Охрид

Член од
30 јуни 2020
Мислења
882
Поени од реакции
3.074
Почна уривањето, почна и плачките.

Прегледај го приврзокот 297880

Куба = Плаошник, да се прогласит за споменик од историско значење.Ама зошо си пукаш во колено? Сите работи шо ги пиша се валидни, дали имаше некаков знак на револт од Охриѓани за се шо наброја? Или само шушкање ко ќе поминет низ чаршија, и толку после? Ко ќе седнет на кафе све се заборават.
Дали некој организира протест за џамијата?
Дали некој организира протест за базите на Нефи?
Дали некој организира протест за рушењето на Парк?
Дали некој организира протест за заградувањето на плажите сите овие години уназад?
Дали некој организира протест за цела неспособна багра шо е вработена во општина и со прст не мрдат со години уназад?
Дали некој организира протест шо луѓево искршија коли 5 години уназад, секој излез е тотално уништен, на која страна и да фатиш да бегаш си заебан, само си бираш кај ќе имаш помалце штета.
И ред други работи.

Ако одговориш со да на било кое од овие прашања, титни ми, ќе ти звонам.
Џабе губиш време, битно им е да пијат кафе додека брцаат глуждови во вода на некоја од платформите.

Жално е на толку убава и историски богата територија (особено град како Ох) да живее толку саможив и несвесен народ за своето подобро утре.

Не дека во др делови од државичево ни цветаат рози, но сепак.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.728
Поени од реакции
17.502
За колектор дојде сметка од 500 ден.Значи плаќаме нискоградба,водовод и колектор.Избори се ближат се најавуваат нови партиски вработувања.Мора да извает плати и за нив.И после пак општината презадолжена и така во круг.
ЈП Колекторски Систем АД Скопје Чаир
Автоматски споено мислење:

Фирми без концесија „дебело“ заработувале од плажите на Охридското Езеро

“Пред сезоната се најавува засилено уривање на дивоградбите. Плажите ќе бидат бесплатни за туристите, откако се откриени фирми кои без концесии остварувале милионски профити.”

Откриени биле, џомти се криеја 4 години. Тие олкај зданија имет изградено, цела општина соси инспекторат одит по објективе на пијачка, ама сеа ги откриле.:angel::sekc:
Ако се дивоградби зш плаќале данок на имот толку години?
Аконемале концесија зш плаќале фирмарина и/или туристичка такса ?

Да не се збуниме, не сум против уривањево ама не се само тие "лошите".Колку различни градоначалници толерирале досега и само угостителиве испаднаа криви?
А даноци шо плаќале со дивоградбите ок е, за гратиси пијачки и сепариња не ни спомвиме.

Друго, каквс е состојбата со почвиме од Парк, преку Потпеш и Канео, па Далјан со Мизо и уш една платформа до неа потака, па Нефи базана...

Патем, сега веќе ко урнаа нека земат да го одржвет тревникот околу Куба и Кадмо и нека го средат просторот на другите плажи.(соништа)
Автоматски споено мислење:

Ohrid i turizam. Daj be ne se rezilite.
Од денеска и во Битола дојде туризмот.Улиците езеро ги стори таа тамошната:)
Автоматски споено мислење:

Тоа курчење значи тропење на пари во др град (Охрид) така да полека малку кога се трчате да коментирате.

+ Уште еднаш, кој црн колектор кога на градот мама му ебаа?
Прекопан цел, кој стигна соби издава, да спомнувам за тоа дивоградбите што не се рушени на сред езеро?

По Бакрачот се викаше, реално не направи ништо ама овај бетер.

Наместо монденско место како Монте Карло и слично вие се ебавате со пиперка туристи.

Епа наздравје бричењето.

Да не се скопјанишчата и од др градови што имаат станови таму ПЕС по улица немаше свртен прошлата година и нешто.

Така да, супер, треба да има сметки и да се плаќаат ама нека го средат градот прво и нека пазат таму од УНЕСКО што им тегнат уши. Да не бидст посѓе плачки и да не останите само со пиперка туристите и по некој од ск.
Дали сте запознати дека фирмата ЈП Колекторски систем за Охридско Езеро е со седиште во Скопје и не е локално јавно претпријатие?
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2017
Мислења
61
Поени од реакции
93
Почна уривањето, почна и плачките.

Прегледај го приврзокот 297880

Куба = Плаошник, да се прогласит за споменик од историско значење.Ама зошо си пукаш во колено? Сите работи шо ги пиша се валидни, дали имаше некаков знак на револт од Охриѓани за се шо наброја? Или само шушкање ко ќе поминет низ чаршија, и толку после? Ко ќе седнет на кафе све се заборават.
Дали некој организира протест за џамијата?
Дали некој организира протест за базите на Нефи?
Дали некој организира протест за рушењето на Парк?
Дали некој организира протест за заградувањето на плажите сите овие години уназад?
Дали некој организира протест за цела неспособна багра шо е вработена во општина и со прст не мрдат со години уназад?
Дали некој организира протест шо луѓево искршија коли 5 години уназад, секој излез е тотално уништен, на која страна и да фатиш да бегаш си заебан, само си бираш кај ќе имаш помалце штета.
И ред други работи.

Ако одговориш со да на било кое од овие прашања, титни ми, ќе ти звонам.
Девојче, лошо е кога човек има недостаток на познавање и информации, имало од протести(какви такви ги имало) до иницијативи до протестни ноти до меѓународни организации до што не, јас лично сум учествувал во неколку - за разлика од тебе која најверојатно само слуша шушкање по чаршија, еве за брзо треба да има протести во билјанини извори за уништување на истата населба па повели учествувај јас и ако повеке не живеам во Охрид - ни па планирам, ке дојдам на истите - за твое инфо трговски трудбеник најверојатно ке постанит зграда и ќе има уште 2-3 нови згради кај Тинекс Маркет планот е веќе донесен...

Друго разбери што човек напишал пред да реплицираш, само ти дадов други аргументи споредено со фамозната галама за Куба и Потпеш а ти се вртиш во круг , еве за малце увертира да ти дадам да имаш престава што се дешава во случајот со Куба и Потпеш - све е бизнис интерес, ова за Унеско е само оправдување од општинарите кои сакаат да наплакаат по 100 000 до 150 000 евра од концесија на истите, еднаш имаа неуспешен обид ама најверојатно од повратниов нема бегање јбг, истото најверојатно со тие места ке станет како денес ајван плажа а пред неколку год добро знаеш истата како беше средена, а све шо требит е да се тргнет платформите.. поз и имај убав ден
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.969
Поени од реакции
9.120
Овој Коки треба да го тепате низ чаршија кога ќе му заврши мандатот.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
18.689
А пицеријана на Нефи кога ќе се рушит, се знајт нешто? За комшијата прашувам :sneaky:

Дивоградба, изградена во заштитена зона на стариот дел на Охрид. Изградена на државно земјиште, без дозвола за градба, со издадено решение за уривање, амааааааааааааааааааааа...
Ми се гади од овие двојни аршини.
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.266
Поени од реакции
10.114
Ако се дивоградби зш плаќале данок на имот толку години?
Аконемале концесија зш плаќале фирмарина и/или туристичка такса ?

Да не се збуниме, не сум против уривањево ама не се само тие "лошите".Колку различни градоначалници толерирале досега и само угостителиве испаднаа криви?
А даноци шо плаќале со дивоградбите ок е, за гратиси пијачки и сепариња не ни спомвиме.

Друго, каквс е состојбата со почвиме од Парк, преку Потпеш и Канео, па Далјан со Мизо и уш една платформа до неа потака, па Нефи базана...

Патем, сега веќе ко урнаа нека земат да го одржвет тревникот околу Куба и Кадмо и нека го средат просторот на другите плажи.(соништа)
Се плаќат данок на имот ко ќе земиш земјиште под концесија? Не знам за ова, не ми прајт смисла некако ама многу работи во нашава земја не прает смисла, па нишо чудно и ова. За другите работи се слагам, најголема кривица во цел овој процес имат Општина Охрид, то требит све топтан да се земит и да се исфрлит.

Не знам од каде и зошто се доби импресија во јавноста дека се рушат конструкции на приватно земјиште.
Сфаќам дека не се само тие лоши, ама една работа да расчистиме. При првичното давање под концесија сите се согласиле дека добиваат дозвола за ПРИВРЕМЕНО стопанисување со парцелата. И при истек на договорот парцелата треба да се врати во првобитната состојба. За време на траење на договорот имаа обврска да исполнат низа барања, пример просторот да е уреден, да има вц, да има интернет, 30-70 распределба на просторот итн. Базични работи. Пошо се даваа под концесија ПЛАЖИ. За намена да одиш на плажа. Не за ноќни клубој, не за ресторани, туку за ПЛАЖИ. Со тек на годиниве, се одомаќинија некако и некој почнаа да се ширет, некој почнаа екстравагантно да го уредвет просторот, некој начукаа лежалки насекаде. И сеа ко истече договорот аМа нИе вЛоЖвеВмЕ. Имате под концесија земјиште за ПЛАЖА, шо најмалце се користит како плажа реално :)

Се надевам дека акцијава ќе продолжит секаде, посебно Парк и накај Струга, се надевам дека рушењево на Куба не беше само некоја политичка пресметка. Ред требит да се воведит, ама да е за сите.

Девојче, лошо е кога човек има недостаток на познавање и информации, имало од протести(какви такви ги имало) до иницијативи до протестни ноти до меѓународни организации до што не, јас лично сум учествувал во неколку - за разлика од тебе која најверојатно само слуша шушкање по чаршија, еве за брзо треба да има протести во билјанини извори за уништување на истата населба па повели учествувај јас и ако повеке не живеам во Охрид - ни па планирам, ке дојдам на истите - за твое инфо трговски трудбеник најверојатно ке постанит зграда и ќе има уште 2-3 нови згради кај Тинекс Маркет планот е веќе донесен...

Друго разбери што човек напишал пред да реплицираш, само ти дадов други аргументи споредено со фамозната галама за Куба и Потпеш а ти се вртиш во круг , еве за малце увертира да ти дадам да имаш престава што се дешава во случајот со Куба и Потпеш - све е бизнис интерес, ова за Унеско е само оправдување од општинарите кои сакаат да наплакаат по 100 000 до 150 000 евра од концесија на истите, еднаш имаа неуспешен обид ама најверојатно од повратниов нема бегање јбг, истото најверојатно со тие места ке станет како денес ајван плажа а пред неколку год добро знаеш истата како беше средена, а све шо требит е да се тргнет платформите.. поз и имај убав ден
ок позз.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.217
Поени од реакции
9.074
Се плаќат данок на имот ко ќе земиш земјиште под концесија? Не знам за ова, не ми прајт смисла некако ама многу работи во нашава земја не прает смисла, па нишо чудно и ова. За другите работи се слагам, најголема кривица во цел овој процес имат Општина Охрид, то требит све топтан да се земит и да се исфрлит.

Не знам од каде и зошто се доби импресија во јавноста дека се рушат конструкции на приватно земјиште.
Сфаќам дека не се само тие лоши, ама една работа да расчистиме. При првичното давање под концесија сите се согласиле дека добиваат дозвола за ПРИВРЕМЕНО стопанисување со парцелата. И при истек на договорот парцелата треба да се врати во првобитната состојба. За време на траење на договорот имаа обврска да исполнат низа барања, пример просторот да е уреден, да има вц, да има интернет, 30-70 распределба на просторот итн. Базични работи. Пошо се даваа под концесија ПЛАЖИ. За намена да одиш на плажа. Не за ноќни клубој, не за ресторани, туку за ПЛАЖИ. Со тек на годиниве, се одомаќинија некако и некој почнаа да се ширет, некој почнаа екстравагантно да го уредвет просторот, некој начукаа лежалки насекаде. И сеа ко истече договорот аМа нИе вЛоЖвеВмЕ. Имате под концесија земјиште за ПЛАЖА, шо најмалце се користит како плажа реално :)

Се надевам дека акцијава ќе продолжит секаде, посебно Парк и накај Струга, се надевам дека рушењево на Куба не беше само некоја политичка пресметка. Ред требит да се воведит, ама да е за сите.ок позз.
Да не се лажеме, се почнува и завршува со општината. Нивните давачки си ги наплаќаат, надоместоци за концесии се најсивата зона во МК. Кога им одговара се легални, кога не, не се. Подзамижуваат со години и го користат дискреционо право на ВИП гости без плаќање.
Сега ќе глумиме лудило дека дојде нож до коска и има посериозни извештаи од страна кој некој писмен ќе ги прочита а ко за беља тајмингот е пред нови избори.
И можеби немаше да биде толку битно што ќе мисли УНЕСКО ама пуста власт не се испушта. До вчера заедно пиеле во Куба, денес глуми авторитет и му исклучува струја.
Зошто не исклучи струја во џамијата во срцето на чаршијата? Полесно е на близок пријател да му боцнеш нож во грб него на француз заби да му покажеш...
 
Член од
18 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
694
Вчера во радиус од 200 метри, со кола заглавив во 3 улици шо се копет. Тргнав од Минимаркет за да одам накај касарна. Прво заглавив на Јане Сандански, ок ај, јас сум глуп шо тргнав по неа да одам од старт. Ај некако се исклучив десно кај вила Лихнидос за накај Тамаро, и од Тамаро лево да излезам кај болницана. Таму заглавив на претпоследнана раскрсница, кај шо прает зграда. Свртив пак десно за да излезам на пистана, после 2 улици пак заглавив во сокаче, шо беше ископано ЦЕЛО. Морав да влезам во едносмерна, за да излезам и заминав накај Марела. Таму шахта се излеваше и таму заглавив дур чекав на овај со тракторов шо ја чистеше, да му текнит дека на сред пат е паркиран. После на враќање, туристичка блокирана од вмровцине. Да ти ебам и град, и градоначалник и општина, а најмногу народот најглуп шо не мрдат со прст, а не мојт од двор со кола да излезит, основна работа да завршит. Немат точка во градов кај шо не е копано и така остаено. Цела ебена година имаја да прает шо сакет, да копет колку сакет, тие се фатија на почеток од лето ги искорнија дрвата, една сенка да немат по тротоар, а богами ко шо ми стојт работава и долго време тротоар ќе немат. Ќе цапаме по песок и по каменја и ќе дишиме прашина цело ебено лето, зш некој цел мандат јадеше ручеци во конференциска сала во општина и ко му дојде јајцето до газот пред избори зеде да копат и да објавуват слики пред и потоа, секако иста слика со различен филтер.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
18.689
Цела ебена година имаја да прает шо сакет, да копет колку сакет, тие се фатија на почеток од лето ги искорнија дрвата, една сенка да немат по тротоар, а богами ко шо ми стојт работава и долго време тротоар ќе немат. Ќе цапаме по песок и по каменја и ќе дишиме прашина цело ебено лето, зш некој цел мандат јадеше ручеци во конференциска сала во општина и ко му дојде јајцето до газот пред избори зеде да копат и да објавуват слики пред и потоа, секако иста слика со различен филтер.
Улица Абас Емин свечено се ископа март 2019, ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј една улицца од 300 метра, се градит 2 години :vozbud:Ова веќе се граничит со лудило. Минатата година цела година беа карантини, таман ни коли врвеа ни ништо по 4 дена ко глувци седевме дома напикани. Зошто тогаш не се изведуваа градежни зафати? Зошто се чекат секоја година да почнит летната сезона, па да ги напрчат машините? Која е целта? Шо е муабетот е работава. Ќе копнат два дена, двајца греој со лопати по пол сат и после то ги немат со недели.Шахта до шахта, не е нормално колку шахти имат.
Од цел Охрид шахтите се на Абас Емин собрани, море каков Охрид, да ги собериме шахтите во Париз, на Абас Емин имат појќе.
Да му кажиш некому дека улица од 300 метри асвалтираме 2 години немат да вервит, ќе мислит вршиме градежни активности 200 метри под море. Срамота и брука жива.
Јуни месец, градов требит да е солза чист, спремни за почеток на туристичка сезона, а не раскопани сите улици, ѓубре на сите страни, паркинг ни за лек. И после за туризам ќе зборвиме, офффффф леле мори мајко мила. Ние од туризам ни Т немаме.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.931
Улица Абас Емин свечено се ископа март 2019, ејјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјјј една улицца од 300 метра, се градит 2 години :vozbud:Ова веќе се граничит со лудило. Минатата година цела година беа карантини, таман ни коли врвеа ни ништо по 4 дена ко глувци седевме дома напикани. Зошто тогаш не се изведуваа градежни зафати? Зошто се чекат секоја година да почнит летната сезона, па да ги напрчат машините? Која е целта? Шо е муабетот е работава. Ќе копнат два дена, двајца греој со лопати по пол сат и после то ги немат со недели.Шахта до шахта, не е нормално колку шахти имат.
Од цел Охрид шахтите се на Абас Емин собрани, море каков Охрид, да ги собериме шахтите во Париз, на Абас Емин имат појќе.
Да му кажиш некому дека улица од 300 метри асвалтираме 2 години немат да вервит, ќе мислит вршиме градежни активности 200 метри под море. Срамота и брука жива.
Јуни месец, градов требит да е солза чист, спремни за почеток на туристичка сезона, а не раскопани сите улици, ѓубре на сите страни, паркинг ни за лек. И после за туризам ќе зборвиме, офффффф леле мори мајко мила. Ние од туризам ни Т немаме.
So da prajme koga lokalnite ni se vo esen. Koga da kopat, vo januari. Ke se zaboraj do oktomvri. Vaka so e sigurno, sigurno e. Taman ke raskopat, ako pobedat arno, ke mu ja mislat posle, ako ne drugite neka mu ja mislat za raskopanoto.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.728
Поени од реакции
17.502
Се плаќат данок на имот ко ќе земиш земјиште под концесија? Не знам за ова, не ми прајт смисла некако ама многу работи во нашава земја не прает смисла, па нишо чудно и ова.
Не за државно земјиште, ама имаше некои плажи (Метрополис уште од лани и Атлантик мислам во Лагадин) кој -наводно- беа на приватно земјиште доделено со денационализција, а сопствениците го давале под кирија на угостителиве.

Е сега ако е приватно земјиште веројатно се плаќало данок на то - ама од друга страна дали предвиделе дека е во заштитена зона на 50 метри од езеро, а законски немало никакво ограничување да се издават на угостители (или било кој, т.е. За каква дејност можит да е дозволено) , не знам, така немат никаков ќар за сопственициве, од друга страна се косит со овие Унеско одредби.

Така е слично и со базата на Нефи, наводно земјиште на ИВЗ дадено под закуп.

Иначе, најјако е шо никој не извади јавно никаква документација.И од општина и од "еснафов" се е на збор, вака така беше.И пак ние, јавноста шо нагаѓаме због недостатка информације, не разбираме ништо нормално.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
694
А шо се дешават со рушењево на Куба и остала багра? Мн е тивко некако. Или затишје пред бура или преговарет за тарифа да ги остает "уште сезонава да ја истуркет" ? :D
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.266
Поени од реакции
10.114
Иначе, најјако е шо никој не извади јавно никаква документација.И од општина и од "еснафов" се е на збор, вака така беше.И пак ние, јавноста шо нагаѓаме због недостатка информације, не разбираме ништо нормално.
Држи ме брат дан го истепам муабетов.
Се препуцавет цело време по медиуми, а шо викаш никој не објави слика да видиме шо било исплатено. Куба викет исплатиле концесија до февруари 2021, општина викат не било исплата туку присилна наплата по судски налог, и то нешо минимално било.

А шо се дешават со рушењево на Куба и остала багра? Мн е тивко некако. Или затишје пред бура или преговарет за тарифа да ги остает "уште сезонава да ја истуркет" ? :D
Ој кај куба на фб да видиш дали е тивко, се скапаа постирање од завчера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom