Охрид

L

Löwe

Гостин
Види оние помии т.н храна некој ги спореди со Охрид. Ми се згади што прочитав компарацијава.
И да, само 2.5% од водата во светот е слатка, 70% странците ради тоа и идат.
Охрид треба да имаш близок шо ќе ти кажи местата кај да се иде. Постот од @Емкаа треба да е пинован.
Нова Ривиера ме остави без коментар. Нормални цени, поевтини од 80% од локалите на кеј ск, преголеми порции, превкусна храна, предобра атмосфера со жива музика, брза кујна при полн ресторан, одлични келнери да ти е мерак бакшиш да остаиш, се на се 100/10 оцена.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Мене да ме прашува некој, Охрид треба да го фати правецот на Блед и Бохињ и да цели малку поелитен туризам. Не може да се продава бајката на бисери, лебеди, цркви, пејсажи, христијанство а паралелно со тоа да се носат Цеца и налик Цеца музичари од други правци.

Тинејџери, галамџии, се тоа да се дислоцира Дојран и така малце да се размрда подолго, не само тие 5 дена со Д Фест, две муви со еден удар.
Сите се слагаме дека треба да се стреми и градот и народот кон елитен туризам!
Без увреда, није жвака за сељака! Менталниот склоп и на понудувачите и на клиентелата е до кај Цеца и Аца, колења по дискотеки и слични забави од репертоарот на северниот сосед.
За свртување на десно е потребна воља, сила и талент, некои од овие работи засега силно недостасуваат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Мене да ме прашува некој, Охрид треба да го фати правецот на Блед и Бохињ и да цели малку поелитен туризам. Не може да се продава бајката на бисери, лебеди, цркви, пејсажи, христијанство а паралелно со тоа да се носат Цеца и налик Цеца музичари од други правци.

Тинејџери, галамџии, се тоа да се дислоцира Дојран и така малце да се размрда подолго, не само тие 5 дена со Д Фест, две муви со еден удар.
со што ке ја привлечеш елитата?
80% од “апартманите” треба да се самораспуштат у тој случај под хитно
се живее од туризам ама треба и ван сезона да се има обрт на луѓе ама оди објасни им на самобендисаните како се работи



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Проблемот со Охрид е што не знае што сака да биде. Цркви и странци со скапи ресторани или трапови на градиште? Евентуално Аца Лукас у некој селски кафич. После пробува да биде нешто со диџеи настани колинзи молинзи. Охрид сака да биде, Закинтос, Лефкада, Пефкохори и Комо у едно.

У принцип градот е екстра, и тие журки и концерти треба да се баталат. Нека се насочи кон природните убавини и историјата што ја поседува. Цените за такво место тогаш ќе го личат. А, туризам не се прави со луѓе што не знаат да прифатат критика. Имаш луѓе што ти викаат ако не пиеш ништо да станите, а од друга страна имаш луѓе шо ќе ти речат не станувај седи на повели вино од 1500. Туристичко место не смее да си дозволи селско однесување.

И споредбите со Скопје и цените и какво е тука однесувањето не се на место. Охрид е туристичко место и од туризам живее, Скопје не живее од туристи. Тој што живее тука ако сака знае за 100 денари кај ќе се најаде, а за 2000 кај ќе мези.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
со што ке ја привлечеш елитата?
80% од “апартманите” треба да се самораспуштат у тој случај под хитно
се живее од туризам ама треба и ван сезона да се има обрт на луѓе ама оди објасни им на самобендисаните како се работи



Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа се работите кои што ќе треба да ги сменат со тек на време.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Сончев брег и Охрид :pos: Напушена и џигеросана дечурлана ојдена да се разбиет од пиење и ебење ќе го споредела со Охрид..Абе не бе..
Самиот пред една страна пиша дека Охрид е пуно се дечурлана. Со Таско и детски концерти таква клиентела ќе си добиете. Наместо во Скопје можеа Стинг, Ерос, Лени Кравитц да ги однесат во Охрид, ама не им текнува.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Ја не знам за вас, кај јадете и што правите, ама цените во Охрид се во најмала рака ефтини за туристичко место кое е обезбедено со плажа, езеро со чиста вода за капење. Палачинка во Леонардо е 70 денари, беше 60, да кажам само нешто, јас никаде немам јадено поубава палачинка (освен може во Енрико во Скопје, каде што ми откажа панкреасот од толку шлаг), никаде немам јадено поевтина (во ресторан), а и големината е поголема од 70% од палачинките што се сервираат. Пицата е 200 средна која топ најадува сам човек (ако не е гладен, може и да е многу), и 240 која најадува двајца за делење. Во Коза Ностра пицеријата исто така беа цените. Превозот до плажи е смешна сума, кај и да одите кај што има автобусчиња, сакате Крит, сакате Скијатос, сакате некое рендом место во Малта, било каде нема толку евтини цени ко тука, триесет центи, пеесет центи, едно евро за Градиште, странци мислат заебанција се цените. По пекари да не зборам, во Хрватска бев немаше ништо во пекара над евро ипол, тука најскапо во пекара е 1 евро и тоа босански со месо во Лихнида, се е од дваесет центи до едно евро. За смештај да не правам муабет, туристичко место кај што цени се наоѓаат и под 5 евра од ноќ ако на време најдеш, а за 6-7 евра ако во последен момент бараш, со што споредено е ова скапо, па во Кочани е поскапо ебате.

Ама не, ние мора да хејтаме све живо и диво и да плукаме по единственото место каде што може да прошеташ странец кој ќе дојде летно време и патем да не е пусто туку да се измешате со други луѓе. Се ова што наборјав ќе преќутиме и ќе се праиме на тошо, ама битно нема да заборавиме како некој таксист земал 300 денари од буска до центар.

Уживајте во градот и сакајте си го, не се замарајтесо комплексите на некои луѓе, соберете ѓубрето од плажа, соберете ѓубрето од клупи навечер кога пиете, дружете се, забавувајте се и уживајте во убавините кои градот ви ги нуди, чувајте го, да не го уништат како што почнале, бидејќи за него заменка не може да се најде.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Веќе имам во темава пишано за ова:
Охрид може да биде елитно туристичко место, но му треба комплетен ремонт на повеќе нивоа.
 
A

Avenger99

Гостин
Самиот пред една страна пиша дека Охрид е пуно се дечурлана. Со Таско и детски концерти таква клиентела ќе си добиете. Наместо во Скопје можеа Стинг, Ерос, Лени Кравитц да ги однесат во Охрид, ама не им текнува.
Јас ли ги носам тие концерти? Јас имам некакво влијание на то кој ке ги донесит? Авалон ги носит пази, имаш и охридско лето фестивал, шо мислиш колку е посесетен тој фестивал за разлика од овие или Аца Лукас ? Понудата во Охрид си се прајт според побаривачката, 80% од тие шо идат во Охрид не ни слушнале за Лени Кравитц..
Си бил ли во Сончев Брег? Сончев Брег е турустучко место само за тоа, нема историја, нема култура, нема ништо.. Дискотека до дискотека. Стрип клуб до стрип клуб. Буквално само за пијанчење е.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Мене да ме прашува некој, Охрид треба да го фати правецот на Блед и Бохињ и да цели малку поелитен туризам. Не може да се продава бајката на бисери, лебеди, цркви, пејсажи, христијанство а паралелно со тоа да се носат Цеца и налик Цеца музичари од други правци.

Тинејџери, галамџии, се тоа да се дислоцира Дојран и така малце да се размрда подолго, не само тие 5 дена со Д Фест, две муви со еден удар.
Дека си Охриѓанец... :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.399
Види го, од 2011 е на форумов, не научи кој е кој
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Сончев брег и Охрид :pos: Напушена и џигеросана дечурлана ојдена да се разбиет од пиење и ебење ќе го споредела со Охрид..Абе не бе..
Па тоа е одмор а не седам на плажа или пливам во езероно и од под вода ми излегува човек со педерка на пони точак "rooms, rooms?".
 
A

Avenger99

Гостин
Па тоа е одмор а не седам на плажа или пливам во езероно и од под вода ми излегува човек со педерка на пони точак "rooms, rooms?".
Терај тогаш Сончев брег. Охрид никако не е за тебе. Не е за 15 годишни
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Ајде малце некој позитивен збор на темава. Работам таква работа шо 95% од времето сум со странски туристи. Можам да ви кажам дека старите холанѓани се ПРЕВООДУШЕВЕНИ од Охрид, исто така и Пољаците.
До сега милион Пољци(и Пољачки:D) запознав сите весели и задоволни од Охрид. Ние кај што работиме пиво лименка 0.33 е 100 денари. И досега во овие 2 години ниту еден турист не се пожалил, особено пољациве идат и пијат пиво без престат се веселат кур ги боли дали му напраќм ракија 80 или 100 денари , чат пат им туривам дупли па ке фрлат нешто. Е сега доаѓаат тие 2 дена од годината коа ке дојдам наши македонски туристи и ги разбирам кога им е многу за 0.33 пиво.
Воглавно пошо сум нов во работава други ми кажаа дека е сменета клиентелата порано не било вака имало многу наши туристи и срби бугари итн...
Хотеливе полни се еве Аквалина Турци(постари фамилијарни) најчесто, Метропол Пољци итн... не го фатив то време со нашински туристи ама вака сум презадоволен со СТРАНСКИ туристи да ти е мерак да работиш.
Од Април до прва недела од октомври има туристи зборвам за странци не за викендаши од некој наш град.
Сум сумарум.... и за мене од Охрид за пиво 130 денари е многу и за братот од Скопје . Али очигледно за братот од Полска не е ништо па ке испие 5-6. Така да ке ги истрпиме овие 3 месеци после ке пиеме пак пиво за поевтино. Ако сакаме туризам мора така да биде.
ПС. Некој пиша пиел Бугарија пиво за 3-4 лева 0.5... Еве Острово св. Наум 0.5 Скопско е 100 ка (4лева).

Ахх тој Охрид наш убав колку спомени тежи. Охрид е наш на сите и на нас од Охрид и на сите Македонци
да си го чуваме да го сакаме зошто друг немаме . Еден е Охрид. Да живее ОХРИД И МАКЕДОНИЈА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom