Отворен оглас за 150 полицајци во МВР

Статус
Затворена за нови мислења.

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Претпоставувам дека повеќето веќе знаат за актуелниов оглас, но еве мислам дека станува збор за вработување на поголем број на луѓе па редно е да го постираме огласот овде за тие што не го виделе да го видат.



Врз основа на член 97 став 1 од Законот за полиција (“Службен весник на РМ” бр.114/2006)
МИНИСТЕРСТВО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ
РАСПИШУВА
ЈАВЕН ОГЛАС
За прием на 150 приправници - полицајци за работа на неопределено време во Полицијата на Министерството за внатрешни работи
1. Кандидатот треба да ги исполнува следните услови:
- да е државјанин на Република Македонија:
- да е полнолетен, а да не наполнил 25 години ако за прв пат заснова работен однос на работно место за кое е предвидено средно образование;
- да има завршено најмалку четиригодишно средно образование;
- да е здравствено и психофизички способен;
- со правосилна пресуда да не му е изречена казна забрана на вршење професија, дејност или должност
2. Психофизичката способност ја утврдува посебна комисија на Министерството за внатрешни работи.
3. Кандидатот треба да ги поднесе следните документи:
- Уверение за државјанство, извод од матична книга на родените
- диплома за завршено четиригодишно средно образование
- доказ дека со правосилна пресуда не му е изречена казна забрана на вршење професија, дејност или должност
- три фотографии во големина за патна исправа.
Документите треба да бидат доставени во оригинал или фотокопија заверена на нотар. Поднесувањето на потребните документи задолжително треба да биде ЛИЧНО од страна на подносителот до една од Подрачните единици на МВР-канцеларии за регистрација (СВР за град Скопје-ПС од општа надлежност-Гази Баба, ПС од општа надлежност-Бит Пазар и ПС од општа надлежност-Карпош, СВР Битола, СВР Велес, СВР Куманово, СВР Тетово, СВР Охрид, СВР Струмица, СВР Штип). При поднесување на документите, лицето да понесе со себе лична карта или пасош за идентификација.
1. Јавниот оглас ќе трае 8 дена, сметано од денот на објавувањето.
2. Неблаговремена, несоодветна и некомплетна документација нема да биде земена во постапка.
Основната обука за полицаец ќе се изведува во траење од 12 месеци, од кои три месеци се предвидени за практична обука на терен. По завршувањето на стручното оспособување кандидатот ќе се распореди на работно место полицаец во организационите единици на Министерството за внатрешни работи.
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Само толку се бара? Од кога е огласот?
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
може ли некој подетално да објасни што се ке биде опфатено во таа 12 месечна обука ?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Имајки искуство со предходните огласи на кои се пријавував и зборувајќи со повеќе другари кој работат веќе како полицајци без јаки врски нормално и партиски и да фрлиш едно од 2000 до 5000 евра нема шанси да успееш да влезеш.Конкуренцијата е преголема.Минатиот пат бев во Идризово кога не викнаа што да видиш едно 10000 кандидати беа пријавени а примаа само 90 и што е најинтересно тие 90 веќе беа договорени али ајде да се каже дека имало конкурс.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
И јас искрено мислам дека и овој пат ќе има многу пријавени.

Што да правиме, таква ни е состојбава во држава што најголема шема е да бидеш џандар или обезбедување на врата така ќе бидеш најголема фаца во Скопје, па согласно со тоа и огласов е доста атрактивен и интересен.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Од овие 150 околку 10 ке бидат онака непартиски кадри другото се ке биди од партија или евентуално ако имате пари да подмитите нешто друг начин нема.Тој шо има намера да се пријавува нека се пријави (за овие неопределените) ама да не се надева многу.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Отсекогаш сум сакал да станам полицаец :)

Важи уште огласов? :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
......пак на БУЏЕТ ..а???? а кој ли само ќе уплатува во него...или едноставно ќе си зема власта колку и треба????
...да не зборам што по улици гледам такви физички карикатури од полицајци , што ми станува нејасно кои се критериумите за ИЗБОР НА ПОЛИЦАЕЦ....??? ако е познато дека интелигенција сигурно не е некој од критериумите...
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Отсекогаш сум сакал да станам полицаец :)

Важи уште огласов? :)
Јас имам информации дека огласов е завршен.

И во суштина најголемиот дел е наменет за припадниците на малцинските заедници во Македонија.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Уште пред да излезе огласот, овие работни места се поделени во коалицијата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom