Оток на коска (коскен едем)

Член од
25 мај 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво

Се молат сите што знаат нешто во врска со ова, што претрпеле ваква повреда, да дадат совет.
Дали се опоравиле?
Колку време требало?
Каков третман дал добри резултати (физикална или нешо друго)?
Било каков корисен совет е добредојден.

Колку за информација:
Во мојот случај, коскениот едем е добиен по директна траума на местото( десен скопчен зглоб- на талусот). Речено ми е дека опоравак од ваква повреда се состои исклучиво од мирување и може да трае и до година дена зависно од местото каде се наоѓа.

До сеа совети што сум добил и информации од нет:
- Да се одмара
- Ладни облоги на местото за да се намали воспалноста
- Ако се спортува при опоравак, тоа да бидат low impact спортови(возење точак и пливање), но ако има реакција(болка), да се прекине
- Препорачано за побрз опоравак, хипербарична комора( демек зголемената количина на кислород би го забрзала опоравувањето на коската)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873

Нешто вака? Ако е тоа,тогаш станува збор за анеуризмална коскена циста,јас го имав тоа.Мораше операција да ми се прави,само кај мене беше на тибиата(големата коска)
Се реши со тоа што се исече дел од фибулата(малата коска) и се пополни празнината од цистата.
 
Член од
25 мај 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Мислам дека не е тоа, незнам. Мене ми го дијагностицираа преку MRI снимка.

Фала за одговорот.

Еве ќе ги прикачам сликите кај што се гледа, од две различни проекции.
talus cor pd fs.png talus cor t1 fse.png talus sag pd fse.png talus sag t1 fse.png talus sag t2 fse.png
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Тогаш не зборуваме за истото.
 
Член од
25 мај 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Тогаш не зборуваме за истото.
Чисто информативно:
Колку време ти требаше за опоравак после операција?
Беше ли потребна физикална терапија?
Дали целосно се опорави?
Можеш ли да спортуваш било што(пр. фудбал, теретана...), или имаш некои ограничувања?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Чисто информативно:
Колку време ти требаше за опоравак после операција?
Беше ли потребна физикална терапија?
Дали целосно се опорави?
Можеш ли да спортуваш било што(пр. фудбал, теретана...), или имаш некои ограничувања?
Операцијата ми беше правена во Септември 2011,и до сега речиси целосно ми е зарасната коската,имам контрола на 10 јуни па ќе видиме.
Не,физикална терапија не користев,но користев штаки некаде до јануари 2012,а пред тоа гипс некој 2 недели.
Не смеам да ја оптеретувам ногата,ама јас не слушам си играм баскет like a mad man,трчам,а пак е се во ред со ногата.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Зависи од местото на отокот. Кај мене е на зглобот на средниот прст на раката (што удираш тупаница) и е така веќе долго време. Може да помине само од себе (освен ако не е поврзано со циста). Потребен е одмор и практично нетренирање ништо, освен ако не удираш секој ден во боксерска вреќа (затоа не ми поминува) xD.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Зависи од местото на отокот. Кај мене е на зглобот на средниот прст на раката (што удираш тупаница) и е така веќе долго време. Може да помине само од себе (освен ако не е поврзано со циста). Потребен е одмор и практично нетренирање ништо, освен ако не удираш секој ден во боксерска вреќа (затоа не ми поминува) xD.
Не е толку заради тоа што удираш, него заради тоа што не му го даваш на телото она што му е потребно за да "помине"
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Не е толку заради тоа што удираш, него заради тоа што не му го даваш на телото она што му е потребно за да "помине"
Па мислам дека доволно јасно пишав: „Потребен е одмор и практично нетренирање ништо, освен ако не удираш секој ден во боксерска вреќа (затоа не ми поминува) xD“
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Потребни се микронутриенти
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Потребни се микронутриенти
Џабе се микронутриенти без одмор за правилно заздравување. Внесувам витамини константно во телото, нема никаков ефект се` додека не престанам со удирање (кое е секој ден без пауза). :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Кои витамини и кои дози?
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Кои витамини и кои дози?
А (околу 1мг дневно), Б (околу 1мг дневно), Ц (околу 100-150мг дневно), Д (околу 4-5 микрограми дневно), Е (14-15мг дневно) и ниацин (14-15мг дневно). Ова се дозите кои ми се препорачани од нутриционист. Во храна: А (спанаќ, морков), Б (сончоглед, компир, грав), Ц (чаша сок од портокал, лимон или цитрон), Д (рибино масло, риба, млеко, млечни производи), Е (житарки), Ниацин (кикирики, говедско месо) и многу минерали. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
А (околу 1мг дневно), Б (околу 1мг дневно), Ц (околу 100-150мг дневно), Д (околу 4-5 микрограми дневно), Е (14-15мг дневно) и ниацин (14-15мг дневно). Ова се дозите кои ми се препорачани од нутриционист.
Многу се мали
 

Kajgana Shop

На врв Bottom