Ормос Панагиас/ Амоулани

Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
од скоро се нуди и пакет аранжман со автобуски превоз за Ормос Панагиас; од агенцијата тврдат дека првата плажа е на 100м а големата плажа на 500м... мене некако на Гоогле ми изгледа друго, а се сомневам дека таа првата плажа во заливот каде е и пристаништето е пребукирана и практично како да ја нема, а големата плажа е најмалку 800метри од аранжманот ( Мариа Карга)... Дали бил некој сместен во Ормос во Мариа Карга, искуства, посебно за без кола ако се оди ??
Друга варианта е островот Амулиани, кој исто од скоро се нуди со превоз, но и таму истата болка, апартмани далеку од плажита. Агенцијата посочува дека има превоз за плажите, 1 евро, но тоа е скапо а и непрактично како решение за секојдневно одење на плажа...посебно за постари лица или за мали деца...
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Плажата на Амуљани е далеку од апартманите (2-3 минути со кола), ама има камп директно на плажата, така да и тоа земи го во опција ако немаш проблем да бидеш во приколка. Е сега колку слободни приколки има и дали има воопшто незнам. А дека е фино, фино е таму.

За превоз до плажите немам поим, пред 3-4 години не памтам да имаше ама може сум грешка. Друга важна работа е што за шеткање таму по продавничките/општо островот и не е баш едноставно, буквално на рид е се. Остри угорници и удолници секаде освен една уличка што е целата со продавници и пристаништето.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
Плажата на Амуљани е далеку од апартманите (2-3 минути со кола), ама има камп директно на плажата, така да и тоа земи го во опција ако немаш проблем да бидеш во приколка. Е сега колку слободни приколки има и дали има воопшто незнам. А дека е фино, фино е таму.

За превоз до плажите немам поим, пред 3-4 години не памтам да имаше ама може сум грешка. Друга важна работа е што за шеткање таму по продавничките/општо островот и не е баш едноставно, буквално на рид е се. Остри угорници и удолници секаде освен една уличка што е целата со продавници и пристаништето.
знам дека на Амоулани има Камп, дури пред 20 години една агенција наша нудеше приколки... Проблемот е ако се оди со автобус, тие апартмани што ги земаат нашите агенции се далеку од било која плажа, не само од таа убавата. Едино тој со 4-ро креветни бил до морето релативно блиску, но до најубавата плажа мора или 900м печки или со кола, комбе, такси....
..И со Ормос Панагиас е слично, само што се помали далечини за пешачење до најубавата плажа ... можеби ќе се определиме за Ормос Панагиас, има време...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.727
бев... местото е на супер локација ама очигледно немаат амбиции за сместување туристи туку воглавном е транзитен пункт за излетници на Атос, Амоулани или блискиот архипелаг Диапоро а и место со голем избор на рибни ресторани и рибен пазар... но сепак доваѓаат доста туристи, па и со автобуси, всушност и да се со автомобил не е баш практичнбо секојдневно одење со автомобил на големата плажа а има и гужви на паркингот.. Можеби е добра локација за тие што влечат поголемо пловило бидејќи во Ормос изгледа користат фрее спуштање и сидрење..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom