Охрид

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Кој ја води Фејсбук страната Ohrigjani изгледа е некој тешко искомплексиран сељо што мисли дека живее во Монте Карло. :)

Corendon and Tui please send tourists. This paprika and voucher tourists is no good.

ебате овчарот дебилен :D

После како тоа македонските туристи потрошиле 60 милиони евра во Грција минатата сезона. Е не со вас ќе се ебаваат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Гледам малце како боцкало си на секоја можна тема, нешо слично Анон. Поентата не е таа. Комуналните служби во градот до 7 и 30 го расчистија ѓубрето, сликите се сликани во 5 и 30. Колку и да ви е тешко да поверувате, Охрид изминатите 10 години живееше од странски туристи кои апсолутно никогаш не оставаа вакво ѓубре ниту се понашаа дивјачки спрема градот. Ако си дошол на одмор не значи дека треба и одговорноста и совесноста да си ја оставиш дома,ако воопшто ја имаш. На Охрид не му треба масовност, тоа го увидовме сезонава. Умерена, но квалитетна исполнетост за да може да уживаат и гостите и домаќините.
Е сеа малце околу другите туристички центри.
Барселона иако живее од туризмот, пред неколку години мештаните организираа кампања за ограничување на сместувачки капацитети преку Airbnb бидејќи градот станува неподнослив за живеење. Јас кога бев секаде беа испишани графити Tourists fuck you go home. Тајланд од годинава ќе прима само елитни туристи сместени во хотели, не знам побарај некоја тајландски форум и пожали се таму, може им е утната стратегијата.
Прашај кој било што живее во Минхен какво мислење има за Октоберфест, па титни ми, ќе ти ѕвонам.
Какво мислење има за Октоберфест? Нормално дека кога живееш таму и работиш нешто друго, не се среќни милион туристи ако им дојдат и галамат. Меѓутоа никој таму не си праи антикампања и вреѓа посетители ко во Охрид што се праи. Тие што пишуваат fuck turists се небитно малцинство, додека кај вас е општоприфатено мислење. Какво буцкало сум, треба да ве остаам да ширите глупости како македноските туристи биле едини ѓубре што оставаат? Ете ако си била у Минхен или Барселона, кој го праи ѓубрето таму? Ќе го исчистат ѓубрето у парковите за еден ден, а туристиве ќе ги нема следна година. Ништо страшно, на никој не му одговара ситуацијава.
 
A

Avenger99

Гостин
Кој ја води Фејсбук страната Ohrigjani изгледа е некој тешко искомплексиран сељо што мисли дека живее во Монте Карло. :)

Corendon and Tui please send tourists. This paprika and voucher tourists is no good.

ебате овчарот дебилен :D

После како тоа македонските туристи потрошиле 60 милиони евра во Грција минатата сезона. Е не со вас ќе се ебаваат.
Кој ја читат таја страница е уште поголем сељо ебате.. :D Дечишта се некои сигурно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Не би рекол дека е така,дали е вака од септември до мај во Охрид?
Нормално дека при толкава масовност, ќе има повеќе нуспојави. Само да ти кажам дека истиот муабет што го терате тука, се тера и во Скопје против провинцијалците. Само тогаш се осеќате навредени.
 
A

Avenger99

Гостин
Некој напиша пред некој ден дека на скопјаните им било страв да одат во ресторани ради корона.
Се молит членот да ја објаснит ситуацијава по плаживе и како то им е страв на домашниве туристи од коронава.
Многу благодарам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.379
Некој напиша пред некој ден дека на скопјаните им било страв да одат во ресторани ради корона.
Се молит членот да ја објаснит ситуацијава по плаживе и како то им е страв на домашниве туристи од коронава.
Многу благодарам.
Ја напишав, и уште го мислам истото. Знам дека е глупо ама медиумите си го направија своето. И во скопје се празни.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Нормално дека при толкава масовност, ќе има повеќе нуспојави. Само да ти кажам дека истиот муабет што го терате тука, се тера и во Скопје против провинцијалците. Само тогаш се осеќате навредени.
Абе и ти ќе се осеќаш навреден ако провинцијалците градот ти го претворат во огромна депонија.Еве пред некој ден клупите на Билјанини ги имаа испокршено.Е не знам сега дали туристите во Барселона кршат клупи ама и не ме интересира.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Одлична стратегија ова што им покачиле цени за бркање и одвраќање на туристи.Се гледа дека ве бива за туризам.
Da se razbereme, jas sum od Skopje, i ednostavno sum zaljubena vo Ohrid. Privilegirani se tie sto se rodile na takvo volsebno mesto. Ne mozam da ve razberam site vas koi plukate i beskonecno naogjate maani na nesto sto e tolku sveto i posebno. Pa preku k*r od solenje pamet za turizam i ucenje od drugi zemji. Ne go gledate opstestvoto vo MK se fatile za turizam. Daj olabavete, uzivajte, ako vi cini odete ako ne ete vi Vodno, Pelister brkajte rabota.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Нормално дека при толкава масовност, ќе има повеќе нуспојави. Само да ти кажам дека истиот муабет што го терате тука, се тера и во Скопје против провинцијалците. Само тогаш се осеќате навредени.
Jас и во Скопје и во Барцелона и во Минхен и ......каи да одам никогаш ниту фрлам ниту плукам...тоа е од лична култура а и си кај растел во каква средина-маала.Охридските ѓубраџии се толку вредни шо од мене добивет чиста десетка.Имат денови кога одам бос од гимназија до Канео значи градот е чист а ѓубрето во Охрид е од 10 јули до 15 август-тоа е доказ дека во Охрид идат туристи со култура од Блискиот исток.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.897
Поени од реакции
9.493
Едини спас е еден дожд да фатит едно 5-6 дена. Ја лично од нигогаш овој период не бев вград(од Струга сум) одев на село од 15 до 5 ниту одев Охрид зато шо таква една маса на луѓе се движет тој период шо на човек кој живејт овде едноставно му се гадит(секоја чест на исклучоци едно 20% од домашни туристи)све остало е багра оваа година ме враќат пред едно 15 коа имаше поќе домашни туристи. Истиот тој шлајм е слезен пак. Работам во угостителски објект и морам да кажам дека сме полоши и од Израелци / Турци ние сме дно од туристи во Македонија кога летуваме. Кој сакат саглам да добиет и услуга и мирно да поминит нека одбегават гужви ко овие зашто како прво 90% од објективе немаат и неможат да издржат во ваква гужва да пружат услуга на ниво немаат капацитет за ваков вид клиентела.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.898
Поени од реакции
16.212
Едини спас е еден дожд да фатит едно 5-6 дена. Ја лично од нигогаш овој период не бев вград(од Струга сум) одев на село од 15 до 5 ниту одев Охрид зато шо таква една маса на луѓе се движет тој период шо на човек кој живејт овде едноставно му се гадит(секоја чест на исклучоци едно 20% од домашни туристи)све остало е багра оваа година ме враќат пред едно 15 коа имаше поќе домашни туристи. Истиот тој шлајм е слезен пак. Работам во угостителски објект и морам да кажам дека сме полоши и од Израелци / Турци ние сме дно од туристи во Македонија кога летуваме. Кој сакат саглам да добиет и услуга и мирно да поминит нека одбегават гужви ко овие зашто како прво 90% од објективе немаат и неможат да издржат во ваква гужва да пружат услуга на ниво немаат капацитет за ваков вид клиентела.
Угостителските објекти ќе можат да престигнат ако си направат план за работење според капацитетот кој го имаат ама пуста лакомштилок.
Не можи ресторан со два квадрати кујна да извади тераса со 50 маси надвор,нормално дека нема да можи персоналот да престигне ама тука газдата си има вина.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.897
Поени од реакции
9.493
Угостителските објекти ќе можат да престигнат ако си направат план за работење според капацитетот кој го имаат ама пуста лакомштилок.
Не можи ресторан со два квадрати кујна да извади тераса со 50 маси надвор,нормално дека нема да можи персоналот да престигне ама тука газдата си има вина.
Го заболе на газдата да мојт со шо помалку да поминит да незборвам дека скоро сите имаат неквалификуван персонал и дека минативе години кога ќе одев на свадби особено ме служеа луѓе шо немаат врска со угостителство работат сосема други работи и одат на дневници работат и тоа во хотел со 5 ѕвезди. вина има и државата затоа што треба да наложи на тие газди колку капацитет толку персонал ако сакаш да работиш ако не клучот на врата. Реално имаа имаа среќа со Ковид 19 зашто априлот едно чудо имаше шо требаше да заминат за Хрватска и Малта
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Кое драмење, ви го испрљаа градот:D Да ви сликнам Минхен после октоберфест што е секоја вечер, или не дај боже некое потуристичко место како Барселона, Лорет. Како на нив не им текнала генијалната идеа рампа да стааат на туристите. Само што тоа ѓубре се раскрева сабајлето, а тука има ѓубре преку цела година.
И овде е собирано сабајлето, сликите се од 5 сабајле (втора тура е некаде пред 8 , знам з'ш стално ги пцујам ко ќе одам на работа :D) , на некои слики ги имаш и комуналците.

Дек фалет контејнери - фалет.
Тинекс/Летница/Рамстор/Жито Леб на исто место до плоштад фрлет отпад со физички лица.Во два (2) контејнери.И тука е грешката на Општина/Комуналец.

Ама!
На сликите некои се жалет не можеле да видат канти, штета не сликале панорама па на 20-30 метри од сиве локации и да се видат.Можит занесени со телефоните в` раце ги промашиле местата за фрљање.

Е сега на Комуналец не им имат текнато пловечки контејнери сред езеро да поставет, нивни пропуст.

Edit: Снимка од 7 сабајлево


 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom