Охрид

Член од
11 октомври 2014
Мислења
906
Поени од реакции
458
Најголема работа што лани ме изреволтира во Охрид е тоа што Советот на Општина Охрид усвои одлука за отштета на 10 угостителски објекти од поплавите во вредност од околу 350.000 евра... Тоа ти е во просек секој објект да добие по 35.000 евра... Но и тие си добија отштета многу повеќе од реалната цена...Пример во некој објект реалната штета е 4.000 - 5.000 евра, ама ќе добие 30.000 - 35.000 евра!!! А како тие ќе му одобрат 35.000 евра „(не)“ „реална штета“??? Ќе даде угостителот мито/корупција и тоа не некоја голема сума на проценителот, судскиот вештак, градоначалникот, плус во неговиот ресторан/кафана ќе им даде гага јадење, пиење неколку пати со 3-4 врста месо, риба (пастрмка) пијачки од најскапи жестоки пијалоци и готово завршена е работата...

Што мајка барале тие ко ги граделе објектите да се пикнати во езеро??? Не можело барем едно 10 метри да се оддалечат???

И плус повеќето угостителски објекти во Охрид не поседуваат соодветни дозволи (секој угостителски објект во Охрид покрај езеро поседува неколку квадрати нелегална површина)!!!

За нив можеле да се издвојат 350.000 евра, а нема отштета за старите оштетени куќи од земјотресите 2017 и нема пари да донираат за тие Охриѓани/Охриѓанки што е потребна итна операција за лекување во странство???

Еве кај мене населбата каде што живеам има доста влага од (подземни води). Не се спречуваат тие. Тоа си е природна работа. И кај мене на едно 30 - 40 см на приземје се рони ѕидот од влага. И да побарам отштета јас или било кој друг за то ќе дадат ли пари? Ќе ти речат вие будали сте или ненормални???

Е сега тие пари (350.000 евра) што им ги дадоа нив ние обичните луѓе ќе плаќаме за нив. Како на пример ќе има зголемени сметки за Охриганите друго нови и фантомски сметки како што беше пред неколку години Нискоградба - атмосферски, стратосферски, јоносферски води, такси за секој оџак што го имаш во куќата, казни на тие со ефтини коли во сообраќајот, казни за велосипедисти/пешаци и казни за уличните продавачи на овошје и зеленчук и за уличните продавачи на скутници и ефтина и користена гардероба...

Абе сите тие угостители и тие што одобрија отштета за нив парите да си ги даваат за лекови, лежење по болници, друго за сандаци, венци, свеќи, пеењето кај попојте, мермерни бели и црни плочи и плац од 2 квадрати во селото Лескоец...
Брука ,криминал,никаде во светот не можиш такво нешто да добиеш ,секој требит да си ги осигурат угост.објекти,куќи ,станови и во случај на земјотре или поплави,пожари ... ......и таму ке си добиеш проценка и колку ке добиеш а не општината.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.248
Поени од реакции
16.305
Шо е со кафичиве бе браат?
Секое второ место немиени чаши, некаде и пукната ќе ти донесет демек не виделе, полупретчен филџан , нарачвиш јадење ти го носет за три мунути , а знајш дек требит 20 минимуН, топено сирење ладно итн.Само цените им се во `позитива`.Настрана од то шо дел места убо им ги кррнаа платите, ама бахатост масовно.Греој!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.276
Поени од реакции
32.290
Шо е со кафичиве бе браат?
Секое второ место немиени чаши, некаде и пукната ќе ти донесет демек не виделе, полупретчен филџан , нарачвиш јадење ти го носет за три мунути , а знајш дек требит 20 минимуН, топено сирење ладно итн.Само цените им се во `позитива`.Настрана од то шо дел места убо им ги кррнаа платите, ама бахатост масовно.Греој!
не е сезона
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.345
Поени од реакции
1.729
Шо е со кафичиве бе браат?
Секое второ место немиени чаши, некаде и пукната ќе ти донесет демек не виделе, полупретчен филџан , нарачвиш јадење ти го носет за три мунути , а знајш дек требит 20 минимуН, топено сирење ладно итн.Само цените им се во `позитива`.Настрана од то шо дел места убо им ги кррнаа платите, ама бахатост масовно.Греој!
И заборави да спомнеш дека плаќаш 80 денари за макијато а пиеш монкафе киселина што е 350 денари кило. Е да ви се мочам на кафичите влезени 30 метри везеро, нека ви зјаат празни.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
433
Поени од реакции
186


sto e sluceno so kulata?
ova e manastirot sv naum btw
Мислам дека ја рушија бугарите за време на 2 светска, 41-42, затоа што ја изградиле србите и нивната црвка, као симбол на српската православна црква, мислам дека на сликава се гледет четирите српски "СССС" на крст, во горниот дел од кулата... ако грешам нека ме поправи некој....
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
906
Поени од реакции
458
https://a1on.mk/archives/1029454
Тоа е тоа Н дојде време да го вртит сега бизнисот во градот.
Куќата си ја зеде за малку пари од камати,па бизнисмен стана,политичар главен во Дуи-Охрид ,брат му во собрание е а тотално неписмен е.
Дпмнеовци се крстеа во него хаха.
Сега и на диво тераса си прајт,мафија ради полиција спава.
Ке гледаме циркузи
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.496
Поени од реакции
1.018
Охриѓани,

Има ли шанси да се најде заградена нива или селски двор, каде би чувал две кучиња во текот на летниот период? Секојдневно би доаѓал да ги наранам и, би платил за тоа. Идеално би било да не е предалеку од болницата во Охрид, каде во близина ќе бидам сместен.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.659
Поени од реакции
5.258
Охриѓани што имате за кандидатот Нанче што ви е за градоначалник?
Што човек е?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
906
Поени од реакции
458
Охриѓани што имате за кандидатот Нанче што ви е за градоначалник?
Што човек е?
Не е лош кандидат, најдобра опција за Охрид.
Негативната страна е шо неговиот татко Перо (незнам да ли е жив ) и неговиот брат јавно се декларираа бугараши.Брат му беше противкандидат на Петрески ,дали од ДПМНЕ или НП не се сеќавам.Ке добиет доста градски гласови ама нема да бидит доволно за победа.Прав -охридски ,чаршиски ,фамилјарен.Неговатас сестра е мажена кај Фармаковци ,така да еден дел Власи ќе гласаат за него.
Ако немат ништо бугарашко во него ,јас сум за Нанче.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.659
Поени од реакции
5.258
Не е лош кандидат, најдобра опција за Охрид.
Негативната страна е шо неговиот татко Перо (незнам да ли е жив ) и неговиот брат јавно се декларираа бугараши.Брат му беше противкандидат на Петрески ,дали од ДПМНЕ или НП не се сеќавам.Ке добиет доста градски гласови ама нема да бидит доволно за победа.Прав -охридски ,чаршиски ,фамилјарен.Неговатас сестра е мажена кај Фармаковци ,така да еден дел Власи ќе гласаат за него.
Ако немат ништо бугарашко во него ,јас сум за Нанче.
Партијата му е "бугарашка" така да...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
906
Поени од реакции
458
Партијата му е "бугарашка" така да...
Штета,мислам дека можит да бидит добар градоначалник.
Јас имав намера пред неколку години да се кандидирам како независен имам добра програма за градот ама ќе добијам од 8000-12000 шо сметам немат да бидит доволно.
Можам да добијам уште 3-4000 ама тие тие се уценети гласови од тие шо градат на диво и ко кај чинарот и џамијата ,а јас такви работи сакам да рушам.
Цел град велосипедски -ко во Холандија ,на лето навечер од кај банката до чаршија и стара автобуска само таксистите ќе возат,паркинг на добро место итн
 
На врв Bottom