Отровано куче

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Ако тие на кои му отру не се замараат, зошто да се замарам јас како набљудувач? Втора работа не сме див запад, тоа е работа на институциите, не за џабе од буџетот што го полниме ние земаат плата еден куп џандари.
OK, toa e tvoe mislenje.
Takov ludak moze da ti dojde i tebe na glava, nedaj boze.
A inace ziveeme vo MKD, za potsetuvanje, tuka nikoj ne si ja vrsi svojata rabota :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.080
Поени од реакции
12.658
...штом се реагира за маче милениче да живее, зашто не би се реагирало и за куче миленик да се најде кривецот кој не го оставил да живее !!!...службите на Општина Карпош излегле во пресрет на повикот од сопствениците Мермина и Хазем за да се спаси нивното милениче мачето Аја......миленичето мачето Аја, исплашено од уличните кучиња, се искачило на врвот од највисокото дрво на улица Струма во Карпош 3.....и Оп ! општината Карпош им излегле во пресрет на своите сограѓани и уплашената мачка Аја била повторно во рацете на своите сопственици...


... е сега дали е тоа умилкување на коалициониот партнер, затоа што се спомнува и имињата на сопствениците што мислам дека апсолутно е непотребно, значи се оди од крајност во крајност ... мачето седело на гранка и не можело да се симне, па цела механизација се активира....брееее, а ваму куче милениче во иљади маки починало затруено нема врска нели, нема кој да помогне, рагира, превземе нешто да мрдне со прст, а? човек и да сака да не меша политика во вакви активности самите се експонираат со дејствување со различни аршини !:(
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.453
Поени од реакции
1.068
И на мене ми се случи истата несреќа и тоа повеќе пати и верувај ми сум плачел како мало дете.Не знам каква душа треба да има некој за да отрови или убие едно мило и безопасно животно.Ама јас сум кажал какоживотните се мачеле кога душа предавале така сторителот да се мачи.
 
K

kicodarker

Гостин
Денес ми го отруа кучето а и уште едно малечко друго од комшиите....и играа по цел ден, шетаа ....беа мирни , не лаеја, не напаѓаа .... беа мали и беа од мирни сорти....беа среќни ..... Кучето мое го чував дома , навечер спиеше со мене, јадеше со мене , живееше со мене .......бла бла бла, бла бла бла, бла бла бла :тажносмајлишотрепкасоочињата:
Имаш опција да пријавиш во полиција. Ќе ти бараат аутопсија од ветеринар, дека кучето е отруено од тој и тој отров, па да покрениш постапка да се бара сторителот. Обично чекаат да има и друг таков случај,па ако се посреќи ќе го поврзат и твојот ако се работи за истиот отров/иста околина.
Казна затвор му следува нему, ти незнам дали и колку оштета можеш да земиш.
Рачунај постапката е крајно неисплатлива ако се работи за обична домашна џукела, запали и свеќа и богдапрости речи,и најди ново куче. Целата драма што ќе ја поминиш кошта пари.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.080
Поени од реакции
12.658
Имаш опција да пријавиш во полиција. Ќе ти бараат аутопсија од ветеринар, дека кучето е отруено од тој и тој отров, па да покрениш постапка да се бара сторителот. Обично чекаат да има и друг таков случај,па ако се посреќи ќе го поврзат и твојот ако се работи за истиот отров/иста околина.
Казна затвор му следува нему, ти незнам дали и колку оштета можеш да земиш.
Рачунај постапката е крајно неисплатлива ако се работи за обична домашна џукела, запали и свеќа и богдапрости речи,и најди ново куче. Целата драма што ќе ја поминиш кошта пари.
... не би рекла, ако е паметен и знае каде да „удри“...еве мачето само што сопствениците се јавиле да не падне од дрво (иако има 9 животи) цела механизација се покрена ....па и фотоапарат да се фотографира сето тоа, па социјални мрежи изнапишале како кој знае што спасиле (мачка обожава да се качува на дрво).... ете идеја... спомни дека ќе викнеш новинари или нешто слично ќе видиш како ќе се зангажираат не толку за кучето колку за дојамот во медиумот... јас го имав овој метод искористено против сечење на едно дрво и навистина полицијата реагираше моентално, побрзо од пријава на некое тешко кривично дело :cool:
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.028
Поени од реакции
805
Нека нареди цело маало камери што сниммат цел двор и дел од улицата и нека се деси нешто вакво. Може и лажни камери да ја завршат работата, ама треба да се ептен видливи, белки ќе ги примети некој торко што сака да праве бељи.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.005
Поени од реакции
3.316
Ветар во магла е оваа држава. Сега ќе ви објаснам ако недај боже на некој истото му се случи вака било постапката.
Штом ќе го видиш дека е отруено кучето , одма треба да пријавиш во полиција да му земат бриз , да го дадат на испитување итн... Е сега ако пријавиш во полиција , ќе ти речат пријави во ветеринарна инспеција, ќе звониш таму ќе ти речат пријави во комунална инспекција, ко ќе ти речат имат здружение за заштита на животни пријави таму и така натаму до безконечно.
Јас бев кај матичниот, зедов документ дека сум имал симптоми на труење (повраќање , главоболка , отежнато дишење) и бев во полиција.
Чекав 2 сати пред врата зш таква е процедурата кај нас, кога влегов и кога му кажав дека се фрлаат отрови во населено место , дека имав симптоми на труење како и мојата девојка, дека 2 кучиња се отруени, и дека тој факт може да го потврди и некој од комшиите, дојде еден инспектор и ми рече анализа на крв да напрам, да донесам докази дека сум имал отрови во крвта, дека не сум смеел сам да ги закопувам , дека тие не биле надлежни за флање отров и ред други глупости.
Јас им викам , море луѓе јас не дојдов овде и не трчам лево десно како будала и чекам пред врата 2 сати без причина...дојдов само да ви кажам до знање дека некој во таа населба од тие куќи фрла отров, недај боже може и дете и човек да се отруе, и дека треба да превземете нешто, доволно е дури и да се појавите на некоја врата да ги заплашите тие психопатите за да имаат во предвит дека некој ги пријавил и некој ги набљудува.
Инспекториве само кимнаа со главите, запишаа на некој лист нешо кој претпоставувам дека во истата минута од кога си заминав заврши во канта, и тоа е тоа.

Немат начин како да дознам кој бил за да му ги искршам коските повеќето се понашаат како ништо да не знаеле и ништо да не се десило, ама немат да се откажам од потрагата и еден ден се надевам дека некој сам ќе се пофалит за стореното (зш повеќето се глупи ко точаци), а тој ден јас само ќе го чекам.[DOUBLEPOST=1510686788][/DOUBLEPOST]Овие две другарчиња ги отруа.:place::place::place:

Ова беше моето
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.921
Поени од реакции
993
Ветар во магла е оваа држава. Сега ќе ви објаснам ако недај боже на некој истото му се случи вака било постапката.
Штом ќе го видиш дека е отруено кучето , одма треба да пријавиш во полиција да му земат бриз , да го дадат на испитување итн... Е сега ако пријавиш во полиција , ќе ти речат пријави во ветеринарна инспеција, ќе звониш таму ќе ти речат пријави во комунална инспекција, ко ќе ти речат имат здружение за заштита на животни пријави таму и така натаму до безконечно.
Јас бев кај матичниот, зедов документ дека сум имал симптоми на труење (повраќање , главоболка , отежнато дишење) и бев во полиција.
Чекав 2 сати пред врата зш таква е процедурата кај нас, кога влегов и кога му кажав дека се фрлаат отрови во населено место , дека имав симптоми на труење како и мојата девојка, дека 2 кучиња се отруени, и дека тој факт може да го потврди и некој од комшиите, дојде еден инспектор и ми рече анализа на крв да напрам, да донесам докази дека сум имал отрови во крвта, дека не сум смеел сам да ги закопувам , дека тие не биле надлежни за флање отров и ред други глупости.
Јас им викам , море луѓе јас не дојдов овде и не трчам лево десно како будала и чекам пред врата 2 сати без причина...дојдов само да ви кажам до знање дека некој во таа населба од тие куќи фрла отров, недај боже може и дете и човек да се отруе, и дека треба да превземете нешто, доволно е дури и да се појавите на некоја врата да ги заплашите тие психопатите за да имаат во предвит дека некој ги пријавил и некој ги набљудува.
Инспекториве само кимнаа со главите, запишаа на некој лист нешо кој претпоставувам дека во истата минута од кога си заминав заврши во канта, и тоа е тоа.

Немат начин како да дознам кој бил за да му ги искршам коските повеќето се понашаат како ништо да не знаеле и ништо да не се десило, ама немат да се откажам од потрагата и еден ден се надевам дека некој сам ќе се пофалит за стореното (зш повеќето се глупи ко точаци), а тој ден јас само ќе го чекам.[DOUBLEPOST=1510686788][/DOUBLEPOST]Овие две другарчиња ги отруа.:place::place::place:

Ова беше моето
Меѓу колку луѓе се сомневаш?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.799
Поени од реакции
14.413
жалосно...Да не дочекат Бадни вечер повеќе во животот.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.926
Поени од реакции
6.424
Тоа се човеколики гадинки, кои најчесто поради фрустрација кон сопственикот на животинчето, од немање смелост да се соочат со него прават вакви одвратни потези, притоа ликуваат од некоја страна. Без`рбетници по род се тоа вообичаено, подлеци.
Има и такви кои мразат животни па бараат изговор, лаење, мјаукање им смета и сл.

Кај нас нажалост сите знаеме како стојат работите во вукојебината, пет пари за убиени луѓе не даваат а тек па за милениче...сем ако е на некој од арамиите да се крени нешто џева, друго нема.
Уствари има, ако знаеш сигурно кој е, си во поодминати години, витален си и поседуваш...за пример да биде гадинката.
 
На врв Bottom