Охрид

Член од
12 април 2020
Мислења
434
Поени од реакции
787
Aбе, кун кај да ја свртам антенана од телевизорон за да фаќам калтрина? ми се глеет филмој...
Автоматски споено мислење:

Каш шо сме кај носталгијава, дан памтит некој као се викаше та телевизијата шо имаше честитки и поздрави од Лабуништа, даљан ја фаќаја на времето...
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.551
Поени од реакции
8.863
Aбе, кун кај да ја свртам антенана од телевизорон за да фаќам калтрина? ми се глеет филмој...
Автоматски споено мислење:

Каш шо сме кај носталгијава, дан памтит некој као се викаше та телевизијата шо имаше честитки и поздрави од Лабуништа, даљан ја фаќаја на времето...
Спектра
 
Член од
30 мај 2022
Мислења
11
Поени од реакции
1
CE VE MOLAM HITNO. MI TREBA NEKOJ OD BOGDANCI ISPRATETE MI PORAKA PRIVATNO
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
606
Поени од реакции
1.358
Лето господово 2022 од Охрид заминати рекорден број млади за сезонска работа во Хрватска. Од секогаш оделе млади моја генерација ама како ова лето никогаш.
Ваши коментари ?
 
Член од
12 април 2020
Мислења
434
Поени од реакции
787
Лето господово 2022 од Охрид заминати рекорден број млади за сезонска работа во Хрватска. Од секогаш оделе млади моја генерација ама како ова лето никогаш.
Ваши коментари ?
Порано америка одеа на неколку месеци, сеа хрватска се одлучиле. Паметни се младите знает кај да одет. Нека си заработет. Долгорочно нека му ја дувнет Канада или Австралија и нек се спасет од сиромаштија.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
4.832
Поени од реакции
31.533
Оправдано.
Кога охридските газди не сакаат да го одврзат кесето и да платат.
Ем на минималец, ем на пола работно време осигурени, (а некои и воопшто). И после немало работници. Е па ќе нема. Плати, па клати.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
606
Поени од реакции
1.358
Мислам дека нема споредба со Америка, таму се одеше преку work and travel за студенти. Сега имаме ситуација каде што од 20 души заминати барем 18 од нив преку цела година се бават со угостителство и се добри/солидни во својата професија арно ама нашиве газди друуга математика имаат или можда грешам..
 

Riddler

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.551
Поени од реакции
8.863
И овде тие млади да работет ко во Хрватска ко роботи ќе земет 1000€ ама овде друга песна пеет. Ни газдите овде не се цвеќе уште ги понижуваат работниците незнам со кој памет.Ама ги оправдувам ќе сменат мѓоре ова она а и клиентелата овде е багра особено сеа ко ќе слезет планинцине од во камењана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom