Охрид

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.857
Поени од реакции
20.354
Дали во пицеријата на Нефи се бара вакцинален сертификат? Бил некој?
Затоа што слушнав дека таму немаат појма што е тоа, нити барале, нити проверувале, а полицијата со инспекторите кога поминуваат покрај чинарон главата ја вртеле на другата страна.
- За другарка прашувам :pipi:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.753
Поени од реакции
17.318
...изгледа и камерите кои све тоа го снимиле им се ,,причинила снимката,, :pistoldz:

цитат: ,,...Овие тврдења беа констатирани и од снимките на надзорните камери од хотелот, па полицијата во средата поднесе кривични пријави против Усеини под сомнение дека ги сториле кривичните дела „насилство“ и „неовластено држење на оружје или распрскувачки матeријали“....,,
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
14.397
Бев 5 дена во Охрид, најубав град во Македонија без конкуренција, гледам барем еднаш во годината да отидам на неколку дена, а и до сега секаде каде што сум престојувал, луѓето кои издавале апартмани биле секогаш љубезни и услужливи, така да тоа со народот демек биле лоши не важи кај мене.

Сепак не можев, а да не забележам дека градот почнува да го јаде канцерот исто како што ги изеде Струга и Кичево. Дво-децениското играње на исто оро на "нашите" две "македонски" партии со криминалците и терористите од ДУИ конечно си го земало данокот.

Многу орки, забулени, со брадишта и панталони до глуждови, подгазени патики со гнасни чорапи и смрдливи кошули се шетаат низ чаршија како да го освоиле Цариград.

На ред дојде и Охрид да го земат. Два пати на ден урла врачот од минарето-дивоградбата, што требаше да го бутнат, мислиш се наоѓаш во Кабул после превземање на талибанците и воведување на шеријат, а не во Христијанскиот центар на Балканот, ама сдсм и дпмне се со смкнати гаќи па не можат да го сочуваат градот.

Ако мислевте дека ќе прекинат со Бигорски манастир како центар на Албанската православна црква се зафркнавте.

Тешко нас со овие политичари.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.317
Поени од реакции
9.588
Секогаш мислев дека Православен Богословски Факултет треба да биде во Охрид. Нема ниту логика ниту смисол да биде во Скопје. Седиштето на владика исто така. Се знае каде е колевката на нашето православие.
Црквите во Охрид се претопија во музеи и во ред е да им се почитува вредноста ама сепак треба малку да заживее тој дел. Го паметам времето кога Св. Софија беше отворена цело време и дворот беше полн со детски жагор и луѓе што палат свеќи.
Имам чувство дека полека се губи религиозната нота на градот со обидите се да се комерцијализира.
 
Член од
7 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
106
Го паметам времето кога Св. Софија беше отворена цело време и дворот беше полн со детски жагор и луѓе што палат свеќи.
Имам чувство дека полека се губи религиозната нота на градот со обидите се да се комерцијализира.
Ова е вистина и стварно жално за мене лично секакви "карти" за религиозни објекти е глупаво и да си турист или атеист како и да е.Канео, Перивлепта, Св.Софија сегде во последнава деценија напраја карта да требит да купиш за да влезиш свеќа да запалиш, па зато и никој појке не ојт зошто и изгледет ко продавници а не ко цркви, никој нема да се кара со некој рандом вработен таму за да му докажиш дека си од Охрид и сакаш свека да запалиш или да си поседиш внатре в црква.
За Самоилови и Плаошник да не зборвиме, порано беше полно деца играја фудбал имаше и нишалки, сега заградено со 3 метарска ограда 1 километар околу.
Најголемиот проблем од се, шо сите тие пари од карти за искомерцијализираните "цркви" ако можат да се наречат така си исчезнуваат во воздух, жими едни герамиди шо ги сменаја Канео и Перивлепта во последниве 20 години.
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
10.596
Ова е вистина и стварно жално за мене лично секакви "карти" за религиозни објекти е глупаво и да си турист или атеист како и да е.Канео, Перивлепта, Св.Софија сегде во последнава деценија напраја карта да требит да купиш за да влезиш свеќа да запалиш, па зато и никој појке не ојт зошто и изгледет ко продавници а не ко цркви, никој нема да се кара со некој рандом вработен таму за да му докажиш дека си од Охрид и сакаш свека да запалиш или да си поседиш внатре в црква.
За Самоилови и Плаошник да не зборвиме, порано беше полно деца играја фудбал имаше и нишалки, сега заградено со 3 метарска ограда 1 километар околу.
Најголемиот проблем од се, шо сите тие пари од карти за искомерцијализираните "цркви" ако можат да се наречат така си исчезнуваат во воздух, жими едни герамиди шо ги сменаја Канео и Перивлепта во последниве 20 години.
Ами она чудовиштено Плаошник требит да се платит некако, Нефи за беспари не работит.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.232
Поени од реакции
6.434
Ами она чудовиштено Плаошник требит да се платит некако, Нефи за беспари не работит.
Пред 4-5 год кога отидов на Плаошник вработениот кога воде дека сум македонец ми рече за наши не се наплаќа влез само за странци


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.857
Поени од реакции
20.354
Каков талент од возач треба да бидеш за да превртиш џип на улица Димитар Влахов :tapp:
Разбирам да изгубиш контрола над возило. Ама баш на оваа улица, баш на ова место, треба вистина талент за да превртиш точак, а камо ли мечка џип.
На дотичнава треба да и доделат плакета „Најшофер на деценијата“
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.054
Поени од реакции
4.135
Каков талент од возач треба да бидеш за да превртиш џип на улица Димитар Влахов :tapp:
Разбирам да изгубиш контрола над возило. Ама баш на оваа улица, баш на ова место, треба вистина талент за да превртиш точак, а камо ли мечка џип.
На дотичнава треба да и доделат плакета „Најшофер на деценијата“
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.857
Поени од реакции
20.354
И ај речи дали не е талент? На целава улица и да сакаш не може да возиш брзо. А посебно НИКАКО на делов каде што е превртен џипов. Да возиш со 40км на час и да превртиш џип :icon_mrgr:
Ама ајде тате ќе и купит нов:vozbud:
 
Член од
30 април 2020
Мислења
143
Поени од реакции
172
И ај речи дали не е талент? На целава улица и да сакаш не може да возиш брзо. А посебно НИКАКО на делов каде што е превртен џипов. Да возиш со 40км на час и да превртиш џип :icon_mrgr:
Ама ајде тате ќе и купит нов:vozbud:
Kako dosol taka si osol... Dzipot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom