Отштета, претрпен страв

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од zelenko, 7 февруари 2019.

 1. zelenko

  zelenko

  Член од:
  6 февруари 2010
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  813
  Се случува вооружен грабеж во катлановско бања во 03:00, разбојници дошле да го обиваат банкоматот кој се наоѓа во фоајето на бањата.
  Во моментот доле кај телевизорите во близина на банкоматот биле присутни две девојки кој биле гости во бањата. Разбојниците им вперил пиштоли и ги натерале да легнат доле. Додека траела кражбата цело време еден од разбојниците им држел пиштол на глава.
  Девојките имаат трауми од случката, едната воопшто не гаси светло во соба, уплав има од се што се движи.
  Ме интересира дали може да тужи и кого? Сопственикот на бањата?
  Совет?

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 2. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.487
  Допаѓања:
  31.976
  Ако добијат оштета едната повеќе нема да спие со запалено светло и нема да има уплав.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
  На Nikola26, NelTu, brnjomkd и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  5.213
  Допаѓања:
  7.897
  Како е сопственикот виновен во случајов?
   
  На brnjomkd, Flatter, Sasa Ilic и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.275
  Допаѓања:
  26.759
  normalno i razbojnicite, oni ke bidat goneti krivicno po sluzbena dolznost, banjata ke bide privatna tuzba od gragjanski karakter, bidejki stetnici moze da bidat poveke strani za edno delo, a stetno dejstvie ima koga se pricinuva steta koja se sostoi od odredeno storuvanje no i propustanje

  banjata kako pravno lice odgovara za steta kon treti lica ako stetata e nastaneta od nejzin organ ili nejzini rabotnici, recimo vrabotenoto obezbeduvanje na banjata, pa potoa istata moze da bara regres ako vraboteniot ne postapil kako sto treba, itn... u princip, trebala ili morala da znae za rizikot da ima tamu bankomat, soodvetno osiguren, site merki prevzemeni itn. so sto tvojot zivot vo banjata ne bi bil zagrozen.

  еј, ne biva sekade interesen, pocnuvas da zamaras, ako sakas da si forumski sut ke mora da pocnes da se nosis so posledicite
  opomena pred isklucuvanje
   
  bijons, Dejan <3 Viola, Morgan Freeman и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. kokoskar

  kokoskar

  Член од:
  7 април 2012
  Мислења:
  918
  Допаѓања:
  612
  Steta moze da baraat edinstveno od storitelite, odnosno razbojnicite, so prijavuvanje imotnopravno baranje vo krivicnata postapka. Od banjata ne mozat da barat nisto.
   
  На Lurtz и brnjomkd им се допаѓа ова.
 6. Knoppix

  Knoppix El Patrón

  Член од:
  16 април 2012
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  1.755
  Па треба пари за лекови, психијатри итд. Не сите се храбри и стабилни кога ќе преживеат вакви ситуациии/трауими.
   
  На brnjomkd и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
 7. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.184
  Допаѓања:
  1.885

  Ova e tocno. Imalo slucaevi koga vo sama banka imalo grabez, ja tuzele bankata pa na kraj ne dobile. Bankata/Banjata vo ovoj slucaj ne e kriva.
   
 8. zelenko

  zelenko

  Член од:
  6 февруари 2010
  Мислења:
  807
  Допаѓања:
  813
  Разбојниците се фатени. Значи приватна тужба кон нив ?
  Благодарам на сите за конструктивните одговори.
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  7.863
  Допаѓања:
  2.258
  Нема логика да пуштате тужба против бањата. Ни во поразвиените земји не е така.
  Ако ги фатиле сторителите, тужба кон нив и да се молите државата да ве обештети.
   
  На zelenko и brnjomkd им се допаѓа ова.
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.482
  Допаѓања:
  5.346
  зошто приватна тужба ?? за оружен грабеж и закана со оружје следува од МВР кривична тужба по службена должност; во кривичната постепка ќе се утврдат физички или други повреди на лицата
   
  На brnjomkd му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Кривичен во 99,9% упатува на граѓанска постапка за надомест на штета.
  Ретко кога кривичен одчучува за имотно правно барање во склоп на кривичната постапка, и тоа е во ред затоа што кривичар судија не може подобро да одлучи од граѓански судија кои секојдневно има по 15 предмети за надомест на штета. :)
   
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.482
  Допаѓања:
  5.346
  релативно лесно е ако се бара одштета од стопански субјект или државата, а сега гражански да тужиш лице што е во затвор е само трошок за адвокат ..... ако е по службена должност барем жртвата да нема трошкови, а дали ќе успее да се наплати одштетата е друга работа...
   
 13. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  6
  Право на одштета поради пропуштено / не превземање правно дејствие ( ПРОПУШТЕН РОК ЗА ЖАЛБА ) од страна на зак.застапник/ полномошник а странката трпи огромна штета со пропуштање на тоа дејствие ( СУД.ТЕОШКОВИ, ОСНОВЕН ДОЛГ СО КАМАТИ ) ?!?! КАКВА Е ПОСТАПКАТА ПОНАТАМУ ?!?!
   
 14. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  959
  Допаѓања:
  718
  Man up bitches.
   

Сподели преку: