Орбитрек и варикозни вени

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Marija001, 26 август 2013.

 1. Marija001

  Marija001

  Член од:
  11 август 2011
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  34
  Сакам да купам Орбитрек Елит, само ме интересира дали ќе има некои негативни ефекти врз варикозните вени. Наследно ми е, во почетна фаза се, се познаваат само една-две, имам читано дека потребно е движење за подобра циркулација, одев порано на фитнес, ама во зима со премногу обврски стагнирам, сега дали движењето со помош на Орбитрек би имало негативни или позитивни ефекти врз вените, зошто имам читано дека некои спортови треба да се одбегнуваат и сл.??
   
 2. Bojco

  Bojco

  Член од:
  29 октомври 2011
  Мислења:
  868
  Допаѓања:
  810
  ne ti treba orbitrek, ne ti treba aerobik, edinstveno najdei preiod od denot i mesto kade sto ke pesacis, dvizi se do 2 km, na den sekoj den, porodbar lek nema
   
 3. Marija001

  Marija001

  Член од:
  11 август 2011
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  34
  znam deka toa e najdobro, pesacam na den minimum 1 saat, no sepak me interesira kakvi efekti bi imal orbitrekot
   
 4. leksikon

  leksikon

  Член од:
  17 мај 2013
  Мислења:
  245
  Допаѓања:
  250
  Нема воопшто да погрешиш ако си го купиш ,јас го користам веќе две години редовно и многу сум задоволна цело тело ти е затегнато и тоа природно изгледа женствено без мускули и могу добро го затегнува задникот со вртење наназад ,јас го користам 15 мин напред 15 мин назад некогаш и по 20 минути ,и нема да најдеш подобра справа од него ако имаш проблем со вени ,зашто движењата со орбитрекот ти се исти како да пешачиш исто може да го користат и оние кои имаат проблеми со колената .
  --- надополнето: 26 август 2013 во 12:52 ---
  Заборавив да кажам дека и мајка ми има проблем со проширени вени што значи може и кај мене и не мора да се појават ,па затоа и јас се консултирав со еден доктор специјалист за вени од Белград ,и ми кажа најосновни превентивни мерки ,прво дека најважно е да не покачувам никако во килажа ,да се одмарам секогаш кога имам можност она барем 5 мин . нозете да имаш прилика да ги подигнеш ,исто и орбитеков е најдобра опција за домашно вежбање и подобро јога , а не теретана или ареробик ,во бременост носење на заштитни хулахопки за да не ти притиска плодот со тежината на нозете ,да пиеш повеке вода за подобра циркулација на крвта ..и исто ако не си во состојба да ги одмориш нозете во текот на денот може да ги пиеш касулите троксевазин ги имаш сега и во зегин ,порано ги порачуваше мајка ми од Бугарија ,и јас ги пијам по потреба и веднаш од нив се чуствува олеснување на нозете и гелот троксевазин го користам речиси редовно ногата ти ја лади и ти ја прави кожата мазна стакло ,со овие превентивни мерки досега немам никави знаци за појава на вени дури ниту капилари на нозете,па се надевам дека и на тебе ке ти помогнат овие совети .
   
  На Marija001 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Marija001

  Marija001

  Член од:
  11 август 2011
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  34
  Фала многу на одговорот, навистина ми помогна. Ќе го купам и јас Орбитрекот, се надевам нема да имам проблеми.
   
 6. leksikon

  leksikon

  Член од:
  17 мај 2013
  Мислења:
  245
  Допаѓања:
  250
  Нема за што ,купи си го сигурно нема да згрешиш сигорно нема да имаш проблеми пред ја с да го купам се консултирав со докторот зашто движењата се исти како да пешачиш и капсулите што ги напишав и гелот исто да си ги користиш обавезно ептен се ефикасни ,многу ке ти помогнат
   
 7. Marija001

  Marija001

  Член од:
  11 август 2011
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  34
  Фала :) а кој Орбитрек го имаш ти? Орбитрек Елит?
   
 8. leksikon

  leksikon

  Член од:
  17 мај 2013
  Мислења:
  245
  Допаѓања:
  250
  Н е пред тоа што беше ,од братучетка ми го купив зашто таа го користеше како закачалка :)
  --- надополнето: 26 август 2013 во 19:10 ---
  Другарка ми исто го продаде за упола цена а нов и беше ептен малце го на почетокот повежба и толку и тоа од новите Елит ,може и ти да се распрашаш и да си најдеш некој за упола цена
   
 9. Marija001

  Marija001

  Член од:
  11 август 2011
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  34
  Супер чим ти стварно си го користиш и има резултати. ;)
   
 10. leksikon

  leksikon

  Член од:
  17 мај 2013
  Мислења:
  245
  Допаѓања:
  250
  Ако редовно вежбаш сигурно ке имаш резултати ,проверено во пракса ,...плус совет кога везбаш гледај нешто на тв и нема да осетиш дека везбаш јас дури некогаш и повеке од сат вежбам ке се заборавам гледајки нешто ...
   
  На Marija001 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Banana Man

  Banana Man

  Член од:
  24 јуни 2009
  Мислења:
  311
  Допаѓања:
  124
  ова не е тема за во Останати спортови.
   
 12. Marija001

  Marija001

  Член од:
  11 август 2011
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  34
  Имаше друга тема Орбитрек токму во овој дел, затоа и јас ја отворив темава тука.
  --- надополнето: 28 август 2013 во 01:16 ---
  Инаку во право си, ама ич не ми текна да ја отворам на друго место каде што се зборува за здравје. :(
   
 13. cige

  cige Гостин

  Препорачајте некој пандан на Орбитрек
   

Сподели преку: