Оток на коска (коскен едем)

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Pred 30 godini mene me operisaa na nadlakticata od eden izrastok....koj na snimkata se gledaše kako "nokt od kokoška" ili .....nešto kako šilec malku zakosen kako kandža....
Go otstranile so direkno sečenje i ramnenje na koskata

Mozebi pričinata za oca što na toa mesto se imam popareno so vrela voda koda sum imal samo godina i pol.

No sepak verovatno e ova sosema razlicno od toa što go pišuvate pogore....
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Pred 30 godini mene me operisaa na nadlakticata od eden izrastok....koj na snimkata se gledaše kako "nokt od kokoška" ili .....nešto kako šilec malku zakosen kako kandža....
Go otstranile so direkno sečenje i ramnenje na koskata

Mozebi pričinata za oca što na toa mesto se imam popareno so vrela voda koda sum imal samo godina i pol.

No sepak verovatno e ova sosema razlicno od toa što go pišuvate pogore....
Да, различно е, мој братучед исто правеше операција, само што тој се изгоре од петарда (му пукна близу коленото). Кај мене е од удар во ѕид со бокс при тепачка (при мавање бокс, најмногу страдаат првите два зглоба на раката).
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Možam da ti preporačam dobar ortoped vo kostozglobna bolnica vo Ohrid( plus ne e mitagjija)...sum go nosel jas deteto i mnogu sum zadovolen.
Isto moj kolega beše kaj nego...ja skina celata tetiva na dolniot del od bicepsot....i koga site mu predlagaa operacija, ovoj doktorov mu preporača lečenje so miruvanje.
Mu ja namesti rakata...i sve kako što mu kaža taka i ispadna. Tetivata zarasna i sega nema nikakov problem so krevanje na težina
Ke proveram za imeto i ke ti pišam
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Možam da ti preporačam dobar ortoped vo kostozglobna bolnica vo Ohrid( plus ne e mitagjija)...sum go nosel jas deteto i mnogu sum zadovolen.
Isto moj kolega beše kaj nego...ja skina celata tetiva na dolniot del od bicepsot....i koga site mu predlagaa operacija, ovoj doktorov mu preporača lečenje so miruvanje.
Mu ja namesti rakata...i sve kako što mu kaža taka i ispadna. Tetivata zarasna i sega nema nikakov problem so krevanje na težina
Ke proveram za imeto i ke ti pišam
Бев кај многу ортопеди (и приватни и државни), ја снимав раката (мислев да не имав скршеница у зглоб) и се` е океј. Отокот не спаѓа и има мала повреда на тетивата. Веруј ми, никакви ортопеди не можат тука да помогнат, проблемот е што јас не одмарам (враќањето во првобитната положба на зглобот е во период од 1 месец, па се` до 1 година), ама ете, не седнувам да одмарам. Како што пишав и погоре, никакви проблеми не ми прави освен што е на изглед поголем, немам проблеми со кревање тежина и со ништо, имам целосна функција на прстите и на зглобовите и немам никаков проблем при боксирање (секој ден вежбам). Единствен проблем (ако може така да се нарече) е ако удрам со гола рака посилно во тврд предмет (како ѕид, дрво или пак на ептен тврда боксерска вреќа и сл.) , па знае да ме заболи, иако болката е минимална, инаку вака никаков проблем немам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.961
Поени од реакции
14.714
Verovatno si pomlad i zatoa polesno se nosiš so povredite.
No povredi na koska bolat cel život...a posledicite se osećaat mnogu pokasno.
Ako ti rekle da miruvaš-miruvaj, ne se zaebavaj so zdravjeto....ostaj boksot...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не знам, така ми кажале.
Неколку логички прашања до тебе, а индиректно и до твојот "нутрициониста"

Дали за настинка и инфекција се препишуваат истите лекарства? дали за туберклоза, и грип се даваат истите антибиотици и во иста доза?

Дали летно време пиеш исто вода како во зима?

Дали после јак тренинг јадеш иста количина на храна како кога одмараш?

Зошто спринтерите и професионалните спортисти внесуваат и по 12.000 калории на ден?

Од каде доаѓаат минералите во растенијата?
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Неколку логички прашања до тебе, а индиректно и до твојот "нутрициониста"

Дали за настинка и инфекција се препишуваат истите лекарства? дали за туберклоза, и грип се даваат истите антибиотици и во иста доза?

Дали летно време пиеш исто вода како во зима?

Дали после јак тренинг јадеш иста количина на храна како кога одмараш?

Зошто спринтерите и професионалните спортисти внесуваат и по 12.000 калории на ден?

Од каде доаѓаат минералите во растенијата?
Не знам дали да плачам или да се смеам. :bravobe::facepalm:
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Што не ти е јасно?
Бидејќи толку многу се разбираш од областа, да направиме некако да ми бидеш нутриционист? Каде да се обратам за твоите стручни совети? Гледам дека си многу подобар од човекот што ми ги препорача работиве.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Абе на тебе останува во што ќе одлучиш да веруваш иронија и сарказам нема да ти ја излечи раката, земи гуглај малце што користи како и колку телото за регенерација и продукција на нови ткива. Препораките од типот ти се за кога си здрав не за кога имаш проблем
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Абе на тебе останува во што ќе одлучиш да веруваш иронија и сарказам нема да ти ја излечи раката, земи гуглај малце што користи како и колку телото за регенерација и продукција на нови ткива. Препораките од типот ти се за кога си здрав не за кога имаш проблем
Од сега натаму, ветувам дека повеќе ќе гуглам. Фала за советот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom