Охрид

Член од
12 март 2009
Мислења
17.886
Поени од реакции
13.076
Охриѓани, дали Скопје е скап град за живеење?
сега ми дојдоа сметки за ладна вода, проаква + нискоградба + колекторски систем 20 евра...башка цела година секој месец 3 евра глоба за вода , ај губретарина и охригани во Скопје што имаат стан плаќаат...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.119
Бродов го донесе Ѕинго од Нови Сад негде, ама не успеа да го средит, о ај е брод за пловење по река. Плус нешто со моторот имаше проблеми.
Точно е дека некој му го даде од таму,праеше Заврзлами со нив, Шверц/Комерц,а и се врза и со некоја голема гла од Бечеј... и зато ја донесе фудбалската екипа од Бечеј на припреми во Охрид,добро се сеќавам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.980
Поени од реакции
8.767
Сеа проблем се или не се цените, одлучи?

Дека е урбанистички хаос, потпишувам со две раце. Ова никој нема ни да го реши во догледно време, а штетата е веќе одамна направена. И тоа е тоа што трубиме уназад неколку страни, дека градот нема стратегија за тоа како ќе се развива, ни туристички, ни културно, ни урбанистички. Не знам како може град под заштита на УНЕСКО да нема некоја минимална норма која мора да се задоволи пред да се гради, што од естетска гледна точка што од функционална. Зграда има веќе во секое сокаче. Пред недела-две излезе извештајот од завод за статистика, 50% од становите во Охрид седат празни. Ова треба да е прв аларм на градоначалникот да заузда малце со дозволите за градба. Не може секоја штала да се претвори во зграда од 5 спрата.

Градот има огромен потенцијал, ми се кине срце кога ќе видам колку катастрофално се менаџира и како се упропастува од година во година.

Не само згради,градот лоша инфраструктура има.
Раскопани тротоари,улици раскопани,паркирање без усул кој кај најде како ќе најде,лоша хигиена,кучиња скитници..Урбанизмот е капак естетика скоро никаква..Штета.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.573
Поени од реакции
635
Не само згради,градот лоша инфраструктура има.
Раскопани тротоари,улици раскопани,паркирање без усул кој кај најде како ќе најде,лоша хигиена,кучиња скитници..Урбанизмот е капак естетика скоро никаква..Штета.
Потполно си во право за ова . Да не прам муабет за немањето дрвореди во централното градско подрачје. И таму кај шо имаше пред 1-2 години ги исекоа .
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.526
Поени од реакции
11.250
Не само згради,градот лоша инфраструктура има.
Раскопани тротоари,улици раскопани,паркирање без усул кој кај најде како ќе најде,лоша хигиена,кучиња скитници..Урбанизмот е капак естетика скоро никаква..Штета.
Па мислам дека голем дел од работите кои ги наброја се должат на урбанистичкиот хаос кој владее во градот.
Се гради нова зграда? Се раскопува тротоарот околу неа, изградбата завршува, се вселуваат станари, тротоарот никој не го поправа. И си седи така за век и веков. Помини по туристичка тие новите згради кај Наполеон, тротоарот е катастрофа, никој не го санира. Не сфаќам, нели завршна инспекција се врши од сектор за урбанизам, кој ги одобрува овие згради за вселување?
Инфраструктурата не може да издржи зграда за 50 луѓе кога претходно тука имало семејство од 5-6 души. Исто важи и за паркингот, додуша тука и културата на народот игра улога. Има и згради со подземен паркинг, станарите пак се паркираат по тротоари пошо им било губење време на секое влези излези со колата.
Да не правам муабет за безбедносните пропусти, се се дешава, утре задутре еден пожар да фати пожарна нема пристап до голем дел од новоизградените објекти пошто се напикани во тесни улички кои дополнително се стеснати со паркирани коли од страните. Јас живеам во слепа уличка и не можам ни да добројам колку пати влезот во улицата бил блокиран од автомобили паркирани на двете страни од влезот. Пошо имаме и постари членови во семејството за кои се случило да им треба итна медицинска помош, стално помислувам како ќе влезе амбулантната кола ако нешто се случи. Не кренат бришач, тоа заслужува со клуч да поминеш по цела каросерија па да му текне.
Ама никој не размислува пред време за ова, кога еднаш ќе се случи ќе си ја тупиме главата сите, како со модуларната во Тетово. А во суштина сите секојдневно придонесуваме за вакви ситуации за жал.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
147
Поени од реакции
191
Сето тоа тоа е и одобрено и изведено од Охриѓани. Некои велат, „не се тоа Охриѓани, туку дошле од селана,“ ама и луѓе од Варош исто си работеа на врвни позиции во општината. За сите кои работат во Општината, и за сиве овие дваесе години никогаш не сум видел да некој од нив биде соочен со негодувања... Туку, кога и да видам да луѓе се сретнуваат било со советник, градоначалник, и други вработени, вклучувајќи го - началникот на секторот за урбанизам кој како „длабока држава“ опстана низ секоја промена на администрација, - каде и да ги сретнете, ги поздравувате срдечно и ги третирате како со блиски, најблиски, род свој, другари, соборци...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom