Оток на коска (коскен едем)

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од ranjeni_golub, 4 јуни 2013.

 1. ranjeni_golub

  ranjeni_golub

  Член од:
  25 мај 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Здраво

  Се молат сите што знаат нешто во врска со ова, што претрпеле ваква повреда, да дадат совет.
  Дали се опоравиле?
  Колку време требало?
  Каков третман дал добри резултати (физикална или нешо друго)?
  Било каков корисен совет е добредојден.

  Колку за информација:
  Во мојот случај, коскениот едем е добиен по директна траума на местото( десен скопчен зглоб- на талусот). Речено ми е дека опоравак од ваква повреда се состои исклучиво од мирување и може да трае и до година дена зависно од местото каде се наоѓа.

  До сеа совети што сум добил и информации од нет:
  - Да се одмара
  - Ладни облоги на местото за да се намали воспалноста
  - Ако се спортува при опоравак, тоа да бидат low impact спортови(возење точак и пливање), но ако има реакција(болка), да се прекине
  - Препорачано за побрз опоравак, хипербарична комора( демек зголемената количина на кислород би го забрзала опоравувањето на коската)
   
 2. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  3.844
  [​IMG]
  Нешто вака? Ако е тоа,тогаш станува збор за анеуризмална коскена циста,јас го имав тоа.Мораше операција да ми се прави,само кај мене беше на тибиата(големата коска)
  Се реши со тоа што се исече дел од фибулата(малата коска) и се пополни празнината од цистата.
   
 3. ranjeni_golub

  ranjeni_golub

  Член од:
  25 мај 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека не е тоа, незнам. Мене ми го дијагностицираа преку MRI снимка.

  Фала за одговорот.

  Еве ќе ги прикачам сликите кај што се гледа, од две различни проекции.
  talus cor pd fs.png talus cor t1 fse.png talus sag pd fse.png talus sag t1 fse.png talus sag t2 fse.png
   
 4. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  3.844
  Тогаш не зборуваме за истото.
   
 5. ranjeni_golub

  ranjeni_golub

  Член од:
  25 мај 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Чисто информативно:
  Колку време ти требаше за опоравак после операција?
  Беше ли потребна физикална терапија?
  Дали целосно се опорави?
  Можеш ли да спортуваш било што(пр. фудбал, теретана...), или имаш некои ограничувања?
   
 6. Doc Holliday

  Doc Holliday Модератор

  Член од:
  5 ноември 2010
  Мислења:
  4.954
  Допаѓања:
  3.844
  Операцијата ми беше правена во Септември 2011,и до сега речиси целосно ми е зарасната коската,имам контрола на 10 јуни па ќе видиме.
  Не,физикална терапија не користев,но користев штаки некаде до јануари 2012,а пред тоа гипс некој 2 недели.
  Не смеам да ја оптеретувам ногата,ама јас не слушам си играм баскет like a mad man,трчам,а пак е се во ред со ногата.
   
 7. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  47
  Зависи од местото на отокот. Кај мене е на зглобот на средниот прст на раката (што удираш тупаница) и е така веќе долго време. Може да помине само од себе (освен ако не е поврзано со циста). Потребен е одмор и практично нетренирање ништо, освен ако не удираш секој ден во боксерска вреќа (затоа не ми поминува) xD.
   
 8. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Не е толку заради тоа што удираш, него заради тоа што не му го даваш на телото она што му е потребно за да "помине"
   
 9. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  47
  Па мислам дека доволно јасно пишав: „Потребен е одмор и практично нетренирање ништо, освен ако не удираш секој ден во боксерска вреќа (затоа не ми поминува) xD“
   
 10. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Потребни се микронутриенти
   
 11. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  47
  Џабе се микронутриенти без одмор за правилно заздравување. Внесувам витамини константно во телото, нема никаков ефект се` додека не престанам со удирање (кое е секој ден без пауза). :)
   
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Кои витамини и кои дози?
   
 13. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  47
  А (околу 1мг дневно), Б (околу 1мг дневно), Ц (околу 100-150мг дневно), Д (околу 4-5 микрограми дневно), Е (14-15мг дневно) и ниацин (14-15мг дневно). Ова се дозите кои ми се препорачани од нутриционист. Во храна: А (спанаќ, морков), Б (сончоглед, компир, грав), Ц (чаша сок од портокал, лимон или цитрон), Д (рибино масло, риба, млеко, млечни производи), Е (житарки), Ниацин (кикирики, говедско месо) и многу минерали. :)
   
 14. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.975
  Допаѓања:
  14.662
  Многу се мали
   
 15. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  107
  Допаѓања:
  47
  Не знам, така ми кажале.
   

Сподели преку: