Официјално излезе Ubuntu 10.4 (Lucid Lynx)

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
добро, и?


добро ќе е да се објасни на оние членови на форумов зошто е подобар оваја верзија на убунту од предходната, зошто треба да ја инсталираме оваја верзија, не се разбираме сите во линукс тала добро, а сакаме да научиме
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Како прво си ја бутнал темава во погрешна секција. Си има посебна секција за Linux. Како второ, не си пишал ништо освен официјалната страница на Ubuntu и насловот :)

Дај објасни малце, навистина :)
Peace.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Едитирај го постот и додади повеќе информации. Префрлено во Linux.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Апдејтира некој на новиов?
 
T

Tetro

Гостин
Едитирај го постот и додади повеќе информации. Префрлено во Linux.
корисник на форумот, може да едитира постови до 30 минути од кога ќе го напише истиот. после не може.:salut:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
добро, и?


добро ќе е да се објасни на оние членови на форумов зошто е подобар оваја верзија на убунту од предходната, зошто треба да ја инсталираме оваја верзија, не се разбираме сите во линукс тала добро, а сакаме да научиме
Од она што јас можам да кажам е дека тенденцијата на Оперативниот систем Линукс- Убунту е да излегува на секои 6 месеци и секоја нова верзија да биде подобрена со сите недостатоци од претходната. Значи сегашната нова верзија на Убунту 10.04 треба да биде подобрена со сите недостатоци на Убунту 9.04. Некаде на крајот на годината Убунту 10.04 ќе го наследи Убунту 10.10.. Инаку до колку решиш да ја инсталираш новата верзија, тоа можеш да го направиш директно преку овој линк кој покажува на кој начин можеш да направиш Upgrade на веќе старата 9.04 онлајн.

П.С. Ако сеуште сакаш да почекаш и да ги видиш конкретните подобрувања следи го ова, веројатно овие денови ќе излезе конкретна рецензија за новиот Убунту 10.4 ЛТС
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Од она што јас можам да кажам е дека тенденцијата на Оперативниот систем Линукс- Убунту е да излегува на секои 6 месеци и секоја нова верзија да биде подобрена со сите недостатоци од претходната.
Да, но и со нови недостатоци и проблеми кои треба да се решат со наредната верзија. :smir:

Џонти барем кај мене беше далеку постабилна отколу Коала (која пак имаше подобри перформанси при потешки задачи) но често знаеше да ми појави проблеми кои кај Џонтито воопшто не постоеја.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Да, но и со нови недостатоци и проблеми кои треба да се решат со наредната верзија. :smir:

Џонти барем кај мене беше далеку постабилна отколу Коала (која пак имаше подобри перформанси при потешки задачи) но често знаеше да ми појави проблеми кои кај Џонтито воопшто не постоеја.
Само што го ставив новиот Убунту 10.04 ЛТС. Првиот впечаток е дека во визуелната шминка е направено малку повеќе. Позитивно барем за мене е тоа што на 9.10 при секое рестартирање или пуштање на Убунтуто морав конекцијата рачно да ја подесувам, бидејќи се губеше ( го делам интернетот на три комп., со рутер ТП-Линк) , 10.04 не ми прави проблеми. За останатите позитивни и негативни страни покасно.:smir:
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Вчера го снимив 10.4 . Навистина е одличен, На мојог компјутер , му требаше само 20-30 секунди да се вклучи додека на Виндовс 7 цела минута , а да не зборувам за ХП. Мислам Убунту дека за 2-3 години ке го надмине Виндовс. Ограничен сум од страна на братми тој сеуште игра игри па морам да користам дуал бот, но во иднина доколку дојдам до свој компјутер се откажувам од Виндовс, а се надевам и дека 10.10 ке биде уште подобра. :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom