Охрид

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Охридски напев

Ова е сторија за Охрид,градот кој што го чувствувам како втор роден град,град во кој што успеав да најдам тишина каде што никаде друго ја нема,градот на историјата и сегашноста,градот на езерото.
Со поглед прикован во плодниот крајпатен пејсаж,постепено откривав една нова земја,земја која сметав дека ја познавам.Автобусот не истовари речиси сите на самиот брег.Застанав на крајбрежната улица,беспомошен од воодушевување.Од усните ми излегуваа само восклици,умот не можеше да ми најде соодветни зборови.Толку убавина не очекував.

Се уште лесно замајан од првиот впечаток,тргнав право кон романтичен ресторан на самиот езерски брег.Вечерта беше ладна и терасата,жеелен пристан во летните жештини,остана празна.Но скопското пиво и рибата белвица беа вкусни и внатре.Нејасната силуета на кајче исчезнува во хоризонтот.На блискиот рид се простираше градпт.Охрид ме плени од прв поглед,бев заљубен бо него од првиот состанок,заслепен од убавините и искреноста на воздухот кој што струеше насекаде.Го засакав тоа место.

Кој не бил во Охрид,тој не може да замисли каков е тој град навистина.Приказните на екскурзијантите очевидци не можат да му помогнат.Та зарем може една бледа репродукција да се мери со пурпурната моќ на оригиналот?
И кој би можел со зборови да пресоздаде една оживеана приказна,излезена не под потезите на сликарска четка,туку од ненадминатата имагинација на природата,од трудот на човекот и пластовите на историјата?

Охрид не може да биде раскажан,Охрид треба да биде доживеан.

…Утрото исплива ведро и полно со ветувања.Штотуку си излегол од пријатниот хотел и длабоко си го вдишал кристално чистиот воздух,сфаќаш дека си се нашол во вистински момент во вистинско место.Мајското сонце грее,без да пече.Зеленилото е младо и сочно.Околните планини се уште не ги тргнале своите снежни капчиња.Градот трепери во облека од убавина.
Секој кој дошол во Охрид минува по определена маршрута.Не затоа што така стои во програмата,туку оти така повела историјата.И,така,тргнуваш по стрмните улички на “Варош”.Одеднаш,во ушите ти одекнуваат чекори.По овие калдрми младите охридски невести се симнувале претпазливо,извивајќи ги стапалата навнатре,за да не паднат.Се спуштале до езерото да нацрпат пресна вода и да ја однесат со ведра нагоре,по угорницата.Таму,во старовремски куќи,ја раѓале својата многубројна челад (неретко над десет деца),се грижеле за маж,свекор и свекрва.Но насмевката не слегувала од нивните лица.Од овие испакнати нагоре прозорци со по осум мали стакла,тие грациозно ги покажувале своите убави лица; во оние мали внатрешни дворови мажите бистреле животни прашања и отпивале од ракијата.

Лека-полека се искачуваш до врвот на ридот и влегуваш во просторијата каде што се наоѓа гробот на Григор Прличев,се поклонуваш во знак на почит и нозете те водат сами кон друга дестинација.Знаеш дека таму ќе биде подобро,секое друго место кое што ќе го посетиш ќе биде помаѓепсно од претходното.Ја чувствуваш вечноста.Продолжуваш.Ја забележуваш Самоиловата тврдина,која го кити градот како камена круна.Свртуваш низ малата жумичка,минуваш покрај историски места,и запираш пред универзитетот на Свети Климент и стигнуваш до оној волшебен рид,на чиј раб застануваш со премалени нозе.Под тебе,црквата Свети Јован Богослов-Канео,пред тебе-распуканата синевина на езерото,над тебе-небесниот свод.
Тука,разговараш само со Господ.

По ручекот,тргнуваш кон Свети Наум.Тоа е полуостров на 30 километри од градот,близу албанската граница-со стар манастир,изграден во 905 година од Наум,нов хотел и три горди пауни,кои каприциозно позираат пред очите на туристите.Уште едно свето место.
Охрид некогаш го нарекувале “балкански Ерусалим”-не се прашуваш зошто.Посебно откако ќе дознаеш дека овој град,со педесетина иљади жители (или повеќе),има најмногу цркви (40!) на квадратен метар во Европа,а можеби и во светот.

...Ноќта бавно се спушта над новите бели куќи.По натежнатиот од впечатоци ден,влетуваш во една од многубројните кафичи,кои неодоливо мамат-на охридска пастрмка,бело вино и... на слатка музика.Во Охрид многу се свири и пее.
Охрид се разликува од другите градови во Македонија,не само по својата географска положба.Но токму таа му ја дава исклучителната маѓепсност.Распослан по еден прекрасен рид на северното крајбрежје на Охридското Езеро.градот спаѓа кон базенот на Јадранското Море.Ете зошто Охрид(со старото име Лихнидос,што значи светлина),не е типичен Балкански град.Охрид е скапоцениот плод на едно вековно вкрстување меѓу Истокот и Западот.Една природна мешавина меѓу ориенталното спокојство,средоземното сакање на животот и европската етикеција.Во Охрид не е мека само климата.Една маѓосна аура на мекост и топлина ги обвиткува и луѓето,кои имале среќа да бидат родени и да живеат во овој мал голем град.
Охрид е мал град според бројот на жители,и никогаш немал претензии да биде некој друг,но тој е голем со својата историја.

За на крај,сувенири! Најдоброто нешто што би можел да избереш е Охридскиот бисер.

...Автобусот заканувачки бревта.Секој миг ќе тргне назад.Јас сум удобно сместен на своето седиште.Зад очилата за сонце молчаливо ги нижам спомените.Еднаш некој рекол-”Види го Неапол и умри!”.
Меѓутоа,за Охрид дури и помислата на смрт-па макар таа да била и од љубов-не одговара.За Охрид човек би рекол:”Види го Охрид и....живеј!”,за да се вратиш во него некој ден.


Напишано од СтормАнгел (Мирсад Асани)
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
mamificeto tvoe....eden eban zbor ne najde da kazis za mene aaaaaaaaa????????????????????
 
A

Anonymous

Гостин
куќа имам у охрид кој сака да иде у охрид кај мене под кирија нека ми се јаве :)
 
Член од
6 март 2005
Мислења
3
Поени од реакции
1
Jbg Ohrid, se si mislam deka Samuilovata tvrdina e idealno mesto za dobra TECHNO(or anyway) zabava, megjutoa koga se potsetam kako stojat rabtite vo Ohrid, zabava na Samuilovata tvrdina means => science fiction ! Steta ali jbg mozeme samo da se nadevame na podobra idnina ... better times yet come (najverojatno)!
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
THEOREM напиша:
Jbg Ohrid, se si mislam deka Samuilovata tvrdina e idealno mesto za dobra TECHNO(or anyway) zabava, megjutoa koga se potsetam kako stojat rabtite vo Ohrid, zabava na Samuilovata tvrdina means => science fiction ! Steta ali jbg mozeme samo da se nadevame na podobra idnina ... better times yet come (najverojatno)!
ne davaat per...inace imase baranje ali ne go odobrija
 
Член од
6 март 2005
Мислења
3
Поени од реакции
1
RaGeAnGeL напиша:
THEOREM напиша:
Jbg Ohrid, se si mislam deka Samuilovata tvrdina e idealno mesto za dobra TECHNO(or anyway) zabava, megjutoa koga se potsetam kako stojat rabtite vo Ohrid, zabava na Samuilovata tvrdina means => science fiction ! Steta ali jbg mozeme samo da se nadevame na podobra idnina ... better times yet to come (najverojatno)!
ne davaat per...inace imase baranje ali ne go odobrija
Ke bide, bede koga togas..
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
А з`ш некој не кажит збор два за баракине? :twisted: :lol:
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Ова Охридските девојки ршум прават сеа низ скопјево, тапа им е сеа во зимава па доваѓаат тука, ама сеа кога ќе дојде лето ке се фати летна шема :).
 
Член од
6 март 2005
Мислења
3
Поени од реакции
1
The`bItCh напиша:
А з`ш некој не кажит збор два за баракине? :twisted: :lol:
Sto so barakite??? Nerazbiram ??? :?: Kolku e ubavo mesto za ziveenje ili nesto drugo vo vrska so niv?
 
Член од
10 март 2005
Мислења
567
Поени од реакции
10
охридддд охриддддддддд
убавиноооооооооооооооооооооооо
дајте слики беееееееееееееееее :lol:
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
najubaj se barakine beeeeeeeeeeeeeee.....kucko i miss u mori i ti i nashana mala
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
натуш напиша:
охридддд охриддддддддд
убавиноооооооооооооооооооооооо
дајте слики беееееееееееееееее :lol:
Ти си од Орид, ти треба да обезбедиш слики.. Да не сакаш некој од Скопје да ти стави? :lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom