Општо: Помош околу Linux

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ај и овде да прашам, гледам на нет, (незнам дали се шпекулации) имаат инсталирано игри (поточно: The Elder Scrolls III - Morrowind)... дали некој овде знае како се инсталира игри на Линукс оперативен систем?
Wine
http://www.winehq.org/
 

KvAzI

Дипломиран Ѓубрар
Член од
3 септември 2007
Мислења
166
Поени од реакции
47

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
И ? :noze: нов сум на линукс, набрзина некое ревју ке може ли... фала
review?
review значи да дадам оценка на програмот и да кажам шо ми се сфиѓало а шо не.
ти бараш туториал, ама на погрешното место.
try google
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ипак нем да го имаш тоа играчко исксутво со Wine. Пред скоро искочи Steam за Linux и има некоја игра за него, али не е гага... :) Исто преку софтвер центарот имаш категорија игри, разгледај од таму дали ќе ти фати нешто око. Имаше една слична на Unreal Tournament и доста ја пуцаа
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
пред некој ден ми се појави вакво нешто 19012013072.jpg , сега не можам никако да го уклучам лаптопот.(од оние малите црните е - за наставници....)
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Земав HP лаптоп, и гледам дека на почетокот има LINUX SUSE, и ми се отвара start-up за подесување.
Сега сакам да го тргнам, избришам линуксот и да си ставам Windows 7.
Како?:)
 
L

Luki Junior

Гостин
Земав HP лаптоп, и гледам дека на почетокот има LINUX SUSE, и ми се отвара start-up за подесување.
Сега сакам да го тргнам, избришам линуксот и да си ставам Windows 7.
Како?:)
Зимаш двд со 7ца, форматираш си хард диско и инсталираш седмица.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Зимаш двд со 7ца, форматираш си хард диско и инсталираш седмица.

Добро иам ја цд. А се брише автоматски линуксот или шо? Шо се дешаа со него? Кај иде? Пошо нејќам два оперативни системи.
 
L

Luki Junior

Гостин
Добро иам ја цд. А се брише автоматски линуксот или шо? Шо се дешаа со него? Кај иде? Пошо нејќам два оперативни системи.
Коа се форматират дисковите, се оде у неповрат. И линуксо не е исклучок.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Коа се форматират дисковите, се оде у неповрат. И линуксо не е исклучок.
Значи дали со инсталација на windows се прави формиратирање? И дали се брише линуксот? Тоа ме интересира пошо читав дека врз него се инсталира wndows. Иам ја цд-ња не е тоа проблем, проблем е што не знам со линукс да работам, а сакам да го нема.

Иначе лаптопот е нов, денес е купен. Со веќе инсталиран линукс.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Значи дали со инсталација на windows се прави формиратирање? И дали се брише линуксот? Тоа ме интересира пошо читав дека врз него се инсталира wndows. Иам ја цд-ња не е тоа проблем, проблем е што не знам со линукс да работам, а сакам да го нема.

Иначе лаптопот е нов, денес е купен. Со веќе инсталиран линукс.
Не се форматира цел диск. Се форматира само таа партиција кај што е линуксот, мењање фајлсистем итн. При инсталација на виндоусот би требало да го детектира линуксот и да ти даде неколку опции.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ми треба помош околу Linux Mint 14. На официјалниот форум на Linux Mint најдов како се инсталираат Bumblebee драјвери за Nvidia ама сега незнам на кој начин да проверам дали работат драјверите, односно дали работи Nvidia графичката. Ако знае некој нека помага.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
107
Поени од реакции
1
помош околу vectorlinux 7.0 го средив на еден стар пц,ама сега е проб што не знам како да средам да има интернет,многу не сум со линукс ствар активен. Ако има некој да знае,како би средил и кога би знаел како да проверам што фали да вметнам во системот, позз
[MERGETIME="1366038341"]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom