Охрид

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
@Darklady @Avenger99 и да не ве редам сиве останати...Ами она Тамаро шо е на Туристичка одма после постојкана за автобусине за Сруга и натака. Е таму сите фурет многу лоша шминка, имет тетоважи Queen и нормално круна, а музикана шо ја фурет морат искључиво да е многу многу лош турбофолк (не дек имат убав турбофолк, ама ај). Таму се ми се чинит дек се најбатал.
Инаку вчера некое време, на Питу Гули не ми теквит кој период, валда имаја пријавено, па поминвеше возило полициско пополека и на сите паркирани им сигнализираше да се тргет од кај шо се паркирани. Ама џабе, то сега и помини пак после 2 дена све исто начукано со си коли натре.
 
A

Avenger99

Гостин
@Darklady @Avenger99 и да не ве редам сиве останати...Ами она Тамаро шо е на Туристичка одма после постојкана за автобусине за Сруга и натака. Е таму сите фурет многу лоша шминка, имет тетоважи Queen и нормално круна, а музикана шо ја фурет морат искључиво да е многу многу лош турбофолк (не дек имат убав турбофолк, ама ај). Таму се ми се чинит дек се најбатал.
Инаку вчера некое време, на Питу Гули не ми теквит кој период, валда имаја пријавено, па поминвеше возило полициско пополека и на сите паркирани им сигнализираше да се тргет од кај шо се паркирани. Ама џабе, то сега и помини пак после 2 дена све исто начукано со си коли натре.
Oва поодамна го прат на 7-ми Ноември. Буквално никаков ефект немат, си врвит полицијата, ќе си посвирит малце, ќе ја популет овие шо се паркирани неубо, ќе си заминит, никому ништо.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Имат мерна станица за воздухот во Охрид? Не знам дали сте излегле последниве деној надвор приквечер, да осетите како смрдит. Вчера дури и магла имаше. Знам дека и порано ова време мирисаше на огрев, ама до толку не било.
received_356254072262301.jpeg
Овде беше трева и дрва, го бетонираја, а и во цел град то е пракса со зелени површини. И после смрдит, епа ќе смрдит...
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Имат мерна станица за воздухот во Охрид? Не знам дали сте излегле последниве деној надвор приквечер, да осетите како смрдит. Вчера дури и магла имаше. Знам дека и порано ова време мирисаше на огрев, ама до толку не било.
Прегледај го приврзокот 272077
Овде беше трева и дрва, го бетонираја, а и во цел град то е пракса со зелени површини. И после смрдит, епа ќе смрдит...
Вчера беше загадено квалитетно за овој период и на чад мирисаше дури до Св.Стефан.
Денот ко ќе престанат сите да се топлат на дрва ќе биди денот ко ќе дишиме 80% помалку загаден воздух, а фактот шо се перит мозокот дека коливе толку многу загадвет е тука к*р се тресе у ладна вода, Германија се и сешто се вози па не е загадено толку а има 100 пати појке коли од тука арно ама на дрва никој не се топли.
P.S.
Сиромаштија е знам ама ко ќе пресметаш во 5 години колку пари кошта на дрва греење и на инвертер клима се јасно ќе ти стани.
 
A

Avenger99

Гостин
Имат мерна станица за воздухот во Охрид? Не знам дали сте излегле последниве деној надвор приквечер, да осетите како смрдит. Вчера дури и магла имаше. Знам дека и порано ова време мирисаше на огрев, ама до толку не било.
Прегледај го приврзокот 272077
Овде беше трева и дрва, го бетонираја, а и во цел град то е пракса со зелени површини. И после смрдит, епа ќе смрдит...
Имат мислам две.
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20201028-164457.jpg
Screenshot_20201028-164507.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.206
Поени од реакции
78.737
Битно, ко Дебар-маало и Рампа, го напраивте.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Дечки, не знам дали сте слушнале за Стојан С.,најголемиот промотор на Охрид кој работи без никаква помош од државата ? Без помош од институциите, без никаква благодарница, никаков фонд не лапнал, просто генијалец заборавен од сите. Ден и ноќ го промовира Охрид, БЕЗ НИКАКВА ПОМОШ да нагласам.

Шо е проблемот со дечково, донации дан требит да збираме? Секое објавување слика се карат по коментари, џанам само тој го промовират градов. Толку его и ароганција во еден чоек неам видено.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Дечки, не знам дали сте слушнале за Стојан С.,најголемиот промотор на Охрид кој работи без никаква помош од државата ? Без помош од институциите, без никаква благодарница, никаков фонд не лапнал, просто генијалец заборавен од сите. Ден и ноќ го промовира Охрид, БЕЗ НИКАКВА ПОМОШ да нагласам.

Шо е проблемот со дечково, донации дан требит да збираме? Секое објавување слика се карат по коментари, џанам само тој го промовират градов. Толку его и ароганција во еден чоек неам видено.
Јас имам лично искуство со него. Пред едно 2 години Х човек го викна да слика 5-10 фотографии од објект....матно ми е ама се сеќавам дека за една фотографија побара неколку илјади денари, ЗА ЕДНА, хахахахахаха и тоа да ги достави во дигитален формат само....разбирам дека не му се работи на човекот ама нема потреба да биди арогантен и препотентен дека сигурно со сликине негови Охрид нема да се трансформира во поарно место за живеење
 
A

Avenger99

Гостин
Јас па имам поинакво искуство со него. Лично се имам запознаено со него 2 пати, и двата пати беше кул чоече, со доста опрема за сликање. За сликите негој не ми се ни прајт муабет, стварно предобри, мастерпис.
Знам дека барат пари за сликите шо ги прајт, нормално морат да живејт и тој од нешто.
 
Член од
18 март 2019
Мислења
430
Поени од реакции
1.967
Поштовам то шо си ја ценит работата негова, а и реално имат голем квалитет. Ама да, мн е препотенен и мислит дека горнион за јајца го имат фатено. И многу одбивен станвит шо плачит по фб цело време за едно те исто. Не дека не е во право, ама самиот анти реклама си прајт и одбивен станвит кај народов.
Јас не го знам, а имам мн муабети слушано ваков е, таков е и верувам дека то му произлегвит од неговоно понашање.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.913
Поени од реакции
12.402
Поштовам то шо си ја ценит работата негова, а и реално имат голем квалитет. Ама да, мн е препотенен и мислит дека горнион за јајца го имат фатено. И многу одбивен станвит шо плачит по фб цело време за едно те исто. Не дека не е во право, ама самиот анти реклама си прајт и одбивен станвит кај народов.
Јас не го знам, а имам мн муабети слушано ваков е, таков е и верувам дека то му произлегвит од неговоно понашање.
This.
Која е потребата на секоја слика да потенцираш дека немаш никаква помош од државата и дека се прајш сам? Зошто па државата би ти помогнала тебе? Секоја приватна фирма придонесвит на свој начин, не гледам како тој придонесвит поинаку. Во моментот ко ќе отвориш приватен бизнис требит да си спремен на условите на пазарот, условите на македонскиот пазар се тие и то е то.
На секоја слика веќе шо ќе ја објавит одма одам во коментарите и читам, не знам како не му е смачено. Некогаш некој и со добра намера ќе коментират, овој одма преминвит на карање. И баш заради вакви работи не би купила никогаш ништо од кај него, односот со клиентите му е катастрофа.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Дечки што напраја со трговскиов? Веќе пола месец не се работи...
Да не се предомислија нешто ради коронава? Можеби слаб закуп?
Да не се деси истата судбина како кам вилиџ што стои празен?
Освен веро мислам таму ништо шпешал не ќе биде (пола од чаршијана таму ќе се пресели)..
За странскиве која и да е пример HMN да дојде робата нема да биде иста како што е Германија, Холандија пример.. Кај нас секогаш пошкрт роба иде.. Ова од искуство го зборам..
Поздрав
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
Проблем е во општинарите (Ајвани запослени во општината)шо не си ја бркет работата,тие требиТ да си ангажираат фирма и со пајаците кревање све и казна 100 евра првпат ,иста кола вторпат 150,трет пат 200......Паркирање на улица кај шо е дозволено и со плаќање.Во куќите нека си напрает гаражи а не бавчи,фонтани,дуќани.....
А шо прајме со ете ги спомнаа погоре Питу Гули, Железничка, 15-ти Корпус, па и АСНОМ најново...
Ако некој се забрал од Лескоец да купит во МИК на Питу Гули месо за ручек или едноставно си ојт кун дома и морат да застанит да купит?
Кај имат јавен паркинг на Питу Гули или горенабројаниве улици?

Требит да дајш опција за паркинг па после казнување.Освен в центар Македонски Просветители, Димитар Влахов, Партизанска итн., понастрана каде?

И мене ме иритират некок пат ко ќе сум пешки ило со точак, ама некој пат сум и со кола.Не е едноставно.
А Општината уште ја чекаме со катни гаражи, како вселенски брод да чекаме да напрает.
И ко ќе давет дозвола за градба то се мислит.
И за маркет исто така.
 
A

Avenger99

Гостин
А шо прајме со ете ги спомнаа погоре Питу Гули, Железничка, 15-ти Корпус, па и АСНОМ најново...
Ако некој се забрал од Лескоец да купит во МИК на Питу Гули месо за ручек или едноставно си ојт кун дома и морат да застанит да купит?
Кај имат јавен паркинг на Питу Гули или горенабројаниве улици?

Требит да дајш опција за паркинг па после казнување.Освен в центар Македонски Просветители, Димитар Влахов, Партизанска итн., понастрана каде?

И мене ме иритират некок пат ко ќе сум пешки ило со точак, ама некој пат сум и со кола.Не е едноставно.
А Општината уште ја чекаме со катни гаражи, како вселенски брод да чекаме да напрает.
И ко ќе давет дозвола за градба то се мислит.
И за маркет исто така.
Зошто воопшто би имало паркинг таму? Ако си прошетал по западен свет, и таму немат на секој сокак паркинг, него ќе си ја паркираш тро подалеку и пешки ќе си ојш или ќе купиш во продавница кај шо имат паркинг. Чист пример се земјоделскине аптеки на 7ми ноември. Имат паркинг буквално на 20 метра кај брадство школоно ама никој не влегвит таму јер му се брзат, ќе изгубит драгоцени 2 минути од животот.
Научени сме ние со колата во продавница внатре да влезиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom