Отворен бар=вработените се лица со попреченост

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Anco, 8 ноември 2018.

 1. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.156
  Допаѓања:
  12.143
  /www.facebook.com/RadioMOF/videos/vb.130871326982731/2549436751684
  Во ГТЦ е отворен бар каде вработените се лица со попреченост.
  Добра идеја што некој помислил и на овие лица.
  Што мислите вие за ова.(прашање како од утринска программа на ТВ.)
  Јас мислам кога државата дигнала раце од овие лица еве некоја добра душа мисли за нив.
  Кога и за бездомниците вака слично би се постапило,има и меѓу нив што би сакале да работат.
  Погледајте,прочитајте слушнете ова е стварност.
   
  На Scirea, NekojBatka, shweps и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.090
  Допаѓања:
  29.499
  Хумана постапка од сопственикот на барот. Плус, добар начин за fend off на инспекции.
   
  Последно уредено: 8 ноември 2018
 3. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.698
  Допаѓања:
  11.674
  Вчера видов еден оглас дека кафич во Лептокарија отвара работно место за вакви лица. Се надевам дека не е само за глумење, туку ќе ги третираат трпеливо и добро и газдите и гостите.

  Screenshot_20181108-215710_Facebook.jpg
   
 4. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  22.128
  Допаѓања:
  33.017
  Алфи од Куманово веќе неколку години вработува лица со инвалидитет и попреченост. Знам и дека добиваат субвенции за вработување на такви лица.

  Се надевам дека газдите ке имаат трпеливост. Храбар потег е, зашто премногу клиенти нема да имаат трпение за ваквите лица.
   
  На Scirea и whatto им се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.090
  Допаѓања:
  29.499
  Добро бе, има работа во бар и ресторан, која нема контакт со муштерии.
   
  На whatto и vidooq им се допаѓа ова.
 6. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  6.328
  Допаѓања:
  10.416
  Многу фирми за производство вработуваат лица со попреченост ради бенефициите кои ги исплаќа државата, практично се државно вработени.

  За овие во кафичот се надевам нема да ги третираат како атракција.
   
 7. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.698
  Допаѓања:
  11.674
  Не мора да значи дека ќе бидат келнери што се во директен контакт. Мислам дека имам читано на некој сајт или сум гледал на тв, дека во хотел/одморалиште Андон Дуков во Охрид, Даљан, работат лица со оштетен слух или други попречености. Работат на сите работни места во хотелот, а мислам дека сопственик е жена од странство. Сеа, каква и е идејата на нејзе не знам, ама целата приказна изгледаше многу коректно. Тие си имаа свој начин на комуникација при пренесување на нарачките исл. меѓутоа се' тоа си функционира како што треба.
  Се надевам дека луѓево ќе станат потолерантни, не само кон вакви луѓе, туку и општо, пошо често има сцени низ градов како пи*дат од нервоза во маркет, се расправаат со продавачи, келнери исл.
   
  Scirea, whatto, vidooq и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.369
  Допаѓања:
  30.293
  Браво за потегот, а да не биде вработување само поради парите што ќе ги земаат од државата и со тоа да си направат реклама и да не ги искористуваат и третираат како робови. Познавајќи какви се големи се шансите прoсечен македонски гостин да гo избегнувa местoтo поради овие лица. Имав читано некаде за девојче со Дaунoв вработена нa кaсa вo aптекa и гoлем дел oд луѓетo јa избегнувaле.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 9. Macedon1um

  Macedon1um

  Член од:
  4 октомври 2018
  Мислења:
  148
  Допаѓања:
  274
   
  На Scirea и Bafra им се допаѓа ова.
 10. Горандо

  Горандо

  Член од:
  15 мај 2016
  Мислења:
  113
  Допаѓања:
  40
  Браво. Секој треба да има право на живот и леб
   
 11. Shahbaz

  Shahbaz Северен Шиптaр

  Член од:
  15 октомври 2013
  Мислења:
  371
  Допаѓања:
  688
  Не бе, државните пари немаат ништо врска со ова. Кога ќе се вработат монголоидите, ќе ја кренат северномаќедонската продуктивност барем за еден хромозом плус, пари ќе течат од сите страни.

  Бааѓи перверзно е при 35% невработеност да пробаш да ги турнеш најмалку работоспособните на пазарот на трут.
   
 12. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.531
  Допаѓања:
  7.556
  Има посебен закон за вработување на инвалидни лица. Накратко фирмата се ослободува од данок на добивка, а инвалидните лица и останатите вработени се ослободуваат од персоналец и сите задолжителни придонеси на плата.
  Услов е фирмата да има најмалку 10 вработени од кои најмалку 40% треба да бидат инвалидни лица. Сите треба да бидат вработени на неопределено работно време.
   
  На whatto, vidooq и Makaron им се допаѓа ова.
 13. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  1.164
  Допаѓања:
  1.763
  Убава идеја. Се надевам ќе заживее во ова наше општество каде не сме познати по толеранцијата. Тука најмногу се надевам дека овие лица нема да бидат предмет на навреди од некои тешки говеда и „фраери“.
   

Сподели преку: