Охрид

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
дали може некаде да се види картата од зонското паркирање во Охрид, еднаш поодамна ми излезе и улиците беа обоени со боја: црвена, сина ... но сега не можам никако да ја најдам,


благодарност однапред
 
A

Avenger99

Гостин
Божо нека се позамара за Битола градот повалкан не бил никогаш :)
Охрид е Скандинавија по чистота за нас :)
Не ни знам кој е овај, ми го пратија. Незнам како е Битола, некни бев само до Широк Сокак на кратко и не заприметив.
Ама ѓубрето да ги фрлаш во езеро требит пилето скроз да ти е летнато.
Моментално сум во Берово и не многу поразлична сликата и овде, патеката што е околу езерото е полна со ѓубре, корпите околу се празни.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
sekogash imalo i ke ima poedinci koi ne se zamaraat kade frlaat, im tezhi limenkata pivo da ja odnesat 20 metri ponastrana i da ja frlat vo prvata korpa. Kejot ima korpi za gubre na primer na sekoi deset metri, no na nekogo i toa ke da mu bide teshko. Dokolku inspekciite profunkcioniraat i pochnat da lupaat kazni za sekoj ne selektivno koj frla gubre kade stigne i toa kako svesta ke proraboti kaj tie poedinci koj se zamisluvaat mi se moze.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.450
Поени од реакции
1.784
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.479
Jас и во Скопје и во Барцелона и во Минхен и ......каи да одам никогаш ниту фрлам ниту плукам...тоа е од лична култура а и си кај растел во каква средина-маала.Охридските ѓубраџии се толку вредни шо од мене добивет чиста десетка.Имат денови кога одам бос од гимназија до Канео значи градот е чист а ѓубрето во Охрид е од 10 јули до 15 август-тоа е доказ дека во Охрид идат туристи со култура од Блискиот исток.
Супер што не си фрлал, и ја не сум фрлал. Ама и покрај тоа во сите овие градови се ствара ѓубре од туристите, претежно странци. Ми ја сваќаш поентата?
Е сеа кажи ми у кој од овие градови си се осетил непожелен , како ја во Охрид. (Освен Скопје)
Претпоставувам дека у Минхен не си трошел ко германец, а никој не ти броел дали седнуваш у ресторан или се храниш од лидл и џабе зафаќаш простор.Ни тие не сакаат милион плус луѓе у градот, ама знаат кој им се придобивките од тоа и имаат култура да не го искажат јавно тоа. Охриѓани од друга страна сликаат коли на сопствени сограѓани натоварени со патлиџани, ко да не ја знаат ситуацијата у Македонија. Јасно ми е дека вие би сакале елитни туристи, али муштериите се тие што бираат а не обратно. Како и да е нема поента муабетов, ем е исцрпена дискусија, ем се осеќам ко у фудбал фан клуб да сум:D Терајте како знаете.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Супер што не си фрлал, и ја не сум фрлал. Ама и покрај тоа во сите овие градови се ствара ѓубре од туристите, претежно странци. Ми ја сваќаш поентата?
Е сеа кажи ми у кој од овие градови си се осетил непожелен , како ја во Охрид. (Освен Скопје)
Претпоставувам дека у Минхен не си трошел ко германец, а никој не ти броел дали седнуваш у ресторан или се храниш од лидл и џабе зафаќаш простор.Ни тие не сакаат милион плус луѓе у градот, ама знаат кој им се придобивките од тоа и имаат култура да не го искажат јавно тоа. Охриѓани од друга страна сликаат коли на сопствени сограѓани натоварени со патлиџани, ко да не ја знаат ситуацијата у Македонија. Јасно ми е дека вие би сакале елитни туристи, али муштериите се тие што бираат а не обратно. Како и да е нема поента муабетов, ем е исцрпена дискусија, ем се осеќам ко у фудбал фан клуб да сум:D Терајте како знаете.
1. Кој се тие елитни туристи?
2. За елитни туристи ти требаат КВАЛИТЕТНИ УГОСТИТЕЛИ и и ЕЛИТНИ ЛОКАЛИ.

Е сеа, некој од Охрид што повеќе се разбира би го замолил да каже кој биле тие Елитни туристи што иделе за Охрид. Баби и Дедовци од Холандија НЕ СЕ ЕЛИТА.

Елитни туристи на балканов се знае кај си идат. Миконос, Свети Стефан, Дубровник, Света Гора (еднодневна посета) итн.
Сакале ние или не, Охрид е далеку од ЕЛИТНО МЕСТО и уопште не е ни на мапа за тие „Елитни Туристи“.


Чисто да надодадам, тие елитни туристи нема да ти седнат уопште у такви локали и да ти остаат пари, дури ни за мочање нема да ти влезат. :)
За плажите нема уопште да коментирам, по грчка и бугарија тие „елитни“ плажи какви услови имаат ние за тоа можеме само да сонуваме у Македонија.
 
A

Avenger99

Гостин
1. Кој се тие елитни туристи?
2. За елитни туристи ти требаат КВАЛИТЕТНИ УГОСТИТЕЛИ и и ЕЛИТНИ ЛОКАЛИ.

Е сеа, некој од Охрид што повеќе се разбира би го замолил да каже кој биле тие Елитни туристи што иделе за Охрид. Баби и Дедовци од Холандија НЕ СЕ ЕЛИТА.

Елитни туристи на балканов се знае кај си идат. Миконос, Свети Стефан, Дубровник, Света Гора (еднодневна посета) итн.
Сакале ние или не, Охрид е далеку од ЕЛИТНО МЕСТО и уопште не е ни на мапа за тие „Елитни Туристи“.


Чисто да надодадам, тие елитни туристи нема да ти седнат уопште у такви локали и да ти остаат пари, дури ни за мочање нема да ти влезат. :)
За плажите нема уопште да коментирам, по грчка и бугарија тие „елитни“ плажи какви услови имаат ние за тоа можеме само да сонуваме у Македонија.
Не се елита, ама бар се културни и разбрани. А не ко оваја тешка сељандурија шо е дојдена сеа во градов.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Не се елита, ама бар се културни и разбрани. А не ко оваја тешка сељандурија шо е дојдена сеа во градов.
А да не беше таа сељандурија сеа во градов шо ќе праевте?
Колку пари се оставени у охрид сеа шо мислиш?

Другар, да не се лажаме, шлајмот од секаде сега на зарворени граници иде по домашноте места, ама да го плукаш тој што ти остава пари е малце... епак, да не е таа сељандурија сеа Пхрид ќе беше град духова вака со затворени граници.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@xxixka шо пари бе? Да знајме колку многу... Полата од нив си носеа јадење од марќет испоседнати јадеа..
Од 15-16 годишни пари очекуваш ти што се пијандурвеа попат што незнае да одет после 1 часот?
Е такви 60 посто дојдоа...
Што идет за 2-3 дена и тоа плус со ова домашнава картичка што е?

А ајде одговори на ова што не идавте бе во огромен број како сега во изминативе години а?
Аха тогаш отворена беше грчка таму милиони им праевте наместо кај нас или каде било во мкд да ги давате?

До вчера грчка вака онака ја пл..... ? Од кај ви стана омилена сега?

Знајме дека охрид е град на духови самите си знајме ние то.. Ама не ни ја префрлај нас кривицата и вие си сте криви... Ќе видиме за некоја година ко ќе испобегет и вашиве од скопје во странство па ќе видиш после како ќе е...

Дур не си се сакаме меѓусебно особено вие кон нас демек се прајте кој од кој сте, во нова држава дојдовме?

Барем во странство hi ти викет барем и ич да не те познавет, а кај нас те убиват со поглед или ќе ти речит кој си ти бе? А самиот да си се прашат кој е тој?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
А да не беше таа сељандурија сеа во градов шо ќе праевте?
Колку пари се оставени у охрид сеа шо мислиш?

Другар, да не се лажаме, шлајмот од секаде сега на зарворени граници иде по домашноте места, ама да го плукаш тој што ти остава пари е малце... епак, да не е таа сељандурија сеа Пхрид ќе беше град духова вака со затворени граници.
Ако јас дојдам во Скопје да купам нешто значи да оставам пари,одма добивам право на фрлање губре и демолирање клупи и урбана опрема низ градот?:cautious:Превоите Стража и Ѓавато исто така се претворени во депонии и тоа е за оправдување?Абе дај да се понашаме барем малку почоечки во државчево за промена.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Ако јас дојдам во Скопје да купам нешто значи да оставам пари,одма добивам право на фрлање губре и демолирање клупи и урбана опрема низ градот?:cautious:Превоите Стража и Ѓавато исто така се претворени во депонии и тоа е за оправдување?Абе дај да се понашаме барем малку почоечки во државчево за промена.
Да си ми жив и здрав. Мораме да си ја дигнеме културта на повисоко ниво. На предходните страни ако не се лажам имам кажано, во секој град имаш 10тина % што се идиоти и ради нив сите ги етикетираат :)
Верувај и во Скопје ни смета тој менталитет, и кај нас знае да биде хаос невиден особено после забави, собири и слично.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.562
Поени од реакции
7.331
Ај доста за скопјаништана итн итн.

Ај малку да слушниме за легендата Чекуш


Пс, ко сеа се сеќавам а имат сигурно 25+ години, го глеам Чекуш кај мостон со мотиче на рамо. Кај ојш бе?!

-Еф на бавча

Бавчата тро подолу пред Горица по две метри високи растенија :lolzz:
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.909
Поени од реакции
1.762
Ај доста за скопјаништана итн итн.

Ај малку да слушниме за легендата Чекуш


Пс, ко сеа се сеќавам а имат сигурно 25+ години, го глеам Чекуш кај мостон со мотиче на рамо. Кај ојш бе?!

-Еф на бавча

Бавчата тро подолу пред Горица по две метри високи растенија :lolzz:
Ме изнасмеа....ја викавме ЧЕКУШОВАТА градина.
На плажа Славија затка беше и Џепар му викат се зборвит дека си П. дали е вистина дека си П..а Чекуш му велит те пратам доста време какво гзенце имашш како би ...и Џ протона .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom