Охрид

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Така, така.
Само така кон шопите со србски vibe.
Автоматски споено мислење:


Албанија и Грција како туристичка дестинација се супериорни, од народ до услуга, природа и општетво.
Охрид може да застанам да мочам само на пат кон Струга.
Изгледа не си бил во Албанија ти штом ти е супериорна дестинација.
Автоматски споено мислење:

Охрид е дно дна. Џабе сета историја и убавина што си ја има градот, кога самите Охриѓани си ја уништуваат. Прескапо е, а не е ни толку убаво како што се прават. Немав идено од 2009, бев на еден ден пред 2-3 недели, и следен пат ваљда ќе идам 2029та година. Бугарија, Грција ќе добиеш стопати подобра услуга него овие. Идеме со педалинка и ѕверот ни вика, не ги ставајте елеците, да не се мократ, ама мора да седат таму зш имало полиција езерска :pos:


Што е скапо у охрид за на куба либре да е скопско 0.33 130 денари? Киријата, работната сила? Сметките за струја? Да не носите странски персонал па да им се изедначат дневниците? Треба максимум да е 100 денари, а и тоа е многу. Златна Бугарија, за 3-4 лева имаш 0.5 пиво :D Грција е поскапа да, ама и на нив им е поголем стандардот, плус море со езеро не се споредува:)

Смештајот 400-500 денари за кревет, у никакви услови :D Важи!
Да не ти раскажувам јас кај бугарите колку лошо искуство сум имал и како се понашаат со Македонците кога ќе слушнат дека им враќаме на Македонски јазик.
По расипан народ од бугарите нема. Услуга прелоша, море најлошо, храна лоша исто така. И самите бугари бегаат во Грција на одмор од што толку им ја бива државата и народот.
Автоматски споено мислење:

Секогаш кога сум бил во Охрид сум си поминувал супер. Одлична услуга насекаде, пријатни луѓето, убав е градот и знаменитостите, има што да се види.
Ако не си го сакате своето одете по туѓото, а во Охрид ич и не ни требате да одите.
Глупо Македонче, само себе се плука.
Затоа не не бива како народ. Своето не знае да го цени.
 
Последно уредено:
A

Avenger99

Гостин
Капричиоза 270, паста карбонара 300 денари, 300 денари мало бовин вино во Томче Софка денес во Скопје.. Скупо а?
Автоматски споено мислење:

 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Прв пат бев пред повеќе од 10 години, и тогаш беа подобри.
Јас знам како е сега. Неисчистени плажи и лежалки, лоша услуга (со некои мали исклучоци), приватното сместување не им го бива, значи строго во хотел. Единствено добро нешто е водата, но во јужниот дел на албаниа, во околината на Ксамил.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Капричиоза 270, паста карбонара 300 денари, 300 денари мало бовин вино во Томче Софка денес во Скопје.. Скупо а?
Автоматски споено мислење:
Ам Скопје, не е Охрид :icon_mrgr:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Капричиоза 270, паста карбонара 300 денари, 300 денари мало бовин вино во Томче Софка денес во Скопје.. Скупо а?
Автоматски споено мислење:
Тоа не е ништо, седни на кеј во рестораните. Цезар салата во Карпе Дием 320 денари.
Во Охрид јадев пица во Леонардо. Една од најдобрите пици што воопшто сум ги јадел. Во 1 часот по полноќ ресторанот крцаше со гости, а пицата ни ја донесе за 5-10 минути. За тоа што имаше многу гости, доста брзо ја донесоа пицата.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Искрено, преку кур од вас што и да е 500 денари кафе у охрид, пак ќе најдете начин да го одбраните. Скопје не е само КЕЈОТ кај што имаш поглед на кичерај и говна, има и други места за седење со прикладни цени. Охрид е супер на изглед и вака, ама самите охриѓани се хаос. Ако не ти чини не идете... На охрид не му требале такви туристи. На охрид му требаат туристи кои се пребогати мамини и татини синчиња и ќерки, или рандом холанѓанци кои не можат да се замараат со ситници, па и 200 ќе платат пиво само за да седат мирни. А на ограниченото Охриѓанче и тоа како му оди од корист. Мислиш Охрид е не знам ти какво туристичко место па се пуваат со цените :D Полихроно не знам ти шо... Охрид е град, и не може да се споредува со малецките места у Грција, пошо тие се на таков принцип. Спореди го со Сончев Брег, Несебар,во Албанија не сум бил. Кажете ми едно оправдување за скапите цени? Киријата колку е у Охрид? Дневниците колку се? со 5 пива исплаќа дневница на келнер. Џабе ги браните, и тоа охриѓани се најаапани зашо го хејтаме. Па седете си таму :D Да немаа скопјани таму станови, жими такво ќе идеше некој на тие цени! Пак ќе кажам, море не се споредува со езеро, а поготово Грција.

Заборавив да кажам за прекрасната услуга на охридските келнери, што ја имаат учено на факултет за туризам у Америка. На еден гостин му истури коктел на нозете (што нормално се дешава), но таа не му се извини, и 10 минути ја чекаше да дојде да избрише.Ние исто за сметка чекавме 10тина минути, да сакаш да платиш да не можеш. А да станеш да си одиш, како пијавица ќе се закачи за тебе да ти наплати. Изглеа ова само на приватните универзитети во Америка се учи ваква услуга :D


Со ова не викам дека у Скопје е подобро, туку дека Охрид не е ништо посебно за тие пари. На тие што им чини, трошете ги парите :D

Треба на влез на секој кафич да се стави кутија за донации, за газдата да собере некој денар плус, сигурно многу тешко се носи со работата, и скапа е киријата, па едвај врзува крај со крај. Греота газдите, за леб немаат :D Догодина пивото 150-160, па ќе има и за патлиџан :D
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не си во право дека генерално море не се споредува со езеро. Комо, Блед, Бохињ итн > > > мочуриштено што Татарине го викаат Черно Море. Па и Егејското не е нешто посебно, радо би избрала недела дена на Бохињ отколку недела дена Калитеа :гомце:

Нас општо ко земја не не бива за туризам зошто од носот подалеку не знаеме, не скопјани, охриѓани, дебарчани, не знам што.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ама тие што летуваат на Черно море за малку пари по кафаните добиваат еден куп храна, ќе се посерат од јадење, а тоа дека ќе се бањаат во никакво море и ќе поминат долг пат не е важно, само се да им се исплати и да има забава.

Не е лошо Егејско има добри места за мирен одмор кои не се на тој првиот крак на кој сите идат секоја година.

Може не 10 дена, ама подобро 5 дена на тие езера, отколку 10 на прв крак.



Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Охрид и Мк си се супер, инсанот е чурук!
Мал миљон колеги или познати кога ќе дојдат прв пат се со ококорени очи!
Па ова го нема нигде, на секои 20 км нов пејсаж! После првата населба, депонија, ресторан и средба со нашата инфраструктура, во очите им се гледа дека утнале со првичната оценка.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене да ме прашува некој, Охрид треба да го фати правецот на Блед и Бохињ и да цели малку поелитен туризам. Не може да се продава бајката на бисери, лебеди, цркви, пејсажи, христијанство а паралелно со тоа да се носат Цеца и налик Цеца музичари од други правци.

Тинејџери, галамџии, се тоа да се дислоцира Дојран и така малце да се размрда подолго, не само тие 5 дена со Д Фест, две муви со еден удар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom