Официјални трансфери/позајмици

Дискусија во форумот 'Фудбал' започната од Fantom, 30 мај 2007.

 1. Fantom

  Fantom Chikara

  Член од:
  4 јуни 2006
  Мислења:
  11.451
  Допаѓања:
  805
  Сите ОФИЦИЈАЛНИ трансфери ќе ги пишуваме овде. Пожелно е вестите да се на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, а оставете и линк до веста.
   
  На slavce17 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bowl

  bowl .

  Член од:
  30 јануари 2007
  Мислења:
  8.344
  Допаѓања:
  1.305
 3. Clubber

  Clubber

  Член од:
  19 март 2007
  Мислења:
  6.575
  Допаѓања:
  158
  Е трансферов баш ме изненади! Играчот на Удинезе Сулеј Али Мунтари е официјално нов играч на Портсмут! Иако Сулеј Мунтари беше трансфер таргет за големи клубови како Милан и Интер, на крајот сепак Суљо замина во југот на Англија. Стварно добар потег на Редкнап, изненаден сум искрено!

  http://goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=315959

  оф топик: браво за модераторите што направија вака одделно, трансфери и шпекулации, сега е појасно ...... ептен
   
 4. Bavarec

  Bavarec

  Член од:
  2 март 2007
  Мислења:
  4.097
  Допаѓања:
  892
 5. Cocacola

  Cocacola

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.791
  Допаѓања:
  25
  Smesni 11 milioni???Ova go kazuvas kako 1 milioni da e 10 denari...A ustvari ti nemas poima kolku pari se toa...
   
  На Дим4е му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Димитар

  Димитар

  Член од:
  19 септември 2005
  Мислења:
  5.610
  Допаѓања:
  176
  Зошто смешни, во секој случај реална е таа цена за Лука Тони.... зошто:

  Лука Тони има 30 години... значи не е некој млад играч на почеток на кариера. Никој не може да рече дека не е голгетер каков секој тим би посакал, но никогаш за Лука Тони не се дигнала прашина како што има за Анри, Ибрахимовиќ, Дрогба, Роналдињо, Роналдовците...
  Доколку беше некој третокласен играч немаше да вреди 11 милиони евра... меѓутоа во никој случај не вреди ни повеќе...
   
 7. Il Chino

  Il Chino

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  8.493
  Допаѓања:
  304
  Да го надополнам Димитар, Тони има 31 години но занего годините не с епроблем две години со ред е во елитата на Италијанскиот фудбал. за фудбалер во тие години цената е нормална. Да беше продаден пред година две кога интер беше заинтересиран ќе земеа 3пати повеќе, во 2005/6 Интер нудеше 30м, ама фиорентина не го продаваше колку повеќе стареат фудбалерите толку повеќе му паѓа цената....Толку за тоа
  СЕга да се цитирам самиот, еве постот од прошлата тема

  епа значи денес еден од најинтересните денови од предтрансфер периодот...се случија и официјално неколку трансфери

  ајде да почнам

  Мунтари официјално во Портсмут
  Креспо уште една година на позајмица во Интер официјално
  Харгривс во Манчестер Ј. официјално
  Луполи во Фиорентина официјално
  Ванден Бур во фиорентина официјално
  Сидвел во Челзи официјално
  Дистин во Портсмут официјално
  Хредарсон во Портсмут официјално
  Бејл во Тотенхем официјално
  Немет во Ливерпул официјално
  Симон во Ливерпул официјално
  Јакинта во Џуве официјално
  Хабле во Фиорентина официјално
  Тони во Баерн официјално
  Ривалдо во АЕК официјално
  Зоро во Бенфика официјално
  Фридрих во Баер Л. официјално
  Мавуба во Џуве официјално


  како што можи да видите досега нај активни се Фиорентина и Портсмут со 4 до 5 засилувања...тоа беше за вчера денес имаме неколку нови трансфери


  Најактивен беше Манчестер Ј. со два нови играчи СУПЕР талентираните Андерсон и Нани, браво за Фергусон кој мисли на иднината и таа изгледа розево за манчестер со вакви играчи, мислам дека сега имаат тројца од петте најталентирани тинејџери во фудбалот. Значи Манчестер досега има потрошено 75м евра за трансфери

  Харгривс 25м
  Нани 25м
  Андерсон 25м  друго Фиорентина купи уште еден квалитетен фудбалер Ф. Семиоли од отпишаниот Киево за 5.5 м, од парите кои ги доби за Тони фиорентина гради одличен тим за следната година.

  Baer Leverkuzen исто направи неколку трансфери
  Гекас од Бохум 4.7м
  Видал од Коло Коло 5.2м
  Синкевич од Келн 1.6
  Фридрих од Мајнц 2.5м

  Херта го купи Хименез(О. Марсеј) за 750 000

  Б. Дортумнд го купи Блажковски(Висла К) 2.8

  Баерн М. го купи Јансен за 9м

  Хановер го купи Ханке за 4м

  Волфсбург ги купи Раду и Мунтенау двата по 2.5м


  толку сега за сега..за секој нов трансфер ќе известувам
   
 8. ЧЕНТО

  ЧЕНТО Претседник

  Член од:
  27 јануари 2007
  Мислења:
  8.239
  Допаѓања:
  4.838
  Тоа е финтата Лука Тони е стопати подобар напаѓач од Ибрахимовиќ со мнооогу повеќе постигнати голови по 25-30 во сезона а сепак вреди 11 милиони а Ибрахимовиќ на пример поради фамата која се дига вреди 40 милиони.За тоа е смешно.Па Тони постигнува повеќе голови од сите овие што си ги набројал по сезона и тоа во Фиорентина-екипа која е многу послаба од Челзи,Интер или Барселона.
   
  На Zaphod Beeblebrox му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Cocacola

  Cocacola

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.791
  Допаѓања:
  25
  Fintata e vo toa shto Toni moze da igra ushte 1 godina u top forma 2 najvise...Ibrahimovic moze da igra ushte 5 godini dobro..11 milioni za Toni se taman...
   
 10. Ddime

  Ddime ████████████████████

  Член од:
  18 февруари 2007
  Мислења:
  5.076
  Допаѓања:
  212
  темава е за трансфери...не е да се докажува кој колку вреди и зашто...Лука Тони вреди 11мил дека има 31год и точка, а Ибрахимович вреди 40дека сезинава ја изигра перфектно
   
 11. ЧЕНТО

  ЧЕНТО Претседник

  Член од:
  27 јануари 2007
  Мислења:
  8.239
  Допаѓања:
  4.838
  Ибрахимовиќ и за тие 5 години нема да изигра како што ќе изигра Тони за две.Сакам да кажам дека не се проценети фудбалериве според тоа стварно колку вредат. Сепак за Тони не може да бараат 30 милиони ама сепак 11 е ефтино-мислам дека ќе се согласиш.:helou:
   
  На kimi... му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Il Chino

  Il Chino

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  8.493
  Допаѓања:
  304
  Сеа нека ми извинат модераторите ама испровоциран сум од постот, сепак има некоја врска со трансфери:

  Па нема да изигра како Лука Тони ќе изигра 2 пати подобро, Ибра е фудбалер во развој има огромен потенцијал со каков само талент располага, Тони е 31 го. го нема талентот ама се труди човекот и еве од Болоња стигна во Фиорентина и Баерн да игра. Јас Тони многу го поштовам како личност пошто во најтешките моменти кога Фиорентина беше казнета со мислам -11 тој остана а можеше буквално да избира во кој фуд. гигант да се пресели, успеа и ја донесе Фиорентина да игра во Европа, тоа Ибра никогаш нема да го направи нема никаков карактер тоа кај него воопшто не ми се допаѓа, се сеќаваат кога јуве го вратија со 2 лига одма си замина и сеа кога почна да се развива како суперзвезда одма се пуфка сака поголема плата Интер не чини, ова она...сфаќаш што сакам да кажам.
  затоа денес таа е цената на Ибра а 4 пати помала е на Тони, едниот фудбалер е во развој другиот се ближи кон пензија, сепак респект за двајцата за тоа како ја играат играта. Толку...

  PozdraFFF...
   
 13. ЧЕНТО

  ЧЕНТО Претседник

  Член од:
  27 јануари 2007
  Мислења:
  8.239
  Допаѓања:
  4.838
  Абе те разбирам сепак поради таквите некои карактеристики на Ибра не го поштуам многу, а плус и доста долго му трае тој равој и не импресионира толку баш колку што е проценет.Тоа сакам да кажам-дека Тони за парите колку што вреди ќе постигне повеќе голови од Ибра кој е 4 пати поскап.Сепак ок.Не е темава да расправаме за тоа.Поздрав!!!!!
   
 14. tino097

  tino097 Гостин

  Ме мрзеше да го доедитирвам постот :)
  и ќе додадам :
  Андри Вороњин (Баер Л) -> Ливерпул
  Лукаш Фабијански (Легија Варшава)-> Арсенал
  Март Пум (Арсенал) -> Ватфорд
  Клаудио Пизаро (Баерн М) -> Челзи --- од 1 јули се сели на Стемфорд Бриџ
   
 15. Il Chino

  Il Chino

  Член од:
  20 март 2007
  Мислења:
  8.493
  Допаѓања:
  304
  ја ја и јас сакав сеа тоа за Пизаро да го објавам ама мене ми изгледа на уште една шпекулација, засега ќе го објавам во Шпекулации дури Челзи официјално не потврди :)

  pozdraFFF...


  едит:
  Денес имаме три позвучни трансфери

  Д' Алесандро од Волфсбург во Зарагоза која го откупи договорот на аргентинецот за 2милиони
   

Сподели преку: