Охрид

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Јас пак за Абас Емин, секој со својата мака :icon_mrgr:

8 месеци во изградба, реконструкција, секој 3 дена без вода, во кал и прашина, а од синоќа и со фонтана заради пукната цевка.
Значи да му кажуваш на некој од Кина или Германица, дека вршиме реконструкција на 1 улица цели 8 месеци и дека сеуште не е завршена, ќе мислат дека Охрид го поврзуваме со Токио со подводна железница.
Сите ресурси се прераспределени на огромниот проект кружен тек на Железничка.
Малце им влеговме в двор на едни луѓе и на Гурман ресторанон, ама немат гајле хехе.
За побрз проток на возила, ги спојвиме двете ленти во една пред самиот кружен тек , исто ко на Туристичка.
Плус пред некој ден ја израмнивме шахтата пред кружниот колку толку, да не се жалет дека гуми и амортизери оштетвеле.

Ваша Општина Охрид
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.792
Поени од реакции
21.983
Сите ресурси се прераспределени на огромниот проект кружен тек на Железничка.
Малце им влеговме в двор на едни луѓе и на Гурман ресторанон, ама немат гајле хехе.
За побрз проток на возила, ги спојвиме двете ленти во една пред самиот кружен тек , исто ко на Туристичка.
Плус пред некој ден ја израмнивме шахтата пред кружниот колку толку, да не се жалет дека гуми и амортизери оштетвеле.

Ваша Општина Охрид
Минатата недела првпат поминав по железничка и си мислев кузнајт шо ме чекат понапред чим еднава лента ми се кратит. Испадна дек е кружен тек... Некој генијалец на тато ги склопвит проективе во општина.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Минатата недела првпат поминав по железничка и си мислев кузнајт шо ме чекат понапред чим еднава лента ми се кратит. Испадна дек е кружен тек... Некој генијалец на тато ги склопвит проективе во општина.
Прајме демек улица за да не се вртит низ центар, камиони, шлепери, автобуси и секој шо немат потреба да не поминвит низ град и лупаме кружни и семафори.До вчера шо се викат секоја втора шахта беше отворена, сега ова.
Очеквам и патарина кај да е да поставет, чисто да држет континуитет во работава.

На вакви "проектанти" да им дајш автопат да напрает ќе лупнат семафори на средина.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
4.031
Поени од реакции
5.111
Прајме демек улица за да не се вртит низ центар, камиони, шлепери, автобуси и секој шо немат потреба да не поминвит низ град и лупаме кружни и семафори.До вчера шо се викат секоја втора шахта беше отворена, сега ова.
Очеквам и патарина кај да е да поставет, чисто да држет континуитет во работава.

На вакви "проектанти" да им дајш автопат да напрает ќе лупнат семафори на средина.
Ако негде во градов беше потребен кружен тек беше баш на таја раскрсница меѓу Будва, Егејска и Железничка. Зошто е стеснат патот и како е напраен кружниот тек не сум сообраќаен инжињер па да кажам, ама тој дел на булеваров плачеше за кружен тек на кој и самиот бев жртва пред 2 месеци.
Немат полошо проектиран и изведен булевар од Железничка, секојдневно врвам по него и знам како е. Дур пропуштав 2 коли, се слупаја и едната од нив во мене, ни крив ни должен, од полуписмени возачи и лошо напраен булевар ми ја слупаја колата.
Целиот булевар е од проект стар многу години, и само со кружни текој по целата должина ќе ги забраниш сите леви свртувања ко шо е на туристичка.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.300
Поени од реакции
11.615
Прајме демек улица за да не се вртит низ центар, камиони, шлепери, автобуси и секој шо немат потреба да не поминвит низ град и лупаме кружни и семафори.До вчера шо се викат секоја втора шахта беше отворена, сега ова.
Очеквам и патарина кај да е да поставет, чисто да држет континуитет во работава.

На вакви "проектанти" да им дајш автопат да напрает ќе лупнат семафори на средина.
На патон Охрид-Св.Наум не закачија семафори? :pos:

Тие се проектирани кога градот бил помал, ама на Железничка сеа без кружниот се возеше како на Монца, една лента ја ставија валда за да се намали брзина пред да влезат во кружното, незнам дали си видел како возат тие што идат со шлепери од Скопје, незнам како досега немало поголема трагедија.

Јас кола од пусти страв од Железничка немам завозено, директен излез ми е на Железничка, еднаш зедов со кола да одам, кој стрес го јадев кај Гурман.:oops::sick:

Сега чекам уште Абас Емин да ми ја направат и да завозам, на стари години. :pos:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.456
Поени од реакции
7.663
Еве едно мое мислење, со оглед на тоа што 8-9 години за жал немав дојдено во Охрид.
Прво ново што забележав беа кружните текови на Туристичка. Тоа беше прв позитивен впечаток во однос на сообраќајот. Паркинг лесно наоѓав, претежно паркирав кај хотелот Unique, а и на кеј не е скапо 30ден/саат. Улиците вака во глобала се добри, нема кратери и слично (подобро е него ли во Скопје). Така да немам ни една забелешка, вака како турист за улиците и сообраќајот, но сепак вие што живеете таму најдобро си знаете.

Само голема штета е што патот од Пресека до Охрид е никаков....дупки, нерамнини, делби од еден на друг пат, неозначено, портокалова лента (не е за ноќе), мачкини очи (црвено, бело) по крај на патот нема.

Бев од петок до понеделник и зошто го искористив понеделникот до крај, си тргнав накај 8 вечерта и на враќање зошто ноќна вожња се одлучив да возам Охрид-Ресен-Битола-Скопје, 240км вкупно....ама барем нормален, здрав пат.
Здравје....сакам да дојдам пак зимо или рана пролет (зависи од коронава, што и како ќе биде). Сакам да го почуствувам градот кога е растеретен од туристи. Сигурен сум дека е уште поубаво, мирно и тивко.

Друго пред да дојдам, се изначитав, се изнаслушав триста муабети дека многу скапо било и слично. Не е точно, цените се нормални на храна, кафе и останато....исто е како во Скопје.
Така да се што слушав негативно од други луѓе, падна во вода.....лажат. Само не им ја гледам поентата, сем што оцрнуваат еден прекрасен град.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Ако негде во градов беше потребен кружен тек беше баш на таја раскрсница меѓу Будва, Егејска и Железничка. Зошто е стеснат патот и како е напраен кружниот тек не сум сообраќаен инжињер па да кажам, ама тој дел на булеваров плачеше за кружен тек на кој и самиот бев жртва пред 2 месеци.
Немат полошо проектиран и изведен булевар од Железничка, секојдневно врвам по него и знам како е. Дур пропуштав 2 коли, се слупаја и едната од нив во мене, ни крив ни должен, од полуписмени возачи и лошо напраен булевар ми ја слупаја колата.
Целиот булевар е од проект стар многу години, и само со кружни текој по целата должина ќе ги забраниш сите леви свртувања ко шо е на туристичка.
Потребен е сега кружен како последна опција, а не најдобра.Семафори имаме кај Автобуска, ама и тие знајме сите како функционират со сабајле работат навечер не.После три месеци еден ден уклучени.

На патон Охрид-Св.Наум не закачија семафори? :pos:

Тие се проектирани кога градот бил помал, ама на Железничка сеа без кружниот се возеше како на Монца, една лента ја ставија валда за да се намали брзина пред да влезат во кружното, незнам дали си видел како возат тие што идат со шлепери од Скопје, незнам како досега немало поголема трагедија.
И јас ја возам скоро секојдневно.
Дека е опасен булевар и проект , јасно е.
Ама то стеснувањето од две во една лента дека ќе средит нешо....тек ќе имат глупости ко ќе сакет да влезат први од десна лента во кружниот со бесните коли.
Па оние првпат шо ќе идет од друг град после долго време и тие со шлепереите.
Плус тука се влегвит/излегвит од Кармен (и се паркират), а подолу и влезон од Абас Емин е.

Па барем пошироко да беше , поголеми возила не ќе можит да свртат од Железничка кон Егејска и обратно.Нешо ко кај Комерцијална, само шо таму немат камиони и шлепери.
Ама не, кај нас морат и со то шо се прајт за поубо да се дозаебит.

Дека немаме култура на возење е точно милион посто ама дека ликој со ноќно угостителско проектирет сообраќај и то е точно.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
4.031
Поени од реакции
5.111
Железничка никако не мојт да бидит транзит, и не требит да се третират како таква. Проектот е многу стар за нејзе, сега е израсната во цела населба. На самиот булевар имаш фабрики, железари, хотели, бензиски пумпи, продавници и ред други дуќани и авто салони и се приклучват возила од сите страни, а патот е тесен, и ако имаш и леви свртувања на булевар кај шо возат 80-90км/час а имаш виљушкари, багери и шлепери кај шо се движат по него, тогаш е рамно на катастрофа.
Ако веќе се прајт обиколница од Охрид према Битола, требит да врвит низ дебело поле и да излегвит Косел некаде.
Кружниот тек во моментов е најдобра опција за Железничка и со уште еден кружен тек, претпоставувам на влез на Охрид, да се забранат сите леви свртувања исто ко шо е на Туристичка.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.566
Поени од реакции
17.153
Кружен тек е она на влезон од Струга

Screenshot_20201017_172634.jpg

или Битола "кај Дулие".

Screenshot_20200417_113331.jpg

Скопје во Влае
kruzen-tek-partizanska-vlae.jpg

Овие нашиве се ко макијато.Сакал да напрајт некој еспресо, ама му се истурило млеко внатре, па ај ќе го пиеме да не ојт фира.
Кафе јебига.
y3pBZEE.jpg
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
4.031
Поени од реакции
5.111
Ваков да напраена и внатре во Станица да влезеа.. Немат место за вакво нешто на Железничка. Иначе по светов сум видел и помали кружни од ова погоре. Во Нов Зеланд имаше скоро дупло помал од онај кај Комерцијална.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.053
Поени од реакции
7.202
Сега го наредија со бекатони и ивичњаци, а за натре ела лак фати за да свртиш ак имаш поголемо возило, и настреде 2 иљади шахти. Зато сега го вратија шахтине од дождојве сите лајна ко на центрифуга вртеја околу :pos:
Она кај Биљанини за накај плажине шо се врзвит со пистана кај комунално е саглам кружно средено, кај црквана Света Ѓорѓија од ко ги средија со пешчкине и островчињана меѓу и то не е лошо, до негде и онај големион кај Гимназија, али зато другиве се батал.
Уствари сегде кај шо ги мрзит да се подрудет да најдет идејно решение, тие фукнаја кружни и шикалчиња наредија
Автоматски споено мислење:

Ваков да напраена и внатре во Станица да влезеа.. Немат место за вакво нешто на Железничка. Иначе по светов сум видел и помали кружни од ова погоре. Во Нов Зеланд имаше скоро дупло помал од онај кај Комерцијална.
Ама то Нов Зеланд, Скандинавија, Германија... овдека не ми се ни зборвит, газ им мајчин. Ги испокршивме коливе, јабучици, рамена, буфери, стабилизатори, амортизер или спирала поќе фрљаме него ли просечен Германец со тродупло поќе поминати км, предницата ајде пак одново прај ја посе зимава зш се отвориле уште кратери по улициве. Алуминиумски бандажи тутун, на сите ни се криви в џонија неможат да ги вратат, гуми испокинавме... Абе Југо само за кај нас или Лада Нива.
 
Последно уредено:
На врв Bottom