Основа за тужење про повреда на јавна површина

Член од
12 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
8
Здраво,
најпрво од се можеби насловот на темата не е соодветен, но да си го кажам моето:
Денес каде што улица Македонија се вкрстува со улицата пред Рамстор, после хотел Бристол, има една чешма и до неа има шахта... Шахтата беше најнормално затворена и немаше никакво предупредување дека е нешто неисправно или дека се извршува некаква работа. Знаеме сите дека шахтите низ градот се на сред патеки итн... и така нормално јас си поминав , ама пропаднав до мојата кичма...
Можеби е смешно, но мене не ми е бидејќи освен што сум целиот испогребан, левата нога ми се превитка и ме уби од болка и не можам да стапнам на неа.Дали јас како полнолетен граѓанин имам некаква основа да ја тужам општината или кој и да е надележен по тоа прашање...?
Не ми е битно дали оштета ќе добијам....знам дека нема , ама би сакал да ги тужам бидејќи треба да им проработи нешто во тоа празните идиотски мозоци на одговорните за тие работи...Барем шахтите да ги средат, во 21 век живееме, тие од Југославија се останати, не само за мене, замислете кој би бил епилогот ако некое старо лице доживее вакво искуство!
Помош !
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
Здраво,
најпрво од се можеби насловот на темата не е соодветен, но да си го кажам моето:
Денес каде што улица Македонија се вкрстува со улицата пред Рамстор, после хотел Бристол, има една чешма и до неа има шахта... Шахтата беше најнормално затворена и немаше никакво предупредување дека е нешто неисправно или дека се извршува некаква работа. Знаеме сите дека шахтите низ градот се на сред патеки итн... и така нормално јас си поминав , ама пропаднав до мојата кичма...
Можеби е смешно, но мене не ми е бидејќи освен што сум целиот испогребан, левата нога ми се превитка и ме уби од болка и не можам да стапнам на неа.Дали јас како полнолетен граѓанин имам некаква основа да ја тужам општината или кој и да е надележен по тоа прашање...?
Не ми е битно дали оштета ќе добијам....знам дека нема , ама би сакал да ги тужам бидејќи треба да им проработи нешто во тоа празните идиотски мозоци на одговорните за тие работи...Барем шахтите да ги средат, во 21 век живееме, тие од Југославија се останати, не само за мене, замислете кој би бил епилогот ако некое старо лице доживее вакво искуство!
Помош !
Прво што си паднал во шахта е нивна грешка а и твоја затоа што требало да ја забележиш таа дупка а не да гледаш разголени газиња .И самиот знаеш дека нема да добирш и за џабе ке си даваш пари 200 евра за тужење поарно отиди си еден осмор со пиче до грција .НЕ СМАО ТОА ТУКУ И КЕ ТИ СЕ СМЕАТ ТАМУ ОТИ СИ ПАДНАЛ ВО ШАХТА .
 
Член од
7 октомври 2007
Мислења
43
Поени од реакции
19
Прво што си паднал во шахта е нивна грешка а и твоја затоа што требало да ја забележиш таа дупка а не да гледаш разголени газиња .И самиот знаеш дека нема да добирш и за џабе ке си даваш пари 200 евра за тужење поарно отиди си еден осмор со пиче до грција .НЕ СМАО ТОА ТУКУ И КЕ ТИ СЕ СМЕАТ ТАМУ ОТИ СИ ПАДНАЛ ВО ШАХТА .
Дечкото кажува дека шахтата била затворена и кога стапнал на неа пропаднал, така да читај убаво и напиши нешто конструктивно, а не само колку да се напише.
онтопик, нека те посоветува некој правник мада ја колку што знам ти треба лекарско за повредите и записник т.е. сведок кој што ќе потврди дека тоа навистина се случило
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
Дечкото кажува дека шахтата била затворена и кога стапнал на неа пропаднал, така да читај убаво и напиши нешто конструктивно, а не само колку да се напише.
онтопик, нека те посоветува некој правник мада ја колку што знам ти треба лекарско за повредите и записник т.е. сведок кој што ќе потврди дека тоа навистина се случило
ок ,како и да е ке внимава во иднина ,а за тоа што му реков да не туже со тиа 200 евра да си отиде на одмор со пиче ,мислам дека му дадов голем совет така да не е само колку да се пише .
 
Член од
30 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo ja najdov temata pa se nadevam ke mi dadete odgovor na moeto prasanje ili sovet
vaka jas sum vrabotena i imam plata od 10.000 denari.imam dolg kon edna firma od 30.000 denari,e sega pred 2 meseca mi stigna resenie od izvrsitel vo koe se veli deka na firmata na koja i dolzam pari me dala na izvrsitel i deka sega izvrsitelot dava nalog vo edna od nasite banki da mi se stopira sekoj mesec sredstva od visina od 1/3 od platata.receno storeno.NO! bankata od koja jas zemam plata eve veke 2 meseca ne mi zapira 1/3 od platata kako sto e navedeno vo nalogot od izvrsitelot,tuku vo celost uste koga ke dobijam plata odma mu gi prefrla site pari odnosno mojata cela plata.kpga otidov vo bankata da se pozalam deka ova sto go rabotat ne e zakonski i deka ubavo im pisuva deka treba da zapiraat 1/3 od platata a ne cela,mi odgovorija deka bankata nemala sistem da odvojuva po 1/3 od platata ,i deka taa ne bila dolzna da se zanimava so problemite so lugeto tuku deka isplaka vo celost cela plata na izvrsitelot.
e sega pravnici i advokati ve prasuvam!
dali imam osnov da ja tuzam bankata poradi sto me ostava da trpam za leb jas i mojata familija(posto se zivee samo od mojata plata) i dali ova sto go raboti bankata eprotivzakonski? ve molam odgovorete mi bidejki nikoj ne saka da me soslusa poveke i sum se poveke razocarana
vi blagodaram
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Некој да прашам нешто за тужење нека ми пише во порака
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
да не отварам нова тема... деновиве се случи немил настан во општина Илинден...почина девојче од 13 години кое го спасувало братчето и друго дете, а кои влегле во неоградено вештачко езерце настанато поради ископ на дупка...
веднаш се појавија дузини мислења за барање одговорност, но сега излезе податок дека се работи за неоградено приватно земјиште...
Незнам што би било разлика ако наместо овакво езерце бил приватен базен, т.е. дали постои одговорност на сопственикот на приватен базен ако не го контролира и обезбедува , а своеволно влезат други лица и некој се удави ???
Знам дека во некој држави има одговорност и за физичко лице ако на јавна површина остави необезбедено возило па некој друг го употреби и напреави со него беља, посебно ако возилото е неисправно, но тука се работи за приватен посед ???
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
да не отварам нова тема... деновиве се случи немил настан во општина Илинден...почина девојче од 13 години кое го спасувало братчето и друго дете, а кои влегле во неоградено вештачко езерце настанато поради ископ на дупка...
веднаш се појавија дузини мислења за барање одговорност, но сега излезе податок дека се работи за неоградено приватно земјиште...
Незнам што би било разлика ако наместо овакво езерце бил приватен базен, т.е. дали постои одговорност на сопственикот на приватен базен ако не го контролира и обезбедува , а своеволно влезат други лица и некој се удави ???
Знам дека во некој држави има одговорност и за физичко лице ако на јавна површина остави необезбедено возило па некој друг го употреби и напреави со него беља, посебно ако возилото е неисправно, но тука се работи за приватен посед ???
Штом е во приватна сопственост исклучиво пасивна легитимација има сопственикот на таа сопственост, законски е регулирано ова, и веројатно во пракса е вака но ќе треба да се провери.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Штом е во приватна сопственост исклучиво пасивна легитимација има сопственикот на таа сопственост, законски е регулирано ова, и веројатно во пракса е вака но ќе треба да се провери.
и во Прилеп при ископ на мермер настана мермерно езеро...
работата е шкаклива и незгодна, се сеќавам кога пред
3 - 4 години се удави момче од 15г кај плажа Немо мајкаму преку медиумите се жалеше како да го сопрам детето слаб пливач да не оди со другарчињата на педалините..
Патем, кај Јужен булевар пред мислам 2 години се урна ѕид од една градба врз луѓе кој одеа по патчето... имаше по медиумите галамење доста, не се сеќавам на епилогот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom