Охрид

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.290
Поени од реакции
5.347
Супер така е, се сложувам со твојот коментар нема пешкир кај да се стави. Ти текнува како изгледаше претходно? Пред да се изгради тој објект, имаше ѓубре, зошто ти не се собра со твоите и не го исчистевте тоа ѓубре и стави си пешкир. Значи не те обвинувам само укажувам каква беше плажата, а каква е сега. Имаш колку сакаш плажи стави кај сакаш пешкир не е проблем.
Еве уште еден научник. Нек се градет шупи скари на кило дискотеки и облакодери на 25 сантими од езеро за да не собират ѓубре ко порано
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
44
Поени од реакции
49
Еве уште еден научник. Нек се градет шупи скари на кило дискотеки и облакодери на 25 сантими од езеро за да не собират ѓубре ко порано
Значи ресторанот што е изграден на тоа место е шупа според тебе?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.471
Поени од реакции
11.038
Супер така е, се сложувам со твојот коментар нема пешкир кај да се стави. Ти текнува како изгледаше претходно? Пред да се изгради тој објект, имаше ѓубре, зошто ти не се собра со твоите и не го исчистевте тоа ѓубре и стави си пешкир. Значи не те обвинувам само укажувам каква беше плажата, а каква е сега. Имаш колку сакаш плажи стави кај сакаш пешкир не е проблем.
Конкретно за Потпеш не се сеќавам, ама Прва, Трета, Славија беа преубај плажи на времето, со природни сенки, со место да седниш. Еве да те потсетам ако не ти теквит:
41174032-6BE9-44CE-87D2-341DC80F81B7.jpeg

Плажата му беше дадена на привремена концесија него и уште на 100 други на различни локации. Во сиве овие години уназад, тој и сите концесионери имаа должност да ги уредет плажите, со то шо 100% од плажата требеше да е уредена, а 70% од тој простор да е за комерцијална употреба. Во последниве 11 години, колку шо е и плажата под концесија на ликов ако се сеќавам добро, плажата ај шо беше 100% за комерцијална употреба, ај шо бркаше Охриѓани ако седнеа на маса,ама братчето и си ја прошири до почетокон на мостон. Ај шо ја прошири, ЈА БЕТОНИРА. Клучен збор е привремена концесија. На лето уште и прегради стават на некое место, уствари до Канео ак сакаш да стигниш требит да го прегазиш некој легнат на пешкир.

Истово го праеа 90% од концесионериве, истово е сто пати адресирано, ама тогаш се прает на глуви. Уствари дур беше Бакрачон градоначалник си беше редовен гостин таму, имаше поглед од прв ред шо се дешават и пак си чутеше, ама секој ден некој плашици и пиво да те частит ќе си чутиш шо ќе прајш, сиромаштија.
Нека си ги земит општинава плаживе, под концесија нека дајт по некое објектче чисто шо ќе продават пијачка и ајт со здравје.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
44
Поени од реакции
49
Конкретно за Потпеш не се сеќавам, ама Прва, Трета, Славија беа преубај плажи на времето, со природни сенки, со место да седниш. Еве да те потсетам ако не ти теквит:
Прегледај го приврзокот 297446

Плажата му беше дадена на привремена концесија него и уште на 100 други на различни локации. Во сиве овие години уназад, тој и сите концесионери имаа должност да ги уредет плажите, со то шо 100% од плажата требеше да е уредена, а 70% од тој простор да е за комерцијална употреба. Во последниве 11 години, колку шо е и плажата под концесија на ликов ако се сеќавам добро, плажата ај шо беше 100% за комерцијална употреба, ај шо бркаше Охриѓани ако седнеа на маса,ама братчето и си ја прошири до почетокон на мостон. Ај шо ја прошири, ЈА БЕТОНИРА. Клучен збор е привремена концесија. На лето уште и прегради стават на некое место, уствари до Канео ак сакаш да стигниш требит да го прегазиш некој легнат на пешкир.

Истово го праеа 90% од концесионериве, истово е сто пати адресирано, ама тогаш се прает на глуви.
Нека си ги земит општинава плаживе, под концесија нека дајт по некое објектче чисто шо ќе продават пијачка и ајт со здравје.
Мене искрено не ми е јасно зошто не ја урнат таа куќа што е до топоганот, значи куќата е излезена до езеро со дворот и патеката е блокирана мораш да одиш на плажа со својот велосипед да му сметаш на некој што се сунча за да префрлиш. Супер ево таа е државна нека ја урнат без разлика кога е изградена дали 45та или 2017та. Мора цело крајбрежје да се исчисти така да куќата треба да се руши
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
573
Поени од реакции
1.183
Мене искрено не ми е јасно зошто не ја урнат таа куќа што е до топоганот, значи куќата е излезена до езеро со дворот и патеката е блокирана мораш да одиш на плажа со својот велосипед да му сметаш на некој што се сунча за да префрлиш. Супер ево таа е државна нека ја урнат без разлика кога е изградена дали 45та или 2017та. Мора цело крајбрежје да се исчисти така да куќата треба да се руши
Мислам од Трифун Костовски е вила, запуштена со години не одржувана.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
76
Поени од реакции
118
Потпеш и Куба да ги урнеш треба да си дебил, само спореди пред и потоа - не ме свакај погрешно мора да се има граници и јаки рестрикции особено во Охрид, само мене ми е чудно сите се за рушење на некој дивоградби а 80% од Охрид е дивоградба, секој ден по некоја зграда никвит кај шо најмалце и е место и згора на све истите се извадени како некој хорор комунистички филм од 1952 год и сите само си чутите али јбг то е
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.471
Поени од реакции
11.038
Дали се приклучивте на кампањата #savecuba #supportcuba, споделена со некоја трогателна приказна и слика од зајдисонце со најубајот поглед?
Искрено ова само го докажвит менталитетот на Охриѓани, мојш да ги газиш, да ги толчиш, ќе си чутет ко попчиња. Амааа ела чепни некое место за кафе и денгубење, одма се активират свеста за “колективно добро”.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
76
Поени од реакции
118
Дру
Дали се приклучивте на кампањата #savecuba #supportcuba, споделена со некоја трогателна приказна и слика од зајдисонце со најубајот поглед?
Искрено ова само го докажвит менталитетот на Охриѓани, мојш да ги газиш, да ги толчиш, ќе си чутет ко попчиња. Амааа ела чепни некое место за кафе и денгубење, одма се активират свеста за “колективно добро”.
Прво и основно, менталитетот на Охриѓани премногу дал за државава од најрани времиња па све до ден денес во секоја сфера ама да не навлагам во детали, друго лично јас не сум дел од била каква кампања, Куба одам ретко а Потпеш ни бар толку, ни па ко места ги сакам, ама то не го менвит фактот дека се од голем бенефит во моментов за Охрид и ни ти ни јас ни било кој мојт да го оспорит то а крај краева истите не се ни тешки градби ако уопште се разбираш, не знам од кај си ама очигледно благе везе немаш што се дешава со Охрид изминативе 15-20 год
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.021
Поени од реакции
3.353
Платформите во езерото ќе се рушат сите до една во охридскиот регион, како и бетонираните објекти во градиште потпеш итн.
Од унеско добивме директна опомена во смисла- вие го имате најстарото езеро во Европа и во него платформи градите!?
Куба е урбан кафич, мислам дека само платформата ќе се отстрани но ќе се направат сплавови, има наредба да прекини со работа бидејќи немаат платено ништо 3 години уназад. Можеби како објект нема да се руши бидејќи влегува во дуп(детален урбанистички план) на Охрид, а другото натаму е под држава, национален парк галичица или приватни земјишта.
Концесии ќе има пак на плажите , ќе се дозволени само дрвени лежалки, секаков вид на пластика се исфрлат, и ќе бидат во ограничен број зависно квадратурата со која располагат плажата.
Плажарски туризам ќе имаме тек од наредна или понаредна година...или ако сакате кафичи ќе мора да одите струга, еве таму се доградува и тоа што е останато празно, се палат трски, се прават плажи итн.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.471
Поени од реакции
11.038
Дру

Прво и основно, менталитетот на Охриѓани премногу дал за државава од најрани времиња па све до ден денес во секоја сфера ама да не навлагам во детали, друго лично јас не сум дел од била каква кампања, Куба одам ретко а Потпеш ни бар толку, ни па ко места ги сакам, ама то не го менвит фактот дека се од голем бенефит во моментов за Охрид и ни ти ни јас ни било кој мојт да го оспорит то а крај краева истите не се ни тешки градби ако уопште се разбираш, не знам од кај си ама очигледно благе везе немаш што се дешава со Охрид изминативе 15-20 год
Не знам за шо придонел менталитетот на Охриѓани искрено. Еден куп работи имат за кој шо реално требит да се побунет луѓево, пример труењето на градот во зимските месеци, состојбата на патиштата околу/во градот, итн. Ама не видов ни еден статус/револт/повик на протест за овие работи. Ама Куба да се затворит, ЛЕ-ЛЕ! Одма сите станаа на протест.

Куба е од голем бенефит за градот? На кој начин? Да не навлегвам во начинот на работење, иако какам константно за нив сепак имам некој респект од аспект на одржување на кафичот и ентериерот и креирање некој бренд. Дали тој бренд беше изграден врз слабо платени/непријавени работници низ годиниве, неплатени даноци, неплатени концесии, работење како плажа/кабаре, од јутра до сутра, секој нека си донесит сам заклучок. Не можит ако 4 години не платил концесија да кажиш дека е од голем бенефит за градот. Куба е голем бенефит за газдите, барем во оваа состојба сега.

Никако не го сфаќам моментот на штитење и јавно бранење ентитет кој 4 години затајувал/не плаќал давачки. Местото на кое шо се наоѓат кафичот е општинско, значи мое, твое, на Петко. Секој месец ко ќе не платит концесија, крадит од мене, од тебе, од Петко. Замисли ти утре да си поминиш плата и да си речиш абе не плаќам месецов придонеси. Ти пошо не си голема риба ќе ти се обесет на врат со извршители, за 3000 денари неплатени сосе камати ќе платиш десет пати појќе, и никој немат да застанит позади тебе. Ама Куба и таквите како нив, за нив не само шо е ок да го прает ова, туку и добивет поддршка од јавноста од која секој месец крадет пари.
И зошто еве на Ликвид/Аквариус и останатите долж тој потег, уште пред 2 години им се одстранаа платформите, а Куба остана? Шо се тие помалце од Куба? Доста е веќе со ова селективност, некој ред да се воведит морат.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.785
Поени од реакции
26.026
Угостителскиот еснаф сметал дека е погрешен тајмингот :pos:Ако беа „еснаФ“ ќе си го регулираа статусот со време, ќе си плаќаат концесии со време, нема затајување на даноци, нема непријавени работници.
Работава е „сакам да земам, ама неќам да дадам“.

И што ќе се случи, доколку им текне на сите да си заградат плажа, и ОП, газди ќе се правиме, ништо нема да плаќаме. Шо е Лупчо Легенда појќе од мене? Ко можел тој, зш да неможам и јас :icon_mrgr:
Сакам се да си е легално и Законот да важи за сите подеднакво. ТОЧКА

Како можел УНЕСКО да водит грижа за Охридско езеро, ама само од охридска страна? Како можит Мерко да кажвит приказни дека на струшкото крајбрејже немало дивоградби? Трската секојдневно се пали, секојден никнуваат нови градби како печурки, ама УНЕСКО не го вперува прстот таму.
Ако е, да е за сите, ако не, да не е за никој. Истиот случај што Емка го спомена со Ликвид/Аквариус и Куба.

Инаку ова #savecuba #supportcuba :pos:Кутрата никогаш кафе не се напила во Куба, ама затоа што нејзините сопартијки споделувале, па и таа се напрчила. За то шо водат немат секој втор ден, за то шо коли се кршат од дупки и шахти, за то шо плаќат секој месец поголеми сметки за вода и комунални услуги, за то уво не ја болит, важно Куба да се спасит:vozbud:

Чудо од народ ејјјјјјјј.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
143
Поени од реакции
178
Пуштете некој статус за куба, не сум во тек :(
 
Член од
24 август 2017
Мислења
76
Поени од реакции
118
Не знам за шо придонел менталитетот на Охриѓани искрено. Еден куп работи имат за кој шо реално требит да се побунет луѓево, пример труењето на градот во зимските месеци, состојбата на патиштата околу/во градот, итн. Ама не видов ни еден статус/револт/повик на протест за овие работи. Ама Куба да се затворит, ЛЕ-ЛЕ! Одма сите станаа на протест.

Куба е од голем бенефит за градот? На кој начин? Да не навлегвам во начинот на работење, иако какам константно за нив сепак имам некој респект од аспект на одржување на кафичот и ентериерот и креирање некој бренд. Дали тој бренд беше изграден врз слабо платени/непријавени работници низ годиниве, неплатени даноци, неплатени концесии, работење како плажа/кабаре, од јутра до сутра, секој нека си донесит сам заклучок. Не можит ако 4 години не платил концесија да кажиш дека е од голем бенефит за градот. Куба е голем бенефит за газдите, барем во оваа состојба сега.

Никако не го сфаќам моментот на штитење и јавно бранење ентитет кој 4 години затајувал/не плаќал давачки. Местото на кое шо се наоѓат кафичот е општинско, значи мое, твое, на Петко. Секој месец ко ќе не платит концесија, крадит од мене, од тебе, од Петко. Замисли ти утре да си поминиш плата и да си речиш абе не плаќам месецов придонеси. Ти пошо не си голема риба ќе ти се обесет на врат со извршители, за 3000 денари неплатени сосе камати ќе платиш десет пати појќе, и никој немат да застанит позади тебе. Ама Куба и таквите како нив, за нив не само шо е ок да го прает ова, туку и добивет поддршка од јавноста од која секој месец крадет пари.
И зошто еве на Ликвид/Аквариус и останатите долж тој потег, уште пред 2 години им се одстранаа платформите, а Куба остана? Шо се тие помалце од Куба? Доста е веќе со ова селективност, некој ред да се воведит морат.
Ама ти уопште не ме разбираш, и уопште не разбираш што се дешавало и што се дешава и како се тоа функицонира, многу е поголемо од тоа што мислиш, јас во ниту еден момент не ја штитам ни Куба ни било кого, нит па планирам. Во кратки црти Охрид години наназд имат проблем пред све од државниве функционери, во Охрид се градит на диво цело време а најштетни се зградите во секое чоше, на сегде се изгради грда комунистичка зграда а притоа бизнис климата е премала и прелоша за толку предвидени станари, од друга страна со тие згради се грдит изледот на веке прекрасната природа и се убиват туризмот или со еден збор Охрид се силуват од сите страни..Друго - Охрид присилно се исламизират се трупаат што повише албанци од ден на ден, се изгради нова џамија-дивоградба на веќе постоечки културно заштитен споменик (кој само требаше да се реставрират или да се напрајт музеј од црква џамија и базилика), и истата се слушат до Пештани ко во Кабул да си, Бетонската база на 30метри од езеро ,хотелот Лагадин, Голден, моментално и новиот што се градит во Парк и во 3та Горица,Уникатот на спортски, пензионерскиот дом Даљан и ред други да не ги споменувам не ви сметет ама Куба и палмите сметаат малце делуват ступидно од немање на доволно инфо или терање на било какви агенди ...Бенефитот од Куба и Потпеш е моментално многу голем сакал јас ти или не, а истото го немаат ни Ликвид ни Аквариус (мој омилен) ни остали, а ако газдите не плакале концесија и остало си имат лица задолжени во онаа општинана нека земат и нека ги доделет истите на други приватни лица кои ке си ги почитуваат договорите. За менталитетот и придонесот од Охридско Дебрчкиот крај не ни намеравам да објаснувам имаш гугал едуцирај се малце.позз
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.471
Поени од реакции
11.038
Пуштете некој статус за куба, не сум во тек :(
Почна уривањето, почна и плачките.

1623231334766.png

Куба = Плаошник, да се прогласит за споменик од историско значење.

Ама ти уопште не ме разбираш, и уопште не разбираш што се дешавало и што се дешава и како се тоа функицонира, многу е поголемо од тоа што мислиш, јас во ниту еден момент не ја штитам ни Куба ни било кого, нит па планирам. Во кратки црти Охрид години наназд имат проблем пред све од државниве функционери, во Охрид се градит на диво цело време а најштетни се зградите во секое чоше, на сегде се изгради грда комунистичка зграда а притоа бизнис климата е премала и прелоша за толку предвидени станари, од друга страна со тие згради се грдит изледот на веке прекрасната природа и се убиват туризмот или со еден збор Охрид се силуват од сите страни..Друго - Охрид присилно се исламизират се трупаат што повише албанци од ден на ден, се изгради нова џамија-дивоградба на веќе постоечки културно заштитен споменик (кој само требаше да се реставрират или да се напрајт музеј од црква џамија и базилика), и истата се слушат до Пештани ко во Кабул да си, Бетонската база на 30метри од езеро ,хотелот Лагадин, Голден, моментално и новиот што се градит во Парк и во 3та Горица,Уникатот на спортски, пензионерскиот дом Даљан и ред други да не ги споменувам не ви сметет ама Куба и палмите сметаат малце делуват ступидно од немање на доволно инфо или терање на било какви агенди ...Бенефитот од Куба и Потпеш е моментално многу голем сакал јас ти или не, а истото го немаат ни Ликвид ни Аквариус (мој омилен) ни остали, а ако газдите не плакале концесија и остало си имат лица задолжени во онаа општинана нека земат и нека ги доделет истите на други приватни лица кои ке си ги почитуваат договорите. За менталитетот и придонесот од Охридско Дебрчкиот крај не ни намеравам да објаснувам имаш гугал едуцирај се малце.позз
Ама зошо си пукаш во колено? Сите работи шо ги пиша се валидни, дали имаше некаков знак на револт од Охриѓани за се шо наброја? Или само шушкање ко ќе поминет низ чаршија, и толку после? Ко ќе седнет на кафе све се заборават.
Дали некој организира протест за џамијата?
Дали некој организира протест за базите на Нефи?
Дали некој организира протест за рушењето на Парк?
Дали некој организира протест за заградувањето на плажите сите овие години уназад?
Дали некој организира протест за цела неспособна багра шо е вработена во општина и со прст не мрдат со години уназад?
Дали некој организира протест шо луѓево искршија коли 5 години уназад, секој излез е тотално уништен, на која страна и да фатиш да бегаш си заебан, само си бираш кај ќе имаш помалце штета.
И ред други работи.

Ако одговориш со да на било кое од овие прашања, титни ми, ќе ти звонам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom