Орбови (Orbs)

Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Што се орбови?

Орбови се светлечки кругови (точки) кои се појавуваат на некои фотографии, а нивниот број е зголемен особено со појавата на дигиталните камери.

Еве неколку примери:









Причини за нивното појавување:

Едно објаснување вели дека се појавуваат поради рефлексија (од светината на блицот) на прашинки/полен кои се појавуваат на фотките поради блискоста на блицот со објективот (обично се среќаваат на фотки снимани со компактни камери). Тоа што обично фотките со орбови на нив се ноќни дополнително го зацврстува ова објаснување.

Orbs

Второто објаснување вели дека се работи за нематеријални ентитети (енергетска плазма)/светлосни битија/духови. Имаат изработено специјални правила според кои даден кружен светлечки објект се смета за орб, а кога не. И самите не исклучуваат дека дел од фотографиите се прашинки, но за другите велат дека нема како да се рефлексии или ситни честички.

What are Ghosts & Orbs

Еден од експертите на ова поле е физичарот Д-р Клаус Хајнеман, коавтор на книгата The Orb Project.

Баш пред некое време видов и некои фотки снимани во Македонија со орбови на нив, ќе прашам ако може некои од нив да споделам овде.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Уште едно објаснување зошто на многу фотографии се појавуваат НЛОа.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
2
Поени од реакции
2
Исто и јас имам неколку фотографии кои се сликани на исто место повеќе пати, на кој јасно се гледаат повеќе светлечки топки и на сите фотографии се различни. Значи ако се работи за прашина на објективот, одсјај од блицот и сл. ќе бидат слични сите фотки. Но ради приватноста нема да ги споделам, не би било фер спрема другите кој се на тие фотографии.
Ќе пробам да сликам во природа кога ќе имам можност, бидејки орбовите почесто се појавуваат на места надвор од урбаните средини (барем на моите фотографии каде што сум сликал). Пример: на плажа, планина, викендица и сл.
Доста добро е објаснато за орбовите во емисијата „на рубу знаности“ на Хрватската телевизија
Има случаеви каде луѓето гледаат и визуелно светлечки топки, но не знам дали тие можат да се класираат како орбови. Пред повеќе години имам разговарано со професор по физика за овој феномен, дека постои енергија која се создава од самата природа и е многу ретка. Таја енергија има ниска фреквенција блиска со елктичните бранови на човечкиот мозок и доага до халусцинации. Обично сведоците на овој феномен заприметуваат светлечки топки, но можи да се види и она од што личноста има најповеќе страв. Пример: дух, вампир, нло итн... Доколку е оваа точно, се расветлуваат многу случаеви за паранормалните појави.
Да не бегам многу од темата...истата енергија се произведува вештачки со проектот ХААРП во Алјаска.
„Екстремно ниските фреквенции (до 10 херци), можат да се употребат за манипулација и рушење на менталните процеси и контрола на населението на далечина. Човечкиот мозок произведува електрични бранови чија фреквенција се движи помеѓу 0.5 и 25 херци. Таканаречените алфа, бета, делта и тета фреквенции, се поврзани со состојбите на човечката свест “
[video]http://www.8ka.com.mk/spisanie/ostanati-napisi/178---high-frequency-active-auroral-research-project[/video]
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
Lele kolku fotografii samo mi se upropasteni od vakvi to4ki.. :S Samo nokno vreme koa slikam se pojavuvaat. Ja pa mislev aparatot ne mi e OK .. phahha
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Проѕирен заоблен објект неколку минути лебди во воздух

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нема потреба од камера јас во живо ги гледам.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Imam 3 godishen sin koj objasnuva deka gleda svetlina vo forma na krug i koja ispusta zvuk kako blago zuenje.Mnogu cesto pred da si legne ja pee taa melodija zuejki i kazuva deka svetlinata mu ja kazala pesnickata i deka mu ja pee pred da zaspie.Isto taka mnogu cesto koga sum nervozna,izmorena ili bolna,toa 3 godishno dete mi vika deka ke me izleci krugot ako go vikne ,da mu spushti struja na raka , ja kreva rakata i potoa me masira i za cudo sekogas znae da me dopre tocno tamu kade me boli.Koga go prashuvam kako znae kade me boli mi kazuva deka tamu zastanuvala svetlinata.Posle negovoto masiranje ne mi pominuva bolkata ama sekogas mnogu se naezuvam i me smiruva na nekoj nacin iako toa negovo odnesuvanje strashno me voznemiruva...
temava ja predlozuvam zatoa sto neznam kako da se spravam so seto toa neznam dali treba da pobaram pomos od psihijatar ili da mu veruvam na deteto
se nadevam deka ke napisete nekoe mislenje sto ke me informira ili uste podobro nekoj sovet
i dali taa svetlina se vsushnos orbovi?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Imam 3 godishen sin koj objasnuva deka gleda svetlina vo forma na krug i koja ispusta zvuk kako blago zuenje.Mnogu cesto pred da si legne ja pee taa melodija zuejki i kazuva deka svetlinata mu ja kazala pesnickata i deka mu ja pee pred da zaspie.Isto taka mnogu cesto koga sum nervozna,izmorena ili bolna,toa 3 godishno dete mi vika deka ke me izleci krugot ako go vikne ,da mu spushti struja na raka , ja kreva rakata i potoa me masira i za cudo sekogas znae da me dopre tocno tamu kade me boli.Koga go prashuvam kako znae kade me boli mi kazuva deka tamu zastanuvala svetlinata.Posle negovoto masiranje ne mi pominuva bolkata ama sekogas mnogu se naezuvam i me smiruva na nekoj nacin iako toa negovo odnesuvanje strashno me voznemiruva...
temava ja predlozuvam zatoa sto neznam kako da se spravam so seto toa neznam dali treba da pobaram pomos od psihijatar ili da mu veruvam na deteto
se nadevam deka ke napisete nekoe mislenje sto ke me informira ili uste podobro nekoj sovet
i dali taa svetlina se vsushnos orbovi?
Здраво Мама, веќе постоеше тема за кругови (орбови, orbs), па ја споив со постоечката.
Се надевам дека ќе го најдеш одговорот.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Здраво Мама, веќе постоеше тема за кругови (орбови, orbs), па ја споив со постоечката.
Се надевам дека ќе го најдеш одговорот.
barav predhodno dali ja ima temava i nenajdov neznam zasto vo sekoj slucaj tuka veke se sretnav so mnogu informacii
 
K

kalimer0

Гостин
Не сум сигурен дали тоа што го гледам јас се орбови.
Обично на дневна светлина кога гледам некаде забележувам мал сив круг во форма на знакот од мерцедес но го забележувам само кога не сум фокусиран на него. Штом почнам да гледам во него тој ми бега... Тешко ми е да објаснам што гледам :notworthy:
Ова ми се случува од кога знам за себе, можам да кажам дека не ми пречи бидејќи кругот е навистина мал и занемарлив и навикнат сум на тоа.
ПС Го гледам и кога мижам.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Imam 3 godishen sin koj objasnuva deka gleda svetlina vo forma na krug i koja ispusta zvuk kako blago zuenje.Mnogu cesto pred da si legne ja pee taa melodija zuejki i kazuva deka svetlinata mu ja kazala pesnickata i deka mu ja pee pred da zaspie.Isto taka mnogu cesto koga sum nervozna,izmorena ili bolna,toa 3 godishno dete mi vika deka ke me izleci krugot ako go vikne ,da mu spushti struja na raka , ja kreva rakata i potoa me masira i za cudo sekogas znae da me dopre tocno tamu kade me boli.Koga go prashuvam kako znae kade me boli mi kazuva deka tamu zastanuvala svetlinata.Posle negovoto masiranje ne mi pominuva bolkata ama sekogas mnogu se naezuvam i me smiruva na nekoj nacin iako toa negovo odnesuvanje strashno me voznemiruva...
temava ja predlozuvam zatoa sto neznam kako da se spravam so seto toa neznam dali treba da pobaram pomos od psihijatar ili da mu veruvam na deteto
se nadevam deka ke napisete nekoe mislenje sto ke me informira ili uste podobro nekoj sovet
i dali taa svetlina se vsushnos orbovi?
Ova e mnogu interesna tema za koja imam citano, no prv pat srekjavam vakvo nesto vo Makedonija. Odnesuvanjeto na deteto ne treba da te voznemiruva, vo posledno vreme se pojavija poveke takvi slucai nasekade vo svetot. Kako primer mozam da ti navedam dve deca, edno 8 ili 9 godisno devojce i negoviot pomal brat 6-7 koi gledaat pocinati lugje. Ovaa gletka devojceto ja opisuva kako postepeno pojavuvanje na covecki lica opkoleni so intenzivna svetlina. Na pocetokot devojceto bilo preplaseno bidejki vakvi dusi gledalo nasekade vo sekoe vreme no podocna uspeala da go ogranici nivnoto pojavuvanje so toa sto na nekoj nacin "stanala nedostapna". Toa go postignala so toa sto zamislila kako gi gasne kruznite svetla okolu nea. Tie kruzni nesta okolu nea mnogu lugje smetaat deka se vsusnost cakrite. Poentata na navedeniot primer e deka nekoi deca se ednostavno mnogu pocuvstvitelni od drugite i mozat da vidat nesta koi drugite ne gi gledaat. Moj sovet e da bides potrpeliva i da pocekas da pomine nekoe vreme (godina do 2) bidejki postoi verojatnost so tek na vreme deteto da prestane da ja gleda taa svetlina. Inaku eve link od edna grupa na facebook koja ja ima osnovano majkata na dvete deca koi gi spomnav pogore http://www.facebook.com/groups/childrenwithspirit/. Tuka ima poveke lugje cii deca mozat da gledaat nesta koi drugite ne mozat
 
G

galaxy

Гостин
Imam 3 godishen sin koj objasnuva deka gleda svetlina vo forma na krug i koja ispusta zvuk kako blago zuenje.Mnogu cesto pred da si legne ja pee taa melodija zuejki i kazuva deka svetlinata mu ja kazala pesnickata i deka mu ja pee pred da zaspie.Isto taka mnogu cesto koga sum nervozna,izmorena ili bolna,toa 3 godishno dete mi vika deka ke me izleci krugot ako go vikne ,da mu spushti struja na raka , ja kreva rakata i potoa me masira i za cudo sekogas znae da me dopre tocno tamu kade me boli.Koga go prashuvam kako znae kade me boli mi kazuva deka tamu zastanuvala svetlinata.Posle negovoto masiranje ne mi pominuva bolkata ama sekogas mnogu se naezuvam i me smiruva na nekoj nacin iako toa negovo odnesuvanje strashno me voznemiruva...
temava ja predlozuvam zatoa sto neznam kako da se spravam so seto toa neznam dali treba da pobaram pomos od psihijatar ili da mu veruvam na deteto
se nadevam deka ke napisete nekoe mislenje sto ke me informira ili uste podobro nekoj sovet
i dali taa svetlina se vsushnos orbovi?
Вие одлучете дали да се обратите кај психијатар, ама барем не го охрабрувајте да верува во тоа.

Кога ќе почне да зборува за тоа свртете му го вниманието за нешто друго. Покажете дека сте таму да го заштитите. Детето има бујна фантазија. Најдете му друг начин да ја изразува.
Не знам од каде му дошле такви идеи, ама сигурно има гледано филмови или има слушано од вас блиските за такви метафизички работи.

Ако не сакате да одите на психијатар, одете барем кај очен лекар, можеби има некој проблем со очите. Проблеми со ретината може да покажат светлосни ефекти пред очите.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Не сум сигурен дали тоа што го гледам јас се орбови.
Обично на дневна светлина кога гледам некаде забележувам мал сив круг во форма на знакот од мерцедес но го забележувам само кога не сум фокусиран на него. Штом почнам да гледам во него тој ми бега... Тешко ми е да објаснам што гледам :notworthy:
Ова ми се случува од кога знам за себе, можам да кажам дека не ми пречи бидејќи кругот е навистина мал и занемарлив и навикнат сум на тоа.
ПС Го гледам и кога мижам.
Ако го гледаш истиот круг, посебно со замижани очи, јас би рекол дека си печен за на офтамолог.
Провери го видот. Опиши го проблемот на лекарот, можеби ќе ти понуди подобар одговор отколку дека станува збор за „Орбови“.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јас најчесто гледам орбови али после сфаќам дека наочарите не ме се избришани и се смирувам. И то.

Незнам, секад ми доаѓало смешно од овој феномен. Фотоапаратите секад вадат такви работи на сликите. Не е феномен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom