Орбитрек и варикозни вени

Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Сакам да купам Орбитрек Елит, само ме интересира дали ќе има некои негативни ефекти врз варикозните вени. Наследно ми е, во почетна фаза се, се познаваат само една-две, имам читано дека потребно е движење за подобра циркулација, одев порано на фитнес, ама во зима со премногу обврски стагнирам, сега дали движењето со помош на Орбитрек би имало негативни или позитивни ефекти врз вените, зошто имам читано дека некои спортови треба да се одбегнуваат и сл.??
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.001
Поени од реакции
942
Сакам да купам Орбитрек Елит, само ме интересира дали ќе има некои негативни ефекти врз варикозните вени. Наследно ми е, во почетна фаза се, се познаваат само една-две, имам читано дека потребно е движење за подобра циркулација, одев порано на фитнес, ама во зима со премногу обврски стагнирам, сега дали движењето со помош на Орбитрек би имало негативни или позитивни ефекти врз вените, зошто имам читано дека некои спортови треба да се одбегнуваат и сл.??
ne ti treba orbitrek, ne ti treba aerobik, edinstveno najdei preiod od denot i mesto kade sto ke pesacis, dvizi se do 2 km, na den sekoj den, porodbar lek nema
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Сакам да купам Орбитрек Елит, само ме интересира дали ќе има некои негативни ефекти врз варикозните вени. Наследно ми е, во почетна фаза се, се познаваат само една-две, имам читано дека потребно е движење за подобра циркулација, одев порано на фитнес, ама во зима со премногу обврски стагнирам, сега дали движењето со помош на Орбитрек би имало негативни или позитивни ефекти врз вените, зошто имам читано дека некои спортови треба да се одбегнуваат и сл.??
Нема воопшто да погрешиш ако си го купиш ,јас го користам веќе две години редовно и многу сум задоволна цело тело ти е затегнато и тоа природно изгледа женствено без мускули и могу добро го затегнува задникот со вртење наназад ,јас го користам 15 мин напред 15 мин назад некогаш и по 20 минути ,и нема да најдеш подобра справа од него ако имаш проблем со вени ,зашто движењата со орбитрекот ти се исти како да пешачиш исто може да го користат и оние кои имаат проблеми со колената .
--- надополнето: 26 август 2013 во 12:52 ---
Заборавив да кажам дека и мајка ми има проблем со проширени вени што значи може и кај мене и не мора да се појават ,па затоа и јас се консултирав со еден доктор специјалист за вени од Белград ,и ми кажа најосновни превентивни мерки ,прво дека најважно е да не покачувам никако во килажа ,да се одмарам секогаш кога имам можност она барем 5 мин . нозете да имаш прилика да ги подигнеш ,исто и орбитеков е најдобра опција за домашно вежбање и подобро јога , а не теретана или ареробик ,во бременост носење на заштитни хулахопки за да не ти притиска плодот со тежината на нозете ,да пиеш повеке вода за подобра циркулација на крвта ..и исто ако не си во состојба да ги одмориш нозете во текот на денот може да ги пиеш касулите троксевазин ги имаш сега и во зегин ,порано ги порачуваше мајка ми од Бугарија ,и јас ги пијам по потреба и веднаш од нив се чуствува олеснување на нозете и гелот троксевазин го користам речиси редовно ногата ти ја лади и ти ја прави кожата мазна стакло ,со овие превентивни мерки досега немам никави знаци за појава на вени дури ниту капилари на нозете,па се надевам дека и на тебе ке ти помогнат овие совети .
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Нема воопшто да погрешиш ако си го купиш ,јас го користам веќе две години редовно и многу сум задоволна цело тело ти е затегнато и тоа природно изгледа женствено без мускули и могу добро го затегнува задникот со вртење наназад ,јас го користам 15 мин напред 15 мин назад некогаш и по 20 минути ,и нема да најдеш подобра справа од него ако имаш проблем со вени ,зашто движењата со орбитрекот ти се исти како да пешачиш исто може да го користат и оние кои имаат проблеми со колената .
--- надополнето: 26 август 2013 во 12:52 ---
Заборавив да кажам дека и мајка ми има проблем со проширени вени што значи може и кај мене и не мора да се појават ,па затоа и јас се консултирав со еден доктор специјалист за вени од Белград ,и ми кажа најосновни превентивни мерки ,прво дека најважно е да не покачувам никако во килажа ,да се одмарам секогаш кога имам можност она барем 5 мин . нозете да имаш прилика да ги подигнеш ,исто и орбитеков е најдобра опција за домашно вежбање и подобро јога , а не теретана или ареробик ,во бременост носење на заштитни хулахопки за да не ти притиска плодот со тежината на нозете ,да пиеш повеке вода за подобра циркулација на крвта ..и исто ако не си во состојба да ги одмориш нозете во текот на денот може да ги пиеш касулите троксевазин ги имаш сега и во зегин ,порано ги порачуваше мајкаF ми од Бугарија ,и јас ги пијам по потреба и веднаш од нив се чуствува олеснување на нозете и гелот троксевазин го користам речиси редовно ногата ти ја лади и ти ја прави кожата мазна стакло ,со овие превентивни мерки досега немам никави знаци за појава на вени дури ниту капилари на нозете,па се надевам дека и на тебе ке ти помогнат овие совети .
Фала многу на одговорот, навистина ми помогна. Ќе го купам и јас Орбитрекот, се надевам нема да имам проблеми.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Фала многу на одговорот, навистина ми помогна. Ќе го купам и јас Орбитрекот, се надевам нема да имам проблеми.
Нема за што ,купи си го сигурно нема да згрешиш сигорно нема да имаш проблеми пред ја с да го купам се консултирав со докторот зашто движењата се исти како да пешачиш и капсулите што ги напишав и гелот исто да си ги користиш обавезно ептен се ефикасни ,многу ке ти помогнат
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Фала :) а кој Орбитрек го имаш ти? Орбитрек Елит?
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Фала :) а кој Орбитрек го имаш ти? Орбитрек Елит?
Н е пред тоа што беше ,од братучетка ми го купив зашто таа го користеше како закачалка :)
--- надополнето: 26 август 2013 во 19:10 ---
Другарка ми исто го продаде за упола цена а нов и беше ептен малце го на почетокот повежба и толку и тоа од новите Елит ,може и ти да се распрашаш и да си најдеш некој за упола цена
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Супер чим ти стварно си го користиш и има резултати. ;)
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Супер чим ти стварно си го користиш и има резултати. ;)
Ако редовно вежбаш сигурно ке имаш резултати ,проверено во пракса ,...плус совет кога везбаш гледај нешто на тв и нема да осетиш дека везбаш јас дури некогаш и повеке од сат вежбам ке се заборавам гледајки нешто ...
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Имаше друга тема Орбитрек токму во овој дел, затоа и јас ја отворив темава тука.
--- надополнето: 28 август 2013 во 01:16 ---
ова не е тема за во Останати спортови.
Инаку во право си, ама ич не ми текна да ја отворам на друго место каде што се зборува за здравје. :(
 
На врв Bottom