Отварање фирма во странство

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Ме интересира дали е можно јас како Македонски резидент да отворам фирма во странство пример Бугарија која е земја членка во ЕУ или Хрватска која сеуште не е членка.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.104
Поени од реакции
15.044
Можеш да отвориш подружница во друга земја, како физичко лице не знам дали е возможно.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Можеш да отвориш подружница во друга земја, како физичко лице не знам дали е возможно.
Тоа е фирма ќерка, така?
На пример тука имам фирма за продажба на модар патлиџан со име "Купете модар патлиџан од кај Избраниот" и после тоа отворам фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот".
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.911
Поени од реакции
8.626
Тоа е фирма ќерка, така?
На пример тука имам фирма за продажба на модар патлиџан со име "Купете модар патлиџан од кај Избраниот" и после тоа отворам фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот".
Taка некако избран.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Taка некако избран.
О.К

Ќе ги замолам модераторите да не ги спојуваат темите кои иако изгледаат сродно се сосем различни.
Фала.


Муабетов е следен, дали јас како сопственик на фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот" можам да отворам некаков банкарски рачун таму и од тој рачун да си префрлам тоа парите тука во Македонија?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.104
Поени од реакции
15.044
Тоа е фирма ќерка, така?
На пример тука имам фирма за продажба на модар патлиџан со име "Купете модар патлиџан од кај Избраниот" и после тоа отворам фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот".
Pa gore-dole e taka... Ne sum bas zapoznaen, ali kaj firma kerka ne odgovaras so imotot na tvojata firma(odnosno e povrzano so upravuvacki paket i vlijanieto, t.e. mozes da imas firma kerka so sosema druga dejnost od tvojata), dodeka kaj podruznicata odgovaras i so imotot vo maticnata zemja.
Ne znam tocno stvarno...
--- надополнето: 29 декември 2012 во 20:12 ---
Муабетов е следен, дали јас како сопственик на фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот" можам да отворам некаков банкарски рачун таму и од тој рачун да си префрлам тоа парите тука во Македонија?
Da, mozes. Sekoja firma vo druga zemja mora da ima i bankarska smetka(najmalku edna).

Mozes vo forma na dividenda da si gi prefrlas parite, ili kako pozajmuvanje...

Na kraj, koja ti e poentata na celiov muabet? Ako mislis dubari da pravis, ne e bas taka ednostavno, osobeno ne so modri patlidjani :D
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Pa gore-dole e taka... Ne sum bas zapoznaen, ali kaj firma kerka ne odgovaras so imotot na tvojata firma(odnosno e povrzano so upravuvacki paket i vlijanieto, t.e. mozes da imas firma kerka so sosema druga dejnost od tvojata), dodeka kaj podruznicata odgovaras i so imotot vo maticnata zemja.
Ne znam tocno stvarno...
--- надополнето: 29 декември 2012 во 20:12 ---

Da, mozes. Sekoja firma vo druga zemja mora da ima i bankarska smetka(najmalku edna).

Mozes vo forma na dividenda da si gi prefrlas parite, ili kako pozajmuvanje...

Na kraj, koja ti e poentata na celiov muabet? Ako mislis dubari da pravis, ne e bas taka ednostavno, osobeno ne so modri patlidjani :D
Знам дека како креле изгледам со прашањава. :)

Значи имам фирма тука, отварам фирма ќерка во Бугарија отворам и соодветна банкарска сметка во Бугарија, парите што ги заработувам таму т.е дивидендата си ги префрлам тука во Македонија во матичната фирма, и на крај сите сме среќни и задоволни, така?

Инаку не е ова дубара ова е чист бизнис.
Да ме интересираа дубари немаше да ме видите да се вртам на форуми. :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.310
Поени од реакции
5.528
Ако прашањето за банкарската сметка ти е поврзано со фирма, тогаш покомплицирана ќе ти биде процедурата, зависно од земјата ќе ти бараат гаранција од 1-2-5-10-20 илјади евра во зависност каква фирма отвараш, ДООЕЛ или ДОО

Со гаранцијата ќе можиш да регулираш престој (како самовработен) и ќе можеш да отвориш банкарска сметка на фирма ама знај режиските трошоци нема да ти бидат мали.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Ако прашањето за банкарската сметка ти е поврзано со фирма, тогаш покомплицирана ќе ти биде процедурата, зависно од земјата ќе ти бараат гаранција од 1-2-5-10-20 илјади евра во зависност каква фирма отвараш, ДООЕЛ или ДОО

Со гаранцијата ќе можиш да регулираш престој (како самовработен) и ќе можеш да отвориш банкарска сметка на фирма ама знај режиските трошоци нема да ти бидат мали.
Тука те чекав. :)
Гаранцијата не е проблем.
Какви се тие режиски трошкови???

Го прочита овој пост???
Знам дека како креле изгледам со прашањава. :)

Значи имам фирма тука, отварам фирма ќерка во Бугарија отворам и соодветна банкарска сметка во Бугарија, парите што ги заработувам таму т.е дивидендата си ги префрлам тука во Македонија во матичната фирма, и на крај сите сме среќни и задоволни, така?
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.310
Поени од реакции
5.528
Тука те чекав. :)
Гаранцијата не е проблем.
Какви се тие режиски трошкови???

Го прочита овој пост???
Режиски трошоци:

- Сметководство, регистрација на фирма, тамошни даноци, адвокат да ти објасне локални закони... Сево ова ќе те чини повеќе него кај нас

Околу мислењето:

Имаш ти фирма во Македонија, можеш да отвориш фирма ќерка во Бугарија (е сеа и тоа треба да се праша, дали е подобро наново ДООЕЛ како посебна таму или подружница) парите што ги заработуваш таму не се дивиденда, парите што ги заработуваш таму (профитот) прво мора да се одданочи соодветно во тамошната држава, откако ќе останат чисти пари тогаш можеш да ги претвориш или во дивиденда (ама за ова треба да имаш ДОО) и пази и дивидендата подложи на оданочување. Значи ќе ги префрлиш ти ефективно парите ама прашање е колку данок ќе платиш и дали ќе ти се исплати авантурата.

Не знам што ти е планов, ако ти е само за прибирање пари од проекти и слично, можеби поефективно ќе ти биде да најмиш (не сум сигурен ако се викаше точно) агенција која ќе ти ги реализира побарувањата и платите, ќе ти земат некој процент ама нема да имаш никакви режиски трошоци него чиста пара ќе ти легне на банкарска сметка. Е сеа пошто проблем ти е да отвориш банкарска сметка во странство, распрашај се можеби некои банки во соседството не бараат дозвола за престој, ама за ова не би се надевал. Плус тие пари ако ги внесеш во Македонија по банкарски пат - 10% данок имаш на тоа само (ако не се лажам). Доколку имаш нерезидентна сметка во Македонија (мора да имаш странски пасош мислам) тогаш можеш да си префрлаш пари од странство во Македонија помеѓу твоите сметки без провизија и без данок (од она што сум запознаен, дали во пракса е истото, не знам)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Не се работи за проекти од типот на фрилансинг и слични срања.
И иако изгледам блентаво и неуко касам како 20 метарска ајкула, а може и јаче...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.323
Не се работи за проекти од типот на фрилансинг и слични срања.
И иако изгледам блентаво и неуко касам како 20 метарска ајкула, а може и јаче...
Оди на Кипар и отвори си офшор сметка ако сакаш да правиш пари и легално да прикриваш данок.
Повеќе пати го посочив постот од Трифуновски на форумов за тоа, ама ве мрзи да барате.
Еве сега ќе го постирам


„Не работете за пари, парите нека работат за вас“
Ова е една од најдобрите препораки која ја дава Роберт Киосаки. Воден од мотото „Употребливо знаење, а не финансиски приказни“ Киосаки има објавено неколку книги од областа на бизнисот во кои ги сублимира сопствените искуства. Новите правила во врска со парите е можеби најпластичен прирачник во кој се третира секој чекор, од отпочнувањето на бизнисот, преку настапот на пазарот, па се до најдобрата калкулација на вашето работење кое ќе донесе повеќе пари за вас, а помалку даноци за државата.
Без разлика на бизнисот кој би го започнале, имајте во предвид дека сме држава во која приватниот бизнис е генерално негативно вреднуван, особено доколку сте успешни и задоволни од сопствените резултати. Државата сеуште присилно ги наплатува социјалното и здравственото осигурување, инспекциите стануваат се почести, дозволите се побројни, регулативите се построги… ограничени сте и во поглед на реинвестираните средства, ограничени сте дури и во однос на средствата кои ги поседувате на сметка. Впрочем, таков е и современиот европски тренд.
Како времето поминува, ваквите репресии сигурно ќе стануваат се поголеми, се побројни и се почести. Затоа би ве советувал, доколку имате соработка со странски партнери, взаемните обврски да ги реализирате исклучиво преку Off Shore фирма.
Што е тоа Off Shore фирма?
Во принцип може да ја отвори секој. Во светот постојат одредени мали државички, најчесто острови или пасивни провинции кои се неатрактивни за било какви инвестиции. Поради тоа истите дозволуваат отворање на фирми за кои не се плаќа никаков, или многу мал данок. За отворање на Off Shoreфирма не е потребно да одите на далечните острови кои тоа го дозволуваат. Постојат агенти во нашава околина кои за вас ќе ја завршат целата работа за симболична сума.
Одкако ќе ги пополните соодветните формулари, до комплетната документација најчесто се чека 30-60 дена, после што добивате уверение за регистрираната фирма, како и жиро-сметка во државата каде фирмата се наоѓа. Увид во сметката имате преку софтверот за електронско банкарство, кој го добивате заедно со останатите формулари за регистрација на фирмата. Добивате и дебитна картичка преку која ја повлекувате акомулираната добивка од било кој банкомат во Македонија или во светот. Дебитната картичка го носи името на Off Shoreфирмата, а не вашето име и презиме.
Сумата за регистрација на Off Shore фирма се движи од 1000 до 1500 долари, зависно од државата каде ја регистрирате. Одкако еднаш ќе ја регистрирате, имате фиксен годишен данок од 400 до 700 долари, што повторно зависи од државата каде се наоѓа вашата Off Shore фирма. Освен годишниот фиксен данок, други даноци нема. Без разлика дали во годината ќе остварите добивка од милион долари, или ќе остварите загуба, фиксниот данок останува ист…400 до 700 долари годишно. Други давачки кон државата НЕ ПОСТОЈАТ!
Освен тоа, името на сопственикот на Off Shore фирмата, како и имињата на евентуално вработените, се информации кои се чуваат во најголема тајност. Било каква стечајна постапка во вашата матична држава, било каква конфискација, бракоразводна парница или сл, неможе да се одрази негативно на контото на вашата Off Shore фирма. Сопственик или управител на Off Shore фирма немора да биде физичко лице, туку може и друга Off Shore фирма. На тој начин податоците за вашата Off Shore фирма се уште подобро заштитени. Може да се каже дека тајноста на податоците и симболичниот данок, се фактички главната причина за работење преку Off Shore фирма.
За Off Shore фирмите не постои било каква финансиска контрола од страна на државата, ниту било каква државна ревизија, ниту пак на крајот на годината сте должни да изготвувате годишен финасиски извештај. Единствената обврска спрема државата останува годишниот паушал од 400-700 долари, и тука завршуваат сите ваши обврски.
-Нема Централен Регистар,
- нема УЈП,
- нема пријави/одјави во завод,
- нема придонеси,
- нема даноци,
- нема инспекции,
- нема милиони обрасци за разни министерства,
- нема парични ограничувања на сметка, итн…
Како тоа изгледа во пракса..?
Offshore фирмата користите ја како посредник. Доколку посредувате помеѓу увозник од Македонија и извозник од странство… Најдобро е Off Shore фирмата да се јави како купувач на робата од странство, а увозникот во Мк како купувач од Off Shore фирмата. Фактурирањето оди по истиот редослед, додека плаќањето оди обратно. Увозникот од Македнија и го плаќа на Off Shore фирмата полниот износ за робата кој меѓудругото ја вклучува и добивката, додека Off Shore фирмата му ја плаќа на извозникот од странство само набавната цена. Не е тајна, увозникот во Македонија и сопственикот на Off Shoreфирмата е најчесто едно исто лице. На тој начин, акомулираната добивка се книжи на конто на Off Shore фирмата, додека во Македонија увозникот покажува дека робата ја продава всушност по набавна цена, односно дека нема никаква добивка.
Доколку сите три актери (извозник, Off Shore фирма и увозник)се сепак различни, секој со своја добивка… тогаш увозникот додава своја маржа на робата на која плаќа данок, или пак во договор со сопственикот на Off Shore фирмата ја делат зголемената добивка која е ослободена од данок. Постојат различни договори, и сите ви носат повеќе пари и далеку помалку грижи одколку вообичаеното работење.
Останатото е исто, увозникот плаќа ДДВ на државата, и останатите предвидени давачки, извозникот го плаќа исто својот дел кој го предвидуваат процедурите на неговата земја. Се функционира на ист начин, со малку повеќе „папирологија“ но без апсолутно никакви компликации околу заработените пари.
Па, со среќа…
Работете паметно, а не напорно!
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Брат ќе размислам сериозно за ова што ми го збориш, знам дека е легално али ипак ме јаде јанѕа, се ми се чини дека ќе се осеќам како outlaw....

Инаку ова е легален бизнис не се курви, дрога или трговија на муда за бубрези така да стварно ми е чудно како би се уклопил јас во целава оваа офшор шема???
Ќе треба утре ден да развијам криминален мајндсет и да се дружам со оние со куси вратови и бричени глави, ќе станам багабонта.
Или тоа ти беше целта можеби?
Да станам криминалец и да завршам во затвор за на крај да ми се ситиш???
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ме интересира дали е можно јас како Македонски резидент да отворам фирма во странство пример Бугарија која е земја членка во ЕУ или Хрватска која сеуште не е членка.
Битно е дали таа држава го дозволува и при какви услови. Ако имаш регистрирана фирма во ЕУ немаш потреба от регистриране наново фирма во коja да е членка на ЕУ. Ако имаш државенство от ЕУ исто немаш проблем да отвориш фирма во коja сакаш држава на ЕУ.
Тоа е фирма ќерка, така?
На пример тука имам фирма за продажба на модар патлиџан со име "Купете модар патлиџан од кај Избраниот" и после тоа отворам фирма ќерка во Бугарија со име "Фирма ќерка на Купете модар патлиџан од кај Избраниот".
Се зависи дали веке нема фирма со тоа име и дали ке ти дозволат от регистарот. Правото на име може веке да е зачувано, но да нема ваква функционална фирма.
Ако точно сакаш фирма во БГ можам да ти дадам линкови през кои со електронски подпис можеш да зачуваш име или да видиш дали фирма веке постои.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.326
Битно е дали таа држава го дозволува и при какви услови. Ако имаш регистрирана фирма во ЕУ немаш потреба от регистриране наново фирма во коja да е членка на ЕУ. Ако имаш државенство от ЕУ исто немаш проблем да отвориш фирма во коja сакаш држава на ЕУ.

Се зависи дали веке нема фирма со тоа име и дали ке ти дозволат от регистарот. Правото на име може веке да е зачувано, но да нема ваква функционална фирма.
Ако точно сакаш фирма во БГ можам да ти дадам линкови през кои со електронски подпис можеш да зачуваш име или да видиш дали фирма веке постои.
Праќај линкови и се што имаш преку ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom