Охрид

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
521
Поени од реакции
610
:tapp:
Постов е идентичен со твојот ник. Како прво, Србите се глупав народ.
Оф ај добро, ние сме паметни ама затоа се продаваат ефтини куќи на море во Циганија зошто многу им оди туризмов, да не сме ние најглуп и најпредавнички народ нема да имаат леб да јадат. Ама на кого ќе објаснуваш. За ефтинко и сопствената мајка ќе си ја продадат. Тоа ти е македончето.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.623
Поени од реакции
1.397
Па не постираат, седат како цигани на плажа со леб и паштета пошто скапо им е да изиграваат курнази во Грција и да ждерат во рестораните како што нарачуваат во Охрид. Спијат во смештај далеку во три си лепе материне за да биде поефтино, а тоа се споредува со цените до брегот на Охрид.
Пола од плажите во Грција реално не ги бива, не вреди за парите што ги даваш.

Бев пред еден месец и сега гледам кој како иде како изгледаат местата..
За секоја држава и град можиш да најдиш маани и недостатоци,,,,јас уште ко служев војска го забележав овај вирус против охрид и охриѓани само не од скопјани што живеат во центар туку периферци не и од битолчани....тоа беше од другата сорта на мак/ци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.699
Поени од реакции
18.812
Ubav e be Ohrid, onaka kako gradce, ali vie be go napravivte woow ko neznam so da e.
Aj razbiram selo moe lepse od Pariza muabeti ali epten ja preteravte. Pa ne e Ohrid na kraj na svetot pa nikoj da nema barem ednas pominato ili da sporedi. Vi kazav, vie si se sporedvate kako FK Novaci da se sporedva so FC Barcelona i ubedeni ste vo toa deka ste na isto ramniste, duri i podobri.
Ne ste, nikogas ne ste bile, nikogas nema ni da bidite i pomirete se so toa. Vi kazav so koj da si gi merite silite, Dojran, Pretor, Slivnica, Krani i taka, ne tuku vlegvajte vo filmoj, vi se smeat ljugeto.
Автоматски споено мислење:

@мкд владе posho se zalish deka ne te tagnuvaat
Ne sum patriot jas, ostaj toa izgleda i nikoj ne e inaku nikoj nemase na more da odi , posebno ne Ohrigjani. Da ne si mislite tie od Ohrid ne se mrdnati od Ohrid :toe: .
Si znat i tie so e ubo, ostaj tuka lokal patrioti so glumat ;)
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.035
Поени од реакции
2.766
:tapp:
Оф ај добро, ние сме паметни ама затоа се продаваат ефтини куќи на море во Циганија зошто многу им оди туризмов, да не сме ние најглуп и најпредавнички народ нема да имаат леб да јадат. Ама на кого ќе објаснуваш. За ефтинко и сопствената мајка ќе си ја продадат. Тоа ти е македончето.
Ти си била ли некогаш во Грција подалеку од краците? Стварно мислиш дека 300.000 македонски "леб и паштета" туристи трошат повеќе пари од било кој англичанец, германец и италијанец? Не зезај сега. А куќи се продаваат секаде, не само во Грција. На краците вон сезона нема што да правиш, да се убиеш, ќе дознаат после некој ден.

Македонија е спомната во Библијата ама не си земајте многу право дека они да не се, ќе пропаднеле. Не може да пропадне од некој што носи работи од дома за јадење, доаѓа со своја кола, полни гориво на последната бензинска пред граница (не троши пари за автобус и такси), спие во полуруинирани апартмани, четворица како сардини наредени. (И јас го правам тоа де, да не мисли некој јас по хотели спијам во Грција). Маса во ресторан што ја зафаќаат Македонци, ќе потрошат околу 100 евра. За било кој друг туристсо повисок стандард, маса за 4ца е минимум 200 евра.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.517
Поени од реакции
1.811
Ubav e be Ohrid, onaka kako gradce, ali vie be go napravivte woow ko neznam so da e.
Aj razbiram selo moe lepse od Pariza muabeti ali epten ja preteravte. Pa ne e Ohrid na kraj na svetot pa nikoj da nema barem ednas pominato ili da sporedi. Vi kazav, vie si se sporedvate kako FK Novaci da se sporedva so FC Barcelona i ubedeni ste vo toa deka ste na isto ramniste, duri i podobri.
Ne ste, nikogas ne ste bile, nikogas nema ni da bidite i pomirete se so toa. Vi kazav so koj da si gi merite silite, Dojran, Pretor, Slivnica, Krani i taka, ne tuku vlegvajte vo filmoj, vi se smeat ljugeto.
Автоматски споено мислење:


Ne sum patriot jas, ostaj toa izgleda i nikoj ne e inaku nikoj nemase na more da odi , posebno ne Ohrigjani. Da ne si mislite tie od Ohrid ne se mrdnati od Ohrid :toe: .
Si znat i tie so e ubo, ostaj tuka lokal patrioti so glumat ;)
Ти го правиш подоле од гомно и го споредуваш со Грција.
А во реалност кога ке излезеш од селото твое, не глеаш вода 12 месеци во годината се буташ со крпа на плажа во најскапаните места доле и солиш памет.

Оди спамирај други теми, имаш теми за Грција пишувај дека сирени пливаат во водата таму губи се од тука. Лечиш комплекси а немаш од Грција поубаво видено. Цапарско сељаче, имаш бунар во дворот? Војца?
Автоматски споено мислење:

Постов е идентичен со твојот ник. Како прво, Србите се глупав народ, избегнување на рандом држава ради патриотизам е глупост. Кој каде сака ќе оди, што сака ќе прави, за негови пари. А Грција не е само Халкидики. Убаво ти рекоа, Англичани и Италијанци трошат многу повеќе пари без да носат храна, нити пак да чекаат ред во Лидл. Да не се Македонците, Грција ќе има уште повеќе пари, затоа што ќе има повеќе место за било кој друг небалкански народ. А инаку Грција е класи над Охрид во секој поглед. И не само Грција.
Друже реално неможеш да речеш Грција дека е класи понапред од Охрид кога економски државата пропаѓа од 2008 па до сега.

Само природните убавини ги има задржано пошто морето реално неможеш да го загадиш лесно не е езеро. Има преубави места што не се споредуваат со Охрид, ама не треба ни да се преувеличува. Не е Малдиви ниту Австралија.

Од 2008 до 2023 БДП им е паднат 60%.
За Турција можеш да збориш дека е многу напред али немој Грција жити се. Си ги видел ли колите на цајканите? Мислиш ли дека ако му избегаш ке те фатат со тоа крнтиите? Те молам…
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.623
Поени од реакции
1.397
Ubav e be Ohrid, onaka kako gradce, ali vie be go napravivte woow ko neznam so da e.
Aj razbiram selo moe lepse od Pariza muabeti ali epten ja preteravte. Pa ne e Ohrid na kraj na svetot pa nikoj da nema barem ednas pominato ili da sporedi. Vi kazav, vie si se sporedvate kako FK Novaci da se sporedva so FC Barcelona i ubedeni ste vo toa deka ste na isto ramniste, duri i podobri.
Ne ste, nikogas ne ste bile, nikogas nema ni da bidite i pomirete se so toa. Vi kazav so koj da si gi merite silite, Dojran, Pretor, Slivnica, Krani i taka, ne tuku vlegvajte vo filmoj, vi se smeat ljugeto.
Автоматски споено мислење:


Ne sum patriot jas, ostaj toa izgleda i nikoj ne e inaku nikoj nemase na more da odi , posebno ne Ohrigjani. Da ne si mislite tie od Ohrid ne se mrdnati od Ohrid :toe: .
Si znat i tie so e ubo, ostaj tuka lokal patrioti so glumat ;)
Не си во право за Новаци од економски аспект тие се во плус а Барса минус.
За патриотизмот не сме сите исти,јас сум голем мкд патриот,гласам против Небањаните, си трошам во Охрид,бурек во Жито леб шо финансират спорт во Охрид,на ракомет во Скопје и Битола.....ние со помал буџет и без правен факултет ке уживаме во макед убавини....другите шо се во медот во паралија,лептокарија,ханиоти ,пефкохори,старавина,ано калиники,сорович/аминдио итн
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
521
Поени од реакции
610
Ти си била ли некогаш во Грција подалеку од краците? Стварно мислиш дека 300.000 македонски "леб и паштета" туристи трошат повеќе пари од било кој англичанец, германец и италијанец? Не зезај сега. А куќи се продаваат секаде, не само во Грција. На краците вон сезона нема што да правиш, да се убиеш, ќе дознаат после некој ден.

Македонија е спомната во Библијата ама не си земајте многу право дека они да не се, ќе пропаднеле. Не може да пропадне од некој што носи работи од дома за јадење, доаѓа со своја кола, полни гориво на последната бензинска пред граница (не троши пари за автобус и такси), спие во полуруинирани апартмани, четворица како сардини наредени. (И јас го правам тоа де, да не мисли некој јас по хотели спијам во Грција). Маса во ресторан што ја зафаќаат Македонци, ќе потрошат околу 100 евра. За било кој друг туристсо повисок стандард, маса за 4ца е минимум 200 евра.
За вкусовите не се дискутира, секој со својот.
Тоа што ја подразбирам одмор и уживање не е по цел ден да се пржам како рак на плажа каде ќе јадам паштети и леб и ќе горам на сонце, туку од 7 часот да доручкувам на тераса со поглед на езеро најубаво Лагадин, давам пример само, пијам кафе, уживам во погледот на сончево езеро и преубави се утрата општо во Охрид, потоа од 8 на плажа под природна сенка под дрво, си уживам во погледот си одам да си се бањам во водата, и така до 12 потоа време е за ручек, или спремам нешто набрзина во апартманот па ручаме одмараме, или одиме да шетаме во Охридска чаршија па седнуваме на ручек покрај езеро. Потоа од 4 некаде може и 5 часот повторно на плажа, повторно може да се бањаме до 7 или 8 до зајдисонце и потоа на вечера или на тераса во апартманот или во град или шетање покрај обалата.

Најубави спомени имам од Десарет хотелот, величенствен хотел, да скап е но храната и чувството кога одседнуваш во хотелот се незаменливи, се чувствуваш баш кралски, навечер имаат жива музика и преубаво е. Уште како дете ме носеле неколку пати и како возрасна имам одено, мада и Лагадин е преубаво.
Автоматски споено мислење:

Го заборавив и св.Наум таму може после 12 часот на поручек да се отиде на ручек во ресторан "Острово" и шетање, а сум била многупати во приколките во воениот камп секое лето ме носеле преубави спомени имам. За шетање е многу убаво манастири, цркви, улични тезгички со сувенири.
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.322
Поени од реакции
24.863
Одвај чекам да дојт јануари февруари таму негде, да си напрајме на раат муабет за градов без отоциве шо замарет секоја сезона со истите прикаски. Или да си отвориме нова тема, да фатиме некоја дискусија за проблемите шо нас Охриѓани вистина нѐ мачет, а не кое кафе кај било скапо и која карпа е поуба од таја рандом карпа во грција, и кој не успеал да клецнит дур бил на одмор во Охрид и сега основна дискусија му е маржата за време на туристичка сезона.

Ми фалит @Рудници и , одамна го немам читано. Другар, ако читаш, само да те поздравам.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.517
Поени од реакции
1.811
Јас го имам скоро пола свет прошетано преку работа. Од Австралија, Азија, Европа уште до Америка немам појдено. Секое место има своја убавина а за мене Охрид си има посебна, посебно дека е наше Македонско полно со историја за тие што сакаат да читаат што се случувало во минатото.

Дека е најдобро на свет не е. Дека е најчисто не е.
Дека све е добро и дека народот што живее таму е најкултурниот на свет не е. АМА!
Не е толку лошо и изветоперено како што го правите.
Не е толку скап како што го правите. Ги споредувате највисоките цени во Охрид со најниските во Грција.
Не е толку загадено.
Не е водата и плажата толку лоша.
Нема пепел во воздухот.

И не ја серете темава особено тие од село што бунар немаат во двор. Ако не ви се свиѓа градов не доаѓајте.

Ние скопјани ке им го јадиме со лајца езерото на Охриѓани и со нив ке живееме.

53AF9F57-0CCE-47DB-BFF0-C156917F9718.jpeg
 
Член од
24 август 2017
Мислења
206
Поени од реакции
425
Постов е идентичен со твојот ник. Како прво, Србите се глупав народ, избегнување на рандом држава ради патриотизам е глупост. Кој каде сака ќе оди, што сака ќе прави, за негови пари. А Грција не е само Халкидики. Убаво ти рекоа, Англичани и Италијанци трошат многу повеќе пари без да носат храна, нити пак да чекаат ред во Лидл. Да не се Македонците, Грција ќе има уште повеќе пари, затоа што ќе има повеќе место за било кој друг небалкански народ. А инаку Грција е класи над Охрид во секој поглед. И не само Грција.
Eve seriozen ke bidam sea ama kako mozes grcija so Ohrid da sporedis ? Drzava so grad ?? Jas svakam da Ohrid e tolku golem ama razlicni klasi se ne ide edno so drugo. Drugo koj se tie zapadno evropjani so troset tolku pari, bar jas takvi do den denes ne sum sretnal ???? Druga stvar da ne se Makedoncive srbive I tatarive toa kracite I okolina Solun pustina ke se...Za kraj ti ovaka veliki coek najde li da kazvis dali nekoj e glup narod i "Random Drzava " sho bea vo vojna lol , ako neso trebit da ucime od tie srbite e bash toj patriotizam so go imet, I ne me razbiraj pogresno sekoj koj e vo moznost ednas trebit da pojt do Atina, Mikonos Meteora Santorini Rodos i cao druze ko ve ebe , ali I posle seto ponizvejne I so use ne ti da I'm ojsh po 10 pati godisno vo okolina Solun I da mi glumis ko Copacabana da si bill togas ti si druze fatal error sho ti nemat spas, poz od Ohrid Zlaten se gledame naredno leto :)
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
430
Поени од реакции
180
Цените мање више, има луѓе што можат да ги платат. Поголемиот проблем е што добиваш за таа цена.
Многу често одам Охрид и можам да кажам дека цените идат нагоре а квалитетот надоле, барем да седеше во место квалитетот. Ова искуство ми е од ресторани генерално.
Toa i jas go rekov
Автоматски споено мислење:

И јас малку да се прам паметен. Охрид не е Грција, не е ни Турција, ни Албанија ни Црна Гора. Езерски туризам е различен од морски туризам. ПО дефиниција езерски туризам не треба да е масовен, плажа и сунчанње не треба да е на прво место, На прво место треба да е понуда , културна, музичка (да за Охридско лето, не за Јала Буба), јадење, архитектура, мир и тишина, итн. Пак по дефиниција тоа е поскап туризам, таргет е богата клијентела, АМА и понудата треба да е на ниво. Не можеш да крениш цени и да велиш па шо, и воПариз е скапо. ОХ не е париз не е на потребното ниво, мислам дека е се уште неискористен потенцијал. Ама со вакви туристички работници, од типот Жика, Љац, и сл. не треба појќе ни да се очекува
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.035
Поени од реакции
2.766
Druga stvar da ne se Makedoncive srbive I tatarive toa kracite I okolina Solun pustina ke se...
Да не се пензионерите од Англија и Холандија и по некој залутан од Полска, нема да стапне никој во Охрид. Ги лажат со "евтини" тури во Охрид, без да знаат дека го преплаќаат местото, затоа што се наивни.

Убаво пиша погоре некој,Охрид не е за плажен туризам, но реално и нема некоја туристичка промоција, нема што да се прави во Охрид повеќе од 2-3 дена. И не е само проблемот во Охрид, туку општо, на сите наши убави места нема што да се прави, мора сам да си ја правиш забавата. У секое помало место на запад, или има тури низ планина/шума, возење четирицикли (добро ова го има и кај нас од скоро), жичари, бусчиња, комбиња за транспорт на туристи. А и да стават, ќе биде ѓавол и пол, за да накалемат пари :D
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.517
Поени од реакции
1.811
Да не се пензионерите од Англија и Холандија и по некој залутан од Полска, нема да стапне никој во Охрид. Ги лажат со "евтини" тури во Охрид, без да знаат дека го преплаќаат местото, затоа што се наивни.

Убаво пиша погоре некој,Охрид не е за плажен туризам, но реално и нема некоја туристичка промоција, нема што да се прави во Охрид повеќе од 2-3 дена. И не е само проблемот во Охрид, туку општо, на сите наши убави места нема што да се прави, мора сам да си ја правиш забавата. У секое помало место на запад, или има тури низ планина/шума, возење четирицикли (добро ова го има и кај нас од скоро), жичари, бусчиња, комбиња за транспорт на туристи. А и да стават, ќе биде ѓавол и пол, за да накалемат пари :D
Баш обратно во Охрид не одат пензионери дибек еден :pos:
Сега ти ако одиш по селата и седиш со пензионери тоа си е твој проблем.
пола другари од Сиднеј летоска дојдоа.
Има странци од Србија па се до Шведска.
Повеќето го шетаат градот пешки и ги посетуваат манастирите.

Ама знаете 2 реченици и сте биле во Охрид пред 10 години и како папагали едно па исто. Скапо ви е, бара било, вакво било, а во странство моч моч со главата надоле и паштетата од маркет скриена во ташна на плажа.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
206
Поени од реакции
425
Да не се пензионерите од Англија и Холандија и по некој залутан од Полска, нема да стапне никој во Охрид. Ги лажат со "евтини" тури во Охрид, без да знаат дека го преплаќаат местото, затоа што се наивни.

Убаво пиша погоре некој,Охрид не е за плажен туризам, но реално и нема некоја туристичка промоција, нема што да се прави во Охрид повеќе од 2-3 дена. И не е само проблемот во Охрид, туку општо, на сите наши убави места нема што да се прави, мора сам да си ја правиш забавата. У секое помало место на запад, или има тури низ планина/шума, возење четирицикли (добро ова го има и кај нас од скоро), жичари, бусчиња, комбиња за транспорт на туристи. А и да стават, ќе биде ѓавол и пол, за да накалемат пари :D
Pak ke ti recam vo nedostatok na informiranost I najverojatno zelba samo da se plukat najverojatno potiknato od sekojdnevnive slucuvajna vo drzavava i na sopstveno pole se dovedvish da pisis od glupost vo glupost, Ohrid nemat so da prajs ama zato parajlia I nea kallikratia imas vo izobilie :roker: Drugo 95% od strancive se so pozitivni vpecatoci nasproti 60-40 od nasive, razlikata e da najverojatno se pomirile so faktot deka imas meni so ceni pred da sednis(ne si prisilen) I da Ezero I More se dva razlicni poimi za razlika od vas na koj coek ne mojt da vi objasnit da ne e isto I da samo vie idete da go promovirate toj istiot "Plazen" turizam, taka da I Ohrid kako I sekoe pomalo mesto Imat I buggy, paraglajderi, turi za po planinive, imas I da nurkas ako sakas, da iznajmis od edrilica gliser do skuter na voda, do paddling I kajak pa se do striptiz club za likovi kao tebe :).. Ona so mu falit na Ohrid cisto pisam da ne recis sme sovrseni e pomalce turo folk, 2-3 katni grazi, pat do SK, kino, teatar, opera balet I filharmonija, podobra bizz klima, malce da se podobrit zimskoto sivilo, nekoj podobar urbanisticki plan na visina I normalno da se izgradit najgolemata crkva sho ko ke cuknit kambanata da se cuet do SK onaka kako potsetnik da ne cekate do naredno leto za nekoe shitty komentarce ili ne daj boze zaborajte nekoja fiskalna da objavite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom