Отровано куче

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.005
Поени од реакции
3.316
Денес ми го отруа кучето а и уште едно малечко друго од комшиите. Кучињата си беа пуштени во двор и си играа по цел ден, шетаа само во нивите позади меѓутоа тоа се затворени места и не излегуваат на пат. Многу беа мирни , не лаеја, не напаѓаа бидејќи беа мали и беа од мирни сорти. Тие едноставно си играа со сите луѓе и сите деца, беа среќни и секогаш кога ќе ме видеа буквално се мочаа од среќа. Кучето мое го чував дома , навечер спиеше со мене, јадеше со мене , живееше со мене ...беше исчистено и вакцинирано и редовно го носев на ветеринар. Не знам зошто некој бездушник тоа би го направил на вакви кучиња кои не претставуваа 0 опасност за околината и луѓето во неа.
Е сега претпоставувам дека се од едни малку подалечни комшии само не сум сигурен кој од нив.
Дали можам да пријавам некаде во оваа посрана држава, дали постои некаква институција која може да се ангажира за ваквиве моронски дејствија на психопативе што ќе ги казни и спречи за понатамошни нивни активности.
Моето не бил прв случај тука , пред недела дена и друго било отруено само што сега ја дознав таа информација.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.921
Поени од реакции
993
Да даде Господ најспоро да умираат, да не можат душата да ја испуштат. Не можеш бато ништо во оваа Држава, освен да пишеш на Анима Мунди, а они ќе само ќе објават по фејсбуци ова она и пак нема ништо да биде. Жал ми е за кучето...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.211
Денес ми го отруа кучето а и уште едно малечко друго од комшиите. Кучињата си беа пуштени во двор и си играа по цел ден, шетаа само во нивите позади меѓутоа тоа се затворени места и не излегуваат на пат. Многу беа мирни , не лаеја, не напаѓаа бидејќи беа мали и беа од мирни сорти. Тие едноставно си играа со сите луѓе и сите деца, беа среќни и секогаш кога ќе ме видеа буквално се мочаа од среќа. Кучето мое го чував дома , навечер спиеше со мене, јадеше со мене , живееше со мене ...беше исчистено и вакцинирано и редовно го носев на ветеринар. Не знам зошто некој бездушник тоа би го направил на вакви кучиња кои не претставуваа 0 опасност за околината и луѓето во неа.
Е сега претпоставувам дека се од едни малку подалечни комшии само не сум сигурен кој од нив.
Дали можам да пријавам некаде во оваа посрана држава, дали постои некаква институција која може да се ангажира за ваквиве моронски дејствија на психопативе што ќе ги казни и спречи за понатамошни нивни активности.
Моето не бил прв случај тука , пред недела дена и друго било отруено само што сега ја дознав таа информација.
Нема никој со прст да мрдне од институциите..
Правдата мора и треба да ја земеш у твои раце..
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.005
Поени од реакции
3.316
Нема никој со прст да мрдне од институциите..
Правдата мора и треба да ја земеш у твои раце..
Сакам да кажам дека истиот отров може да го земе и некое детенце кое само си игра надвор со кучињата и да се отруе.
Поентата е да се превземе нешто за нефрлање отров во околинава.
Кога ги закопував од самото вдишување дури и јас исповратив и главата сеуште ме боли, претпоставувам дека се работи за тежок отров штом и јас и девојка ми повраќавме од самата миризба.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.306
Поени од реакции
6.376
Нема никој со прст да мрдне од институциите..
Правдата мора и треба да ја земеш у твои раце..
За да превземе во свои раце, треба да биде 100% сигурен кој бил сторител.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.244
Поени од реакции
3.900
Да пријавиш ваљда можеш само прашање е колку би се за ангажирале со оглед на тоа дека и за луѓе не мрднуваат со прст.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.092
Поени од реакции
12.675
...жалам за кучето, знам како е кога ќе се изгуби миленик, а посебно кога некој друг неправдено ќе му пресуди, оти тоа е како дел од семејството, најверен другар ... но, додека немаш докази кој го стори тоа и да го пријавиш дека е опасен за околината поради отровот што го растура џабе е све, оти овде како гледаме сите... луѓе сред бел ден и среде град ги убиваат, па никому ништо...демек не можат да го пронајдат убиецот, а ти сакаш за куче да се мобилизираат !..имаше еден филм, кучето било отровано и според отровот, ја лоцирале продавницата за пестициди, па го лоцирале купувачот, му наместија слична ситуација со камера која 7/24 снимала и на крај го фатиле на ист начин како го отрул првото куче и го осудиле 10 год затворска казна .. е сега кај нас тешко применлив филмот, ама можеш со камера чуда да направиш, барем за лична сатисфакција ако не друго ! :cautious:
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.589
Поени од реакции
12.321
Сакам да кажам дека истиот отров може да го земе и некое детенце кое само си игра надвор со кучињата и да се отруе.
Поентата е да се превземе нешто за нефрлање отров во околинава.
Кога ги закопував од самото вдишување дури и јас исповратив и главата сеуште ме боли, претпоставувам дека се работи за тежок отров штом и јас и девојка ми повраќавме од самата миризба.
Најчест е ланате 90, потежок здравје, откако ќе го изеде му остануваат уште 10тина метри да помине пред да умре.
Нема никој да мрдне од институциите, во населбата кај мене сите го знаат кој се занимаваше со тоа, тој отру и кучиња и мачки оти мачките му ги јаделе гулабите, знам тогаш и го пријавија некои од комшиите дека е тој, али полицијата вика дајте доказ (слика, очевидци) дека тој го фрлил отровот и се остана така, типот не одговараше воопшто.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
101
У државава ни закони ни ништо не функционираат. Џабе ќе пријавуваш и слики да приложиш, ти ќе бидеш крив зашто „нелегално“ си сликал/снимал. За жал така функционираат работите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.092
Поени од реакции
12.675


.. на жалост не само кај нас се случуваат такви работи, видите ја оваа агресивна закана или порака!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
510
Сакам да кажам дека истиот отров може да го земе и некое детенце кое само си игра надвор со кучињата и да се отруе.
Поентата е да се превземе нешто за нефрлање отров во околинава.
Кога ги закопував од самото вдишување дури и јас исповратив и главата сеуште ме боли, претпоставувам дека се работи за тежок отров штом и јас и девојка ми повраќавме од самата миризба.
Prijavi vo policija, ne ocekuvaj deka cudo ke se sluci, no neka si imaat vo evidencija, a osobeno sto i ti si pocuvstvuval posledici ke gi natera da mrdnat malku[DOUBLEPOST=1510564559][/DOUBLEPOST]
Најчест е ланате 90, потежок здравје, откако ќе го изеде му остануваат уште 10тина метри да помине пред да умре.
Нема никој да мрдне од институциите, во населбата кај мене сите го знаат кој се занимаваше со тоа, тој отру и кучиња и мачки оти мачките му ги јаделе гулабите, знам тогаш и го пријавија некои од комшиите дека е тој, али полицијата вика дајте доказ (слика, очевидци) дека тој го фрлил отровот и се остана така, типот не одговараше воопшто.
Ako ste tolku sigurni, zosto ne napravivte edna gerila akcija da go izmasirate vo temnica, pa neka dava on dokaz
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Нема како да докажеш за жал, но ако знаеш кој е, да сум јас би ги презел работите во свои раце. Едноставно некогаш нема друг начин.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.371
Поени од реакции
10.101
Нема како да докажеш за жал, но ако знаеш кој е, да сум јас би ги презел работите во свои раце. Едноставно некогаш нема друг начин.
и да знаеш не смееш ништо да превземеш... може само да спречиш во моментот но и за тоа може да имаш проблем ако оценат прекумерна сила...
Самоодбрана па се одговара, ете дедо Љубе ли беше ако не се кренеше народ ќе си лежеше затвор.
Но има и спротивно, има несовесни газди со опасни кучиња па и тука полицијата не интервенира
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.589
Поени од реакции
12.321
Prijavi vo policija, ne ocekuvaj deka cudo ke se sluci, no neka si imaat vo evidencija, a osobeno sto i ti si pocuvstvuval posledici ke gi natera da mrdnat malku[DOUBLEPOST=1510564559][/DOUBLEPOST]
Ako ste tolku sigurni, zosto ne napravivte edna gerila akcija da go izmasirate vo temnica, pa neka dava on dokaz
Ако тие на кои му отру не се замараат, зошто да се замарам јас како набљудувач? Втора работа не сме див запад, тоа е работа на институциите, не за џабе од буџетот што го полниме ние земаат плата еден куп џандари.
 
На врв Bottom