Отровано куче

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од TheMayor, 12 ноември 2017.

 1. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  109
  OK, toa e tvoe mislenje.
  Takov ludak moze da ti dojde i tebe na glava, nedaj boze.
  A inace ziveeme vo MKD, za potsetuvanje, tuka nikoj ne si ja vrsi svojata rabota :)
   
 2. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  1.640
  ...штом се реагира за маче милениче да живее, зашто не би се реагирало и за куче миленик да се најде кривецот кој не го оставил да живее !!!

  [​IMG]

  ...службите на Општина Карпош излегле во пресрет на повикот од сопствениците Мермина и Хазем за да се спаси нивното милениче мачето Аја...

  [​IMG]

  ...миленичето мачето Аја, исплашено од уличните кучиња, се искачило на врвот од највисокото дрво на улица Струма во Карпош 3...

  [​IMG]

  ..и Оп ! општината Карпош им излегле во пресрет на своите сограѓани и уплашената мачка Аја била повторно во рацете на своите сопственици...
  [​IMG]

  ... е сега дали е тоа умилкување на коалициониот партнер, затоа што се спомнува и имињата на сопствениците што мислам дека апсолутно е непотребно, значи се оди од крајност во крајност ... мачето седело на гранка и не можело да се симне, па цела механизација се активира....брееее, а ваму куче милениче во иљади маки починало затруено нема врска нели, нема кој да помогне, рагира, превземе нешто да мрдне со прст, а? човек и да сака да не меша политика во вакви активности самите се експонираат со дејствување со различни аршини !:(
   
  Последно уредено: 13 ноември 2017
 3. lunatik

  lunatik

  Член од:
  29 септември 2011
  Мислења:
  485
  Допаѓања:
  229
  И на мене ми се случи истата несреќа и тоа повеќе пати и верувај ми сум плачел како мало дете.Не знам каква душа треба да има некој за да отрови или убие едно мило и безопасно животно.Ама јас сум кажал какоживотните се мачеле кога душа предавале така сторителот да се мачи.
   
 4. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  373
  Допаѓања:
  230
  Имаш опција да пријавиш во полиција. Ќе ти бараат аутопсија од ветеринар, дека кучето е отруено од тој и тој отров, па да покрениш постапка да се бара сторителот. Обично чекаат да има и друг таков случај,па ако се посреќи ќе го поврзат и твојот ако се работи за истиот отров/иста околина.
  Казна затвор му следува нему, ти незнам дали и колку оштета можеш да земиш.
  Рачунај постапката е крајно неисплатлива ако се работи за обична домашна џукела, запали и свеќа и богдапрости речи,и најди ново куче. Целата драма што ќе ја поминиш кошта пари.
   
  На Vlatko_Gjorce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  1.640
  ... не би рекла, ако е паметен и знае каде да „удри“...еве мачето само што сопствениците се јавиле да не падне од дрво (иако има 9 животи) цела механизација се покрена ....па и фотоапарат да се фотографира сето тоа, па социјални мрежи изнапишале како кој знае што спасиле (мачка обожава да се качува на дрво).... ете идеја... спомни дека ќе викнеш новинари или нешто слично ќе видиш како ќе се зангажираат не толку за кучето колку за дојамот во медиумот... јас го имав овој метод искористено против сечење на едно дрво и навистина полицијата реагираше моентално, побрзо од пријава на некое тешко кривично дело :cool:
   
 6. EDCer

  EDCer No Kitty, this is my pot pie!

  Член од:
  19 ноември 2015
  Мислења:
  707
  Допаѓања:
  528
  Нека нареди цело маало камери што сниммат цел двор и дел од улицата и нека се деси нешто вакво. Може и лажни камери да ја завршат работата, ама треба да се ептен видливи, белки ќе ги примети некој торко што сака да праве бељи.
   
 7. TheMayor

  TheMayor

  Член од:
  6 декември 2011
  Мислења:
  1.975
  Допаѓања:
  3.265
  Ветар во магла е оваа држава. Сега ќе ви објаснам ако недај боже на некој истото му се случи вака било постапката.
  Штом ќе го видиш дека е отруено кучето , одма треба да пријавиш во полиција да му земат бриз , да го дадат на испитување итн... Е сега ако пријавиш во полиција , ќе ти речат пријави во ветеринарна инспеција, ќе звониш таму ќе ти речат пријави во комунална инспекција, ко ќе ти речат имат здружение за заштита на животни пријави таму и така натаму до безконечно.
  Јас бев кај матичниот, зедов документ дека сум имал симптоми на труење (повраќање , главоболка , отежнато дишење) и бев во полиција.
  Чекав 2 сати пред врата зш таква е процедурата кај нас, кога влегов и кога му кажав дека се фрлаат отрови во населено место , дека имав симптоми на труење како и мојата девојка, дека 2 кучиња се отруени, и дека тој факт може да го потврди и некој од комшиите, дојде еден инспектор и ми рече анализа на крв да напрам, да донесам докази дека сум имал отрови во крвта, дека не сум смеел сам да ги закопувам , дека тие не биле надлежни за флање отров и ред други глупости.
  Јас им викам , море луѓе јас не дојдов овде и не трчам лево десно како будала и чекам пред врата 2 сати без причина...дојдов само да ви кажам до знање дека некој во таа населба од тие куќи фрла отров, недај боже може и дете и човек да се отруе, и дека треба да превземете нешто, доволно е дури и да се појавите на некоја врата да ги заплашите тие психопатите за да имаат во предвит дека некој ги пријавил и некој ги набљудува.
  Инспекториве само кимнаа со главите, запишаа на некој лист нешо кој претпоставувам дека во истата минута од кога си заминав заврши во канта, и тоа е тоа.

  Немат начин како да дознам кој бил за да му ги искршам коските повеќето се понашаат како ништо да не знаеле и ништо да не се десило, ама немат да се откажам од потрагата и еден ден се надевам дека некој сам ќе се пофалит за стореното (зш повеќето се глупи ко точаци), а тој ден јас само ќе го чекам.
  --- Споено дупло мислење, 14 ноември 2017 ---
  Овие две другарчиња ги отруа.:place::place::place:
  [​IMG]
  Ова беше моето
  [​IMG]
   
  На UpperCut, Klin и Емкаа им се допаѓа ова.
 8. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.586
  Допаѓања:
  585
  Меѓу колку луѓе се сомневаш?
   
 9. TheMayor

  TheMayor

  Член од:
  6 декември 2011
  Мислења:
  1.975
  Допаѓања:
  3.265
  Тројца
   
 10. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  6.850
  Допаѓања:
  11.443
  жалосно...Да не дочекат Бадни вечер повеќе во животот.
   
 11. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.487
  Допаѓања:
  933
  Тоа се човеколики гадинки, кои најчесто поради фрустрација кон сопственикот на животинчето, од немање смелост да се соочат со него прават вакви одвратни потези, притоа ликуваат од некоја страна. Без`рбетници по род се тоа вообичаено, подлеци.
  Има и такви кои мразат животни па бараат изговор, лаење, мјаукање им смета и сл.

  Кај нас нажалост сите знаеме како стојат работите во вукојебината, пет пари за убиени луѓе не даваат а тек па за милениче...сем ако е на некој од арамиите да се крени нешто џева, друго нема.
  Уствари има, ако знаеш сигурно кој е, си во поодминати години, витален си и поседуваш...за пример да биде гадинката.
   

Сподели преку: