Охрид

Член од
7 ноември 2018
Мислења
15
Поени од реакции
93
Тука наидов и луѓе кои не сакаат туристи кои нема да потрошат во градот кеш.
Едно е да плукаш по луѓе кои дивеат низ улици, и валкаат да се разбериме.
Се повеќе наидвам на слики на Фејсбук ги сликаат оние кои доаѓаат со коли преполни со храна, алоо не секој има кеш да си дозволи да спие во хотел полн пансион.
Тие не се луѓе, не сакаат да одат на плажа, езерото да не е приватно ?
Срамота, да го исмејуваш некој дека си донесол на плажа фрижидерче со сок и ладен сендвич да речиме.
Истото ова да го видиме во Шведска ќе ни биди најнормално, ама тука не е во ред,тука мора да лежиш на лежалка и да пиеш коктел или корона инаку си клошар.
Лани летото бев Шведска, цело лето го поминав на плажа оти живеев на 1 км од морето, сите на плажата си носеа храна и пијалоци, супи јадеа на плажа верувале или не па не видов никој да ги слика и да ги споделува на социјалните мрежи.
Јас за истово пишував пред некое време, проблемот е шо СИТЕ ПЛАЖИ од почеток на Охрид до букално ЉУБАНИШТА сите се бетонираја и на сите се поставија лежалки и се НЕДОСТАПНИ за Охриѓани.Ние го имаме најголемиот проблем од тоа, јас лично шо не сум ни многу стар можам да ти кажам примери каде што сум пораснал ко дете и сум киснел цело лето и сум одел само со пешкир и една палачинка или сендвич шо сега неможам истото да го прам зошто е бетонирано и све е поставено со маси и лежалки.
80% од Охриѓани во последниве 2-3 години најмногу одат Љубаништа на плажа шо е 40 МИНУТИ од Охрид со кола за да может да го напрает истото то ти шо го викаш.Све до таму е постелено со маси ко да е од таткому на газдата и си опкружен со музики, лежалки, фрижидери и слично.

А за примерот со Шведска ке ме извиниш, овдека обичниот Македонец од друг град ко ке дојт, шо му е испод чест зш "more si e more", сакат да земит патлиџани и пиперки од дома, и да ги јајт 12 сати на лежалка или на маса со 1 ладно еспресо дури келнерот му носит вода и му менвит пепељара.
Не беше ни пред 1 месец ко дојдовте во темава да се жалите зш ке ги урнеле платформите, па ке немало кај да сејте на лето ко ке дојте на одмор или плажата ке била "gnasna" со алги(зини земјо голтниме) и камења.
Можам и да ти кажам дека секој пример шо сум го видел од џубре на дива плажа во мојов живот е од домашни туристи, не ни млади глупи дечки, туку цели фамилии со се деца и баби и дедовци шо ке седет на дива плажа цел ден и ко ке си одет едноставно све ке остает кај шо седеле, од салфетки, до шишиња и пикафци закопани в земја кај шо лежет.
И јас сум шетал во други градој ко тинејџер ко џуптин со 200 денари 10 дена, то не ми е проблем воопшто мене да идет секакви луге и да си уживет колку шо может, проблемот е шо голем дел сакет да седет на платформа со 1 еспресо 6 сати и да јадет сенвичи од дома и кока кола од продавница или да одет на дива плажа и да остает депонија позади нив зш немат никој кој да ги видит од околу и многу му е тешко 5 минути да соберет све околу нив на сиодвење и да го земет в кола.
Проблемот то е пак за наш лош менталитет, јас немам видено Охриѓани истото да го прает, зш обично ко имаше достапни плажи за Охриѓани ке се вратеа тука секој ден, па никогаш немаше ѓубре, напротив порано "диви плажи" беа посредени од сегашниве ресторани и кафичи на брег иако немаше ни пола метро бетон и ни еден стол

Исто да се надохнадам, проблем е и немање на канти, или поставена канта па ја скршил некој тинејџер и ке стојт скршена 15 години.
Директорот на Комунално излезе исто на телевизија да ја молит полицијана да му помагат на џубретарскине камиони да соберет џубре и да стигнет до контењери зш цел град, секој тротоар и секоја улица е паркирана со коли НА СРЕД ПАТ 90% со скопски таблички другите со од други градој од Македонија.
Само кај нас го имат ова и во африка, да ојш со кола на одмор кај шо знајш дека немаш паркинг, па паркираш НА СРЕД ПАТ ко џуптин буквално.
Секако ништо ова не е изговор за да јајш крофни покрај езеро на клупа и едноставно после џубрето да си го фрлиш наземја пред нозе ко шо гледам на сликиве.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
6.465
Поени од реакции
5.775
Абе бато добро не е проблем некој да си носи од дома или од маркет пиперки или шо и да е испазарено...Нормално е сите знајме колав ни е е буџетот на секој македонец.
Проблем е шо истиот тој, ке се расправа на плажа зошто лименката пиво градиште(лупам) е 100 денари или пак ке и се дери на касиерката(љубаништа во продавница се жалеше еден зошто карпуз бил 20 ден а Охрид на пазар 18).
Се сложвам од двете страни има ОК мислења на темава ама една работа секој ке се сложи за сместувањето
а то е дека е НЕВОЗМОЖНО кревет во Штип ако кошта 200 денари исто толку да кошта и во туристички град кој лани беше посетен од xxxxxxx странски туристи. Поздрав.
Не знам, тоа разбирам. Некои имаат уличарско понашање,сум работела на времето по плажи знам каква багра доаѓа.
Онај неред, галами и ѓубре на улици е повеќето од младината, а не оние кои доаѓаат со полни коли со храна.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.766
Поени од реакции
4.566
СРАМ
Нормално е да се очекува при масовни посети да се создаваат огромни количини отпад, дел и да се одложи каде што не му е местото. Но сликата со која Охрид се разбуди утрово говори нешто друго. Говори за недостаток на елементарна култура и воспитување и однос кон јавните добра и најзначајните места во земјата, меѓу кои Охрид е на врвот. Говори за сиромаштијата на духот и недостаток на чувство на одговорност, што е уште позагрижувачко. Говори за нас самите.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.221
Поени од реакции
1.523
Arno im pokacile ceni, samo treba na smetkite da e vidliva stavkata: vklucena gjubretarina. Gnasen narod...
Одлична стратегија ова што им покачиле цени за бркање и одвраќање на туристи.Се гледа дека ве бива за туризам.
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
3.839
Поени од реакции
7.647
Кое драмење, ви го испрљаа градот:D Да ви сликнам Минхен после октоберфест што е секоја вечер, или не дај боже некое потуристичко место како Барселона, Лорет. Како на нив не им текнала генијалната идеа рампа да стааат на туристите. Само што тоа ѓубре се раскрева сабајлето, а тука има ѓубре преку цела година.
Гледам малце како боцкало си на секоја можна тема, нешо слично Анон. Поентата не е таа. Комуналните служби во градот до 7 и 30 го расчистија ѓубрето, сликите се сликани во 5 и 30. Колку и да ви е тешко да поверувате, Охрид изминатите 10 години живееше од странски туристи кои апсолутно никогаш не оставаа вакво ѓубре ниту се понашаа дивјачки спрема градот. Ако си дошол на одмор не значи дека треба и одговорноста и совесноста да си ја оставиш дома,ако воопшто ја имаш. На Охрид не му треба масовност, тоа го увидовме сезонава. Умерена, но квалитетна исполнетост за да може да уживаат и гостите и домаќините.
Е сеа малце околу другите туристички центри.
Барселона иако живее од туризмот, пред неколку години мештаните организираа кампања за ограничување на сместувачки капацитети преку Airbnb бидејќи градот станува неподнослив за живеење. Јас кога бев секаде беа испишани графити Tourists fuck you go home. Тајланд од годинава ќе прима само елитни туристи сместени во хотели, не знам побарај некоја тајландски форум и пожали се таму, може им е утната стратегијата.
Прашај кој било што живее во Минхен какво мислење има за Октоберфест, па титни ми, ќе ти ѕвонам.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.918
Поени од реакции
10.210
Прашај кој било што живее во Минхен какво мислење има за Октоберфест, па титни ми, ќе ти ѕвонам.
Какво сака мислење нека има ама сепак ќе иде барем еднаш у тие две недели да го посети истиот да изеде некоја кобасица и да испие пиво.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.457
Поени од реакции
18.671
Кој ја води Фејсбук страната Ohrigjani изгледа е некој тешко искомплексиран сељо што мисли дека живее во Монте Карло. :)

Corendon and Tui please send tourists. This paprika and voucher tourists is no good.

ебате овчарот дебилен :D

После како тоа македонските туристи потрошиле 60 милиони евра во Грција минатата сезона. Е не со вас ќе се ебаваат.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.599
Поени од реакции
6.161
Гледам малце како боцкало си на секоја можна тема, нешо слично Анон. Поентата не е таа. Комуналните служби во градот до 7 и 30 го расчистија ѓубрето, сликите се сликани во 5 и 30. Колку и да ви е тешко да поверувате, Охрид изминатите 10 години живееше од странски туристи кои апсолутно никогаш не оставаа вакво ѓубре ниту се понашаа дивјачки спрема градот. Ако си дошол на одмор не значи дека треба и одговорноста и совесноста да си ја оставиш дома,ако воопшто ја имаш. На Охрид не му треба масовност, тоа го увидовме сезонава. Умерена, но квалитетна исполнетост за да може да уживаат и гостите и домаќините.
Е сеа малце околу другите туристички центри.
Барселона иако живее од туризмот, пред неколку години мештаните организираа кампања за ограничување на сместувачки капацитети преку Airbnb бидејќи градот станува неподнослив за живеење. Јас кога бев секаде беа испишани графити Tourists fuck you go home. Тајланд од годинава ќе прима само елитни туристи сместени во хотели, не знам побарај некоја тајландски форум и пожали се таму, може им е утната стратегијата.
Прашај кој било што живее во Минхен какво мислење има за Октоберфест, па титни ми, ќе ти ѕвонам.
Какво мислење има за Октоберфест? Нормално дека кога живееш таму и работиш нешто друго, не се среќни милион туристи ако им дојдат и галамат. Меѓутоа никој таму не си праи антикампања и вреѓа посетители ко во Охрид што се праи. Тие што пишуваат fuck turists се небитно малцинство, додека кај вас е општоприфатено мислење. Какво буцкало сум, треба да ве остаам да ширите глупости како македноските туристи биле едини ѓубре што оставаат? Ете ако си била у Минхен или Барселона, кој го праи ѓубрето таму? Ќе го исчистат ѓубрето у парковите за еден ден, а туристиве ќе ги нема следна година. Ништо страшно, на никој не му одговара ситуацијава.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.766
Поени од реакции
4.566
Кој ја води Фејсбук страната Ohrigjani изгледа е некој тешко искомплексиран сељо што мисли дека живее во Монте Карло. :)

Corendon and Tui please send tourists. This paprika and voucher tourists is no good.

ебате овчарот дебилен :D

После како тоа македонските туристи потрошиле 60 милиони евра во Грција минатата сезона. Е не со вас ќе се ебаваат.
Кој ја читат таја страница е уште поголем сељо ебате.. :D Дечишта се некои сигурно.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.599
Поени од реакции
6.161
Не би рекол дека е така,дали е вака од септември до мај во Охрид?
Нормално дека при толкава масовност, ќе има повеќе нуспојави. Само да ти кажам дека истиот муабет што го терате тука, се тера и во Скопје против провинцијалците. Само тогаш се осеќате навредени.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
3.766
Поени од реакции
4.566
Некој напиша пред некој ден дека на скопјаните им било страв да одат во ресторани ради корона.
Се молит членот да ја објаснит ситуацијава по плаживе и како то им е страв на домашниве туристи од коронава.
Многу благодарам.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.599
Поени од реакции
6.161
Некој напиша пред некој ден дека на скопјаните им било страв да одат во ресторани ради корона.
Се молит членот да ја објаснит ситуацијава по плаживе и како то им е страв на домашниве туристи од коронава.
Многу благодарам.
Ја напишав, и уште го мислам истото. Знам дека е глупо ама медиумите си го направија своето. И во скопје се празни.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
5.838
Нормално дека при толкава масовност, ќе има повеќе нуспојави. Само да ти кажам дека истиот муабет што го терате тука, се тера и во Скопје против провинцијалците. Само тогаш се осеќате навредени.
Абе и ти ќе се осеќаш навреден ако провинцијалците градот ти го претворат во огромна депонија.Еве пред некој ден клупите на Билјанини ги имаа испокршено.Е не знам сега дали туристите во Барселона кршат клупи ама и не ме интересира.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.842
Поени од реакции
3.670
Одлична стратегија ова што им покачиле цени за бркање и одвраќање на туристи.Се гледа дека ве бива за туризам.
Da se razbereme, jas sum od Skopje, i ednostavno sum zaljubena vo Ohrid. Privilegirani se tie sto se rodile na takvo volsebno mesto. Ne mozam da ve razberam site vas koi plukate i beskonecno naogjate maani na nesto sto e tolku sveto i posebno. Pa preku k*r od solenje pamet za turizam i ucenje od drugi zemji. Ne go gledate opstestvoto vo MK se fatile za turizam. Daj olabavete, uzivajte, ako vi cini odete ako ne ete vi Vodno, Pelister brkajte rabota.
 
На врв Bottom