Отстранувач на поликолор

Член од
5 февруари 2013
Мислења
442
Поени од реакции
96
Здраво
Сакам да кречам дома, но прво сакам да ја отстранам предходната боја што со години е фарбано врз неа. Знам дека имало некое средство што со ваљак се размачкува на ѕидот и по 24 часа бојата од ѕидот паѓа како лушпи. Дали знаете за кое средство станува збор?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.006
Поени од реакции
41.278
Не сум пробал, али вода би требало да функционира. Поликолорот кога доаѓа у контакт со влага набобрува и се лупи.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
141
Поени од реакции
189
Млака вода, чист ваљак, и шпакла.
Го квасиш ѕидот со ваљак. Чекаш 5мин. Го квасиш втора рака, ама убаво квасење. После 4/5 мин, со шпакла почнуваш да стругаш.

Запамти. Пред кречење нова боја, обавезно да поминеш со подлога. За да фати новиот поликолор, и ѕидот да не ти "пие" многу.

Ако треба уште нешто, пуцај.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.324
Поени од реакции
11.160
Да ги мокри ѕидовите? Краен епилог ке си викне молери да преглетуваат и да искречат :masa:
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.312
Поени од реакции
13.092
Ај коа сме на темава што е попрактично, глетовање или гледам сега е популарно абриб?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.324
Поени од реакции
11.160
Ај коа сме на темава што е попрактично, глетовање или гледам сега е популарно абриб?
Може кај нашиве сега да е популарен абрибот ама кај шиптaрите беше пред едно 15год
Иначе глетот лесно се поправа абрибот воопшто
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
141
Поени од реакции
189
Да ги мокри ѕидовите? Краен епилог ке си викне молери да преглетуваат и да искречат :masa:
Де бе Бони. Зарем не си кречел до сега. Мокриш ѕидот, стругаш, подлога, поликолор. Ако сакаш, помини кај мене, ходникот ќе се кречи за брзо, ќе ти демонстрирам пример. Имам и испукано парче, па ќе видиш и како се затвора дупка со бандажирање, итн.

Глет е за внатрез абрип за надвор.
Ние го јадевме стапот со абрип внатре.
пс: Глетување само од саглам мајстори. Можам и јас да ти изглетувам, ама румби тумби ќе ти бидат ѕидовите. (Збориме за комплетно глетување, а не за парче од ѕид)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.324
Поени од реакции
11.160
Де бе Бони. Зарем не си кречел до сега. Мокриш ѕидот, стругаш, подлога, поликолор. Ако сакаш, помини кај мене, ходникот ќе се кречи за брзо, ќе ти демонстрирам пример. Имам и испукано парче, па ќе видиш и како се затвора дупка со бандажирање, итн.

Глет е за внатрез абрип за надвор.
Ние го јадевме стапот со абрип внатре.
пс: Глетување само од саглам мајстори. Можам и јас да ти изглетувам, ама румби тумби ќе ти бидат ѕидовите. (Збориме за комплетно глетување, а не за парче од ѕид)
И викаш ке паѓа само поликолпрот не и глетот и ке си биде мазно како пред првото кречење? :masa:
Де бе Бони. Зарем не си кречел до сега. Мокриш ѕидот, стругаш, подлога, поликолор. Ако сакаш, помини кај мене, ходникот ќе се кречи за брзо, ќе ти демонстрирам пример. Имам и испукано парче, па ќе видиш и како се затвора дупка со бандажирање, итн.

Глет е за внатрез абрип за надвор.
Ние го јадевме стапот со абрип внатре.
пс: Глетување само од саглам мајстори. Можам и јас да ти изглетувам, ама румби тумби ќе ти бидат ѕидовите. (Збориме за комплетно глетување, а не за парче од ѕид)
И викаш ке паѓа само поликолорот ме и глетот и ке џбиде како пред првото кречење?:masa:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.006
Поени од реакции
41.278
Најубаво е да се премалтериса скроз. Али ако не го мрзи може со вода да проба. Како што му рекоа ваљак и мокрење. Тоа пошто е лето ќе се исуши одма.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.537
Здраво
Сакам да кречам дома, но прво сакам да ја отстранам предходната боја што со години е фарбано врз неа. Знам дека имало некое средство што со ваљак се размачкува на ѕидот и по 24 часа бојата од ѕидот паѓа како лушпи. Дали знаете за кое средство станува збор?
A od so maka da go vadis stariot polikolor?
Se ljupi, napukan e ili taka ti tekna, sakas da si otvoris rabota ?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
141
Поени од реакции
189
Најубаво е да се премалтериса скроз. Али ако не го мрзи може со вода да проба. Како што му рекоа ваљак и мокрење. Тоа пошто е лето ќе се исуши одма.
Не, не. Никако со вода. Јас љуштев ѕид со вода, и глетот почна да тече. Влегов кај комшиката во вц, а она кутрата гола да ти била.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.711
Поликолорот е т.н. мрсна боја и кога има неколку слоја, мора да се излупат, за да може да избелиш како што треба.
Внимателно со глетот. Ако планираш да глеташ цел ѕид, треба глетот да не ниту предебел ни претенок, ако е предебел слојот може цел да ти се одлепи.

Гледав видео каде се става некаква како мрежичка. ЗНае ли некој што е тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom