Откажување од државјанство

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
izvini, a kako ke zemis treto drzavjanstvo osven dokolku ne si diplomat ?
kako sho znam ja obicen gragjanin mozi da ima maksimum dve drzavjanstva, a diplomatite 3 poz
Земјите кои дозволуваат две државјанства, дозволуваат и повеќе од две. @Струмикс
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас во Република Македонија поседувам одреден недвижен имот. Ме интересира што кажува правото доколку дојдам во ситуација да земам трето државјанство и да морам да се откажам од едно, што најверојатно би било македонското, како потоа би го регулирал правото на сопственост тука?
Продади го имот додека уште држи цена, без разлика дали си земал трето државјанство.
 
S

Sinisa123

Гостин
Ljuge ajde kazete mi sega vaka. Ako se otkazam od Makedonskoto drzavjanstvo i ako zemam Germansko ili Holandisko drzavjanstvo dali kje imam vo Makedonija pravo da poseduvam nedviznini oti imam edna kukja vo Makedonija koe e na moe ime dali kje imam pravo na sopstvenost na nejze ili ne.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ljuge ajde kazete mi sega vaka. Ako se otkazam od Makedonskoto drzavjanstvo i ako zemam Germansko ili Holandisko drzavjanstvo dali kje imam vo Makedonija pravo da poseduvam nedviznini oti imam edna kukja vo Makedonija koe e na moe ime dali kje imam pravo na sopstvenost na nejze ili ne.
Да.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
За колку време се добива Американско државјанство доколку се омажиш /ожениш за американски државјанин ?
 

Newton'

Fapstronaut
Член од
25 јули 2015
Мислења
322
Поени од реакции
290
За колку време се добива Американско државјанство доколку се омажиш /ожениш за американски државјанин ?
Откако ќе се омажиш / ожениш и ќе поднесете барање за дозвола за престој за тебе , зависи од државата во која се наоѓаш се чека од 6 до 18 месеци за првото интервју , ако успешно докажете дека вашиот брак е валиден и доволно се знаете со партнерот ви се издава зелена карта од 2 години , после тие 2 години ќе имате второ интервју каде исто ке треба да докажете дека вашиот брак е вистинит и докази за истиот ( заеднички фотографии , сметки ,дом, деца ... ) , ако го поминеш и тој чекор ти се издава зелена карта од 10 години , а за државјанство можеш да аплицираш откако ке поседуваш зелена карта 3 години ако си сеуште омажена / оженет или после 5 години ако се разведете после второто интервју без да направите 3 години .[DOUBLEPOST=1464532489]
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Откако ќе се омажиш / ожениш и ќе поднесете барање за дозвола за престој за тебе , зависи од државата во која се наоѓаш се чека од 6 до 18 месеци за првото интервју , ако успешно докажете дека вашиот брак е валиден и доволно се знаете со партнерот ви се издава зелена карта од 2 години , после тие 2 години ќе имате второ интервју каде исто ке треба да докажете дека вашиот брак е вистинит и докази за истиот ( заеднички фотографии , сметки ,дом, деца ... ) , ако го поминеш и тој чекор ти се издава зелена карта од 10 години , а за државјанство можеш да аплицираш откако ке поседуваш зелена карта 3 години ако си сеуште омажена / оженет или после 5 години ако се разведете после второто интервју без да направите 3 години .[DOUBLEPOST=1464532489]
А колку време се чека за првото интервју??? (прашувам за брак склучен во Македонија со Американски државјанин )
 
C

Creating.

Гостин
Дечки, фино сте напишале се секоја чест.
Но, дали доколку веќе имам завршено државен факултет во Македонија и притоа се откажам од МК државјанство и нормално земам друго, дали истата диплома ќе ми биде важечка и ќе биде вреднувана ајде да речеме во оваа држава (за на страна сеуште не сум информиран дали се признаени).

Поздрав до сите.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Дечки, фино сте напишале се секоја чест.
Но, дали доколку веќе имам завршено државен факултет во Македонија и притоа се откажам од МК државјанство и нормално земам друго, дали истата диплома ќе ми биде важечка и ќе биде вреднувана ајде да речеме во оваа држава (за на страна сеуште не сум информиран дали се признаени).

Поздрав до сите.
Нормално ќе ти важи дипломата. Исто како еден куп македонски државјани што имаат дипломи добиени во странство.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Еве јас се нудам да усреќам некоја да избега од Македонија :)[DOUBLEPOST=1480044398][/DOUBLEPOST]Еве јас се нудам да усреќам некоја да избега од Македонија :)
 
Член од
13 октомври 2016
Мислења
9
Поени од реакции
6
Дали процедурата за отпуст од мк државјанство може да се започне преку амбасада, или мора лично да се појде во мк?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Дали процедурата за отпуст од мк државјанство може да се започне преку амбасада, или мора лично да се појде во мк?
Да можит и во амбасада, но процедурата трајт подолго време и е поскапо.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Нов тука, bear with me. :)

Веќе имам одобрено државјанство од друга држава и одобрен отпуст од македонското државјанство. Работата е што потврдата ми ја пуштиле директно по пошта и не преку МНР (дипломатска пошта), а потврдата узела магла. Никаде ја нема...
Дали некој знае кое одделение/сектор во МВР е одговорно за овие работи, да се јавам и да се заинтересирам за пуштање на дупликат од решението за отпуст од државјанството.

Фала. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom