Откривање на предците преку днк

  • Креатор на темата konz
  • Време на започнување
Член од
22 февруари 2011
Мислења
47
Поени од реакции
6
незнам дали е баш за овде темата и дали има отворено веке ама ме интересира до кој период мозат да се најдат твоите корени со днк и колку прецизно е тоа, дали има ги има некој од форумот подабарано предците преку днк анализа?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
незнам дали е баш за овде темата и дали има отворено веке ама ме интересира до кој период мозат да се најдат твоите корени со днк и колку прецизно е тоа, дали има ги има некој од форумот подабарано предците преку днк анализа?
Сум слушнал дека до 7 мо колено ама колку е сигурно незнам ...
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.529
Поени од реакции
5.059
Нели сите потекнуваме од Адам и Ева .. шо ќе ти се предците :D

Иначе мислам дека само неколку генерации наназад може да се откријат.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.711
Поени од реакции
2.800
поарно да не знаеме нашите предци преку ДНК пошо случајно може да е педер,хохштаплер,кодош и што уште не да не ги редам затоа вака денешно време си знаеме кои сме што сме и денешни случувања,а нашите мислења се актуелни;):)
 
В

влијателен

Гостин
незнам дали е баш за овде темата и дали има отворено веке ама ме интересира до кој период мозат да се најдат твоите корени со днк и колку прецизно е тоа, дали има ги има некој од форумот подабарано предците преку днк анализа?
Може да си ги најдеш предците само ако им ја знаеш и нивната днк. Со моменталните тестови можат само да ти кажат во која хаплогрупа припаѓаш.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
47
Поени од реакции
6
за то во која група припаѓаш знам така на народите шо вршат испитувања откриват него за човек конкретно, имам пријател кој е на медицина проф по генетика си ги имал најдено ако се сеќавам добро до 14век
 
С

Само Човек

Гостин
незнам дали е баш за овде темата и дали има отворено веке ама ме интересира до кој период мозат да се најдат твоите корени со днк и колку прецизно е тоа, дали има ги има некој од форумот подабарано предците преку днк анализа?
http://www.neavitadna.com/mk/dnk-testovi/dnk-test-porekla.html
 
V

Vollstandig

Гостин
Пак не можиш со сигурност да откриваш. Има еден тест, со кој испраќаш твоја днк и можат да откријат што раса имаш во потекло.
 
С

Само Човек

Гостин
за то во која група припаѓаш знам така на народите шо вршат испитувања откриват него за човек конкретно, имам пријател кој е на медицина проф по генетика си ги имал најдено ако се сеќавам добро до 14век
на секое лице се проценува најсилниот, т.е. најможниот ДНК предок. По завршетокот, добиваШ единствена, потполно персонализирана мапа поделена во три сектори: поклопување во популација, поклопување во антрополошкиот регион и Индикатори на Јачина (статистички индикатор на јачина на резултатот).
100% не е можно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom