Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Турците, за Грците, Бугарите и Македонците, општо, имаат измислено како да се придобие клиент,гостин и слично. (Да не биде само плукам по Охриѓани)

Турци, во турските туристички места, не ТУРИСТИ што одат во Охрид.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Како бре од турци ќе учиш како се прави туризам ... ај нек ми објаснит девојкава .. Тие истите турци шо идат со све платено во хотел и влегват по локаливе во центар само за на мочање а не сакет едно кафе да се напијат ...
За туристите не зборвам, какви се кога ќе дојдат Охрид.
 
A

Avenger99

Гостин
Исти ко туристите.
Автоматски споено мислење:

 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
За празникот кој знае шо ќе биди, во Крушево мислам откажани се сите манифестации така да ќе навалат Охрид сите.
Плус утре е Бајрам, можи некој споен викенд да има, хаос ќе биди.
 
A

Avenger99

Гостин
За вас не знам јас си избегав далеку од овај "метеж" во еден автокамп. Наредниве 10-15 дена ниту сакам да знам ниту ме интересира шо ке е .
И јас фаќам џаде одовде, уште вечерва да издржиме.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Dali ste bile na plazata kaj izvidnicki? Da ne odam dzabe :icon_mrgr:
 
Член од
7 ноември 2018
Мислења
19
Поени од реакции
107
За корелацијата меѓу туризмот и Охрид можам само да кажам нека одат охриѓани во Турција и да научат нешто..
Ке ме извиниш ама не учиме ние од Турција, туку Турција од Охрид.
Ние 1 година пред нив уништивме темели и мозаици на 1500 годишна црква за да изградиме џамија, а нив му текна сега пред 1 месец.Додуша и "проектот" кај нас беше финансиран и изграден од Турска влада, со малку подебел бужет за сите патриоти во власта да се дозволи и заташка уништување на 1000+ години старо културно наследство.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Плажата е уствари многу уба, голема и средена, прам муабет пред 2 години јас бев последно.
A be i baba bese pred dve godini, ama sega ne e :(.:icon_mrgr:
Ne sum bila, a mi ja pofalija dosta, nemalo mnogu guzva, a plazata bila dobra.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Dali ste bile na plazata kaj izvidnicki? Da ne odam dzabe :icon_mrgr:
Да, пред некој ден.Пораат ако сакаш да си, то е местото
Ама сега и таму беше гужва минатиор викенд колона коли до главниот пат и паркинг на плажа ,таков е периодот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Изнајмува некој глисери или помали бродчиња? Каде да барам и како се движат цените?
 
A

Avenger99

Гостин
Petar Graso na anticki ke pee na 1 avgust. Ke se odrzi sigurno.

Vo Leskoec se baralo soba poveke :icon_mrgr: 3 sobi na cel sprat, sekoja soba nakrcani po 4 kreveti, zaednicka kujna za site, zaednicki toalet 1, ( znaci eden toalet za 12 lugje), i 1 boljer od 80 litri za site:facepalm:

Da go cekas sosedot od sosednata soba da izleze od toalet, za ti da vlezes. I posle ke kazes" Na odmor bev".

Od vakvi takozvani " izdavaci na sobi" se rusi renometo na Ohrid. Ne sekoja budala vo sekoja supa treba da izdava sobi. Treba da se znae jasno i glasno koj se ima pravo da se zanimava so turizam i ugostitelstvo.
Тука имаш 2 проблеми.
Првиот дека за Илинден, Охрид е преполн и се бара кревет повеќе, издаваат сите, чак и оние шо никогаш не издавале, битно да земат некој денар зш во тој период секој буквално мојт.
Вториот е ваквиот тип на туристи шо ќе прифатат било шо, зато шо асален смештај веќе немат, само да имат душек, да мојт да преспиет и да се пијанчит навечер.
И зато после се дешават ова шо се дешават со години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom