Отварање на странска сметка Србија или Бугарија

Член од
31 март 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво,

Имам една дилема дали да отворам странска банкарска сметка во Србија или во Бугарија. Главната причина ќе ми биде за да користам PayPal за да ми праќаат пари што работам freelancing.
Па прашањето е дали е подобро дали да отворам во Србија или Бугарија странска сметка ? Кои се добри или лоши страни помеѓу двете држави, кои документи би ми требале (читав на повеќето теми дека треба само пасош), кои банки ги препорачувате итн.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Лично искуство: Бугарија - ДСК банка.
Имат „лудница“ онлајн банкарство :)
Имам веќе 5 години.. незнам колку пари легнато (претежно преку ПП вадени) и до сега денар немам оставено данок кај нив.
 
Член од
31 март 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
Лично искуство: Бугарија - ДСК банка.
Имат „лудница“ онлајн банкарство :)
Имам веќе 5 години.. незнам колку пари легнато (претежно преку ПП вадени) и до сега денар немам оставено данок кај нив.
Кога веќе имаш искуство за во Бугарија и за PayPal може ли дополнително нешто информации да ми кажеш како на пример дали имаш лимити на PayPal-от она до 2.500$ годишно ако не си резидент т.е. не ти е верификувано со адреса на живеење и како да би го тргнал тој лимит бидејќи немам бугарски пасош :(
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Се ми е верификувано, не ми дава никакви лимити од Пејпал.
Знам се верифицирав еднаш со сите дузени.. и од тогаш не сум имал проблеми со лимити..
бтв да, со бг пасош сум.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.385
Лично искуство: Бугарија - ДСК банка.
Имат „лудница“ онлајн банкарство :)
Имам веќе 5 години.. незнам колку пари легнато (претежно преку ПП вадени) и до сега денар немам оставено данок кај нив.
Имаат претставништво во Ќустендил? Дали се може да се заврши во еден ден?
Не те оданочуваат како резидент?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Имаат претставништво во Ќустендил? Дали се може да се заврши во еден ден?
Не те оданочуваат како резидент?

https://dskbank.bg/контакти/клонова-мрежа

Па процедурата се завршува во еден ден, но ќе треба да идеш после некое време да си ја подигнеш картичката.

На сумите што ја ги вадев не добив никакво оданочување (а може и да сум, ама да е забутано документчето во некоја од локалните поштички xD )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom