Охридски речник!

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
AlternativeF до негде се крепит ама не е то то :)
И мене отпосле сомнително ми се виде, ама ептен смешно ми беше она со хигиената па си реков да го постирам :D Може од Ресен да е или негде натака?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
И мене отпосле сомнително ми се виде, ама ептен смешно ми беше она со хигиената па си реков да го постирам :D Може од Ресен да е или негде натака?
Меѓу Ресен и Јанкоец негде мојт да се имат десено ова. :icon_mrgr:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
И мене отпосле сомнително ми се виде, ама ептен смешно ми беше она со хигиената па си реков да го постирам :D Може од Ресен да е или негде натака?
Ни од Ресен ни од Струга.

Вака би било на охридски:

Се молит женана шо ја плаштаме/плајќаме да водит хигиена во влезон, да влезит тро и во визбана. Таму вејќе цела недела смрдит, корнит. Најверојатно имат цојсано некое животинче или мачка или куче или глушец. Значит во подрумот имат немано хигиена со деној!
Страмота е да ни смрдит влезот во 21 век!
Под хитно да се превземит нешто!

Ак требит и претседателот нека се ангажират!


Фала
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.050

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
А така
ohd.jpg
Зборчено заокружено со црвено го откриват изворот на писмово, ние не користиме онакви зборој :sneaky:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Охриѓани ашколсун на постојте! Ве читам со мерак и не еднуш имам кажано дека охридскиов дијалект ногу ме бендисвит. Градски си е и посебен и немојт секој клошар да го зборвит.

Се молет сите шо изигравет охриѓани и се фурет да престанет, з`ш немојш да бидиш нешчо шо неси. Сељанине од Лакочереј, Ботун и Велгошти исто влегвет во ова категорија. Фала ногу.

Со почит,
клето скопјанишче

Ко сум веќе фканцеларија шо се велит, давопитам дали можит вака да се речит. Мисчинит една жена имам чуено наплажа како се дерит:

Аре Пере осто шако. Истај ја Климентинче одвода. Ко партал се тресит од ладноно. Бузине и` се џиѓеросаја.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Охриѓани ашколсун на постојте! Ве читам со мерак и не еднуш имам кажано дека охридскиов дијалект ногу ме бендисвит. Градски си е и посебен и немојт секој клошар да го зборвит.

Се молет сите шо изигравет охриѓани и се фурет да престанет, з`ш немојш да бидиш нешчо шо неси. Сељанине од Лакочереј, Ботун и Велгошти исто влегвет во ова категорија. Фала ногу.

Со почит,
клето скопјанишче
Ботун не спаѓа под Охрид... То си е друга држава, и нема допирна точка со Античкиве селандури од Велгошти и Лакочерекј.
Зато не дувај многу по жарот, зш луѓе со мал фитиљ се (ги знам), и плус немет против пожарни машинки :pos:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ботун не спаѓа под Охрид... То си е друга држава, и нема допирна точка со Античкиве селандури од Велгошти и Лакочерекј.
Зато не дувај многу по жарот, зш луѓе со мал фитиљ се (ги знам), и плус немет против пожарни машинки :pos:
Убо ре, фала за советот. Ам немикажа дали реченицана можит да личит на охридски дијалект и дали нешчо требит да се изменит.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ко сум веќе фканцеларија шо се велит, давопитам дали можит вака да се речит. Мисчинит една жена имам чуено наплажа како се дерит:

Аре Пере осто шако. Истај ја Климентинче одвода. Ко партал се тресит од ладноно. Бузине и` се џиѓеросаја.
Одај истаја кли-ментина НЕГЛЕШ се џигероса во бузине!?

Другото во ред е:)))
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Се пљасна во вирон?
Абе море не онакви многу, дан ти дојдам пуздер да те напрам!
Абе аку за скопјанишчана само така требит, зш ко ќе ни дојдет на одмор се мочет во езероно!
:pos: не ми теквит појќе :pos:
Ијас мислам дека со скопјанишча требит само така. Ево јас лично се немам измочано везеро ушодмалкобеф. Фкенеф мочам мор. Али мисимат десено да се бапнам везеро со шампон на глата (некојпат наплешчи а некојпат токмуноѕе). И ми симат откачено да фрлам понекоја корка од карпуз. Али се` појќе се контролирам.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Ботун не спаѓа под Охрид... То си е друга држава, и нема допирна точка со Античкиве селандури од Велгошти и Лакочерекј.
Зато не дувај многу по жарот, зш луѓе со мал фитиљ се (ги знам), и плус немет против пожарни машинки :pos:
Е сега.... ќе се караме :eek:
--- надополнето: 7 јуни 2012 во 00:59 ---
Охриѓани ашколсун на постојте! Ве читам со мерак и не еднуш имам кажано дека охридскиов дијалект ногу ме бендисвит. Градски си е и посебен и немојт секој клошар да го зборвит.

Се молет сите шо изигравет охриѓани и се фурет да престанет, з`ш немојш да бидиш нешчо шо неси. Сељанине од Лакочереј, Ботун и Велгошти исто влегвет во ова категорија. Фала ногу.

Со почит,
клето скопјанишче

Ко сум веќе фканцеларија шо се велит, давопитам дали можит вака да се речит. Мисчинит една жена имам чуено наплажа како се дерит:

Аре Пере осто шако. Истај ја Климентинче одвода. Ко партал се тресит од ладноно. Бузине и` се џиѓеросаја.
И со тебе ќе се караме....:eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom