.

Зборот ми беше дека освен скапите ресторани имаш места каде можеш нормално да јадеш за пристојни цени. Освен ова место, имаш кафана (мислам дека се викаше “Гурман“) на обиколницата со пристојни цени, после имаш “Мече“ (многу добри јадење, пристојни цени), после тунелот кај Силекс.....
Јас лично никад не би избрал место од типот на Тино или Канео, обично за јадење бирам пообични места со нормални цени

Мече

Гурман

Бистро

Во локали како Тино или Канео или слични со пренапумпани цени, одам само на кафе...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Очекувам дека ќе одговориш со аргумент дека не е така што сум пишал или ќе рачунам дека тресеш глупости колку нешто да се кажало....

Бистото е во трговскиот центар на КАМ, до пред 1 месец беа тие цени и јадењето е во нормални количини, не знам во меѓувреме дали нешто се сменило.

Зборот ми беше дека освен скапите ресторани имаш места каде можеш нормално да јадеш за пристојни цени. Освен ова место, имаш кафана (мислам дека се викаше “Гурман“) на обиколницата со пристојни цени, после имаш “Мече“ (многу добри јадење, пристојни цени), после тунелот кај Силекс.....
Јас лично никад не би избрал место од типот на Тино или Канео, обично за јадење бирам пообични места со нормални цени

Мече

Гурман

Бистро

Во локали како Тино или Канео или слични со пренапумпани цени, одам само на кафе...
Бистрото никош не сум го начекал да работи а цените во Вилиџ хотелот се двојно поскапи.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Очекувам дека ќе одговориш со аргумент дека не е така што сум пишал или ќе рачунам дека тресеш глупости колку нешто да се кажало....Бистото е во трговскиот центар на КАМ, до пред 1 месец беа тие цени и јадењето е во нормални количини, не знам во меѓувреме дали нешто се сменило.
Зборот ми беше дека освен скапите ресторани имаш места каде можеш нормално да јадеш за пристојни цени. Освен ова место, имаш кафана (мислам дека се викаше “Гурман“) на обиколницата со пристојни цени, после имаш “Мече“ (многу добри јадење, пристојни цени), после тунелот кај Силекс.....Јас лично никад не би избрал место од типот на Тино или Канео, обично за јадење бирам пообични места со нормални цени

Мече

Гурман

Бистро
Во локали како Тино или Канео или слични со пренапумпани цени, одам само на кафе...
... фала за инфото, сигурно ќе ги посетам јас обожавам добра храна (скара) на сервираната чинија, а не гламур и украс во чинијата, кога сум гладна не сакам уметност да јадам туку храна !...се надевам дека нема да зависи со возило да се оди до таму!
... инаку Кам маркет има кај пазарот, но не видов нешто слично со храна во него и до него!
...инаку би рекла едно Веро маркет, недостасува во Охрид!
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
... фала за инфото, сигурно ќе ги посетам јас обожавам добра храна (скара) на сервираната чинија, а не гламур и украс во чинијата, кога сум гладна не сакам уметност да јадам туку храна !...се надевам дека нема да зависи со возило да се оди до таму!
... инаку Кам маркет има кај пазарот, но не видов нешто слично со храна во него и до него!
...инаку би рекла едно Веро маркет, недостасува во Охрид!

Веро ќе има во Охрид се гради кај новата автобуска станица..Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom